دسته‌ها
دارو

عوارض مصرف الکل قبل از بارداری

عوارض مصرف الکل قبل از بارداری

محققان می‌گویند شواهد موجود برای اثبات این که نوشیدن مشروبات الکلی به مقدار کم از سوی مادر باردار ممکن است برای نوزاد خطر داشته باشد، “به طرز شگفت‌انگیزی محدود و ضعیف” است.

این پژوهشگران مطالعاتی را که در دهه ۱۹۵۰ میلادی در این زمینه انجام شده بررسی کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ شاهدی بر این مدعا که یک یا دو بار نوشیدن مشروبات الکلی در هفته زیان‌بار است وجود ندارد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه بریستول بریتانیا تاکید کرده که همه اینها به این مفهوم نیست که نوشیدن الکل در طول مدت بارداری کاملا بی‌خطر و بلااشکال است. محققان می‌گویند به هر حال زنان برای پیروی از دستورالعمل‌های رسمی و صرفا برای پیشگیری از تاثیرات نادانسته و غیرقابل پیش‌بینی الکل، نباید در طول مدت بارداری مشروبات الکلی بنوشند.

سال گذشته پروفسور سالی دیویس مشاور ارشد دولت بریتانیا در امور پزشکی گفت که طرفدار نظریه پرهیز کامل زنان باردار از نوشیدن مشروبات الکلی است. تا قبل از آن به زنان باردار گفته می‌شد که می‌توانند در هفته یک یا دو واحد یا دو یونیت نوشیدنی الکلی بنوشند.

هر نوشیدنی حاوی ده میلی‌لیتر الکل یک واحد یا یک یونیت محسوب می‌‍‌شود. به عنوان مثال هر یک گیلاس کوچک شراب معادل یک یونیت یا یک واحد است.

محققان و پزشکان، خطرات زیاده‌روی در نوشیدن مشروبات الکلی در دوران بارداری را به خوبی می‌دانند اما هنوز مشخص نیست که نوشیدن دقیقا چه میزان الکل در طول مدت بارداری بدون اشکال است و به سلامت مادر و جنین لطمه نمی‌زند.

زیاده‌روی در نوشیدن مشروبات الکلی در مدت بارداری، خطر سقط جنین و زایمان زودرس را افزایش می‌دهد و حتی می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات فیزیکی و جسمی در کودک شود. این در حالی است که خطرات ناشی از نوشیدن الکل به میزان کم هنوز روشن نیست.

دکتر لوئیزا زوکولو و همکارانش ۲۶ پژوهش در این حوزه یافته‌اند. بررسی این پژوهش‌ها هیچ نتیجه خاصی در مورد آسیبی که الکل ممکن است به مادر و جنین بزند، عایدشان نکرد.

در مقام مقایسه بین مادرانی که اصلا الکل ننوشیده بودند و مادرانی که به میزان کم از مشروبات الکلی استفاده کرده بودند، تنها ۷ مورد از این پژوهش‌ها نشان داده کهبه طور متوسط در ۸ درصد موارد، مادرانی که به شکل سبک از نوشیدنی‌های الکلی استفاده کرده بودند، نوزادانی با جثه کوچکتر به دنیا آورده‌اند.

این بررسی‌ها همچنین نشان داد که خطر زایمان زودرس هم ممکن است با نوشیدن الکل رابطه مستقیم داشته باشد.

امید می‌رود که یافته‌ها بالاخره به مادران کمک کند که بتوانند در حوزه نوشیدن مشروبات الکلی انتخابی آگاهانه داشته باشند.

پروفسور دیوید اسپیگل‌هارتر از دانشگاه کمبریج می‌گوید هنوز منطقی است که در این زمینه رویکرد احتیاطی داشته باشیم اما اگر شانس یارمان باشد، یافته‌ها می‌توانند باعث شوند مادران باردار، دیگر از نوشیدن گاه به گاه نوشیدنی‌های الکلی احساس عذاب وجدان نداشته باشند.

حدود نیمی از زنان باردار در ایالات متحده در تمام مدتِ اقدام به بارداری و یا در اوایل حاملگی، معمولاً قبل از خبردار شدن از بارداری خود به مصرف نوشیدنی الکلی ادامه می‌دهند. این مطالعه از طریق پرسش‌ه تلفنی، 5 زن را در شش هفته‌ی اول بارداری و بار دیگر در حدود سه‌ماهگی بررسی کرده است. در طول مصاحبه در مورد میزان مصرف الکل خود و مقدار آن، حدود 7 درصد از زنان از بره‌ریزی شده بودن بارداری خود و عدم مصرف الکل گفتند ولی در مصاحبه‌ی دوم در سه‌ماهگی بارداری بالای۵۰ درصد زنان از سابقه‌ی مصرف الکل در چهار ماه گذشته‌ی خود گفتند. اکثر آن‌ها از زمان بارداری خود اطلاع نداشتند.

 

با این حال، تقریباً همه‌ی آن‌ها در حدود چهار هفته از بارداری، نوشیدن الکل را متوقف نمودند. اطلاعات نشان می‌دهد که اکثریت زنان، صرف نظر از هدف بارداری، در زمان تست حاملگی مثبت مصرف الکل خود را متوقف کردند یا کاهش دادند.

 

در سال 216، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به زنانی که قصد باردار شدن داشتند و همچنین زنانی که صرفاً از نظر جنسی فعال بودند و روش پیشگیری نداشتند، توصیه به پرهیز از مصرف الکل نمود. یافته‌های جدید نشان می‌دهد که یک جایگزین بهتر برای مشاوره، پرهیز کامل از الکل برای همه‌ی زنانی است که احتمال بارداری دارند.عوارض مصرف الکل قبل از بارداری
مصرف مشروبات الکلی در 4-3 هفته اول بارداری یعنی زمانی که خیلی از زنان نمیدانند که آبستن هستند میتواند موجب تغییراتی در مغز جنین شود که آسیب های دائمی را در مغز نوزاد به دنبال خواهد داشت.

این مطالعه که نتایج آن در مجله منتشر شده است نشان داده که مصرف الکل در این دوران در عملکرد ژن ها در بافت های دیگر بدن نیز تغییراتی را موجب میشود.

این مطالعه به توسط محققان فنلاندی و در دانشگاه هلسینکی و در فاز حیوانی بر روی موش ها صورت گرفته و نشان داده است که مصرف الکل در یک هفته اول بارداری موش ها که معادل 4-3 هفته اول در انسان است میتواند بر روی قسمت هیپوکامپ مغز که مسئول حافظه و یادگیری است تاثیر بگذارد.

محققان به توسط ام آر آی مغز این موش ها موقعی که بالغ شدند را بررسی کرده و متوجه تغییراتی در قسمت های هیپوکامپ و بطن های مغز شدند.عوارض مصرف الکل قبل از بارداری

مطالعات قبلی همچنین نشان داده است که مصرف الکل در دوران بارداری میتواند موجب نقائص مادرزادر در قلب نوزاد شود.

مادراني که طي دوران بارداري خود هفته‌اي 4 تا 5 ليوان مشروبات الکلي مي‌نوشند پسران خود را نابارور خواهند کرد.

گرچه اين موضوع به اثبات رسيده است که مصرف الکل در دوران بارداري بسيار مضر بوده و مي تواند آسيب هاي فراواني به جنين بزند تحقيقات اخير نيز بار ديگر جنبه اي ديگر از اين مشکلات را رو نمايي کرده است.

تحقيق‌هاي پژوهشگران دانمارکي نشان داده است که مصرف 4 تا 5 ليوان مشروب در هفته طي دوران بارداري “کشنده اسپرماتوزوييدها در جنين پسر” است و ميزان اسپرم اين افراد در 2 سالگي کمتر از ميزان اسپرم‌ها در ديگر افراد بوده و کمتر از يک‌سوم است و بنابراین میزان ناباروری در این مردان است.

طبق اين تحقيق‌ها که مشروح آن در مجله Human Reproduction منتشر شده است، بررسي روي 347 پسر 18 تا 21 ساله نشان داده است آناني که مادرانشان عادت به مصرف الکل در طول بارداري داشته‌اند در مقايسه با آن دسته که مادرهايشان مصرف الکل را کنار گذاشته بود، ميزان اسپرم و کيفيت اسپرماتوزوييدهايشان پايين‌تر بود.

در هیچ دوره دیگری در طول بارداری نمی توان نوشید. هیچ مقدار بی خطری از مصرف الکل در دوران بارداری و زمان اقدام به بارداری وجود ندارد.

همه انواع مختلف الکل ها به یک میزان مضرر هستند چه شراب باشد چه آبجو. وقتی یک خانم بارداری الکل می نوشد به این معنیست که کودک او هم در حال نوشیدن الکل است.

خانم ها همچنین زمانی که رابطه جنسی دارند و پیشگیری نمی کنند نباید الکل استفاده کنند. بخاطر اینکه ممکن است بادار شوند و قبل از آنکه متوجه شوند کودک خود را در خطرات ناشی از خوردن الکل قرار دهند. بیاری از بارداری ها ناخواسته هستند و خیلی ها تا هفته چهارم و ششم متوجه بارداریشان نمی شوند.

چرا مصرف الکل در دوران بارداری خطرناک است؟
الکل در خون مادر از طریق بند ناف وارد بدن کودک می شود. مصرف الکل در دوران بارداری می تواند باعث سقط جنین، مرگ جنین و طیف وسیعی از ناتوانی های فیزیکی، رفتاری و شناختی در تمام طول عمر شود.

این ناتوانی های ب سندرم جنین الکلی شناخته می شود.کودکان با این سندرم ممکن است علایم و مشکلات زیر را نشان دهند:

ویژگی های خاص چهره
اندازه کوچک سر
قد کوتاهتر از حد متوسط
وزن کم
هماهنگی ضعیف
بیش فعالی
مشکل در توجه
حافظه ضعیف
اختلالات یادگیری
تاخیر گفتار و ارتباط
هوش و هوش هیجانی پایین
منطق و قضاوت ضعیف
مشکلات خواب و مکیدن در نوزادی
مشکلات بینایی و شنوایی
مشکل در قلب، کلیه و استخوان ها

چه مقدار الکل در دوران بارداری بی خطر است؟
هیچ مقداری از الکل در دوران بارداری بی خطر نیست.

چه زمانی خوردن الکل در حاملگی خطرناک است؟
هیچ محدوده زمانی در دوارن بارداری وجود ندارد که خوردن الکل بی خطر باشد. الکل می تواند به جنین قبل از اینکه حتی او بداند باردار است آسیب بزند.

خوردن الکل در سه ماهه اول بارداری باعث می شود که کودک دچار ویژگی های غیر نرمالی در صورتش شود.

آسیب سیستم عصبی و تکامل آن با خوردن الکل در هر زمان از دوران بارداری می تواند اتفاق بیافتد. مغز کودک در کل دوران بارداری در حال رشد است و می تواند با الکل آسیب ببیند.

اگر خانمی در دوران بارداری الکل نوشیده است به هیچ عنوان برای ترک و قطع آن دیر نشده است. هر چه زودتر مادر نوشیدن الکل را قطع کند به برای هر دوی آنها بهتر است.

کمک بگیرید
اگر شما بارداری هستید یا در حال اقدام به بارداری هستید ولی نمی تواند الکل را ترک کنید حتما از متخصصین کمک بگیرید.


لطفاً درباره این مطلب نظر بدهید!

تمامي حقوق مادي و معنوي سايت براي ني ني نما محفوظ مي باشد و استفاده از مطالب فقط بادرج و لينک سايت مجاز است.
1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *