دسته‌ها
دارو

عوارض دیازپام

با دلگرم همراه باشید تا با دیازپام و عوارض مصرف بیش از حد این دارو آشنا شوید.

عوارض دیازپام

قرص های 2 و 5 و 1 میلی گرمی در جعبه های 1 عددی .

با اثر برگيرنده‌ اختصاصی درغشای سلولی عصبی اثر مهاری گاماآمينوبوتيريک‌ اسيد (GABA) را که‌ در تمام‌نواحی CNS باعث‌ مهار پيش‌ سيناپسی وپس‌ سيناپسی می گردد، تسهيل‌ کرده‌ ياافزايش‌ می دهد.

فارماکونتیک

از راه‌ خوراکی سريع‌ و به‌خوبی جذب‌ می شود. جذب‌ آن‌ از راه‌عضلانی به‌ محل‌ تزريق‌ بستگی دارد وممکن‌ است‌ آهسته‌ و نظم‌ صورت‌ گيرد.

اگر به‌ عضله‌ دلتوئيد تزريق‌ گردد جذب‌ آن‌معمولا سريع‌ و کامل‌ خواهد بود. اتصال‌آن‌ به‌ پروتئين‌های پلاسمايی تا 99 درصدمی باشد. در کبد متابوليزه‌ شده‌ و به‌متابوليت‌ دزمتيل‌ ديازپام‌ و اگزازپام‌ تبديل‌ می شود.

نيمه‌ عمر ديازپام‌ در پلاسما 1-2 روز است‌ در حالی که‌ نيمه‌عمر دزمتيل‌ ديازپام‌ حدود 6 ساعت‌است‌. متابوليت‌ دارو از طريق‌ کليه‌ دفع‌می شود.

دیازپام دارویی مسکن و خواب‌آور است که در رده درمانی بنزودیازپین های طولانی اثر قرار می‌گیرد و متابولیتهای کبدی آن نیز فعال هستند. دیازپام برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلالات هراس تجویز می‌شود. این دارو همچنین به‌عنوان ضد تشنج و شل‌کننده ماهیچه اسکلتی، درمان انقباض عضلانی و تشنج (تب و تشنج در کودکان یا حمله صرع) نیز استفاده می‌شود.

بنزودیازپین‌ها مهم‌ترین گروه از داروهای ضد اضطراب و خواب‌آور هستند. این گروه داروها را می‌توان به 3 دسته کوتاه اثر، متوسط اثر و طولانی اثر تقسیم‌بندی كرد. از داروهای کوتاه اثر می‌توان اگزازپام، میدازولام و تریازولام را برد. داروهای متوسط اثر نیز شامل آلپرازولام، کلونازپام، نیترازپام و تمازپام هستند و در دسته داروهای طولانی اثر داروهایی نظیر دیازپام، کلردیازپوکساید و فلورازپام قرار می‌گیرند. البته ناگفته نماند که داروهای دیگری نیز از خانواده بنزودیازپین‌ها در این گروه‌ها قرار می‌گیرند و در اینجا تنها داروهای رایج را بردیم.

در جواب به این سؤال که آیا این داروها اعتیادآور هستند یا خیر باید بگویم بله؛ در حدود 4 نفر از هر 1 نفر که این ترکیبات را هر روز به مدت بیش از 8 هفته استفاده می‌کنند، دچار اعتیاد می‌شوند که نشانه‌های ساده‌ای برای تشخیص آن وجود دارد، از جمله:

1. فرد متوجه می‌شود بعد از مدتی باید دوز بیشتری استفاده کند تا همان اثر قبلی را دریافت کند.

2. احساس نیاز به داروی مورد نظر در طول روز.

3. تجربه نشانه‌های ترک دارو در صورت متوقف کردن مصرف که شامل بی‌خوابی، آشفتگی، اضطراب، سرگیجه، احساس طعم فلزی غیر عادی در دهان، احساس شوک الکتریکی در بازوها و پاها، تاری دید و حساسیت به نور می‌شود.

در بعضی افراد این نشانه‌ها شدیدتر است و حتی ممکن است شامل توهمات دیداری و شنیداری نیز بشود. البته این نکته نباید فراموش شود که این ترکیبات در صورتی که زیر نظر پزشک معالج تجویز شده باشند نه تنها ممکن است مضر نباشند بلکه سودمند هم هستند.

عوارض دیازپام

برای درمان‌ اضطراب‌،2 ميلیگرم‌ سه‌ بار در روز و در صورت‌نياز تا mg/day 15-3 در مقاديرمنقسم‌ مصرف‌ می شود. در افراد کهنسال‌نصف‌ اين‌ مقدار مصرف‌ شود در درمان‌بیخوابی همراه‌ با اضطراب‌، 5-15ميلیگرم‌ در موقع‌ خواب‌ مصرف‌ می شود.مقدار مصرف‌ در افراد مسن‌ نصف‌ مقدار تجويز شده‌ برای افراد بالغ‌است‌.

در درمان‌ راه‌ رفتن‌ در خواب‌ وترس‌ بچه‌ها، 1-5 ميلیگرم‌ در موقع‌ خواب‌مصرف‌ می شود.

از راه‌ تزريق‌ وريدی در حمله‌مداوم‌ صرعی 1-2 ميلیگرم‌ با سرعت‌/5 ميلیليتر (2/5 ميلیگرم‌) طی 3 ثانيه‌،تجويز می شود و در صورت‌ لزوم‌ 3-6دقيقه‌ بعد تکرار میگردد.ممکن‌ است‌ پس‌از تزريق‌ اول‌، انفوزيون‌ وريدی تا حداکثرmg/kg 3 در طول‌ 24 ساعت‌ انجام‌ شود.دردرمان‌ اضطراب‌ حاد شديد، کنترل‌ حملات‌پانيک‌ حاد و درمان‌ علائم‌ حاد قطع‌ مصرف‌دارو، مقدار 1 ميلیگرم‌ مصرف‌ می شودکه‌ در صورت‌ نياز بعد از 4 ساعت‌ می توان‌آن‌ را تکرار کرد.

مقدار mcg/kg 2-3يا 1ميلیگرم‌ به‌ ازای هر سال‌ سن‌ مصرف‌می شود.موارد منع‌ مصرف‌: در ضعف‌ تنفسی،نارسايی حاد ريوی، حالات‌ فوبيک‌،نارسايی کبدی، سايکوز مزمن‌، دپرسيون‌و اضطراب‌ همراه‌ آن‌ نبايد مصرف‌ شود.

بنزودیازپین‌ها در افراد زیر نباید استفاده شوند:

خطر مرگ!

مصرف طولانی مدت بنزودیازپین‌ها می‌تواند باعث نقص ادراکی، مشکلات رفتاری و احساسی، احساس آشفتگی و هیاهو، مشکل در تفکر درست و منطقی، کاهش توان جنسی، ترس از اجتماع، افزایش اضطراب و افسردگی، کاهش توجه به کارهای مورد علاقه و عدم توانایی در بیان احساسات شود.

تمام این عوارض در افرادی که طولانی مدت این ترکیبات را استفاده می‌کنند به طور کامل بروز نمی‌کنند اما حداقل یک یا دو مورد در اکثر بیماران مشاهده می‌شود. مصرف خودسرانه این داروها بدون نظر پزشک بسیار اشتباه بوده و علاوه بر تشدید عوارض جانبی در بعضی موارد ممکن است باعث استفاده بیش از اندازه دارو (overdose) شده یا به علت تداخل با ترکیبات دیگر حتی به مرگ فرد منجر شود.

هشدار در مورد دیازپام

1 ـ در بيماری تنفسی، ضعف‌عضلانی، بيماران‌ با سابقه‌ مصرف‌ نابجای دارو يا افراد با اختلال‌ شخصيتی با احتياط مصرف‌ شود.

2 ـ در افراد مسن‌، نارسائی کبدی و کليوی مقدار مصرف‌ دارو بايد کاهش‌ داده‌ شود.

3 ـ از مصرف‌ طولانی مدت‌ خودداری گردد.

4 ـ در صورت‌ مصرف‌ طولانی مدت‌ برای جلوگيری از بروز عوارض‌ قطع‌ مصرف‌،دارو را بايد به‌تدريج‌ قطع‌ کرد.

5 ـ در موقع‌ تزريق‌ وريدی، وسايل‌ لازم‌برای برگرداندن‌ ضعف‌ تنفسی و تهويه‌مکانيکی، بايد در دسترس‌ باشد.

6 ـ در موقع‌ انفوزيون‌ وريدی اين‌ دارو بايدکاملا احتياط نمود چون‌ کاملا خطرناک‌است‌، بايد انفوزيون‌ وريدی ديازپام‌ درپخش‌ مراقبت‌های ويژه‌ انجام‌ شود.

7 ـ تزريق‌ سريع‌ وريدی آن‌ ممکن‌ است‌منجر به‌ بروز آپنه‌، کاهش‌ فشار خون‌،برادی کاردی يا ايست‌ قلبی شود. (تزريق‌هر پنج‌ ميلیگرم‌ دارو حداقل‌ بايد يک‌ دقيقه‌طول‌ بکشد).

8 ـ تزريق‌ وريدی ديازپام‌ نبايد دروريدهای کوچک‌ (مانند مچ‌ دست‌ و پا)انجام‌ شود و بايد دقت‌ نمود که‌ داخل‌شريان‌ تزريق‌ نشده‌ و سوزن‌ تزريق‌ نيز ازرگ‌ خارج‌ نشود تا از بروز ترومبوزوريدی، فلبيت‌، تحريک‌ موضعی، ورم‌ وبندرت‌ صدمه‌ عروقی جلوگيری شود.

9 ـ از تزريق‌ عضلانی، زمانی استفاده‌می شود که‌ مصرف‌ خوراکی و وريدی ممکن‌ نيست‌.

1 ـ در افراد کهنسال‌ با احتياط مصرف‌شود و مقادير مصرف‌ دارو با توجه‌ به‌کارکرد کبد و کليه‌ تنظيم‌ گردد.

تداخلات داروئی

خواب‌ آلودگی روز بعد ازمصرف‌، گيجی و آتاکسی (به‌خصوص‌ درافراد مسن‌) فراموشی، وابستگی،تحريک‌پذيری غيرعادی و در برخی مواردسردرد، سرگيجه‌، افت‌ فشار خون‌، افزايش‌ترشحات‌ بزاق‌، کرامپ‌ و درد در ناحيه‌شکم‌، بثورات‌ جلدی، اختلال‌ بينائی، تغييردر ميل‌ جنسی، احتباس‌ ادرار، اختلالات‌خونی و يرقان‌ از عوارض‌ احتمالی اين‌دارو است‌.درد، ترومبوفلبيت‌ و ندرتاً آپنه‌و افت‌ فشار خون‌ با تزريق‌ اين‌ داروگزارش‌ شده‌است‌.

چگونگی مصرف دیازپام

دیازپام بسته به شرایط متفاوت و در افراد متفاوت با مقادیر متفاوتی تجویز می شود. هیچگاه یا کمتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. شکل های مایع دیازپام را می توان با غذاهای مایع یا نیمه جامد مثل پوره مخلوط کرده نگذارید دیازپام مایع یخ بزند.

اگر یک نوبت را فراموش کردید ، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دارو رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده به بره دارویی منظمتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

علایم ترک دارو عبارتند از:

موارد احتیاط

هنگام مصرف دیازپام توصیه می شود

راهنمائیهای عمومی

قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمائید :

شرایط نگهداری دیازپام

نکاتی مهم در رابطه با دیازپام

* از آنجايی که‌ اين‌ داروايجاد وابستگی می کند، بايستی بيش‌ ازمقدار توصيه‌ شده‌ مصرف‌ نشود.

* اگر بعد از چند هفته‌ اثر درمانی داروکاهش‌ يافت‌ به‌ پزشک‌ مراجعه‌ شود.

* ـ ديازپام‌ به‌عنوان‌ ضدتشنج‌ بايد کامل‌ ومرتب‌ مصرف‌ شود.

* در صورت‌ بروز خواب‌آلودگی،سرگيجه‌، منگی، از دست‌ دادن‌ مهارت‌ درانجام‌ کار به‌خصوص‌ در افراد مسن‌، داروبا احتياط مصرف‌ شود.

اعتیادآوری دیازپام

عوامل متعددی در شکل گیری اعتیاد به دیازپام و سایر قرص‌های آرام بخش دخیل هستند. افرادی که به طور دائمی از این داروها استفاده می‌کنند به تدریج به آن وابسته شده و برای دستیابی به همان میزان آرامش قبلی، مجبور به مصرف میزان بیشتری از آن هستند.

با مصرف دوزهای بالاتر، فرد دچار تالورنس و مقاومت بدن شده و نه تنها به مصرف آرام بخش‌ها وابسته می‌شود، بلکه میزان مصرف خود را نیز دائماً افزایش می‌دهد. عامل دیگری که باعث وابستگی افراد می‌شود، بعد روانی نیاز به مصرف است. برای مثال افرادی که برای درمان عصبانیت تحت تجویز قرص‌های آرامبخش قرار می‌گیرند، از نظر روحی نیز به آن وابسته شده و عادت می‌کند تا برای پیشگیری از بروز عصبانیت، همواره به قرص‌های آرام بخش پناه ببرند.

این افراد به احساس آرامش و نئشگی ناشی از مصرف مواد وابسته شده و به سرعت باعث رشد و توسعه بیماری اعتیاد می‌شوند. معتادان به آرام بخش‌ها استفاده از این قرص‌ها را به عنوان یک راه حل موقت برای تسکین دردهای جسمی و روحی خود انتخاب کرده و خواه ناخواه مرز بین مصرف درمانی، و سوء استفاده از مواد را گم می‌کنند. همین امر سبب می‌شود که به راحتی در دام چرخه اعتیاد گرفتار شده و باعث گسترش هرچه این وابستگی شوند. .”

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)

© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

فواید کلاژن چیست؟ کلاژن ، فراوان ترین پروتئین در بدن است که در استخوان ها و بافت های همبند یافت می شود و در حالی که تکه ای از شام شب گذشته ممکن است سبب زیبایی بیش از حد نباشد، این قسمت ها حاوی مواد مغذی و ترکیباتی هستند که می توانند پوست شما را فربه و نرم نگه دارند، از تشکیل سلولیت ها جلوگیری کرده و آنها را بهبود بخشند و مو و ناخن هایتان سریع تر رشد یابند و سالم تر باشند. بیایید

رژیم غذایی MIND چیست؟ براساس تحقیقات اخیر، حداقل یکی از سه مورد بیماری آلزایمر، در سراسر جهان قابل پیشگیری است. یکی از آشناترین چیزهایی که ما در مورد درمان طبیعی آلزایمر می دانیم، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ضد التهاب است. غذاهایی مانند سبزیجات، میوه، آجیل و ماهی سرشار از آنتی ‌اکسیدان ‌ها، چربی ‌های سالم و دیگر مواد فوتوشیمیایی هستند که از مغز در برابر بیماری آلزایمر، محافظت می کنند. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام به بررسی رژیم غذایی MIND

عوارض دیازپام

علت دندان داشتن نوزاد هنگام تولد چیست؟ دندان درآوردن معمولا در اولین سال تولد نوزاد اتفاق می افتد. عمدتا، هنگامی که نوزادان در 6 تا 8 ماهگی خود

فواید کلاژن چیست؟ کلاژن ، فراوان ترین پروتئین در بدن است که در استخوان ها و بافت های همبند یافت می شود و در حالی که تکه ای

فواید ریشه سنبل الطیب چیست؟ در مورد کاربرد این گیاه دارویی چقدر می دانید؟ سنبل الطیب که از گیاهان بومی اروپاست، به صورت وحشی در مراتع رشد کرده

رژیم غذایی MIND چیست؟ براساس تحقیقات اخیر، حداقل یکی از سه مورد بیماری آلزایمر، در سراسر جهان قابل پیشگیری است. یکی از آشناترین چیزهایی که ما در مورد

سوم مارچ برابر با ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷، روز جهانی شنوایی با شعار «شنوایی خود را ارزیابی کنید» است. به مناسبت این روز، در سراسر دنیا بره هایی برای

سرکه سیب برای خشک کردن زگیل ها و کشتن ویروس ها مفید است. خواص ضد میکروبی قوی دارد که در از بین بردن زگیل های تناسلی موثر است. اسید استیک موجود در سرکه سیب می تواند برخی از ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد.

روغن بابونه رومی یک ضد التهاب معروف است که هم برای انسان و هم برای سگ در صورت داشتن مشکلات پوستی مشابه مانند سوزش، سوختگی، جراحات، زخم یا اگزما بسیار عالی می باشد. این یک روغن بسیار ملایم است که به آرام کردن استرس سگ نیز کمک می کند.

روغن اسطوخودوس یک درمان مهم  موضعی برای مشکلات پوستی سگ مانند آلرژی و سوختگی است. این روغن  یک انتخاب رایج در بین روغن های ضروری  برای زخم ها و خارش پوست سگ می باشد.

برای درمان افسردگی و بد اخلاقی، صبح یک عدد موز بخورید. این میوه سروتونین مغز را افزایش داده و خوش اخلاقی را برایتان به ارمغان می آورد.

برای افزایش سوخت و ساز بدن، ناشتا آب بنوشید. نوشیدن آب لیمو ناشتا، باعث چربی سوزی می شود و میل کردن آب هویج ناشتا، کبد چرب را درمان می کند. همچنین خوردن آب سیب ناشتا، باعث درمان جوش و آکنه می شود.

جوشانده شنبیله می تواند خارش پوست سر را درمان کند. برای این منظور کمی شنبیله را در آب در حال جوش ریخته و پس از 15 دقیقه آن را صاف کنید و موهای خود را با این مایع بشویید. شما همچنین شاهد خوش حالتی موهای خود خواهید بود.

اثبات شده است که رژیم پالئو برای بهبود عدم تحمل گلوکز مفید است و به طور خاص، رژیم غذایی پالئو بیش از یک رژیم غذایی مدیترانه ای به منظور بهبود تحمل گلوکز در افراد مبتلا به بیماری های قلبی اثر بخش بوده است.

هر دو رژیم غذایی اتکینز و پالئو، افراد را به مصرف تمام غذاهای مغذی، از جمله گوشت تازه، ماهی، غذاهای دریایی، سبزیجات تازه، چربی های سالم و تشویق می کنند.

گزینه سالمی که برای مبتلایان به سرطان پروستات مناسب می باشد، خوردن گوجه فرنگی پخته است. گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدانی قوی به لیکوپن می باشد که زمانی که گوجه فرنگی پخته می شود، بدن به راحتی می تواند آن را جذب کند.

آلوئه ورا به علت خواص ضد باکتری و ضد التهابی، برای درمان زخم ها به طور طبیعی مفید است. همچنین باعث آبرسانی به پوست شده و چربی بیش از حد پوست را از بین می برد. علاوه بر این، یک نرم کننده طبیعی است که مرمت پوست آسیب دیده کمک می کند.

آیا امکان بزرگ کردن سینه ها وجود دارد؟ از افتادگی و شل بودن سینه های خود خسته شده اید؟ ما یک راه حل ساده

چگونه میتوان باعث افزایش قد در نوجوانان شد؟ هر کسی، خواهان یک اندام متناسب با قدی ایده آل می باشد، به ویژه نوجوانان. اگرچه

فواید کلاژن چیست؟ کلاژن ، فراوان ترین پروتئین در بدن است که در استخوان ها و بافت های همبند یافت می شود و در حالی که تکه ای از شام شب گذشته ممکن است سبب زیبایی بیش از حد نباشد، این قسمت ها حاوی مواد مغذی و ترکیباتی هستند که می توانند پوست شما را فربه و نرم نگه دارند، از تشکیل سلولیت ها جلوگیری کرده و آنها را بهبود بخشند و مو و ناخن هایتان سریع تر رشد یابند و سالم تر باشند. بیایید

رژیم غذایی MIND چیست؟ براساس تحقیقات اخیر، حداقل یکی از سه مورد بیماری آلزایمر، در سراسر جهان قابل پیشگیری است. یکی از آشناترین چیزهایی که ما در مورد درمان طبیعی آلزایمر می دانیم، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ضد التهاب است. غذاهایی مانند سبزیجات، میوه، آجیل و ماهی سرشار از آنتی ‌اکسیدان ‌ها، چربی ‌های سالم و دیگر مواد فوتوشیمیایی هستند که از مغز در برابر بیماری آلزایمر، محافظت می کنند. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام به بررسی رژیم غذایی MIND

عوارض دیازپام

علت دندان داشتن نوزاد هنگام تولد چیست؟ دندان درآوردن معمولا در اولین سال تولد نوزاد اتفاق می افتد. عمدتا، هنگامی که نوزادان در 6 تا 8 ماهگی خود

فواید کلاژن چیست؟ کلاژن ، فراوان ترین پروتئین در بدن است که در استخوان ها و بافت های همبند یافت می شود و در حالی که تکه ای

فواید ریشه سنبل الطیب چیست؟ در مورد کاربرد این گیاه دارویی چقدر می دانید؟ سنبل الطیب که از گیاهان بومی اروپاست، به صورت وحشی در مراتع رشد کرده

رژیم غذایی MIND چیست؟ براساس تحقیقات اخیر، حداقل یکی از سه مورد بیماری آلزایمر، در سراسر جهان قابل پیشگیری است. یکی از آشناترین چیزهایی که ما در مورد

سوم مارچ برابر با ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۷، روز جهانی شنوایی با شعار «شنوایی خود را ارزیابی کنید» است. به مناسبت این روز، در سراسر دنیا بره هایی برای

سرکه سیب برای خشک کردن زگیل ها و کشتن ویروس ها مفید است. خواص ضد میکروبی قوی دارد که در از بین بردن زگیل های تناسلی موثر است. اسید استیک موجود در سرکه سیب می تواند برخی از ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد.

روغن بابونه رومی یک ضد التهاب معروف است که هم برای انسان و هم برای سگ در صورت داشتن مشکلات پوستی مشابه مانند سوزش، سوختگی، جراحات، زخم یا اگزما بسیار عالی می باشد. این یک روغن بسیار ملایم است که به آرام کردن استرس سگ نیز کمک می کند.

روغن اسطوخودوس یک درمان مهم  موضعی برای مشکلات پوستی سگ مانند آلرژی و سوختگی است. این روغن  یک انتخاب رایج در بین روغن های ضروری  برای زخم ها و خارش پوست سگ می باشد.

برای درمان افسردگی و بد اخلاقی، صبح یک عدد موز بخورید. این میوه سروتونین مغز را افزایش داده و خوش اخلاقی را برایتان به ارمغان می آورد.

برای افزایش سوخت و ساز بدن، ناشتا آب بنوشید. نوشیدن آب لیمو ناشتا، باعث چربی سوزی می شود و میل کردن آب هویج ناشتا، کبد چرب را درمان می کند. همچنین خوردن آب سیب ناشتا، باعث درمان جوش و آکنه می شود.

جوشانده شنبیله می تواند خارش پوست سر را درمان کند. برای این منظور کمی شنبیله را در آب در حال جوش ریخته و پس از 15 دقیقه آن را صاف کنید و موهای خود را با این مایع بشویید. شما همچنین شاهد خوش حالتی موهای خود خواهید بود.

اثبات شده است که رژیم پالئو برای بهبود عدم تحمل گلوکز مفید است و به طور خاص، رژیم غذایی پالئو بیش از یک رژیم غذایی مدیترانه ای به منظور بهبود تحمل گلوکز در افراد مبتلا به بیماری های قلبی اثر بخش بوده است.

هر دو رژیم غذایی اتکینز و پالئو، افراد را به مصرف تمام غذاهای مغذی، از جمله گوشت تازه، ماهی، غذاهای دریایی، سبزیجات تازه، چربی های سالم و تشویق می کنند.

گزینه سالمی که برای مبتلایان به سرطان پروستات مناسب می باشد، خوردن گوجه فرنگی پخته است. گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدانی قوی به لیکوپن می باشد که زمانی که گوجه فرنگی پخته می شود، بدن به راحتی می تواند آن را جذب کند.

آلوئه ورا به علت خواص ضد باکتری و ضد التهابی، برای درمان زخم ها به طور طبیعی مفید است. همچنین باعث آبرسانی به پوست شده و چربی بیش از حد پوست را از بین می برد. علاوه بر این، یک نرم کننده طبیعی است که مرمت پوست آسیب دیده کمک می کند.

آیا امکان بزرگ کردن سینه ها وجود دارد؟ از افتادگی و شل بودن سینه های خود خسته شده اید؟ ما یک راه حل ساده

چگونه میتوان باعث افزایش قد در نوجوانان شد؟ هر کسی، خواهان یک اندام متناسب با قدی ایده آل می باشد، به ویژه نوجوانان. اگرچه

یکی از داروهای که معمولا افراد زیادی برای رفع بی خوابی شان از آن استفاده می کنند دیازپام می باشد.این دارو کاربردهای مختلفی داشته است و در واقع بهتر است پیش از مصرف آن هم در مورد مصرف دارو و هم عوارض دارو به خوبی اطلاعاتی را داشته باشید و سپس برای مصرف آن اقدام نمایید. در ادامه این پست شما موارد مصرف و عوارض دیازپام را مطالعه می نمایید. با ما همراه باشید.

معمولا دیازپام به عنوان یک داروی خواب آور در میان افراد شناخته شده است که این داروی مسکن و خواب آور را پزشکان برای مواردی چون رفع اضطراب،برطرف کردن اختلال های بی خوابی و هراس تجویز می کنند.همچنین علاوه بر این موارد برای درمان انقباض عضلانی و تشنج و همچنین شل‌کننده ماهیچه اسکلتی نیز کاربرد داشته است.

موارد مصرف

همانطور که اشاره کرده ایم این دارو برای اضطراب و بی خوابی،سندرم قطع مصرف الکل،اختلال های تشنجی،درمان اضافه صرع میوکلونیک،درمان وحشت و ترس بیش از حد، اسپاسم عضلات اسکلتی،تکان های غیر ادرای و لرزش، سردرد استفاده می گردد.عوارض دیازپام

این دارو به شکل قرص های 2 و 5 و 1 میلی‌گرمی در داروخانه ها موجود می باشد ولی در رابطه با دوز مصرف دارو بهتر است بدانید که حتما پزشک باید این میزان را برای شما تعیین کند. چرا که برخی از افراد به صورت دائمی و خودسرانه اقدام به مصرف این دارو می کنند و برای اینکه بتوانند به ارامش قبلی خود برسند این میزان دوز دارو را افزایش میدهند که اینکار موجب مقاومت بدن و همچنین فرد به تالورنس دچار می شود و به این ترتیب به مصرف آرامبخش ها عادت خواهد کرد و به صورت دائمی میزان آن را افزایش میدهد. به همین جهت باید حتما برای دوز مصرف دارو پزشک تجویزهای لازم را برای بیمار داشته باشد.

مصرف دیازپام چه عوارضی دارد؟

دقت داشته باشید که مصرف تقریبا تمام داروها می تواند برای بیمار عوارضی را داشته باشد. در صورت مصرف دیازپام ممکن است عوارض زیر برای شما پدید بیایند:

اگر از افراد زیر هستید نباید این دارو را مصرف نمایید:

دیازپام با موارد زیر تداخل دارویی داشته است:

طراحی سایت و اجرا توسط اینتن

آرشیو موضوعی

شما در حال حاضر اینجا هستید :

تغذیه و سلامتی

سلامت زنان

سلامت مردان

عوارض دیازپام

سلامت کودکان

سلامت میانسالان

سلامت روان

سلامت جنسی

اعتیاد و سیگار

پوست و مو

دهان و دندان

تناسب اندام

ویتامین و مکمل

انواع دارو ها

انواع بیماری

از دیازپام برای درمان اضطراب و تشنج استفاده می شود. همچنین برای از بین بردن اسپاسم عضلانی و ایجاد آرام سازی قبل از عمل های پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو با آرام کردن مغز و اعصاب کار می کند. دیازپام متعلق به دسته ای از داروها موسوم به بنزودیازپین است.

 

قبل از شروع مصرف داروی دیازپام، و هر بار مصرف مجدد، بروشور اطلاعات دارویی ارائه شده توسط داروساز را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. طبق دستور پزشک، این دارو را به صورت خوراکی یا همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز آن را با استفاده از دستگاه اندازه گیری یا قاشق مخصوص به دقت اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی برای این کار استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.

اگر از محلول کنسانتره استفاده می کنید، از قطره چکان استفاده کنید و دوز اندازه گیری شده را با مقدار کمی مواد غذایی مایع یا نرم (مانند سس سیب، پودینگ) مخلوط کنید. تمام مخلوط را بلافاصله مصرف کنید. مخلوط را برای استفاده بعدی ذخیره نکنید.

دوز دارو براساس وضعیت پزشکی، سن و پاسخ به درمان تعیین میشود. دوز خود را افزایش ندهید و یا دفعات مصرف این دارو را از مقداری که تجویز شده است، افزایش ندهید. با این کار وضعیت شما سریعتر بهبود نمی یابد و خطر عوارض جانبی شما افزایش می یابد. مصرف دارو را طبق دستور و به درستی متوقف کنید.

اگر به طور ناگهانی استفاده از این دارو را متوقف کنید، ممکن است علائم احتمالی (مانند لرز، گرفتگی شکمی / عضلانی، استفراغ، تعریق، اضطراب، بیحالی، تشنج) داشته باشید. برای کمک به جلوگیری از علائم ترک، پزشک ممکن است دوز شما را به آرامی پایین بیاورد. در صورت استفاده از دیازپام برای مدت زمان طولانی یا در دوزهای بالا احتمال بروز علائم ترک است.

هنگامی که این دارو برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است به خوبی اثرگذار نباشد. اگر این دارو به خوبی اثرگذار نیست با پزشک خود صحبت کنید.

اگرچه دیازپام به بسیاری از افراد کمک می کند، اما گاهی اوقات باعث اعتیاد می شود. در صورتی که اختلال مصرف مواد داشته باشید،این خطر ممکن است بالاتر باشد. این دارو را دقیقا طبق تجویز مصرف کنید تا خطر ابتلا به اعتياد کاهش یابد. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات سوال کنید.

هنگامی که این دارو استفاده میکنید، از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک یا داروساز به شما بگوید این کار را می توانید با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات مشورت بگیرید.

اگر طبق دستور پزشک این دارو را مصرف کنید، و به طور مرتب آن را استفاده کنید بیشترین بهره را از آن خواهید برد. برای کمک برای عدم فراموشی دوز دریافتی، هر روز آن را در همان زمان (ها) مصرف کنید. اگر بیماری شما طول کشید و یا بدتر شد، به پزشک خود بگویید.

هشدارها: مصرف دیازپام با داروهای مخدر (مانند کدئین، هیدروکودون) ممکن است خطر عوارض جانبی بسیار جدی از جمله مرگ را افزایش دهد. برای کاهش خطر خود، پزشک باید کمترین دوز دیازپام که اثرگذار است و در کوتاه ترین زمان ممکن، را تجویز کند. اگر هر کدام از این عوارض جانبی بسیار جدی رخ داد، فورا به پزشک مراجعه کنید: تنفس آهسته / کم عمق، سرگیجه غیر معمول، خواب آلودگی/ سرگیجه شدید، مشکل در بیدار شدن از خواب.

 

همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

با مصرف این دارو خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، تاری دید و یا عدم تعادل ممکن است رخ دهند. اگر هر کدام از این عوارض باقی ماند یا بدتر شد، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را برای شما از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر عوارض جانبی جدی از جمله: تغییرات ذهنی / روحی (مانند مشکلات حافظه، تحریک، توهم، سردرگمی، بی حسی، افسردگی)، مشکل صحبت کردن، راه رفتن، ضعف عضلانی، لرز، مشکلات ادرار، زخم چشم / پوست، علائم عفونت (مانند گلودردی که از بین نمی رود، تب، لرز) داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در صورت وجود عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تنفس آهسته یا کم عمق، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار حساس به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفس، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

در اینجا لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

عوارض دیازپام

قبل از مصرف دیازپام، اگر به این دارو یا به اگزازپام یا تمازپام حساسیت دارید، یا اگر هرگونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید: به ویژه سوابقی همچون: بیماری خاص عضلانی (میاستنی گراویس)، مشکلات ریه / تنفس (مانند COPD، آپنه خواب)، اختلالات روانی / خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی، روانپزشکی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد مواد مخدر)، گلوکوم، بیماری کبد، بیماری کلیوی.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود یا تاری دید ایجاد کند. از رانندگی و استفاده از ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری یا بینایی دارند تا زمان اطمینان در مورد انجام بی خطر چنین کارهایی، خودداری کنید.

برخی از محصولات مایع ممکن است شامل الکل باشند. در مورد استفاده بی خطر از این محصولات با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

برای بعضی از کودکان، دیازپام به جای داشتن اثر آرام بخش، ممکن است اثر عکس داشته باشد، و باعث تغییرات ذهنی / خلقی (مانند تحریک، توهم، بیقراری) شود.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص خواب آلودگی و از دست دادن هماهنگی داشته باشند. این عوارض جانبی می توانند خطر سقوط را افزایش دهند. دیازپام برای بعضی از افراد مسن، به جای تأثیر آرام بخش، ممکن است اثر متفاوتی داشته باشد و تغییرات ذهنی / خلقی (مانند تحریک، توهم، بی حوصلگی) ایجاد کند.

این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. دیازپام ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار شده باشید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. برای جزئیات با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات طلوبی بر شیر مادر داشته باشد. شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

همچنین به بخش هشدار و نحوه مصرف مراجعه کنید.

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر عملکرد داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شوند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک مصرف دارو را شروع یا متوقف نکنید و یا دوز داروها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کلوزاپین، فلوراکسامین، ارلستات، سدیم اکسیباتی.

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که موجب خواب آلودگی یا ناراحتی تنفسی میشوند، خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته / کم عمق، خواب آلودگی / سرگیجه شدید) ممکن است افزایش یابد. در صورت مصرف داروهای دیگری مانند مسکن های درد مخدر یا داروهای سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، ماری جوانا، داروهای دیگر برای خواب یا اضطراب (مانند

آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، آرامبخش های ماهیچه ای (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) و یا آنتی هیستامین ها (مانند سیتیزین، دیفن هیدرامین) به پزشک اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که موجب خواب آلودگی می شوند. از مسئول داروخانه در مورد نحوه استفاده مطمئن داروها سوال کنید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص تداخل داشته باشد و احتمالا باعث نتایج نادرست خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

دیازپام را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات با پزشک خود مشورت کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منبع تصاویر 

سلامت جنسی

پوست و مو

اطلاعات دارویی

پوست و مو

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

سلامت روان

اطلاعات دارویی

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

اطلاعات دارویی

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص دیازپام یکی از داروهای ضد اضطراب و تشنج است که در کنار فوایدش، عوارض خاص خود را هم دارد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب اطلاعات دارویی درباره قرص دیازپام را در اختیارتان می گذاریم.

قرص دیازپام از گروه دارویی بنزودیازپین بوده و خاصیت دارویی آن شامل ضد اضطراب، ضد تشنج، شل کننده عضلات اسکلتی می باشد. در ادامه اطلاعات دیگری را درباره این دارو تقدیمتان می کنیم.

در صورت اختلال در عملکرد کبد و کلیه .

در صورت مصرف در سالمندان .

در صورت سابقه حساسیت به این دارو یا بنزودیازپین ها و یا داروهای مشابه .عوارض دیازپام

قبل از انجام هر گونه تستهای آزمایشگاهی .

در صورت مصرف در کودکان .

در صورت اعتیاد به الکل .

در صورت اعتیاد به مواد مخدر .

در صورت مصرف هر نوع داروی دیگر ( داروهای با نسخه یا بدون نسخه ) باید قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت بکنید.

قرص دیازپام یا قرص diazepam جزء گروه D  بوده و در نتیجه مصرف آن در دوران بارداری غیر مجاز است .

در دوران شیردهی هم فقط در موارد اضطراری به تشخیص پزشک باید مصرف شود. دلیل آن هم ترشح در شیر مادر و احتمال داشتن عوارض سوء برای نوزاد است.

پس این موارد را حتما به ذهن بسپارید.

اگر این دارو را به عنوان داروی ضد تشنج مصرف می کنید، باید آن را بطور مرتب و کامل طبق تجویز پزشک استفاده کنید و وسط کار آن را قطع نکنید یا از حد مصرف نکنید.

اگر از این دارو طولانی مدت استفاده می کنید یادتان باشد که قبل از قطع مصرف دارو حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.

قرص دیازپام اکثرا موجب خواب آلودگی و گیجی شود. پس هنگام رانندگی و کارکردن با وسایل خطرناک از خوردن آن اجتناب کنید.

این نکته را یادآوری می کنیم که این دارو در دوز 5 میلی گرم دارای رنگ زرد (شماره 5 اف دی سی ) تارترازین است و مصرف آن در افراد حساس باعث ایجاد واکنش های حساسیتی خواهد شد.

داروی دیازپام را با دیگر دارو ها ی تضعیف کننده مغز ( سیستم اعصاب مرکزی ) از جمله فرآورده های حاوی الکل ، بیهوش کننده های عمومی ، کاربامازپین ، کتو کونازول ، افسردگی های سه حلقه ای و داروهای پایین آورنده فشار خون مصرف نکنید.

در این قسمت درباره مقدار مصرف این دارو چه به نوع خوراکی و چه در نوع تزریقی برای گروه سنی بزرگسال و کودکان اطلاعاتی را تقدیمتان می کنیم :

برای درمان‌ اضطراب‌،2 میلیگرم‌ سه‌ بار در روز و در صورت‌نیاز تا mg/day 15-3 در مقادیر

منقسم‌ مصرف‌ می شود. در افراد کهنسال‌نصف‌ این‌ مقدار مصرف‌ شود در درمان‌بیخوابی همراه‌ با اضطراب‌، 5-15میلیگرم‌ در موقع‌ خواب‌ مصرف‌ می شود.

مقدار مصرف‌ در افراد مسن‌ نصف‌ مقدار تجویز شده‌ برای افراد بالغ‌است‌.

در درمان‌ راه‌ رفتن‌ در خواب‌ وترس‌ بچه‌ها، 1-5 میلیگرم‌ در موقع‌ خواب‌مصرف‌ می شود.

از راه‌ تزریق‌ وریدی در حمله‌ مداوم‌ صرعی 1-2 میلی گرم‌ با سرعت ‌/5 میلی لیتر (2/5 میلیگرم‌) طی 3 ثانیه‌،تجویز می شود و در صورت‌ لزوم‌ 3-6دقیقه‌ بعد تکرار میگردد.

ممکن‌ است‌ پس‌از تزریق‌ اول‌، انفوزیون‌ وریدی تا حداکثرmg/kg 3 در طول‌ 24 ساعت‌ انجام‌ شود.

دردرمان‌ اضطراب‌ حاد شدید، کنترل‌ حملات‌ پانیک‌ حاد و درمان‌ علائم‌ حاد قطع‌ مصرف‌ دارو، مقدار 1 میلی گرم‌ مصرف‌ می شود که‌ در صورت‌ نیاز بعد از 4 ساعت‌ می توان‌ آن‌ را تکرار کرد.

مقدار mcg/kg 2-3یا 1میلیگرم‌ به‌ ازای هر سال‌ سن‌ مصرف‌ می شود.

از عوارض شایع این دارو می توان به مواردی مانند خواب آلودگی ، گیجی ، بی حسی ، سستی ، حواس پرتی و اختلال تکلم و اشاره کرد.

همچنین از دیگر عوارض قرص دیازپام باید اسهال ، یبوست ، درد و گرفتگی عضلات شکم ، اختلال در دید ، خشکی دهان ، حالت تهوع ، اشکال در دفع ادرار ، لرزش و خستگی غیر عادی و را برد.

کسانی که این دارو را زیاد مصرف می کنند و سپس به صورت ناگهانی آن را قطع می کنند دچار علایمی مانند گیجی ، افت قوای ذهنی ، دردهای شکمی ، افزایش تعریق ، تهوع ، استفراغ ، حساسیت به نور و صدا، یا احساس سوزن سوزن شدن یا گزگز و خواهند شد.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد دارید مصرف دیازپام را قطع کنید حتما قبل آن با پزشک مشورت کنید تا این علایم کمتر شود.

همچنین اگر در هنگام قطع دارو با علایمی مثل سرگیجه ، خواب آلودگی ، خشکی دهان ، سردرد، تهوع ، یبوست ، اسهال ، ضربان قلب سریع و شدید، یا لرزش( البته به صورت شدید و مشکل ساز ) مواجه شدید حتما با پزشک مشورت کنید.

 

 

 

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

عوارض دیازپام

سایت آسان طب یک مجله پزشکی آنلاین است که همه روزه مقالات مرتبط با سلامت و تندرستی، بررسی علل و راه های درمان انواع بیماری ها، معرفی انواع داروهای گیاهی و شیمیایی و همچنین مقالات مربوط به سبک زندگی و مراقبت از حیوانات خانگی را برای بهتر زیستن ایرانیان سراسر دنیا ارائه می کند.

اگر چنانچه پیرامون بخش های مختف سایت پزشکی آسان طب نقطه نظرات یا مقالاتی دارید، آسان طب با کمال میل آماده همکاری با شما عزیزان می باشد. از طریق بخش تماس با ما می توانید مشخصات، درخواست و تجارب خود را به همراه اطلاعات تماس برای ما ارسال فرمائید.1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *