دسته‌ها
دارو

عوارض صفراوی

%PDF-1.3
3 obj
&gt&gt&gt]
/Contents 4 R&gt&gt
endobj
4 obj
&gt
stream
xUO]o|ϯMn&gt
NMj -f:g)֘ L_&gtTs-M wر{1XDaX }ٝ8 EI%ADW”3A?ZjNKJLMݷeUлǪqc]k:ۑlA_mO)c_۾
5$#L߾HPGd
endstream
endobj
5 obj
&gt&gt&gt]
/Contents 6 R&gt&gt
endobj
6 obj
&gt
stream
xmON|W#siyDې
همه ما توجه ویژه ای به قلب، مغز و حتی پوست خود داریم. چراکه همه می دانیم اینها عضوهای اصلی و مهمی از بدن هستند و بیماری آنها تهدید کننده زندگی ما خواهد بود. اما در مورد دیگر اندام های مبهم بدن چه؟ مثلا کیسه صفرا، درباره آن چه می دانید؟

 

عوارض صفراوی

در اینجا می خواهیم علائم و نشانه های مشکلات و ناراحتی های کیسه صفرا را با هم بررسی کنیم، اما ابتدا آن را بهتر می شناسیم و با کارهایی که برای ما انجام می دهد آشنا می شویم.

 

کیسه صفرا چه کار می کند؟

کیسه صفرا، کیسه ای کوچک است که صفرای تولیدشده در کبد در آن نگهداری می شود. این کیسه در زیر کبد قرار گرفته و در پاسخ به غذایی که ما می خوریم، مخصوصا غذاهای پر چرب، مقداری صفرا را از طریق مجاری صفراوی به داخل روده کوچک می ریزد (تصویر بالا) و نقش بسیار مهمی در هضم و جذب چربی های غذایی بر عهده دارد.


به طور معمول، کیسه صفرا اندامی کوچک و بی آزار است که باعث ناراحتی و بیماری خاصی در فرد نمی شود، مگر زمانی که مشکل خاصی آزادسازی صفرا از آن را کاهش دهد و یا مجاری را مسدود کند. عوامل متعددی وجود دارند که می توانند منجر به ایجاد این مشکلات کیسه صفرا شوند.


 

از جمله عواملی که باعث بروز این مشکلات در کیسه صفرا می شوند:


1- سنگ صفرا

این وضعیت به شرایطی اطلاق می شود که سنگ های کوچک و یا گاهی یک سنگ بزرگ در داخل کیسه صفرا ایجاد شود.

در برخی موارد سنگ صفرا منجر به دردی شدید در فرد می شود، اما حدود 9 درصد مبتلایان به سنگ صفراوی هیچ گونه علامتی ندارند.

در برخی موارد، سنگ صفراوی برای بیش از 1 سال با فرد می ماند و هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

 

2- کولیک صفراوی

کولیک صفراوی به شرایط جدی تری اطلاق می شود که سنگ صفرا در مجرای صفراوی ایجاد یک انسداد می کند. دراین حالت کیسه صفرا برای از میان برداشتن این انسداد شدیدا منقبض می شود و فرد احساس دردی شدید خواهد داشت. این انقباضات شدید و دردهای همراه با کولیک صفراوی معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد. اما از آنجایی که حمله ای و برگشت پذیر هستند تا زمانی که فرد به فکر درمان بیفتد، همچنان با فرد می مانند.

 

3- التهاب کیسه صفرا

التهاب کیسه صفرا می تواند در اثر وجود سنگ های صفراوی، مصرف الکل، عفونت ها و حتی تومور هایی که باعث ترشح بیش از حد صفرا می شوند ایجاد شود. اما باز هم شایع ترین علت ایجاد آن سنگ های صفراوی خواهد بود. التهاب کیسه صفرا می تواند دوره ی چند هفته ای داشته باشد. تب در این بیماری شایع نیست.

 

در 2 درصد از موارد ممکن است، کیسه صفرای ملتهب توسط باکتری های عفونی مورد حمله قرار بگیرد و عفونی شود. گاهی نیز پیش می آید که کیسه صفرا پاره شود که در این شرایط فورا توسط عمل جراحی خارج می شود.

فراموش نکنید حملات مکرر درد در این بیماری مراجعه به پزشک را ضروری خواهد کرد، مخصوصا زمانی که این دردها با تب نیز همراه باشد.

 

و اما علائم بیماری های کیسه صفرا

در اینجا می خواهیم به شایع ترین علائم و نشانه های بیماری های کیسه صفرا بپردازیم. اگرچه علائم و نشانه های اختصاصی هر یک از بیماری ها برده با دیگری متفاوت اند، اما به طور کلی علائمی وجود دارد که مواجهه با آنها، نشانگر وجود یک مشکل و ناهنجاری در کیسه صفرا می باشد.

 

شایع ترین علائم و نشانه های بیماری های کیسه صفرا از قرار زیر اند:

– درد شدید در ناحیه شکم

– دردی که به شانه راست می زند و گاهی کمر را نیز درگیر می کند.

– دردی که بعد از خوردن غذا تشدید می شود، مخصوصا اگر غذایی چرب مصرف شده باشد.

– دردی که تیز و کرامپی است.

– دردی که با یک نفس عمیق تشدید می شود.

– درد در ناحیه قفسه سینه

عوارض صفراوی

– سوزش سر دل، سوء هاضمه و احساس زیاد شدن گاز معده

– احساس پری در شکم

– تهوع، استفراغ و تب

– لرز

– احساس درد با لمس شکم، مخصوصا در قسمت راست فوقانی شکم

– زردی (پوست و چشم ها)

– تغییر رنگ غیر طبیعی مدفوع (مخصوصا به رنگ روشن تر و خاکستری)

 

برخی از مشکلات کیسه صفرا مانند سنگ های صفراوی ریز که مجرای صفراوی را مسدود نمی کنند، معمولا هیچ علامت و ناراحتی را ایجاد نمی کنند.

 

این نوع سنگ ها معمولا هنگاه عکسبرداری با اشعه ایکس برای یک بیماری دیگر و یا انجام عمل جراحی در ناحیه شکم و به طور اتفاقی تشخیص داده می شوند.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

وقتی سنگ در کیسه صفرا پیدا می‌شود

درآوردن کیسه صفرا ضرری ندارد؟

سیروز صفراوی اولیه چیست؟

سنگی در صفرا

علائم و علل سنگ های صفراوی

عوارض سنگ های صفراوی

تشخیص و درمان سنگ های صفراوی

رژیم غذائی درسنگ های کیسه صفرا(1) و (2)

بالا آمدن صفرا تا گلو

برگشت صفرا تا گلو چه عوارضی دارد؟

 درمان برگشت صفرا به گلو

 

%PDF-1.4
%
1 obj
&gt
endobj
2 obj
&gt
endobj
3 obj
&gt
endobj
5 obj
&gt /ProcSet [ /PDF /ImageB ] &gt&gt
&gt&gt
endobj
7 obj
&gt
stream

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

پیوندهای فوری دانشکده پزشکی مجلات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

 

 

عوارض صفراوی

آخرین به روزرسانی

1397/4/5

محمد علی رجبی
دانشیار گروه جراحی عمومی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران

لینک مفید جهت داوران

سرقت ادبی و علمی لاتین سرقت ادبی علمی فارسی

 

مقدمه:

 

چکیده

پاره شدن کیست هیداتید کبد به داخل مجاری صفراوی داخل کبدی از عوارض مهم و مشکل آفرین این کیست است. با توجه به این که کشور ما از مناطق اندمیک این انگل است، توانایی تشخیص و درمان کیست هیداتید پاره شده در مجاری صفراوی برای هر جراحی لازم است. عدم توانایی در تشخیص و پیش‌گویی این عارضه می‌تواند زیان‌های جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

روش‌ها:

در این مطالعه‌ی گذشته نگر، پرونده‌ی 196 بیمار مبتلا به کیست هیداتید کبد که بین سالهای 1373 تا 1384 توسط نویسنده در بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تحت درمان و عمل جراحی قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. 22 پرونده به علت نقص یا نداشتن شرایط ورود در مطالعه، کنار گذاشته شده، در نهایت، 174 پرونده برای بررسی انتخاب شدند. با استفاده از نرم‌افزار SPSS-1، داده‪های کمی با t-test و داده های کیفی با Fisher’s exact test و در صورت لزوم با تست پیرسون تحلیل شدند. سطح معنی‌داری آماری 5/ &gt P معین گردید.

یافته‌ها:

یافته‌هایی که می‌توانند یک پارگی مخفی کیست هیداتید را برای جراح گوشزد نمایند عبارتند از: بیلیروبین توتال بالاتر از mg/dl 1 (5/ &gt P)، بیلیروبین مستقیم بیش از mg/dl4/ (5/ &gt P)، آلانین آمینوترانسفراز بیش از u/L 5/31 (5/ &gt P)، آسپارتات آمینوترانسفراز بیش از u/L 5/29 (5/ &gt P)، یرقان در دو هفته اخیر (5/ &gtP )، اندازه‪ی کیست بیش‪از 5/14 سانتی‪متر (5/ &gtP )، و آلکالین فسفاتاز بیش از u/L5/275 (5/ &gt P). فاکتورهای سن، جنس، تعداد گلبول های سفید، و اندازه‪ی کیست کمتر از 1 سانتی متر ارتباط معنی دار ی نداشتند و کمکی به تشخیص نمی کردند.

نتیجه‌گیری:

در همه‌ی مواردی که بیمار مبتلا به کیست هیداتید کبد است و پارگی کیست در سونوگرافی مشخص نیست، باید از فاکتورهای ذکر شده، که در تشخیص پارگی‌های مخفی کمک می‌کنند، استفاده کرد تا در صورت وجود پارگی، اقدامات لازم هنگام عمل جراحی کیست انجام شود و نیاز به عمل‌های بعدی و عوارض آن مرتفع گردد.

واژگان کلیدی:

کیست هیداتید، کیست هیداتید عارضه‌دار، پاره شدن کیست هیداتید در مجاری صفراوی.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4. Unported License which allows users to read, copy, distribute and make derivative works for non-commercial purposes from the material, as long as the author of the original work is cited properly.

مقدمه: سنگ هاي صفراوي از مشکلات شايع جوامع بشري بوده و شيوع آن در جوامع غربي حدود 1% مي باشد. نظر به اينکه درمان جراحي برداشتن کيسه صفرا هنوز بهترين روش درمان سنگ هاي صفراوي علامتدار مي باشد، عوارض و مشکلاتي که بعد از عمل جراحي ايجاد مي شود مانند سنگ باقيمانده در مجراي کلدوک موضوع اين مطالعه مي باشد. روش بررسي: در مطالعه حاضر پرونده بيماراني که به خاطر عوارض بعد از جراحي برداشتن کيسه صفرا در طول سال 1375 در بخش گوارش بيمارستان شريعتي بستري بوده اند به صورت گذشته نگر مورد مطالعه قرار گرفته است. نتايج: در مطالعه ما 34 بيمار مبتلا به سندرم بعد از کله سيستکتومي مورد بررسي قرار گرفتند. سن متوسط بيماران 61 سال بود. و شايع ترين علامت موقع مراجعه درد شکمي در ناحيه اپيگاستر RUQ شايع ترين اختلال در آزمايش هاي بيوشيميايي بالا بودن يا آلکالن فسفاتاز بوده است. بيشترين تشخيص در اين بيماران سنگ هاي باقيمانده در مجاري صفراوي بود و بقيه مبتلا به تنگي مجاري صفراوي و سندرم استامپ بودند. از 26 بيمار مبتلا به سنگ هاي باقيمانده در مجاري صفراوي در 21 بيمار با سونوگرافي محرز گرديد. ERCP تشخيص سنگ قطعي شد. در 18 بيمار در آوردن سنگ با اسفنکتروتومي امکان پذير تشخيص تمام بيماران با شد و در بقيه موارد جراحي مجدد ضرورت پيدا کرد. بحث: سنگ باقيمانده در مجاري صفراوي بيشترين اختلال در موارد سندرم بعد از کله سيستکتومي بوده و همواره موقع عمل جراحي کيسه صفرا به خصوص در افراد مسن بايد به فکر وجود همزمان سنگ در مجاري صفراوي باشيم. در صورت وجود چنين يا عارضه اي ابتدا بايد از طريق اسفنکتروتومي براي در آوردن سنگ با Basket بالون تلاش کرد که اين روش در بيش از نيمي از بيماران ما موفقيت آميز بوده است و در صورتي که اين کار مقدور نبود، بايد براي جراحي مجدد اقدام کرد.

تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، نرسیده به پل بزرگراه شهید همت، خیابان شهید قموشی، خیابان بهار، نبش کوچه چهارم، پلاک 1

کدپستی: 1461965381

تلفن و 442651 (9821+)

عوارض صفراوی

کارگاه های آموزشی

اخبار

JCR

خبرگزاری سیناپرس

پیوندهای مرتبط

سابقه و هدف: متعاقب گسترش جهاني کله سيستکتومي لاپاراسکوپيک از سال 199، در مورد عوارض و مرگ و مير اين عمل بحثهاي طولاني صورت گرفته است. افزايش ضايعات مجاري صفراوي و تنگي هاي مجاري صفراوي در مقايسه با کله سيستکتومي باز از عوارض انجام اين عمل از طريق لاپاراسکوپيک مي باشد.روش بررسي: در يک بررسي توصيفي با استفاده از مطالعه پرونده بيماران و معاينه باليني آنها پس از عمل و مصاحبه تلفني تا يک سال بعد از عمل، عوارض اين روش جراحي بررسي شد.يافته ها: در 155 نفر از بيماران که با روش کله سيستکتومي لاپاراسکوپيک تحت عمل قرار گرفته بودند، 4 نفر (8/3%) دچار صدمه مجاري صفراوي شده که نياز به لاپاراتومي و اعمال ترميمي پيدا کردند.نتيجه گيري: کله سيستکتومي لاپاراسکوپيک يک روش جراحي با مرگ و مير پايين است ولي ضايعات مجاري صفراوي هنوز يک مشکل عمده به حساب مي آيد. براي جلوگيري از اين گونه ضايعات، شناخت آناتويمک حين عمل جراحي يکي از نکات مهم است.

تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، نرسیده به پل بزرگراه شهید همت، خیابان شهید قموشی، خیابان بهار، نبش کوچه چهارم، پلاک 1

کدپستی: 1461965381

تلفن و 442651 (9821+)

عوارض صفراوی

کارگاه های آموزشی

اخبار

JCR

خبرگزاری سیناپرس

پیوندهای مرتبط

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *