دسته‌ها
دارو

عوارض قرص duphaston در بارداری

خواص دارویی و گیاهی

عوارض قرص duphaston در بارداری
عوارض قرص duphaston در بارداری

قرص دوفاستون ده میلی گرمی، برای بیماری هایی تجویز می شود که به دلیل فقدان پروژسترون ایجاد شده اند.
اختلالات قاعدگی، پریودی های دردناک، سندروم پیش از قاعدگی و خونریزی های غیر طبیعی رحم، از جمله بیماری هایی هستند که برای درمان این بیماری ها و اختلالات، قرص دوفاستون تجویز می شود.
مصرف قرص دوفاستون حتما باید تحت نظر پزشک باشد و به هیچ وجه خودسرانه این قرص را مصرف نکنید.

به نقل از اوما، این قرص حاوی دیدروژسترون که ترکیب مشتق شده از هورمون پروژسترون است، می باشد.
به همین دلیل برای درمان بیماری هایی که به علت فقدان پروژستورن ایجاد شده، کمک می کند. 

آندومتریوز، ناباروری های زنان و سقط خود به خودی جنین از دیگر مواردی است که قرص دوفاستون تجویز می شود.

از دیگر موارد استفاده از قرص دوفاستون برای تغییر جنسیت است.
مصرف این قرص باعث می شود رشد صفات جنسی زنان تحریک شود و تولید تستوسترون، کاهش پیدا کند.
به عنوان مثال، دوفاستون باعث رشد پستان ها می شود.عوارض قرص duphaston در بارداری

مصرف قرص دوفاستون مانند دیگر داروها عوارضی دارد.اگر عوارض زیر را در خود مشاهده کردید با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

از جمله عوارض مصرف این قرص است.

اگر به قرص های دوفاستون حساسیت دارید، این قرص را مصرف نکنید و با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید.

اگر باردار هستید یا می خواهید اقدام به بارداری کنید، قبل از مصرف این قرص حتما با پزشک خود صحبت کنید.

اگر سابقه سرطان پستان، بیماری کبد و یا سرطان آندومتر در خانواده خود دارید.

اگر سابقه لخته خون یا سکته مغزی دارید.

اگر خونریزی های نامعلوم در ناحیه واژن دارید.

در صورت مصرف قرص دوفاستون با داروهایی که فعالیت آنزیم های کبدی را القا میکنند_همچون:  ریفامپین، فنی توئین و کاربامازین_تاثیر آنها کاهش می یابد. همچنین اگر قرص دوفاستون با بروموکریپتین مصرف شود، ممکن است باعث تولید شیر شود.


درخواست مشاوره زنان و زایمان

نام خود را وارد کنید

موضوع مشاوره

شماره تماس

نوع مشاوره درخواستی خود را مشخص کنید
مشاوره تلفنیمشاوره حضوری

با توجه به این که دوفاستون، از جمله قرص های هورمونی است، توصیه می شود اگر اقدام به بارداری کرده اید یا باردار هستید، برای مصرف دوفاستون حتما با پزشک خود مشورت کنید.

در صورتی که در مورد قرص دوفاستون در بارداری نیاز به اطلاعات کامل تری دارید، می توانید با مشاوران ما در حوزه زنان “الو سلام مشاور” تماس بگیرید تا اطلاعات کامل در مورد قرص دوفاستون در بارداری را در اختیار شما قرار داده و به سؤالات شما در مورد مصرف قرص دوفاستون در بارداری پاسخ دقیق و کاملی بدهند..در صورت اشغال بودن خطوط، چندین بار شماره گیری را تکرار کنید.
.با مجوز رسمی و دارای مشاوران با تجربه و متخصص.


من ۷هفته حمل و همچنان کیس رحمی دارم ، برای کیس رحمی دوفاستون مصرف میکنم ،
دوفاستون بر جنین ضرری نداره؟

سلام خير ضررى براى جنين نداره ولى حتما تحت نظر دكتر حتما بايد باشين تا مصرف دارو رو براتون قطع كنه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب‌سایت

دیدگاه

ارتباط تلفنی با مشاوران و متخصصان ما

از طریق این دو شماره

02166081200

09221101892

بهداشت و سلامت اختلالات قاعدگی, پزشکی, دارو, درمان اندومتریوز, قرص دیدروژسترون, قرص‌های دوفاستون

قرص‌های دوفاستون یا دیدروژسترون ۱۰ میلی‌گرمی حاوی دیدروژسترون (نوعی پروژسترون مصنوعی) هستند که در صورت فقدان پروژسترون طبیعی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد مصرف آن شامل اختلالات قاعدگی و آندومتری است.

قرص‌ ۱۰ میلی‌گرمی دوفاستون (Duphaston) برای درمان موارد بسیاری که در نتیجه‌ی فقدان پروژسترون ایجاد می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این موارد شامل اختلالات قاعدگی مانند آمنوره ثانویه (سیکل قادگی که متوقف شده است، نامنظم است یا اصلا اتفاق نیفتاده است)، دیس منوره یا قاعدگی دردناک، سندرم پیش از قاعدگی و خونریزی رحمی غیرطبیعی است که به جای آن‌که در پایان دوره قاعدگی رخ دهد در طول قاعدگی رخ می‌دهد.عوارض قرص duphaston در بارداری

قرص‌های دوفاستون ۱۰ میلی‌گرمی برای درمان آندومتریوز (رشد بافت آندومتر در خارج از رحم که باعث درد و خونریزی می‌شود)، ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز تجویز می‌شوند.

این قرص‌ها اثر محرک استروژن بر اندومتر را نیز رفع می‌کنند و بنابراین، احتمال سرطان اندومتر را در زنان کاهش می‌دهند (سرطان ممکن است در پاسخ به استروژن در زنانی که به‌دلیل علائم منوپوز از طریق هورمون جایگزین درمان می‌شوند ایجاد شود).

قرص دوفاستون ۱۰ میلی‌گرمی حاوی دیدروژسترون (مشتق مصنوعی هورمون زنانه پروژسترون) است، یعنی ساختار شیمیایی آن بسیار به پروژسترون طبیعی شباهت دارد و به‌همین دلیل، کاربرد مشابه پروژسترون دارد. پروژسترون طبیعی طی فاز دوم سیکل قاعدگی توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود. این هورمون بر اندومتر (جدار رحم) تاثیر می‌گذارد و فاز تکثیری را به فاز ترشحی تبدیل می‌کند. اندومتر که در پاسخ به استروژن در اولین فاز سیکل قاعدگی نازک شده، دیگر رشد نمی‌کند و شروع به ترشح هورمون دیگر پروتئین‌های لازم برای حفظ بارداری (در صورت بارداری) می‌نماید، در صورت نبود بارداری، سطوح استروژن و پروژسترون کاهش می‌یابد و اندومتر تخریب می‌شود (قاعدگی رخ می‌دهد).

در صورتی‌که فقدان پروژسترون طبیعی، نظم قاعدگی را برهم بزند یا مشکلاتی مانند آمنوره ثانویه و خونریزی رحمی غیر طبیعی ایجاد کند عملکرد دیدروژسترون در قرص دوفاستون ۱۰ سیکل قاعدگی را منظم می‌کند؛ این قرص با تحریک اندومتر برای آماده‌سازی رحم برای بارداری و حفاظت از بارداری در درمان ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز موثر است. دوفاستون ۱۰ بر سراسر اندومتر اثر می‌گذارد و از رشد اضافی سلول‌های آن جلوگیری می‌کند.

قرص ۱۰ میلی گرمی دوفاستون حاوی دیدروژسترون (یک مشتق مصنوعی از هورمون جنسی زنانه‌ی پروژسترون) است که برای درمان مسائل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از فقدان پروژسترون طبیعی به وجود می‌آیند.

طی یک دوره قاعدگی طبیعی، پروژسترونی که به وسیله تخمدان‌ها تولید می‌شود بر اندومتر تاثیر می‌گذارد و رشد آن‌را متوقف می‌کند و باعث می‌شود که هورمون‌ها و پروتئین‌های لازم برای حفظ بارداری ترشح شوند.

در صورت عدم بارداری، سطوح استروژن و پروژسترون پایین می‌آید و اندومتر تخریب می‌شود و خونریزی قاعدگی رخ می‌دهد. اندومتریوز رشد بافت اندومتر در بخش خارجی رحم است که مانند اندومتر رحم عمل می‌کند و پاسخ آن به پروژسترون نیز به همان ترتیب است.

دوفاستون ۱۰ بر اندومتر در همه‌ی نواحی اثر می‌گذارد و از رشد آن جلوگیری می‌کند و علائم اندومتریوز از جمله درد و خونریزی را از بین می‌برد.

دیدروژسترون شبیه پروژسترون طبیعی است. اما، بر خلاف پروژسترون طبیعی، به آسانی جذب می‌شود در حالی‌که پروژسترون طبیعی به‌راحتی در دستگاه گوارش جذب نمی‌شود و تا اغلب به صورت تزریقی تجویز می گردد.

کمبود پروژسترون طبیعی در بدن باعث ایجاد اختلالات قاعدگی شده و درنتیجه به دلیل اثر استروژن احتمال سرطان رحم افزایش می یابد اما دوفاستون می تواند با این اثر استروژن در بدن مقابله کند و خطر سرطان اندومتر را کاهش دهد.

درضمن بر خلاف دیگر پروژسترون‌های مصنوعی، دیدروژسترون با اثرات مثبت استروژن مانند جلوگیری از پوکی استخوان و تنظیم کلسترول، تداخلی ندارد همچنین از نظر شیمیایی نیز با تستوسترون در ارتباط نیست و بنابراین تاثیرات منفی مردانه نیز در بدن ایجاد نمی‌کند.

در کارسینوم پستان یا اعضای تناسلی، بیماری کبدی، سقط فراموش شده و اختلالات ترومبوتیک نباید مصرف شود.

در حین مصرف دارو ممکن است خونریزی های قاعدگی نامنظم دیده شود که در آن صورت بهتر است میزان مصرف را افزایش داد.

ترومبوفلبیت، آمبولی ریوی، ترومبوز شبکیه، لکه بینی، خونریزی های نابجا، تغییر اشتها و ورم قوزک پا از عوارض جانبی دارو هستند.

مصرف همزمان دیروژسترون و بروموکریپتین موجب ترشح بیش از حد و خود به خودی جریان شیر می گردد. داروهای القا کننده فعالیت آنزیم های کبدی مثل کاربامازپین، فنی توئین و ریفامپین موجب کاهش کارآیی دارو می شوند.

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید

یکی از قرص های شایع در نسخه های متخصصین زنان، قرص دوفاستون یا دیدپروژسترون است . این قرص مخصوصا در مواردی که نمیشه استروژن تجویز شود مثل فیبروم تجویز میشود. باعث افزایش سطح پروژسترون در فاز ترشحی میشود و باعث کاهش لکه بینی و تنظیم پریود خواهد شد. حالا نحوه مصرف، عوارض جانبی دوفاستون، نحوه نگهداری و … در این مقاله مفصل توضیح داده شده است. در این مقاله می خوانیم:

قرص دوفاستون برای چه چیزی استفاده می شود؟

قرص دوفاستون چگونه عمل می کند؟

قرص دوفاستون حاوی چیست؟

تفاوت بین پروژسترون مصنوعی (مانند دیدروژسترون) و پروژسترون طبیعی چیست؟عوارض قرص duphaston در بارداری

درمان با قرص دوفاستون

عوارض قرص دوفاستون

چه زمانی نباید قرص دوفاستون را مصرف کنم؟

روش مصرف قرص دوفاستون

قرص دوفاستون را چند وقت باید مصرف کنم؟

فراموش کردن قرص دوفاستون

روش نگهداری قرص دوفاستون

قرص دوفاستون  ده میلیگرمی برای درمان بیماری های مختلفی که ناشی از فقدان پروژسترون هستند مصرف می شود؛ از جمله اختلالات قاعدگی، آمنوره ثانویه (دوره های قاعدگی قطع شده  یا نامنظم)، قاعدگی دردناک، سندرم پیش از قاعدگی و خونریزی غیر طبیعی رحم که در طول چرخه قاعدگی رخ می دهد. قرص دوفاستون  ده میلیگرمی برای درمان اندومتریوز (بیماری اندومتریوز چیست؟)، ناباروری و سقط خود به خود (سقط جنین) استفاده می شود؛ همچنین برای مقابله با اثر تحریک هورمون استروژن بر آندومتر، و احتمال ابتلا به سرطان آندومتر نیز استفاده می شود. این قرص برای کمک به تحریک رشد پستان و کاهش تولید تستوسترون نیز استفاده می شود.

قرص دوفاستون ده میلیگرمی حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون، می باشد. پروژسترون توسط تخمدان در طول مرحله دوم چرخه قاعدگی تولید می شود. این ماده در آندومتر (پوشش داخلی رحم) فاز تکثیر را به تشریح تبدیل می کند. این مسئله باعث می شود آندومتر که در پاسخ به استروژن در نیمه اول پریودی ضخیم شده است رشدش متوقف شود و هورمون ها و پروتئین های دیگر مورد نیاز برای حفظ بارداری ترشح شود (در صورت وقوع بارداری). در صورتی که بارداری رخ نداده باشد، سطح استروژن و پروژسترون کاهش یافته و اندومتر از هم می پاشد(قاعدگی). دیدروژسترون در قرص دوفاستون  باعث نظم در قاعدگی می شود.

قرص دوفاستون  ده میلیگرمی حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از پروژسترون هورمون است که برای درمان بسیاری از بیماری های ناشی از فقدان درونی (به طور طبیعی تولید) پروژسترون استفاده می شود.

قرص دوفاستون  ده میلیگرمی حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از پروژسترون هورمون است که برای درمان بسیاری از بیماری های ناشی از فقدان درونی (به طور طبیعی تولید) پروژسترون استفاده می شود. بر خلاف پروژسترون طبیعی، این قرص به راحتی جذب می شود و می تواند به شکل قرص در غلظت نسبتا کم به شکل جدیدی از پروژسترون طبیعی مصرف شود، در حالی که پروژسترون طبیعی به خوبی توسط دستگاه گوارش جذب نمی شود. قرص دوفاستون در صورت عدم وجود پروژسترون در بدن به دلیل اختلالات قاعدگی و اندومتریوز مصرف می شود. همچنین به عنوان بخشی از درمان جایگزینی هورمون استفاده می شود.

با این حال، بر خلاف پروژسترون مصنوعی، دیدروژسترون با اثرات مفید استروژن (از جمله جلوگیری از پوکی استخوان، تنظیم کلسترول) تداخلی ندارد. همچننی از نظر شیمیایی به تستوسترون مرتبط نیست، و بنابراین هیچ عوارضی مانند، هیرسوتیسم (5 علت و 3 درمان اصلی پرمویی در زنان (هیرسوتیسم) )یا آکنه ندارد.

قرص دوفاستون حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون، می باشد. اضافه کردن پروژسترون با استروژن به روند زنانگی کمک می کند. در طول چرخه قاعدگی طبیعی، پروژسترون (تولید شده توسط تخمدان ها) در آندومتر باعث توقف رشد می شود و باعث شروع ترشح هورمون ها و پروتئین های دیگر مورد نیاز برای حفظ بارداری می شود (اگر بارداری رخ داده باشد). اگر بارداری رخ نداده باشد، سطح استروژن و پروژسترون کاهش یافته و اندومتر از بین می رود. اندومتریوز رشد بافت آندومتر در خارج از رحم می باشد. توقف رشد آندومتریوز باعث کاهش علائم اندومتریوز از جمله درد و خونریزی می شود.

قرص دوفاستون حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون، می باشد. اضافه کردن پروژسترون با استروژن به روند زنانگی کمک می کند. چرخه قاعدگی طبیعی وابسته به تعامل چند هورمون می باشد؛ از جمله استروژن و پروژسترون که توسط تخمدان و سایر هورمون ها که توسط غده هیپوفیز ترشح می شود. اگر هر یک از این هورمون در مقادیر صحیح تولید نشود چرخه مختل شده و باعث مشکلاتی مانند آمنوره و خونریزی غیر طبیعی رحمی در طی چرخه قاعدگی می شود. قرص دوفاستون باعث چرخه قاعدگی منظم می شود زیرا باعث بازگرداندن هورمون ها به مقدار طبیعی می شود.

مصرف استروژن برای درمان جایگزینی هورمون باعث کاهش دوران یائسگی زنان ناشی از کمبود استروژن، از جمله، گرگرفتگی، تعریق شبانه، بی خوابی، خشکی واژن ( درمان خشکی واژن)، سردرد، نوسانات خلقی، عدم تمرکز و از دست دادن انرژی می شود. استروژن همچنین تاثیرات مثبت دیگری در سوخت وساز دارد از جمله متابولیسم استخوان و چربی (چربی). همچنین باعث افزایش ضخامت آندومتر (پوشش داخلی رحم) در صورت عدم وجود پروژسترون می شود و می تواند منجر به سرطان رحم ( علائم سرطان رحم) در برخی از زنان یائسه شود.

قرص دوفاستون حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون، می باشد. اضافه کردن پروژسترون با استروژن به روند زنانگی کمک می کند. این قرص برای کمک به تحریک رشد صفات جنسی زنان، از قبیل رشد پستان، و کاهش تولید تستوسترون استفاده می شود.

قرص دوفاستون به عنوان یک جزء پروژسترون هورمون درمانی تغییر جنسیت همراه با هورمون استروژن مونث استفاده می شود. این قرص برای کمک به تحریک رشد صفات جنسی زنان، از قبیل رشد پستان، و کاهش تولید تستوسترون (تستوسترون چیست؟ )استفاده میشود.

عوارض رایج قرص عبارتند از: حالت تهوع، استفراغ، درد سینه، خونریزی نامنظم، سرگیجه، وزن کم و خارش و جوش.

در صورتی که مشکلات زیر را داشته باشید نباید قرص دوفاستون را مصرف کنید:

قرص دوفاستون را با یک لیوان آب با یا بدون غذا یک یا دو بار در روز بخورید. مقدار دوز قرص و فاصله زمانی آن به روش درمانی شما بستگی دارد. شما باید تا زمانی که پزشک تجویز می کند قرص را مصرف کنید. ممکن است پزشک 5 روز یا یک ماه مصرف این قرص را تمدید کند.

قرص دوفاستون را تا زمانی که پزشک تجویز می کند باید مصرف کنید که معمولا 5 روز یا یک ماه یا ده شب از شب 16 یا 14 سیکل پریودی است. گاهی نیز هر ماه در طول قاعدگی باید از این قرص مصرف کنید.

اگر قرص دوفاستون را فراموش کردید بلافاصله پس از به یاد آوردن مصرف کنید مگر این که زمان قرص بعدی رسیده باشد. در این حالت مصرف قرص قبلی لازم نیست. هیچ گاه دو قرص را باهم مصرف نکنید.

قرص را باید در محیطی خشک و سرد با دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

دوفاستون نام تجاری این شرکت است. نام دارو یک هورمون به نام دیدروگرسترون (پروژسترون) است. هورمون پروژسترون تنها در دوران بارداری به علت تکنیک های کمک باروری مانند IVF و غیره و در موارد سقط معمول (سقط مکرر) مشخص می شود. سوء مصرف پروژسترون می تواند منجر به عوارض جانبی از جمله مرگ جنین و سقط (بیشتر در سه ماهه اول بارداری)، عضله سازی جنین دختر (از جمله موهای ناخواسته صورت)، نقص های زایمان در نوزادان مانند شکاف شکم و نقص قلب شود. بنابراین در ایالات متحده استفاده از پروژسترون در دوران بارداری ممنوع است. در دوران بارداری باید حداقل داروهای ضروری مانند 5 میلی گرم اسید فولیک به صورت روزانه (مانند فولات) مصرف شود. اگر کم خونی دارید، باید آهن همراه با اسید فولیک (مانند Probofex) مصرف کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.inhousepharmacy.vu و doctor.ndtv.com

ممنونم

توی این مطلب گفته شده کسی که تلاش برای بارداری دارد دوفاستون نخورد من توی اقدام هستم ولی دکتر برام نوشته که بخورم این دو تا با هم تضاد داره میشه دلیلشو بگید

سلام قرص دوفاستون برای تنظیم پریود است و شانس بارداری را افزایش میدهد چون تخمک گذاری را منظم میکند. بنابراین در هنگام اقدام و قبل از بارداری مشکلی ندارد اما با اطلاع از بارداری نباید مصرف شود. منظور در مقاله همان زمان بارداری است.


قرص دوفاستون یک نوع قرص برای جلوگیری از سقط جنین می باشد مصرف قرص دوفاستون باعث بارداری می شود و همچنین مصرف این قرص باعث اضافه وزن بانوان می گردد زمانی که بانوان باردار لکه بینی مشاهده می کنند می توانند از این قرص با اجازه پزشک بانوان استفاده کنند. و یا مادران شیرده که در زمان شیردهی میخواهند از این قرص استفاده کنند به نکات مهم این محتوا دقت نمایند. خیلی از بانوان پرسیده اند که قرص دوفاستون را از چندم پریودی مصرف کنند و یا قرص دوفاستون خارجی یا ایرانی بهتر است در ادامه این مطلب به پرسش های در رابطه با  مهم قرص دوفاستون و اثرات آن در بارداری می پردازیم.همچنین می توانید از مزایا قرص دوفاستون برای پسرزایی  و یا تاخیر افتادن در پریود بهره مند شوید و تبادل نظر درباره قرص دوفاستون و جوش صورت و محتویات این قرص و نحوه تهیه آن داشته باشیم.

به طور کلی این دارو برای درمان بیماری هایی که ناشی از فقدان پروژسترون می باشد استفاده می شود.هورمون استروژن بر اندومتر اثر می گذارد و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و با مصرف دوفاستون میزان ترشح این هورمون کنترل می شود .مصرف دوفاستون بر علایم بروز یایسگی مانند گرگرفتگی ، تعریف شبانه ، بی خوابی ، خشکی واژن ، سردرد ، نوسانات خلقی …. اثر می گذارد و علایم آن را کاهش و کنترل می کند.

 

عوارض قرص duphaston در بارداری

قرص دوفاستون  ده میلیگرمی حاوی دیدروژسترون، یک ترکیب مشتق شده از پروژسترون  است که برای درمان بسیاری از بیماری های ناشی از فقدان درونی پروژسترون استفاده می شود.

قرص دوفاستون یک نوعی از پروژسترون های مصنوعی می باشد که در مواردی که بدن نمی تواند پروژسترون تولید کند با مصرف این قرص بدن قادر به تولید پروژسترون می شود.
یکی از مزیت های قرص دوفاستون شباهت زیاد ساختار شیمیایی آن به ساختار طبیعی می باشد و به لحاظ شیمیایی با تستوسترون ارتباطی ندارد و تاثیرات منفی مردانه را در بدن ایجاد نمی کند.
در حین استفاده از دوفاستون ممکن است خونریزی های دوران قاعدگی نامنظم شوند.

در طول دوره دوم قاعدگی تخمدان ها پروژسترون تولید می کنند و این ماده در آندومتر فاز تکثیر را به تشریح تبدیل می کند .در نیمه اول پریودی آندومتر ضخیم می شود و رشدش متوقف می شود و پروتیین ها و هورمون های دیگر ممورد نیاز برای بارداری ترشح میشود اما در صورتی که بارداری اتفاق نیافتد سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و اندومتر ازبین می رود و قاعدگی رخ می دهد در واقع دیدروژسترون موجود در قرص دوفاستون موجب نظم در قاعدگی می شود .دیدروژسترون ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون می باشد.

بر خلاف پروژسترون طبیعی ، قرص دوفاستون به راحتی جذب می شود .قرص دوفاستون حاوی یک نوع پروژسترون مصنوعی که ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون می باشد و برای درمان بیماری های ناشی از فقدان پروژسترون مصرف می شود.قرص دوفاستون به راحتی جذب می شود اما پروژسترون طبیعی به راحتی جذب نمی شود. با این حال، بر خلاف پروژسترون مصنوعی، دیدروژسترون با اثرات مفید استروژن تداخلی ندارد. همچنین از نظر شیمیایی به تستوسترون مرتبط نیست، و بنابراین هیچ عوارضی مانند، هیرسوتیسم یا آکنه ندارد.

1.همانطور که گفتیم قرص دوفاستون برای درمان اندومتریوز تجویز می شود و این قرص ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون می باشد.اضافه کردن پروژسترون با استروژن روند زنانگی را بهبود می دهد .در طول دوره قاعدگ در صورتی که بارداری رخ ندهد سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و اندومتری که برای آمادگی بارداری ایجاد شده بود از بین می رود .در واقع اندومتریوز رشد بافت آندومتر در خارج از رحم می باشد و با مصرف قرص دوفاستون و کنترل میزان پروژسترون به از ین رفتن آندومتریوز کمک می کند.
2- درمان مشکلات قاعدگی با قرص دوفاستون
اگر به هر دلیلی هورمون های بدن به صورت کنترل شده و به میزان مناسب تولید نشوند چرخه قاعدگی مختل می شود و باعث ایجاد مشکلاتی مانند خونریزی غیرطبیعی رحم می شود.قرص دوفاستون با تنظیم کردن میزان هورمون ها به منظم شدن چرخه قاعدگی کمک می کند.
3- قرص دوفاستون برای درمان جایگزینی هورمون
زنان در دوران یایسگی دچار کمبود استروژن می شوند و با مصرف قرص دوفاستون هورمون های مورد نیاز جایگزین می شود.کمبود هورمون ها در دوران یایسگی باعث گرگرفتگی ، تعریق شبانه ، بی خوابی ، خشکی واژن ف سردرد و نوسانات خلقی و عدم تمرکز می شود و ا مصرف دوفاستون و نتظیم میزان هورمون بدن این مشلات رفع می شوند.استروژن زیاد در بدن می تواند باعث ضخیم شدن میزان آندومتر در دوران یایسگی و منجر به سرطان رحم در این دوران شود.
4- قرص دوفاستون برای درمان تغییر جنسیت
قرص دوفاستون به روند زنانگی کمک می کند و برای رشد صفات جنسی زنانه مانند پستان ها و کاهش تولید تستوسترون استفاده می شود.

قرص دوفاستون مانند بسیاری دیگر از داروها عوارضی دارد از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این عوارض عوارض رایجی است که اغلب در مصرف دوفاستون گزارش می شود.

در چه صورت مصرف قرص دوفاستون منع می شود:

میزان دوز مصرفی قرص و فاصله زمانی مصرف قرص به تجویز پزشک و درمان شما و بیماریتان بستگی دارد و ممکن است پزشک معالجتان برای 5 روز یا 1 ماه مصرف قرص را برای تثبیت اثرگذاریش تجویز کند .اما به طور کلی مصرف قرص دوفاستون دو بار در روز تجویز می شود.

اگر قرص دوفاستون را فراموش کردید بلافاصله پس از به یاد آوردن مصرف کنید مگر این که زمان قرص بعدی رسیده باشد. در این حالت مصرف قرص قبلی لازم نیست. هیچ گاه دو قرص را باهم مصرف نکنید.

قرص را باید در محیطی خشک و سرد با دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا مصرف پروژسترون در دوران بارداری ممنوع می باشد زیرا سو مصرف پروژسترون می تواند عوارض بسیار خطرناکی از جمله مرگ جنین و سقط جنین را در پی داشته باشد.همچنین موجب نقص های زایمان در نوزادان مانند شکاف شکم و نقص قلب ، عضله سازی جنین دختر مانند موهای ناخواسته می شود. . در دوران بارداری باید حداقل داروهای ضروری مانند 5 میلی گرم اسید فولیک به صورت روزانه (مانند فولات) مصرف شود. اگر کم خونی دارید، باید آهن همراه با اسید فولیک  مصرف کنید.

میزان هورومون پروژسترون فقط در در مواردی خاص مانند بارداری با استفاده از تکنیک آی وی اف و در موارد سقط مشخص می شود.

سوال رایج:در صورتی که قرص دوفاستون مصرف می کنید و قصد بارداری دارید آیا مجاز به ادامه مصرف قرص هستید؟
به طور کلی این قرص مانع بارداری نمی شود .اما حتما باید برای مصرف همزمان این قرص و اقدام بارداری با پزشک خود مشورت کنید.مصرف دوفاستون علت های مختلفی دارد و حتما باید از علت تجویز قرص اطلاع کافی داشت.

خیر.قرص دوفاستون به هیچ عنوان چاق نمی کند فقط احساس چاقی کاذب ایجاد می کند و موجب تورم بدن می شود و در بافت های چربی بدن و میزان اشتها هیچ تاثیری ندارد.

همانطور که گفتیم قرص دوفاستون برای بیماری های ناشی از فقدان پروژسترون تجویز می شود و در صورتی که پروژسترون در بدن به اندازه لزوم ایجاد نشود چرخه قاعدگی دچار اختلالاتی می شود و در نتیجه می تواند بر تخمک گذاری و سلامت روند زنانگی تاثیر منفی بگذارد و در نتیجه اختلالاتی بر سیستم باروری ایجاد کند.در بسیاری از واقع موجب بیماری اندومتریوز می شود که خود مانع از بارداری می شود.پروژسترون به صورت مصنوعی در این قرص وجود دارد و با مصرف آن می توان به افزایش قدرت باروری کمک شایانی کرد.در واقع در بسیاری از موقع با رفع کمبود میزان پروژسترون مشکلات باروری هم حل می شود.

بروموکریپتین ، ریفامپین ، فنی تویین و کارمابازپین داروهایی هستند که درصورت صرف حتما باید به پزشک معالج گزارش شود.


ما را دنبال کنید در

دوستان هر زمان دختران من گفت که آنها با تهدید از ختم حاملگی تشخیص داده شده است، من بسیار دلسوز برای گوش دادن به داستان های خود بود. آنها تمام جزئیات مشترک با من چگونه برای ذخیره در بیمارستان برای صرفه جویی در، به عنوان آنها را به هورمون برای نجات این بارداری و چگونه آنها در مورد ساخت یک نوزاد نگران، همه چیز خوب بود، که او هنوز زنده بود و سالم به دنیا آمد. من بسیار متاسفم برای آنها بود، چرا که زنان باردار نمی تواند عصبی است، اما در این وضعیت به عصبی است. آنها مجبور به صرف پول بزرگ در مورد مواد مخدر و آنها را در مشت، به منظور نگه داشتن نوزاد.

در هر صورت، من نمیتوانم فکر کنم وضعیت مشابهی در زندگی من اتفاق خواهد افتاد.

اولین بارداری من عینک فقط خوب است، اگر شما به حساب 7 هفته از سمیت در اوایل، که، هر چند من خیلی خسته کننده است، اما به هیچ وجه زندگی جنین را تهدید نمی کند. در همان زمان من خود را دریغ نمی کند، او تا زمانی که دو کار گذشته کار کرده است که در کارهای خانه و موفق به خرید بروید، به دست آوردن جهیزیه برای دختر کوچک آینده است.

علیرغم این واقعیت که بطور کلی بارداری را به راحتی اعمال کردم. من مجبور بودم همه فریب ها را تجربه کنم بیهوشی اپیدورال, آمنیوتومی   و اپیزیوتومی. اما نوزاد سالم و محکم به دنیا آمد.

بارداری دوم زمانی رخ داد که دختر یک سال و سه ماهه بود. درباره حاملگی در 4 هفته پس از اولین روز تاخیر به دست. من احساس خوب در ابتدا، بسیاری از راه رفتن با کودک، خوب غذا بخورید (در محل کار را دوست ندارد، هنگامی که به خوردن، و گاهی اوقات موفق نیست، و نه از آنچه به خوردن درجه بالا)، ریخته (شروع با سال کودک به خوبی خواب بود). پس از آن در شرایط همان است که در اولین بارداری (کمی پریشان آمد بیماری صبحگاهی،، اما این موضوع این است که درک که دختران و پسران بارداری در احساس و جریان متفاوت، در مورد من، و پسر وجود دارد و من دختر عینک به همان اندازه )عوارض قرص duphaston در بارداری

تنها چیزی که مرا ناراحت، آن ایده، چگونه من با شکم رفتن به کشیدن یک دختر که، هر چند راه رفتن خود به خود است، اما از پله ها به پایین است و نمی تواند در صندلی چرخدار افزایش به صعود او می کنید، و در بستر و یک صندلی برای تغذیه او نمی تواند بدون کمک بگیرد. من مجبور شدم هر روز و هر ساعت به او کمک کنم، به رغم زندگی در داخل من در حال توسعه است.

اگر شما حساب از تهوع ثابت، خواب آلودگی و خستگی را نمی باشد، هیچ چیز به خصوص من ناراحت وجود دارد، باردار سالم بود. من آن را آسان گرفتم ویتامین E   و اسید فولیک   و مشتاقانه منتظر ماند تا سه ماهه دوم، زمانی که سموم به پایان رسید و کودک شروع به حرکت کرد.

در هفته هشتم من به یک uzistke آشنا رفت مطمئن شوید که بارداری توسعه در رحم و نه در لوله ها و تخمدانها، و همه چیز جنین طبیعی است.

اوستاکا مدتها طول کشید و سپس از او پرسید که آیا در شکم کمر درد ایجاد کرده است یا خیر. در داخل، همه چیز فقط سرد شد کودک آرزو داشت، و ظاهر علائم، که او از من پرسید، می تواند بر این واقعیت باشد که کودک ممکن است نباشد.

من با اعتماد به نفس رد شدم، این چیزی که من را ناراحت می کند و واقعا چنین بود. با این حال، با اولتراسوند یک هفته از تخم مرغ جنین پیدا شد، هماتوم کوچک بود و در حال حاضر شروع به حل و فصل نمود. کودک زنده بود و قلب او ضرب و شتم بود. پزشک گفت که تهدید پیش از این گذشت اما این واقعیت را انکار کرد که انفصال می تواند پیشرفت و سقط جنین رخ دهد.

روز بعد به من فرار کرد مشاوره   ثبت نام کنید و از پزشک بخواهید که درمان نگهدارنده را تجویز کند. دکتر به ساخته شده یک بازرسی، گفت که اندازه رحم در واقع مربوط به هشت هفته از بارداری، هیچ تخلیه یافت نمی شود، اما هنوز هم من به بیمارستان برای حفاظت ارائه شده است. هیچ سوالی در مورد دروغ گفتن در بیمارستان نبود. در دست من دختر سال و 4 ماه سن، که به سادگی هیچ کس به نشستن در تمام اعضای خانواده خیلی دور زندگی و کار بود.

سپس دکتر پیشنهاد کرد که امتناع از بستری شدن را تحت مسئولیت خودم بنویسید و هرکسی را در مورد سقط جنین سرزنش نکنید. منصوب یا نامزدی محصور، استراحت جنسی، حمایت از هورمون درمانی با آماده سازی “Dyufaston”   و گفت: در هیچ مورد وزن را بلند نکنید و شکم خود را فشار ندهید. بله، این موضوع داشتن یک بچه کوچک است! من برای ثبت نام ثبت نام نکرده ام، زیرا ادامه حاملگی در این مورد مطرح شده است.خیلی از دوستانم در یک زمان این دارو را گرفتند وقتی سقط جنین رخ می دهد، و نیز هنگام برنامه ریزی حاملگی، بنابراین، البته، با آن آشنا بودم.ترکیب:

قرص، پوشش داده شده با پوشش.

دیستروژسترون 10 میلی گرم

مواد کمکی: لاکتوز مونوهیدرات؛ هیپومولیز؛ نشاسته ذرت؛ دی اکسید سیلیکون کلوئیدی؛ منیزیم stearate

پوسته: Opadry سفید Y-1-7000 (Hypromellose، پلی اتیلن گلیکول 400، دی اکسید تیتانیوم (E171)


به عنوان یک قاعده، یک هورمون مسئول بسیاری از فرآیندهای بدن است، بنابراین نشانه های استفاده از دارو “Dyufaston”   به اندازه کافی بسیاری.موارد مصرف:

کمبود پروژسترون

شرایطی که کمبود پروژسترون دارد:

– آندومتریوز؛

ناباروری به علت کمبود لوتئال؛

– تهدید یا سقط جنین (با کمبود پروژسترون)؛

– سندرم قبل از قاعدگی؛

– دیسمنوره، قاعدگی نامنظم؛

– آمنوره ثانویه (در درمان پیچیده با استروژن)؛

– خونریزی رحم ناکارآمد

درمان جایگزینی هورمون

برای خنثی کردن اثر proliferative استروژن بر اندومتری در چارچوب هورمون جایگزین درمانی در زنان مبتلا به اختلالات به علت یائسگی طبیعی یا جراحی در رحم دست نخورده.


تعارضات:

عوارض قرص duphaston در بارداری

– حساسیت به دییدروژسترون یا سایر اجزای دارو.

سی احتیاط   باید دارو را در صورت بروز خارش در طول حاملگی قبلی تجویز کند.

اثرات ناگوار:

بخشی از سیستم خون سازی:   در موارد جداگانه – کم خونی همولیتیک.

از سیستم ایمنی بدن:   در موارد بسیار نادر – واکنش های حساسیت بالا.

از طرف سیستم عصبی مرکزی:   سردرد، میگرن.

از سیستم hepatobiliary:   به ندرت – نقایص جزئی کبد، گاهی اوقات با ضعف یا ناراحتی، زردی یا درد در شکم همراه است.

در بخشی از سیستم تولید مثل:   در موارد نادر – خونریزی رحم دستیابی به موفقیت (که با افزایش دوز قابل پیشگیری است)؛ حساسیت بالای غدد پستان.

از پوست پوست و بافت زیر جلدی:   واکنشهای آلرژیک مانند برانگیختگی پوست، خارش، التهاب؛ بسیار نادر است – ادم کینک.

دیگر:   بسیار نادر – ادم محیطی.


این ایده خیلی قبل از تجویز این دارو باید سطح هورمون در خون بررسی و پیدا کردن آن است که آیا تهدید به سقط جنین در ارتباط با کمبود پروژسترون جدی است. پس از همه، برای جلوگیری از فرآیند تحمل حاملگی نیز با ذهن لازم است. هیچ تضمینی وجود ندارد که حتی داروهایی که به حفظ حاملگی کمک می کنند اثر منفی بر روی نوزاد نخواهند داشت.


قبل از شروع دریافت “Dyufaston”   من چند مقاله را خواندم که در مورد این دارو و عواقب استفاده از آن بسیار منفی بود. این مقالات حتی نتایج مطالعاتی را نشان دادند که ادعا می کردند که کودکان متولد شده اند “حاملگی پروژسترون”   آنها قادر به زایمان مستقل نیستند، آنها یک بار و برای همه پس زمینه هورمونی را تغییر می دهند، ممکن است دچار مشکلات روحی شوند و به طور کلی مشکلات زیادی در سلامت داشته باشند.

دیگر همان مقاله ادعا این بود که هیچ مشکلی با استفاده از پروژسترون مصنوعی وجود دارد، اما از لغو سه ماهه دوم بارداری می تواند به مرگ جنینی و در نتیجه، و در نتیجه مصرف این داروها باید به تولد.

در گروه سوم مقالات، اعلام شد که دارو نوعی است “Dyufaston”   به طور کلی بی فایده است، هیچ تاثیری بر دوره بارداری، سقط جنین و اگر آن را آغاز کرده است، لازم است به برای تکمیل آن صبر است، زیرا طبیعت می شود از در این راه از اینکه به بیمار شناخته شده خلاص شوید. و اکنون سعی کنید آن را به مادر توضیح دهید که می خواهد مدت طولانی مدت او را نجات دهد و ممکن است تنها کودک باشد!

پس از خواندن این همه، من هنوز تصمیم گرفتم که از آن استفاده کنم “Dyufaston”، به عنوان دکتر من به من توصیه کرد.


بعد از 2 هفته دوباره به پذیرش رسیدم، قبلا دارو مصرف کرده ام و از دکتر خواسته ام که مجددا مرا ببیند تا مطمئن شود که رحم در حال رشد است، بنابراین کودک زنده است و در حال توسعه است. این اندازه مربوط به دوره 10 هفته بود و من برای حاملگی ثبت نام کردم.

هزینه یک بسته “Dyufaston”   به هیچ وجه کوچک نیست داروخانه ها ما را به خرید می فروشند 20 قرص برای 500-600 روبل. و اگر شما در نظر بگیرید که با طرح استاندارد از مصرف بسته به اندازه کافی برای 6-7 روز و طول می کشد، تا 16-20 هفته حاملگی، بسیار گران است. اما برای نجات زندگی نوزاد هیچ چیز تاسف است.

همانطور که توسط دکتر من توصیه شد، شروع به مصرف کردم “Dyufaston”   1 قرص 3 بار در روز، از هفته هشتم تا شانزدهم، سپس دوز را به 2 قرص در روز تا هفته هجده و یک قرص تا 20 قرص کاهش می دهد. بعد از هفته 21، من متوقف شدم “Dyufaston” بدون عواقب. برای تمام وقت من عوارض جانبی نداشته ام. قرص ها کوچک هستند، دشوار است بلع، حتی زمانی که من دچار مشکلات سوزش سوزی شدم، من آنها را مسن تر نوشیدم.


از آغاز هفته بارداری 21st، دکتر متوجه نمی شود چرا من جای خود را ثبت نام کردم “Dyufaston”   کپسول “اوتوژستان”   ، که من برای 2 هفته انجام دادم، و پس از سونوگرافی دوم، که در آنجا تایید شد که کودک درست است، آنها را لغو کرد.من هنوز مطمئن نیستم که آیا باید چنین داروهای گرانقیمت و به اندازه کافی جدی مصرف کنم بدون این که قبلا هرگونه معاینه هورمونی انجام دادم. به احتمال زیاد در این رابطه، من همه چیز خوب بود، به عنوان چرخه پس از اولین تولد به سرعت و به روشنی بازسازی شد، و بارداری دوم به سرعت در بر داشت. به احتمال زیاد این جدایی با محل کم جفت همراه بود که محل انقباض رحم در حال رشد بود. در طول بارداری من بارها و بارها انجام شده است churchCometry   و مشاهده کرد که چگونه جفت افزایش می یابد تا تعیین کند که آیا کودک به طور طبیعی در نور ظاهر می شود یا اینکه باید بخش سزارین انجام شود. جفت به تدریج افزایش یافت و در هنگام زایمان به خودم وارد شدم، اما موقعیت پایینش ابتدا در ابتدای بارداری من عصبی شد و من تقریبا بچه را از دست دادم.اما حداقل می توانم بگویم که اگر من شروع به مصرف دارو نکنم و یک سقط جنین وجود داشته باشد، من هرگز برای این امر خودم را فراموش نخواهم کرد حتی متوجه شدم که این دارو همیشه نمی تواند از از دست دادن کودک جلوگیری کند. من حتی نمیتوانم بگویم چند بسته “Dyufaston”   من در نهایت نوشیدم، اما می توانم بگویم که این را من را به یک جمع کامل بریزید.


متاسفانه تحقیقات واقعی درمورد اینکه چه مقدار دارو برای نسل آینده ایمن است و چقدر واقعا برای حاملگی کمک می کند وجود ندارد. آن را اغلب تقریبا با تقریبا هر آسیب شناختی زنان و زایمان اختصاص دهید، اما تا چه حد توجیه شده است – شناخته شده نیست.

سه ماهه اول مهم ترین دوران است که تعیین کننده ادامه رشد بارداری است. در این زمان است که ارگانیسم زنانه برای مادر شدن آماده شده است، همه شرایط برای تشکیل و رشد کودک ایجاد می شود. اگر در سیستم غدد درون ریز نقص وجود داشته باشد، دارو اغلب تجویز می شود.

دوپاشون در دوران بارداری در مراحل اولیه، فقدان مهمترین هورمون پروژسترون را تشکیل می دهد. این اجازه می دهد تا شما را به آرام کردن الیاف عضلانی، محافظت در برابر انقباضات خود به خود. بدن را آماده کنید، دفاع از ایمنی خود را کاهش دهید، تخم مرغ آمنیوتیک را در حفره رحم رفع کنید. با تشکر از دستاوردهای پزشکی، امروزه ممکن است وضعیت مادر آینده و نوزاد را با انحراف های ناشی از آن، عادی سازد.

بسیاری از زنان باردار سعی در اجتناب از مصرف هر گونه دارو دارند، معتقدند که این امر به شکل گیری جنین تاثیر می گذارد. دوفاشان برای هر دو زن و کودک خود کاملا امن است. این یک آنالوگ پروژسترون طبیعی است که مهمترین هورمون است و بدون آن مهمترین چیز قابل درک نیست: مفهوم، پرورش و تولد یک زندگی جدید. به طور معمول، سنتز افزایش یافته آن پس از باروری تخم مرغ شروع می شود، زمانی که مسیر خود را به مقصد اصلی – رحم می رساند. در حفره اندام عضله، تخمک آمنیوتیک ثابت می شود، سپس جنین رشد می کند و به جنین می رسد.

اگر به علت هر دلیلی سطح پروژسترون کاهش یابد، این منجر به تهدیدی برای زندگی جنین می شود. بنابراین، این دارو تجویز می شود، کمبود آن تا زمانی که جفت عمل سنتز هورمون را برای خود انجام می دهد. این اتفاق برای حدود 20 هفته میانه هفته رخ می دهد و پس از حمایت از دارو، نیاز از بین می رود. در موارد نادر، دارو مصرف می شود و طول می کشد، اما پس از 22 هفته تهدید سقط جنین ناپدید می شود، در حال حاضر در مورد خطر ابتلا به زودرس. قرص کاملا بی خطر است، آنها متابولیسم لیپید و کربوهیدرات را تحت تاثیر قرار نمی دهند، و تنها بر میزان هورمون تاثیر می گذارد.

در دوران بارداری، دارو برای کاهش وقفه های خودبه خودی تجویز می شود. با توجه به عمل آن، رحم شل شده، گرفتگی و خونریزی متوقف می شود. همچنین شرایط مطلوب برای ایجاد غشای مخاطی ایجاد می شود – جفت بعدی که عملکردهای آن در مراحل اولیه با بدن زرد انجام می شود.

دلیل دیگری برای انتصاب ممکن است اندومتریای مزمن باشد. این وضعیت خاصی از سیستم ایمنی بدن زن است که جنین آن به عنوان بدن بیگانه ای که خطر را درک می کند، درک می شود. اگر شما در زمان تشخیص و انجام درمان مناسب نیست، خطر سقط مکرر وجود دارد.

اغلب دارو در دوره آماده سازی برای تخمک تجویز می شود، زمانی که علائم پزشکی وجود دارد. در چنین مواردی، زن در تمام سه ماهه اول و بعد از شروع لقاح ادامه می یابد. این به اندازه کافی برای 1 قرص 2 بار در روز است، اما این طرح ها بسته به ویژگی های فردی زن باردار متفاوت است. غیر ممکن است تغییرات را به صورت تجویز متخصص زنان به خصوص برای افزایش یا کاهش دوز انجام دهید. اگر حتی مادر آینده فراموش نکنید که دارو را در زمان مصرف نکنید، او می تواند آن را در 6 ساعت آینده انجام دهد، سطح هورمون خون به طور چشمگیری تغییر نخواهد کرد.

در هنگام مصرف دارو با جفت تشکیل شده (18 هفته) لازم نیست.   اگر هورمون طبیعی باشد، Dufaston به تدریج لغو می شود، دوز به 1 تکرار در هفته کاهش می یابد. تکمیل سریع پذیرش ممکن است باعث خونریزی و سقط جنین شود.

علیرغم اینکه این دارو در ساختار مولکولی آن با پروژسترون بسیار مشابه است، واکنش های فردی ارگانیسم امکان پذیر است. این کمترین ناراحتی است که به شما اجازه می دهد مهمترین چیز را انجام دهید – بارداری را نگه دارید.

عوارض جانبی:


. (همه مقالات)

در آن مواردی که پزشکان 30 سال پیش “ناباروری” را تشخیص دادند، پزشکان مدرن Dufaston را به عهده می گیرند، که به یک کودک سالم کمک می کند تا یک بار مصرف را تحمل کند.

متأسفانه، بسیاری از زوج های متاهل با تصور فرزندان مشکل دارند. براساس آمار، ناباروری حدود 10٪ از زوجین در کشور ما را تحت تاثیر قرار می دهد و دلیل ایجاد این تشخیص قبل از آن است که مفهوم بعد از دو سال فعالیت جنسی بدون استفاده از روش های جلوگیری از بارداری رخ نمی دهد. تمام علل موجود بیماری به زنان و مردان تقسیم می شوند، بسته به اینکه در سیستم تولید مثل شكست رخ داده است. به نوبه خود، یکی از شایع ترین علل ناباروری زنان، همراه با اندومتریوز و انسداد لوله های رحمی (فالوپ)، کمبود پروژسترون است. فقط در مورد این، مشکل بسیار جدی، اما به طور بالقوه قابل حل است و بحث خواهد شد.

اغلب در زنان به دلیل یک یا چند مورد دیگر، تولید پروژسترون ناکافی است که منجر به عدم امکان پذیری یا پایان زودهنگام بارداری می شود. خوشبختانه امروزه دارویی وجود دارد که می تواند کمبود هورمون را بدون عوارض جانبی قابل توجهی پر کند. بنابراین، بسیاری از زنان بر اساس توصیه متخصصین زنان، Dufaston را باردار می کنند. این دارو یک آنالوگ پروژسترون است که به صورت مصنوعی در شرایط آزمایشگاهی ایجاد شده است. مولکول ماده اصلی فعال Dufaston – دی هیدروژسترون – در ساختار آن به هورمون طبیعی بستگی دارد، بنابراین، وارد شدن به بدن، عملکرد مشابهی را انجام می دهد. قابل توجه است که چنین عوامل هورمونی که قبلا وجود داشته اما از هورمون جنسی مردانه، استخراج شد و استفاده از آنها شده است با عوارض جانبی ناخوشایند مانند افزایش رشد مو، تغییرات در صدا، اختلال متابولیک همراه است. داروهای مدرن از ویژگیهای نامطلوب مشخصی برخوردار نیستند، که امکان استفاده موفق از Dufaston در برنامه ریزی حاملگی و مراحل اولیه آن را امکان پذیر می سازد. برای دریافت یک تصویر کامل از اثر این دارو در بدن، لازم است ابتدا خود را با اثرات پروژسترون و ویژگی های آن آشنا شوید.

پروژسترون یک هورمون است که توسط تخمدان های زن تولید می شود. همراه با هورمون استروژن مهم دیگر زن، بر غشای مخاطی رحم اثر می گذارد و باعث تغییر آن در چرخه قاعدگی می شود. بنابراین، در آغاز چرخه غلظت پروژسترون در خون نسبتا نفوذ کوچک اما بزرگ استروژن، که باعث رشد و تکثیر سلولهای پوششی داخل رحم. پس از تخمک گذاری، زمانی که تخمک از تخمدان خارج می شود، بدن زرد در محل فولیکول سابق تشکیل می شود که پروژسترون تولید می کند. غلظت این هورمون به سرعت در حال رشد است و نوبت او است که بر روی غشای مخاطی عمل کند. در حال حاضر، رشد سلول متوقف، لایه داخلی رحم بسیار سست می شود، به نظر می رسد تکثر رگ های خونی وجود دارد – این تغییرات به تخم بارور مورد نیاز به راحتی می توانید به رحم وصل کنید و برای دریافت از مواد مغذی مورد نیاز. آسان است حدس بزنید که اگر در بدن یک زن پروژسترون تولید می شود کمی، بارداری یا نمی تواند شروع به طور کامل، و یا در اوایل متوقف می شود. وضعیت دومی در پزشکی “سقط جنین معمول” نامیده می شود و در بعضی موارد با مصرف داروهای هورمونی بسیار مفید است. دوپاشون در برنامه ریزی حاملگی دقیقا به منظور افزایش سطح پروژسترون و ایجاد لانه گزینی منصوب می شود.

معمولا، اگر یک زن به متخصص بیماری های زنان شکایت می کند در مورد عدم بارداری، او معاینه مشخصات هورمونی تجویز می شود. این مهم است که مطمئن شوید که خون محتوای پروژسترون تحویل در وسط فاز دوم چرخه قاعدگی – دقیقا در نیمه راه بین تخمک گذاری و آغاز ماه بعد است. شما باید دقیقا در زمانی که تخمک گذاری رخ داده است و مدت زمان چرخه آن چقدر است، به طوری که تجزیه و تحلیل قابل اعتماد است. در صورتی که چرخه نامنظم باشد یا اینکه شما نمیتوانید لحظه افزایش دمای پایه را ردیابی کنید، توصیه می شود که تست را به صورت تقریبی دو بار با فاصله چند روز انجام دهید. اگر تمام آزمایشات نشان دهنده کاهش قابل توجهی در سطح پروژسترون در خون باشد، باید Dufaston را باردار کنید و نوزاد را تحمل کنید.

Dyufaston در هنگام برنامه ریزی بارداری تنها توسط یک پزشک که رژیم درمان فردی را انتخاب می کند. به یاد داشته باشید که توصیه های جهانی در مورد مصرف این دارو دشوار است و توصیه نمی شود که به طرح دیگری که به زن دیگری اختصاص داده شده است یا دارو خود را مصرف کنید، اما حتی ممکن است برای سلامتی شما خطرناک باشد. معمولا هنگامی که Dufaston باردار می شوند، آنها شروع به مصرف آن در روز بعد از تخمک گذاری می کنند و تا زمان شروع قاعدگی ادامه می دهند. بسیار مهم است بدانید که لغو Dufaston در هر چرخه فقط اگر بارداری رخ نداده باشد. شما باید برای دوره ها صبر کنید و سپس مصرف دارو را متوقف کنید یا آزمایش کنید. واقعیت این است که کاهش ناگهانی سطح پروژسترون می تواند سبب وخامت تغذیه تخمک جنین و رد آن شود.

اگر Dufaston برای باردار شدن مصرف کنید، حداقل 6 ماه باید بخورید تا اثر کامل داشته باشید. در مواردی که Dufaston را بیش از یک سال مصرف کنید و حاملگی تا به حال نرسیده باشد، معمولا پزشک تغییراتی را در تاکتیک های درمان، قرار دادن یک داروی جایگزین و آزمایش های اضافی انجام می دهد.

پس از اینکه شرایط مناسب برای دلبستگی و رشد تخم مرغ جنین در رحم ایجاد می شود، احتمال دارد که حاملگی اتفاق بیفتد اما این دارو به هیچ وجه متوقف نخواهد شد، اما برعکس، مفهوم تشدید می شود. لطفا توجه داشته باشید، اگر شما دوپاشوند را انتخاب کرده اید و حاملگی به دست آمده است، خودتان را متوقف نکنید، در هیچ مورد غیر ممکن نیست. شما باید بلافاصله بارداری را به دکتر گزارش کنید و شاید او دوز دارو را تنظیم کند.

زنان باردار مفید خواهد بود که متوجه شوند که دوپاستون در دوران بارداری تا حدودی برای اهداف متفاوت از قبل مورد استفاده قرار می گیرد. در میان اثرات متعدد این هورمون نیز اثر بر روی عضلات رحم وجود دارد – پروژسترون و آنالوگ آن آرامش آن، کاهش تن و ایجاد شرایط راحت برای جنین. علاوه بر این، این هورمون همان باعث آرامش روده، تشکیل حاملگی غالب در سطح مغز و آماده سازی غدد پستان برای شیردهی می شود. نتیجه گیری در مورد نیاز به حفظ پروژسترون در سطح بالا خود را نشان می دهد. دوپاشون در دوران بارداری نه تنها با نارسایی پروژسترون اولیه بلکه همچنین در صورت تهدید سقط جنین در نیمه اول بارداری در زنان سالم تجویز می شود.

این یک پانزدهایی نیست، بلکه تنها راهی برای نجات کودک یا تکثیر مفهوم است. برای این منظور Dufaston در دوران بارداری تجویز می شود.

زنانی که از فرزندخواندگی یا حاملگی ناامید می شوند، آمادگی خطر را دارند. و این خطر با ظهور کودک منتظر به پایان رسیده است.

تأثیر مثبت شناخته شده است. اما اگر حاملگی در حال حاضر رخ داده است، آیا ارزش Dyufaston مصرف دارد؟ آیا او به فرزند آینده آسیب خواهد رساند؟ آیا وجود دارد آنالوگ یا درمان های جایگزین؟

ماده اصلی فعال دارودروگرسترون ( 10 میلی گرم   در یک قرص)

Dydrogesterone   – آماده سازی دهان با اثر انتخابی بر روی غشای مخاطی رحم.

این به این معنی است که دیروگوسترون رندر نمی کند   بر ارگانیسم اثر آندروژنی (اثر مشخص برای هورمون جنسی مردانه – استروئیدها) و ایمنی را سرکوب نمی کند   گلوكوكورتيكوئيدها

مواد اضافی که Dufaston را تشکیل می دهند:

فرم مسئله: قرصهای دو طرفه، پوشیده شده، برای استفاده داخلی. در یک جعبه مقوایی یک تلگراف با 20 تبلت وجود دارد. کشور مبدا – هلند.

دلایل اینکه دکتر میتواند تعیین کند دوره Dufaston برای زنان باردار:

Dydrogesterone است «
هورمون بارداری »

، بنابراین برای جنین ایمن است. اما این هیچ دلیلی برای مصرف دارو بدون تجویز پزشک نیست. به یاد داشته باشید که هر هورمون، یک راه یا دیگری، در آینده آشکار خواهد شد.

اگر یک زن باردار طبیعی داشته باشد، او احساس خوبی دارد، همه تغییرات براساس برنامه توسعه جنین، پس از آن است dufaston را تنها برای “بیمه بازنشستگی” اختصاص دهید – غیر قابل قبول است!! اگر احساس می کنید که پزشک شما ناتوان است، با یک متخصص دیگر، و ترجیحا دو، تماس بگیرید و قضاوت های آنها را مقایسه کنید!

در دستورالعمل های رسمی برای استفاده   Dufaston مشخص شده است زمان توصیه شده مصرف دارو   در دوران بارداری:

در سه ماهه اول   دوپاشون برای از بین بردن علائم سقط جنین تجویز می شود. این خطرناک ترین دوران بارداری است. بنابراین، بسیار مهم است که بدن از منبع اضافی پروژسترون حمایت کند.

در سه ماهه دوم و سوم   دارو معمولا تجویز نمی شود. آن را برای مقاصد پیشگیری استفاده کنید – به شدت توصیه نمی شود. این برای سلامتی خطرناک است!

به یاد داشته باشید سه تابو:

خروج شدید دارو   خطر ابتلا به جنین است. اغلب خونریزی واژینال موفقیت آمیز است. چگونه پزشک شما به شما می گوید که چگونه باید دوز دی فاستون را کاهش دهید.

لغو DuPaston می تواند کوتاه باشد (اگر طرح “منهای 1 قرص” توسعه داده شود) یا کشش برای یک هفته (اگر “منهای 0.5 قرص” طرح تصویب). در هر مورد خاص، تنها دوز که برای مادر و نوزاد به حداکثر بی ضرر می رسد، لغو می شود.

شایع ترین عوارض جانبی Dufaston عبارتند از:

به ندرت مشاهده شد:

در مورد مصرف بیش از حد   تظاهرات سیستم گوارش (تهوع، استفراغ) و سیستم غدد درون ریز (افزایش و افزایش) تشدید می شود. پادزهر ویژه   وجود ندارد علائم. همچنین ارزش دارد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

با احتیاط شدید، شما باید دوپاستون را به افرادی که دچار خارش پوست و حاملگی قبلی و مصرف دارو شده اند، تجویز کرده و تجویز نمایید. این نشان می دهد که دارو باعث ایجاد کلستازی – استاز – و افزایش سطح اسید های صفراوی می شود.

اختلال در پذیرش Dufaston:

دستورالعمل

مولکول اصلی Dufaston دارودروژسترون است که شبیه پروژسترون طبیعی است. پزشکان توصیه می کنند که آن را برای آماده سازی اندومتری رحم برای حاملگی آینده آماده کنید. پس از شروع، دارو برای حفظ جنین ادامه می یابد.

دارو در برنامه ریزی بارداری تجویز می شود. قبل از مصرف دارو، آزمایشات نشان داده که سطح پروژسترون در بدن ضروری است. پس از اثبات این که حضور هورمون در بدن کمتر از حد معمول است، پزشکان “Dufaston” را تجویز می کنند. برای به دست آوردن نتایج قابل اعتماد و قابل اطمینان در مورد سطح پروژسترون، تجزیه و تحلیل باید در وسط مرحله دوم چرخه قاعدگی انجام شود. یک زن نیاز به پیگیری تخمک گذاری برای سه دوره دارد و خون را در حداقل دو آزمایشگاه اهدا می کند. مصرف دارو را در دوران بارداری و مرحله برنامه ریزی بدون بررسی اولیه اولیه شروع نکنید. “Dyufaston” – یک هورمون است و وارد شدن بیش از حد و کنترل آن به بدن برای یک زن بد است.

پزشکان “Dufaston” در حین برنامه ریزی بارداری از 11 تا 25 روز برای سه تا شش دوره تعیین می کنند. این برای کسانی است که چرخه قاعدگی 28 روز است. در صورت بارداری پس از مصرف “Dufaston” نباید مصرف دارو را متوقف کنید و همچنان آن را بخورید. کاهش شدید پروژسترون منجر به سقط جنین می شود. دوز معمول دارو در موقعیت جالب 20 میلیگرم دو بار در روز است. از بین بردن داروهای هورمونی در دوران بارداری باید تدریجی و در حدود هفته 20 انجام شود.

رژیم درمان فردی تنها توسط متخصص زنان درمان می شود. آیا “Dufaston” را نوشیدنی نیستید، تنها درمورد سوالات پزشک تعیین شده است. قبل از مصرف و توضیح علت سقط جنین و ناباروری، شما باید هورمون ها را آزمایش کنید. در مورد تهدید سقط جنین 40 میلیگرم دوپاستون را می توان در یک زمان توصیه کرد. تنظیم دوز بستگی به وضعیت کلی اپیتلیوم واژینال دارد.

دارو باعث عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع، خونریزی واژینال، سرگیجه و آلرژی می شود. کسانی که قرص های ضد بارداری را استفاده می کنند باید در مورد پذیرش دوفاشون بیشتر نگاه کنند. از آنجا که ترکیبی از پروژستین و استروژن به میزان قابل توجهی خطر ترومبوز را افزایش می دهد. هورمونی برای زنان مبتلا به بیماری کبد و قلب منع شده است. همچنین، با احتیاط، شما باید Dufastone را به بیماران مبتلا به افسردگی، آسم و خونریزی واژینال بکشید.

مصرف “Dufaston” را می توان تنها توسط یک پزشک بر اساس شرایط خانم باردار تجویز کرد. هنگامی که یک سقط جنین تهدید می شود، می توانید دوز دوز دارو را در یک زمان مصرف کنید و سپس آن را کاهش دهید.

دستورالعمل

“Dyufaston” یک هورمون مصنوعی است که عملکرد پروژسترون طبیعی را انجام می دهد. این دارو به تهیه اندومتری رحم برای بارداری کمک می کند و بعد از شروع آن، تخم مرغ جنین را حفظ می کند. اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرد، بدن شما فاقد هورمون پروژسترون است و ضروری است که آن را دوباره تجدید کنیم تا بارداری به سقط جنین ادامه ندهد

ورود | عضویت

قرص duphaston برای چیست اگر پروژسترون طبیعی در بدن نباشد و باعث شود که نوسان و نظم دوران قاعدگی بهم بریزد و یا مشکلات خونریزی رحم ایجاد کند, قرص دوفاستون موجب برطرف شدن این اختلالات و ایجاد نظم در چرخه ی قاعدگی می شود

قرص های دوفاستون به صورت ده میلی گرمی حاوی دیدروژسترون (یک نوع پروژسترون مصنوعی)می باشند که در صورت کاهش پروژسترون طبیعی در بدن استفاده می شوند، موارد استفاده از آن شامل مشکلات مختلف در قاعدگی و آندومتری می شود.

دوفاستون برای چه بیمارانی تجویز می شود؟

عوارض قرص duphaston در بارداری

قرص ده میلی گرمی دوفاستون (Duphaston) جهت درمان افراد زیادی که دچار کاهش پروژسترون شده اند مورد استفاده قرار می گیرد، این بیماران مبتلا به اختلالات قاعدگی مثل آمنوره ثانویه (سیکل قاعدگی که توقف پیدا کرده یا نامنظم است یا صورت نگرفته است)، دیس منوره یا قاعدگی با درد زیاد، سندرم قبل از قاعدگی و خونریزی رحمی غیرنرمال است که به جای آن که در پایان دوره قاعدگی صورت بگیرد در دوره قاعدگی رخ می دهد. قرص های دوفاستون 10 میلی گرمی برای رفع آندومتریوز (رشد بافت آندومتر در بیرون از رحم که مباعث درد و خونریزی می شود)، نازایی و سقط جنین ناخواسته نیز تجویز می شوند. این قرص ها تاثیر محرک استروژن بر اندومتر را نیز برطرف می کنند و به همین دلیل، احتمال سرطان اندومتر را در زنان کم می کنند (سرطان می تواند در پاسخ به استروژن در بانوانی که به خاطر نشانه های منوپوز از راه هورمون جایگزین درمان می شوند بروز دهد).

دوفاستون چگونه تاثیر می گذارد؟

قرص دوفاستون 10 میلی گرمی حاوی دیدروژسترون (ترکیبی مصنوعی از هورمون زنانه پروژسترون) می باشد به این معنی که ساختار شیمیایی آن شباهت زیادی به پروژسترون طبیعی داشته و به این خاطر، عملکردی شبیه به پروژسترون دارد. پروژسترون طبیعی بعد از فاز دوم سیکل قاعدگی به وسیله تخمدان ها تولید می شود. این هورمون بر اندومتر (جدار رحم) اثر گذاشته و فاز تکثیری را به فاز ترشحی مبدل می کند. اندومتر که در واکنش به استروژن در نخستین فاز سیکل قاعدگی نازک می شود و دیگر رشد نمی کند و شروع به ترشح هورمون دیگر پروتئین های مهم برای مراقبت از بارداری (در صورت بارداری) می نماید، در صورت باردار نبودن، سطوح استروژن و پروژسترون کم می شود و اندومتر با اختلال مواجه می شود (قاعدگی صورت نمی گیرد). در صورتی که نبود پروژسترون طبیعی، قاعدگی نامنظم را پدید بیاورد یا عارضه هایی مانند آمنوره ثانویه و خونریزی واژینال غیر نرمال ایجاد کند تاثیرگذاری دیدروژسترون در قرص دوفاستون ده به سیکل قاعدگی نظم می دهد؛ این قرص با تاثیرگذاری بر اندومتر موجب آماده سازی رحم جهت بارداری و مراقبت از بارداری در رفع نازایی و سقط جنین ناخواسته می شود. دوفاستون ده بر تمامی نواحی اندومتر تاثیرگذاشته و مانع رشد اضافی سلول های آن می شود.

چه فرقی میان یک پروژسترون غیرطبیعی مثل دوفاستون (دیدروژسترون) و پروژسترون طبیعی هست؟

فرآورده های دارویی ده میلی گرمی دوفاستون حاوی دیدروژسترون است که مشتقاتی مانند پروژسترون نرمال دارد. ولی، برعکس پروژسترون نرمال، به راحتی جذب شده و می توانید آن را به اشکال قرص و با دوزهای مختلف میل کنید، در صورتی که پروژسترون نرمال به راحتی در دستگاه گوارش جذب نمی شوند و تا پایان دوره از راه تزریق مدیریت می شوند. ولی، به تازگی فرم جدیدی از پروژسترون، با مولکول های ریزتر و قابلیت جذب بالاتر در اختیار بیماران قرار گرفته است. دوفاستون ده می تواند در صورت کاهش میزان پروژسترون نرمال در بدن و بروز مشکلات قاعدگی و اندومتر، جایگزین پروژسترون باشد تا با تاثیر استروژن در بدن برخورد کند و خطر سرطان اندومتر را کمتر کند. ولی، بر خلاف دیگر پروژسترون های غیرطبیعی دیدروژسترون با تاثیرات مفید استروژن مانند مقابله با پوکی استخوان و تنظیم سطح کلسترول خون، مداخله نمی کند و از نظر شیمیایی هم با تستوسترون مرتبط نیست و به همین دلیل تاثیرات منفی مردانه نیز در بدن پدید نمی آورد.

درمان اندومتریوز با دوفاستون

طی یک سیکل عادت ماهیانه نرمال، پروژسترونی که با تخمدان ها تولید می گردد بر اندومتر تاثیر گذاشته و رشد آن را متوقف خواهد کرد و موجب ترشح هورمون ها و پروتئین های لازم جهت مراقبت از بارداری می شود.. در صورت باردار نبودن، سطح استروژن و پروژسترون بدن کاهش می یابد و اندومتر دچار اختلال می شود و خونریزی قاعدگی پدید می اید. اندومتریوز رشد بافت اندومتر در قسمت خارجی رحم می باشد که مثل اندومتر رحم عمل نخواهد کرد و پاسخ آن به پروژسترون نیز به همان صورت است. دوفاستون ده بر اندومتر در همه ی نواحی تاثیرگذاشته و از رشد آن پیشگیری می کند و نشانه های اندومتریوز مانند درد و خونریزی را نابود می کند

مقدار و نحوه مصرف

با توجه به علت بیماری نحوه مصرف می تواند متفاوت باشد اما رایج ترین شکل مصرف آن به این صورت است که از روز 16 قاعدگی هر شب یک عدد به مدت ده روز مورد استفاده قرار گیرد و پس از قطع شدن آن بین 3 تا 10 روز بعد، خونریزی قاعدگی رخ می دهد. در فواصل بین دو پریودی می توانید به قصد بارداری نزدیکی داشته باشید.

موارد منع مصرف

در صورت ابتلا به هر یک از بیماری های زیر باید از مصرف قرص های دوفاستون جلوگیری کنید و پزشک خود را در جریان قرار دهید.

اختلالات ترومبوتیک

سقط فراموش شده

بیماری کبد

کارسینوم پستان یا اعضای تناسلی

قرص های دوفاستون و کاربردهای آن

عوارض جانبی

در صورت مصرف قرص دوفاستون ممکن است با عوارض جانبی زیر رو به رو شوید:

آمبولی ریوی

لکه بینی

خونریزی های نابجا

تغییر در اشتها

ورم نمودن قوزک پا

ترومبوز شبکیه

ترومبوفلبیت

تداخل دارویی

اگر دیدروژسترون و بروموکریپتین به طور همزمان مصرف شود باعث ترشح خود به خودی و بیش از حد شیر می شود. داروهای القا کننده فعالیت آنزیم های کبدی مانند ریفامپین و فنی توئین و کاربامازپین باعث کاهش کارایی و اثر دارو می شود.عوارض قرص duphaston در بارداری

هشدارها

در حین استفاده از دارو امکان دارد که خونریزی های دوران قاعدگی نامنظم شوند که در این صورت بهتر است که میزان مصرف آن را افزایش دهید.

مصاحبه با میلاد بیک خواننده

مصاحبه با محسن اورنگ

مصاحبه با سید رضا اورنگ

مصاحبه جنجالی با رضا ایرانمنش

جهت مشاوره رایگان درباره تبلیغات، با ما تماس بگیرید:

۰۲۱ – ۲۳۰ ۴۴ ۳۳۳

آفتاب وبسایت مرجع فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۸۰ تا کنون است

+۹۸ ۲۱ ۲۳۰ ۴۴ ۳۳۳

تلگرام آفتاب

اینستاگرام آفتاب

+۹۸ ۲۱ ۲۳۰ ۴۴ ۱۰۳

ایران، تهران، میدان نوبنیاد ، کوهستان سوم ، پلاک ۳

عوارض قرص duphaston در بارداری
عوارض قرص duphaston در بارداری
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *