دسته‌ها
دارو

عوارض قرص بروفن 400

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت روزدارو می باشد

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

اخبار جهان

هم‌رسانی این مطلب:

مصرف ایبوپروفن حتی در مقادیر متعارف می‌تواند با ایجاد تغییرات هورمونی سبب بروز ناباروری در مردان جوان شود.

در مطالعه‌ای که به تازگی در هفته‌ه علمی مطالعات آکادمی ملی علوم (PNAS) منتشر شده، محققان دریافته‌اند که مصرف ایبوپروفن که به عنوان مُسَکن و داروی ضدالتهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند در روند باروری مردان اختلال ایجاد کند.

ایبوپروفن یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که مردان ورزشکار برای کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب‌های ورزشی از آن استفاده می‌کنند. این دارو به دلیل کم‌خطر بودن در اغلب کشورهای جهان بدون نیاز به نسخه پزشک قابل خریداری است.عوارض قرص بروفن 4

با این حال به نظر می‌رسد برخلاف باور معمول این دارو چندان بدون عوارض نیست و می‌تواند اثرات منفی قابل تاملی بر بدن مردادن داشته باشد.

پیشتر نیز برخی مطالعات علمی نشان دادند که مصرف بیش از اندازه ایبوپروفن و سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می‌تواند سبب بروز افسردگی و همچنین افزایش خطر سکته قلبی و مغزی شود.

بیضه‌ها مسئول تولید اِسپِرم (سلول‌های جنسی مردان) و همچنین ترشح هورمون تستسترون به عنوان یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین هورمون‌های مردانه هستند. 

در مردان وجود تستسترون نقش مهمی در رشد بافت‌های تولیدمثلی از جمله غده پروستات و بیضه‌ در دوران جنینی و همینطور ارتقای ویژگی‌های ثانویه جنسی مانند افزایش حجم عضلات و استخوان‌ها و افزایش رشد موی بدن دارد. کمبود یا اختلال در وضعیت ترشح این هورمون می‌تواند سبب پیدایش مشکلاتی چون پوکی استخوان و ناباروردی در مردان شود.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که مصرف ایبوپروفن می‌تواند سبب سرکوب انتخابی رونویسی ژنتیکی در سلول‌های غدد درون ریز شده و با ایجاد اختلال در ترشح هورمون تستسترون از بیضه‌ها سبب ناباروری مردان گردد.

هم‌رسانی این مطلب:

اخبار جهان

اخبار جهان

ایتالیا

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *