دسته‌ها
دارو

عوارض جانبی ملوکسیکام

آرشیو موضوعی

شما در حال حاضر اینجا هستید :

تغذیه و سلامتی

سلامت زنان

سلامت مردان

عوارض جانبی ملوکسیکام

سلامت کودکان

سلامت میانسالان

سلامت روان

سلامت جنسی

اعتیاد و سیگار

پوست و مو

دهان و دندان

تناسب اندام

ویتامین و مکمل

انواع دارو ها

انواع بیماری

ملوکسیکام برای درمان آرتریت استفاده می شود. این دارو درد، تورم، و خشکی در مفاصل را کاهش می دهد. ملوکسیکام به عنوان یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) شناخته شده است.برای اطلاعات از این دارو در این مقاله با راستینه همراه شوید.

عمومی: ملوکسیکام

 

قبل از شروع مصرف ملوکسیکام و هر بار که دوباره قصد مصرف آن را داشتید، راهنمای دارو ارائه شده توسط داروساز خود را مطالعه کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو از طریق دهان طبق دستور پزشک، معمولا یک بار در روز مصرف میشود. به همراه این دارو یک لیوان پر از آب (۸ اونس / ۲۴۰ میلی لیتر) بنوشید مگر اینکه پزشک غیر از این را دستور داده باشد. حداقل ۱۰ دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید.

اگر شکل مایع این دارو را مصرف میکنید، قبل از مصرف هر دوز به آرامی بطری را تکان دهید. میزان مصرف را با استفاده از دستگاه اندازه گیری ویژه یا قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

اگر هنگام مصرف این دارو ناراحتی معده به وجود می آید، آن را با غذا، شیر، یا دوای ضد ترشی معده مصرف کنید. دوز بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین میشود. همیشه باید کمترین دوز موثر، و تنها برای مدت زمان مقرر استفاده شود. از مقدار تجویز شده از این دارو مصرف نکنید زیرا دوزهای بالاتر احتمال زخم معده یا خونریزی را افزایش میدهند.

شکل کپسول ملوکسیکام مقادیر مختلفی از دارو را نسبت به شکل های قرص و شربت ارائه میدهد. بنابراین کپسول و دیگر اشکال ملوکسیکام را بدون اجازه و دستور پزشک جایگزین یکدیگر نکنید.

ممکن است دو هفته طول بکشد تا شما متوجه فایده کامل این دارو شوید. برای دریافت بیشترین مزیت از این دارو آن را به طور منظم مصرف کنید. به یاد داشته باشید آن را هر روز در همان زمان استفاده کنید. در صورتی که وضعیت شما بدتر شد، پزشک خود را مطلع کنید. 

اگر شما در حال درمان بیماری مزمنی همچون آرتروز هستید، با پزشک خود در مورد درمان های غیر دارویی و یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود صحبت کنید. همچنین به بخش هشدار این مقاله مراجعه کنید.

از این دارو برای بیماری هایی که در این بخش ذکر شده اند تنها در صورتی که توسط فرد حرفه ای در زمینه مراقبت های بهداشتی تجویز شده باشد، استفاده کنید.

این دارو ممکن است برای درمان حملات نقرس نیز استفاده شود.

 

همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

ناراحتی معده، تهوع، سرگیجه، یا اسهال ممکن است به وجود آیند. در صورتی که هر یک از این عوارض باقی بمانند یا بدتر شوند، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را به این خاطر تجویز کرده است که در نظر گرفته است فواید آن از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

این دارو ممکن است موجب فشار خون بالا شود. فشار خون خود را به طور منظم چک کنید و اگر نتایج بالا بودند پزشک خود را در جریان بگذارید.

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی فورا به پزشک مراجعه کنید، از جمله: کبودی / خونریزی آسان، سردرد شدید /مداوم، تغییرات خلق و خوی یا تغییرات روانی، افزایش وزن غیر قابل توضیح یا ناگهانی، تورم دست/ پا، نشانه هایی از مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، سفتی گردن غیر قابل توضیح، خستگی غیر معمول.

این دارو به ندرت میتواند باعث بیماری جدی (احتمالا منجر به مرگ) کبدی شود. به محض اینکه متوجه هر گونه علائم آسیب کبدی، از جمله: ادرار تیره، تهوع/استفراغ /از دست دادن اشتها مداوم، درد معده / شکم، چشم / پوست زرد رنگ، شدید فورا کمک پزشکی دریافت کنید.

واکنش آلرژیک جدی به این دارو نادر است. با این حال، به محض اینکه متوجه هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: جوش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و تنفس مشکل شدید، کمک پزشکی دریافت کنید.

در اینجا ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا نیست، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی ملوکسیکام

 

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (از جمله ملوکسیکام) به ندرت ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهند. در صورتی که مبتلا به بیماری قلبی باشید و یا در معرض افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی باشید (به عنوان مثال، با توجه به مصرف سیگار، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، یا بیماری هایی مانند فشار خون بالا و یا دیابت)، و یا مدت طولانی تری از این دارو استفاده میکنید، این خطر میتواند باشد. این دارو نباید قبل یا بعد از عمل جراحی بای پس قلب (CABG) مصرف شود.

همچنین، این دارو به ندرت ممکن است موجب خونریزی جدی (به ندرت کشنده) معده یا روده شود. هنگام مصرف این دارو، این عارضه میتواند بدون علائم هشدار در هر زمانی رخ دهد. افراد مسن ممکن است در معرض خطر این عارضه باشند. (به بخش احتیاط و بخش تداخلات دارویی مراجعه کنید.)

در صورتی که متوجه هر یک از عوارض جانبی نادر ولی جدی زیر شدید فورا کمک پزشکی دریافت کنید: مدفوع سیاه یا خونی/ قیری، درد مداوم معده /شکم، استفراغی که مانند دانه های قهوه است، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیر معمول، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی، لکنت زبان. در مورد خطرات و مزایای درمان با این دارو با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

قبل از مصرف ملوکسیکام، در صورتی که به این دارو و یا به آسپیرین یا NSAID های دیگر (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) حساسیت دارید؛ و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده فعالی باشد، که می توانند واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک و یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید، به خصوص از سوابقی همچون موارد زیر: آسم (از جمله سابقه بدتر شدن تنفس پس از مصرف آسپیرین یا سایر NSAID ها)، بیماری کبد، مشکلات معده / روده / مری (مانند خونریزی، زخم معده، سوزش سر دل مکرر)، بیماری های قلبی (مانند سابقه سکته قلبی)، فشار خون بالا، سکته مغزی، اختلالات خونی (مانند کم خونی، مشکل خونریزی / انعقاد خون)، رشد در بینی (پولیپ بینی).

مشکلات کلیوی گاهی اوقات می توانند با استفاده از داروهای NSAID، از جمله ملوکسیکام ایجاد شوند. احتمال این مشکلات در صورتی که دچار کم آبی شوید، نارسایی قلبی یا بیماری های کلیوی داشته باشید، مسن تر باشید، و یا اگر برخی داروهای خاص مصرف کنید، میشود (بخش تداخلات دارویی را ببینید). طبق دستور پزشک برای جلوگیری از کم آبی مقدار زیادی مایعات مصرف کنید و اگر متوجه تغییر در میزان ادرار خود شدید، فورا پزشک خود را در جریان قرار دهید.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. تا زمانی که مطمئن نشدید که میتوانید فعالیت هایی که نیازمند هوشیاری هستند را به درستی انجام دهید، از انجام چنین فعالیت هایی مانند رانندگی و استفاده از دستگاه ها خودداری کنید. 

این دارو ممکن است موجب خونریزی معده شود. استفاده از الکل و تنباکو، به ویژه هنگامی که با این دارو ترکیب میشود، میتواند خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد. از مصرف الکل جدا خودداری  فرمایید و سیگار کشیدن را محدود کنید. برای اطلاعات با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است موجب حساسیت نسبت به خورشید شود. از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب، برنزه شدن، و لامپهای خورشیدی اجتناب کنید. هنگام بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس های محافظ بپوشید.

قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی این دارو، به خصوص خونریزی معده و مشکلات کلیوی حساس تر باشند.

زنان در سنین باروری قبل از استفاده از این دارو، باید با پزشک خود را در مورد مزایا و خطرات آن (مانند سقط جنین، مشکل در باردار شدن) صحبت کنند. در صورتی که حامله هستید و یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را در جریان قرار دهید. در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز مصرف شود. مصرف این دارو در طول سه ماهه اول و سه ماهه آخر بارداری به علت آسیب به جنین و تداخل با زایمان نرمال، توصیه نمیشود.

معلوم نیست که این دارو به شیر مادر منتقل میشود یا نه. با این حال، داروهای مشابه به شیر مادر منتقل می شوند و بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برسانند. قبل از تغذیه با شیر مادر با دکتر خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات دارویی امکان پذیر نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله نسخه / داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را به پزشک یا داروساز خود ارائه دهید. بدون تایید پزشک مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکنید، و یا دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، مهارکننده های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، آنژیوتانسین II مسدود کننده های گیرنده (مانند لوزارتان، والزارتان)، سیدوفویر، لیتیوم، متوترکسات (درمان با دوز بالا)، قرص های آب (دیورتیک ها مانند فوروزماید).

هنگامی که این دارو با داروهای دیگری که میتوانند موجب خونریزی شوند، مصرف شود ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. چنین داروهایی عبارتند از: داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، “رقیق کننده خون مانند دابیگتران/ انوکساپارین / وارفارین و غیره.

اگر از شکل مایع ملوکسیکام استفاده میکنید، در صورتی که همزمان از سولفونات پلی استایرن سدیم نیز استفاده میکنید، پزشک خود را مطلع سازید.

به دقت برچسب تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه را بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی کاهش دهنده های درد / تب هستند (آسپرین، داروهای غیر استروئیدی مانند سلکوکسیب، ایبوپروفن، یا کتورولاک). این داروها مشابه ملوکسیکام هستند و ممکن است در صورتی که باهم مصرف شوند خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک شما دستور داده است که برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی، آسپرین با دوز پایین (معمولا در دوزهای ۸۱-۳۲۵ میلی گرم در روز) مصرف کنید، باید به مصرف آسپرین ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما غیر از این را دستور داده باشد. برای دریافت جزئیات با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران میتوان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها میتوانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

ملوکسیکام را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات با پزشک خود مشورت کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

WebMD

منبع تصاویر 

privatehealthdoctor
۱۸۰۰petmeds

از امروز٬ مشاوره و پاسخ رایگان به سوالات روانشناسی شما در کانال تلگرامی راستینه
کلیک کنید

منبع تصاویر 

سلامت جنسی

سلامت عمومی

سلامت عمومی

اطلاعات پزشکی

اطلاعات پزشکی

اطلاعات درمانی

پوست و مو

اطلاعات دارویی

سلامت عمومی

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

ملوکسیکام
ملوکسی کام به دسته ای از داروها تعلق دارد ب داروهای ضد التهاب غیر کورتونی. ملوکسیکام در دراز مدت التهاب و درد را کاهش می دهد لذا در تسکین دردهای مزمن مانند درد روماتوئید آرتریت و سایر دردهاي مفصلي مزمن كاربرد دارد.همچنین در درمان کوتاه مدت دردهای استخوانی و مفصلی نیز می تواند موثر واقع شود.
ملوکسیکام با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.
ملوکسیکام با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز، منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به پروستاگلاندين در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند.در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندين،درد و التهاب کاهش می یابد.

عوارض جانبی ملوکسیکام

پيش از مصرف ملوکسیکام
_در صورت سابقه ی آسم، حساسیت، زخم معده یا دوازدهه و بیماری های گوارشی(مانند کرون)، بیماری قلبی یا عروقی، لوپوس،مشکلات کبدی، کلیوی و سایر موارد به پزشک خود اطلاع دهید.
_در صورتی که سابقه ی فشار خون بالا و يا وجود لخته در عروق، فشارخون و كلسترول بالا دارید، پزشک خود را مطلع نمایید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید
_در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضد درد (مانند آسپرین، ناپروکسن، ایندو متاسین و ایبوبروفن و)به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورتی که سیگاری هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه ي مصرف ملوکسیکام
-در صورت مصرف طولانی مدت دارو را دقيقاً طبق تجویز پزشک مصرف نمایید.اما عموماً ۵۰مصرف این دارو بصورت ۱قرص ۷.۵ یا ۱۵ میلی گرم در روز می باشد.
-قرص را بطور کامل همراه با یک لیوان آب ببلعید. مصرف این دارو همراه با غذا به کاهش عوارض گوارشی ناشی از مصرف آن کمک می نماید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق بره مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.

توصیه های داروی ملوکسیکام
-در صورتی که مصرف این دارو برای مدت طولانی توسط پزشک به شما توصیه شده است، تحت نظر پزشک خود بمانید تا پیشرفت درمانی شما بررسی گردد.در صورتی که نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو دارید،پزشک می تواند همراه آن، دارو های محافظت کننده از معده تجویز نماید تا عوارض کاهش یابد.
-مصرف داروبطور منظم در ساعت مشخصی از روز می تواند باعث زودتر رسیدن به اثر درمانی مطلوب گردد.
_در صورتی که مبتلا به آسم می باشید ،ممکن است علائمی مانند خس خس سینه و مشکل تنفسی در شما با مصرف این دارو تشدید شود.در صورت بروز این عوارض ،این دارو را قطع نمایید و به پزشک خود مراجعه نمایید.
‎- در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.
عوارض شایع ملوکسیکام
_علائم گوارشی مانند سوء هاضمه ،سوزش سردل،معده درد و از علائم شایع داروهای NSAIDs می باشد که برای کاهش آنها مصرف دارو پس از غذا توصیه می شود.در صورت ادامه دار شدن این عوارض با پزشک خود مشورت نمایید.
_احساس تهوع ناشی از این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پرچرب و پرادویه کاهش می یابد.
-جهت بهبود اسهال ناشی از مصرف این دارو،مصرف وعده های غذایی ساده و مایعات به مقدار کافی توصیه می شود.
-در صورت بروز یبوست، رژیم سرشار از فیبر(میوه و سبزیجات) و مصرف مایعات به اندازه ی کافی توصیه می شود.
_ در صورت مشکلات تنفسی و هرگونه علائم حساسیت دارویی (مانند ورم صورت و دهان) به پزشک خود مراجعه نمایید.
_در صورت مشاهده دفع خون یا مدفوع تیره، استفراغ حاوی خون یا شکم درد شدید، مصرف دارو را قطع و به پزشک خود مراجعه نمایید.
-در صورت بروز سردرد، سرگیجه یا گیجی شدید، تغییرات خلق و خو، اختلال در خواب، زنگ زدن گوش در مدت درمان با این دارو، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

خرید قرص کلترکس از داروخانه اینترنتی دارویاب
خرید کپسول پرفلکس از داروخانه اینترنتی دارویاب

Reference:https://www.drugs.com/meloxicam.html

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

ملوکسی کام به دسته ای از داروها تعلق دارد ب داروهای ضد التهاب غیر کورتونی. ملوکسیکام در دراز مدت التهاب و درد را کاهش می دهد لذا در تسکین دردهای مزمن مانند درد روماتوئید آرتریت و سایر دردهاي مفصلي مزمن كاربرد دارد.همچنین در درمان کوتاه مدت دردهای استخوانی و مفصلی نیز می تواند موثر واقع شود.

ملوکسیکام با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.ملوکسیکام با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز، منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به پروستاگلاندين در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند.در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندين،درد و التهاب کاهش می یابد.

مقدار مصرف ملوکسیکام معمولا یک قرص ۷.۵ میلی‌گرمی در روز است، ولی تحت نظر پزشک می‌توان استفاده از آن را تا ۱۵ میلی‌گرم (یک عدد قرص ملوکسیکام ۱۵ یا دو عدد قرص ملوکسیکام ۷.۵) در روز هم رساند. توجه داشته باشید که قرص ملوکسیکام برای مصرف طولانی مدت و یا در افراد ۱۲ تا ۱۸ سال با وزن کمتر از ۵۰ کیلوگرم نباید روزانه بیش از ۷.۵ میلی گرم (روزانه یک عدد قرص ملوکسیکام ۷.۵)، مصرف گردد.

عوارض جانبی ملوکسیکام

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)

© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.

ملوکسیکام یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است. ملوکسیکام با کاهش هورمون هایی که باعث درد و التهاب میشوند کار میکند.

ملوکسیکام برای درمان درد یا التهاب ناشی از شرایط و بیماری های مختلفی اعم از آرتریت روماتوئید و آرتروز استفاده میشود.

ملوکسیکام برای درمان آرتریت روماتوئید نوجوانان در کودکانی که حداقل ۲ سال سن دارند استفاده میشود.

ملوکسیکام میتواند احتمال وقوع سکته قلبی یا مغزی را افزایش دهد؛ بویژه در کسانی که در طولانی مدت یا با مقداری زیاد مصرف می کنند و یا اگر دچار بیماری قلبی هستند. این دارو را قبل یا بعد از یک عمل جراحی قلب مصرف نکنید (پیوند عروق کرونر یا CABG).

اگر مواردی همچون درد سینه، ضعف، تنگی نفس، لکنت زبان و یا مشکلاتی در بینایی و تعادل بدن داشتید با اورژانس تماس بگیرید.

عوارض جانبی ملوکسیکام

ملوکسیکام همچنین میتواند باعث ایجاد خونریزی معده یا روده شود، که ممکن است خطرناک باشد. این شرایط میتوانند بدون هیچ علایمی در حین استفاده از ملوکسیکام رخ دهند؛ مخصوصا در افراد مسن.

اگر علایم خونریزی معده همچون مدفوع سیاه، تیره یا خونی، سرفه های خونی یا استفراغ های قهوه ای رنگ داشتید با پزشک خود در تماس باشید.

از مصرف الکل خودداری کنید. زیرا میتواند احتمال بروز خونریزی معده را افزایش دهد.

قبل از مصرف هرگونه داروی سرما خوردگی، ضد درد یا ضد حساسیت با پزشک مشورت کنید. بسیاری از دارو ها دارای موادی مشابه به ملوکسیکام هستند. مصرف مواد مشابه در کنار هم می تواند منجرب دریافت بیش از حد آن شود. بروشر دارو را چک کنید که حاوی ضد التهاب های غیر استروئیدی (NSAID) مانند آسپرین، ایبوپروفن، کیتوپروفن یا ناپروکسن نباشد.

ملوکسیکام میتواند خطر وقوع حمله های مرگبار مغزی و قلبی را افزایش دهد؛ مخصوصا در کسانی که بیماری قلبی یا در دوز های بزرگتر یا بصورت طولانی مدت از آن استفاده میکنند. حتی در کسانی که بیماری قلبی ندارند یا کسانی که در حین مصرف این دارو علایم حمله قلبی و مغزی در آن ها دیده شده است.

این دارو را قبل یا بعد از عمل جراحی مربوط به قلب استفاده نکنید (پیوند عروق کرونری یا CABG).

ملوکسیکام همچنین می تواند باعث ایجاد خونریزی در معده یا روده شود که میتواند خطرناک و مرگبار باشد. این ها میتواند بدون وقوع هیچگونه علامت یا هشدار پدیدار شوند؛ مخصوصا در افراد دارای سن زیاد.

در صورت داشتن حساسیت نسبت به ملوکسیکام، سابقه حمله آسم یا سابقه حساسیت نسبت به مصرف آسپرین یا دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) نباید از ملوکسیکام استفاده کنید.

برای کسب اطمینان از خطرناک نبودن ملوکسیکام برای مصرف، موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید:

مصرف ملوکسیکام در طول ۳ ماه آخر دوران بارداری میتواند به جنین صدمه برساند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

ملوکسیکام می تواند باعث تاخیر در تخمک گذاری (جدا شدن تخمک ها از دیواره رحم) شود. اگر قصد بارداری دارید یا در طول درمان باروری قرار دارید نباید از این دارو استفاده کنید.

ملوکسیکام میتواند به شیر مادر منتقل شود و باعث ایجاد صدمه در نوزاد شیرخوار شود. اگر نوزاد شیرخوار دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

ملوکسیکام برای افراد زیر ۲ سال توصیه نمی شود.

ملوکسیکام را دقیقا همانطور که پزشکتان تجویز کرده مصرف کنید. همه دستورات روی راهنمای دارویی ملوکسیکام را رعایت کنید. ممکن است پزشکتان برای نتیجه گیری بهتر از دارو، مقدار مصرف آن را گاها تغییر دهد. ملوکسیکام را در مقادیر یا کمتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. کمترین میزان دوزی که در درمان بیماری شما موثر است را مصرف کنید.

ملوکسیکام را میتوان با یا بدون غذا مصرف کرد.

قبل از اندازه گیری شکل تعلیق دهانی (مایع) این دارو آن را خوب تکان دهید. مایع را با استفاده از سرنگی که کنار دارو موجود است اندازه گیری کنید یا با استفاده از لوازم اندازه گیری مخصوص مانند قاشق یا فنجان تهیه شده در کنار دارو این کار را انجام دهید. اگر وسیله انجام این کار را ندارید از داروخانه تهیه کنید.

اگر یک کودک از این دارو مصرف می کند و تغییراتی در وزن آن مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا مقدار مصرف ملوکسیکام نسبت به وزن بیمار تعیین می شود.

اگر بمدت طولانی از این دارو استفاده می کنید، ممکن است احتیاج به آزمایشات پزشکی داشته باشید.

آن را در دمای اتاق و بدور از گرما و رطوبت نگهداری کنید. وقتی که از دارو استفاده نمی کنید در بطری دارو را بخوبی ببندید.

راهنمای دارویی و بروشور آن که تعبیه شده است را بطور کامل بخوانید. اگر سوالی در مصرف ملوکسیکام داشتید از داروساز یا پزشک خود بپرسید.

به محض متوجه شدن، داروی فراموش شده را مصرف کنید. اگر به نوبت مصرف بعدی دارو زمان اندکی مانده است از مصرف داروی فراموش شده پرهیز کنید. از مصرف داروی اضافی جهت جبران نوبت از دست رفته خودداری کنید.

در صورت مصرف بیش از حد (اوردوز) سریعا با اوژانس تماس بگیرید.

از مصرف الکل خودداری کنید زیرا میتواند احتمال مبتلا شدن به خونریزی معده را افزایش دهد.

در حین مصرف ملوکسیکام، از مصرف آسپرین یا دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) خودداری کنید.

قبل از مصرف هرگونه داروی سرما خوردگی، ضد درد یا ضد حساسیت با پزشک مشورت کنید. بسیاری از دارو های بدون نسخه پزشک حاوی آسپرین یا موادی مشابه به ملوکسیکام هستند. مصرف مواد مشابه در کنار هم می تواند منجرب دریافت بیش از حد آن شود. بروشر دارو را چک کنید که حاوی آسپرین، ایبوپروفن، کیتوپروفن یا ناپروکسن نباشد.

درصورت بروز علایم واکنش آلرژیک از جمله کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، زبان، لب ها و گلو مصرف دارو را متوقف کرده و فورا به اورژانس مراجعه نمایید.

در صورت بروز علایم حمله قلبی یا سکته مغزی از جمله درد سینه ای که به فک یا شانه ها گسترش میابد، بی حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن، لکنت زبان و مشکل در گفتار و احساس نفس های کم عمق مصرف دارو را متوقف کرده و فورا به اورژانس مراجعه نمایید.

در صورت بروز موارد زیر مصرف دارو را متوقف و به پزشک مراجعه کنید:

عوارض جانبی شایع ملوکسیکام می تواند شامل موارد زیر باشد:

موارد بالا لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی با پزشک خود در تماس باشید و آن را به سازمان غذا و دارو گزارش دهید.

قبل از مصرف ملوکسیکام پزشک خود را از مصرف دارو های ضد افسردگی مانند سیتالوپرام، اس سیتالوپرام، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین، پاروکستین، سرتالین (زلفت)، ترازودون یا ویلازودون آگاه سازید. مصرف این دارو ها همراه با یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) می تواند منجربه آسان شدن کبودی و خونریزی در بدن شود.

درباره تمام دارو هایی که مصرف می کنید یا مصرف آن ها را شروع یا قطع کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید. مخصوصا:

موارد بالا لیست کاملی از دارو هایی که بر ملوکسیکام تداخل ایجاد می کنند نیست و دارو های دیگری از جمله داروی های بدون نسخه پزشک، مکمل ها، مواد معدنی، دارو های گیاهی و نیز می توانند بر این دارو تداخل ایجاد کنند. درباره همه دارو ها و مواد غیر دارویی که مصرف میکنید با پزشک خود مشورت کنید.

اگر هنوز سوالی در رابطه با ملوکسیکام دارید. میتوانید آن را در انجمن پرسش و پاسخ مطرح کرده و متخصصین مربوطه در وب سایت به آن جواب دهند.

مترجم:
امیر فرصتی

نوشته شده در 17 بهم 1396

مرجع : www.drugs.com

عوارض جانبی ملوکسیکام

دیدگاهی در رابطه با ملوکسیکام ثبت نشده است.

شما می توانید سوال های خود را در انجمن پرسش و پاسخ وب سایت داروی مطرح کنید و پزشکان و متخصصین داروی در این رابطه پاسخ دهند.

برای در این وب سایت شما بایستی قوانین وب سایت را در این رابطه مطالعه کنید.

اپلیکیشن موبایل داروی

کلیه حقوق مادی و معنوی برای سایت داروی محفوظ میباشد و استفاده از محتوا و امکانات آن وابسته به رعایت قوانین آن میباشد.1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *