دسته‌ها
دارو

عوارض کمبود فریتین در خون

عوارض کمبود فریتین در خون
عوارض کمبود فریتین در خون

صفحه اصلی » سرگرمی » فال و طالع بینی » فال PMC : فال پی ام سی نایریکا (انواع فال و طالع بینی روزانه، ماهانه و سالانه)

فال PMC (فال پی ام سی) مدتی است که جزو محبوب ترین فال ها بین علاقمندان به فال و طالع بینی به شمار می رود.

نایریکا فال PMC را در قالب ۲ فال، یعنی بصورت هفتگی و همچنین بصورت فال شخصی شما فراهم کرده است.

در ابتدا فال هفتگی PMC را خوانده و در پایان آن فال پی ام سی شخصی خود را در نایریکا انتخاب کرده و بخوانید.

با ما همراه باشید.

عوارض کمبود فریتین در خون

فال PMC, فال pmc, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته, فال هفتگی, فال هفته pmc, فال هفته بعد pmc, فال هفته آینده pmc, فال هفته میلادی

فال pmc متولدین فروردین, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : در مورد مسئله ای کاری با اعتبارتان شوخی نکنید و حرفی نزنید که از پس انجام آن بر نیایید. گاهی لازم است برای شادی خودتان وقت و پول هزینه کنید، خساست به خرج ندهید شما استحقاقش را دارید. برای خرید یک کادو سلیقه به خرج بدهید و به دنبال کادوی تکراری نباشید.

فال pmc متولدین اردیبهشت, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : آماده شدن برای یک امتحان یا گرفتن نتیجه امتحانی پریشان خاطر و کلافه تان کرده، نگران نباشید شما به راحتی از پس آن بر خواهید آمد. به جایی خواهید رفت و از دیدن مکانی بسیار لذت خواهید برد. قدر لحظه هایتان را بدانید. شنیدن یک موسیقی شما را یاد خاطرات خوب گذشته می اندازد.

فال pmc متولدین خرداد, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : وقت آزادتان را با خواندن کتاب یا دیدن فیلم پر کنید تا هم سرتان گرم شود و هم فکر و خیال بیهوده نکنید. در مورد یک مسئله کاری بدون مطالعه جواب مثبت یا منفی ندهید. برای دوستی که امتحانش را بارها به شما پس داده و این روزها درگیر مشکلاتی شده هر کاری که از دستتان بر می آید انجام بدهید.

فال pmc متولدین تیر, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : شما بهتر از هرکس می دانید فکر و خیالات واهی شما را فلج می کند. بدون برنامه ریزی قبلی به جایی خواهید رفت و با شخصی روبرو خواهید شد که برایتان بسیار مهم است، بهتر است مراقب باشید و خونسردی تان را حفظ و دست و پایتان را گم نکنید. این فرصت فقط یکبار پیش می آید حواستان را جمع کنید.

فال pmc متولدین مرداد, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : برای پذیرفته شدن در جمعی تظاهر به چیزی می کنید که نیستید و قبولش ندارید. شخصی حرفی به شما می زند که آتش به جانتان می اندازد و بسیار ناراحتتان می کند، تقصیر خودتان است پایه های دوستی تان را صادقانه نمی گذارید و این دیوار تا ثریا کج می رود. بهتر است همین حالا به خودتان تکانی بدهید.

فال pmc متولدین شهریور, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : به در بسته ای چشم دوخته اید و از تمامی درهای باز اطرافتان غافلید. به همین سادگی روزهای با ارزش زندگی تان را تلف نکنید. تمرین کنید تا در لحظه زندگی کنید و از شادی های کوچک لذت ببرید. تغییرات بزرگی در راه است. در خرج کردن بیشتر احتیاط کنید حواستان باشد به هیچکس باج ندهید.

فال pmc متولدین مهر, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : با شخصی در اطرافتان که زیاد حرف می زند، اما بسیار مهربان است با خوش خلقی رفتار کنید. مبادا که با تندی دلش را بشکنید. کارهایتان را بنویسید تا از اضطرابتان کم شود. تلاشتان در مورد کاری جواب داده و دری به رویتان باز شده که می تواند آینده روشنی را برایتان رقم بزند.

فال pmc متولدین آبان, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : به شخصی که با قصد یا بدون قصد شما را جلوی دیگران تحقیر می کند، تذکر بدهید و برخورد کنید. اگر باز این کار را تکرار کرد، او را سریع کنار بگذارید. ملاحظه نکنید. با خودتان مهربان تر باشید. سرزنش دایمی خودتان جلو پیشرفتتان را می گیرد. برای گرفتن یک تصمیم مهم با شخصی ملاقات خواهید. کرد.

فال pmc متولدین آذر, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : در مورد مسئله ای که ناراحتتان کرده و از سرتان بیرون نمی رود، بهتر است به جای آنکه وقتتان را به دنبال پیدا کردن مقصر تلف کنید، صرف پیدا کردن راه حل کنید. به شکرانه خبر خوبی که خواهید شنید، دیگران را در شادی تان سهیم کنید. در مورد پیشنهاد کاری یا سرمایه گذاری ای که به شما می شود، هوشیار عمل کنید و دستپاچه نشوید.

فال pmc متولدین دی, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : این روزها اتفاقات مهمی با سرعت بالایی در زندگی تان رخ می دهند. سرعتتان را بالاتر ببرید یا از دیگران کمک بخواهید. اگر نمی خواهید حرفی بشنوید که دلتان را بشکند، در بحثی که به شما ربطی ندارد، وارد نشوید. برای رسیدن به نیتتان باید ثابت قدم باشید و پا پس نکشید، شما به خواسته تان می رسید.

فال pmc متولدین بهمن, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : برای گشایش در کارتان از ایده آلیستی فکر کردن دست بردارید و به جای انتظار دست به کار شوید. شما از این سوراخ بارها گزیده شده اید. حواستان به شخصی که در روزهای نا امیدی به شما امید داده بیشتر باشد. خودخواهی را کنار بگذارید. فراموشی و حواس پرتی این هفته کار دستتان خواهد داد.

فال pmc متولدین اسفند, فال PMC, فال پی ام سی, فال هفتگی pmc, فال هفته pmc

فال pmc : حواستان باشد خود را درگیر یک رابطه احساسی یک طرفه نکنید. برای کسی بمیرید که برای شما تب و ادعاهایش را ثابت می کند. همه بلدند اظهار علاقه بکنند. هوشیار باشید. در جمعی تازه با شخصی که نمی شناسید با احتیاط بیشتری صحبت کنید و شوخی نکنید، وگرنه شما را دست خواهند انداخت.

منبع : پورتال رنگی


فريتين (Ferritin) نوعي پروتئين در بدن انسان است که آهن را در خود ذخيره مي کند و زمانيکه بدن نياز به آهن دارد آن را آزاد مي کند درست مانند يک حساب پس انداز بانکي که پول هاي مازادمان را در حساب پس انداز نگهداري مي کنيم و هنگام نياز برداشت مي نمائيم.
بنابراين ميزان موجودي فريتين در بدن معادل است با ميزان موجودي آهن بدن. زماني که جذب آهن به هر دليلي ضعيف باشد و يا خونريزي نهفته و ناشناخته داشته باشيم و يا بانوان در سنين قبل از يائسگی خون زيادي از دست بدهند موجودي آهن پائين مي آيد و به همين ترتيب موجودي فريتين کاهش مي يابد.

فريتين بر اساس نانوگرم در هر ميلي ليتر خون اندازه گيري مي شود و ميزان مطلوب آن از ديدگاه طب رايج بين 20 تا 300 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون در مردان و 20 تا 150 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون در زنان است ولي از نظر طب ارتومولکولار ميزان آن بايد حدود 80 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون در مردان و 60 نانوگرم درهر ميلي ليتر خون در زنان باشد تا سلامتي انسان در معرض تهديد قرار نگيرد. ارقام کمتر از 80-60 نانوگرم مخاطراتي ايجاد مي کنند که به اختصار شرح داده مي شود.
[هر گرم معادل هزار ميلي گرم است و هر ميلي گرم معادل هزار ميکروگرم و هر ميکروگرم معادل هزار نانو گرم است و لذا يک نانوگرم معادل است با يک ميلياردم گرم]


عوارض کمبود فریتین در خون


آزمايش سنجش سطح فريتين خون به دلايل زير انجام مي شود:


آمادگي خاصي نياز نيست.

آزمايش اندازه گيري فريتين چگونه انجام مي شود؟


نمونه خون از رگ بازو گرفته مي شود. يک نواري که حالت کشساني دارد، به بالاي بازو بسته مي شود ? که ممکن است احساس کنيد کمي سفت است. شما ممکن است احساس درد ناشي از فرو بردن سوزن نداشته باشيد و يا ممکن است احساس سوزش داشته باشيد.

کمبود اکسيژن (Low Oxygen Levels)

وقتي با کمبود فريتين روبرو هستيم يعني ما کمبود آهن داريم. آهن اکسيژن را به وسيله گلبولهاي قرمز خون به اندام ها به ويژه به مغز مي رساند . کمبود اکسيژن رساني باعث مي شود تنفس ما کند شود ،‌تعريق زياد شود و خستگي بروز نمايد. کمبود طولاني اکسيژن مي تواند به از حال رفتن منجر شود. در اين حالت پوست رنگ پريده شده و قلب و ريه تحت تأثير اکسيژن کار خود را به درستي انجام
نمي دهند.

کم خوني (Anemia)

آن بخشي از خون که اکسيژن و آهن دارد هموگلوبين ناميده مي شود و در آزمايشات رايج پزشکي معمولاً آن را اندازه گيري مي کنند. زمانيکه فريتين خون پايين است ممولاً ميزان هموگلوبين هم کاهش مي يابد و نه تنها کاهش مي يابد بلکه اندازه گلبولهاي قرمز، حجم آن و شکل آن ها نيز تغيير مي کند. آگاهي ما از بيرون از کم خوني بوسيله رنگ پريده، ناخنهاي بسيار روشني، باد کردن غدد لنفاوي صورت مي¬گيرد. پزشک با انجام آزمايشات لازم به کم خوني پي مي برد و راهکارهاي متداول پيشنهاد مي کند . در طب ارتومولکولار بوسيله انجام يک تست هزار سؤالي معروف به (تست تغذيه) نه تنها کم خوني مشخص مي شود، بلکه کمبودهاي ساير عناصر معدني و ويتامين ها هم مشخص مي شود. در طب ارتومولکولار براي رفع کم خوني از داروي شيميايي استفاده نمي شود بلکه با تنظيم خوراک و استفاده از مکمل هاي غذائي بدواً علت کم خوني ريشه اي رفع شده و سپس کم خوني برطرف مي گردد.خستگي اسکلتي عضلاني (Skeletal Muscle Fatigue)

گاهي شنيده مي شود برخي مي گويند هيچ کاري نکردم ولي خرد و خاکشيرم . در بسياري از موارد اين خستگي اسکلتي – عضلاني نيز در اثر کمبود فريتين پيش مي آيد. پروتئيني شبيه هموگلوبين معروف به مايوگلوبين که آن هم آهن و اکسيژن را براي استفاده عضلات ذخيره مي کند و به موجودي فريتين وابسته است. لذا چنانچه ما فريتين کم داشته باشيم يعني کمتر از 50 نانوگرم در هر ميلي ليتر خون داشته باشيم ؛ آنگاه مايوگلوبين کمتري هم خواهيم داشت و در نتيجه اکسيژن لازم به عضلات نمي رسد و لذا ترميم سلولهاي عضلاني به خوبي صورت نمي گيرد و ما در بيرون احساس خستگي داريم. در اين هنگام ممکن است فشار خون بالا برود و دچار ضربان شديد قلب بشويم.

ضربان نامنظم قلب (Irregular Heartbeat)

فريتين پايين مي تواند منجر به نامنظم شدن ضربان قلب شود زيرا ماهيچه هاي قلب اکسيژن موردنياز خود را از هموگلوبين و مايوگلوبين مي گيرند،‌زماني که با کمبود فريتين روبرو هستيم اکسيژن کافي به سلول هاي قلب نمي رسد و در نتيجه قدرت انقباض ماهيچه هاي قلب کاهش مي يابد و از آنجا که قلب خون غني از اکسيژن را بايستي به سراسر بدن ارسال کند لذا اين امر به خوبي صورت نمي گيرد و اکسيژن به کليه نقاط بدن به ميزان مطلوب نمي رسد . ما در بيرون چه احساسي داريم نامنظم بودن ضربان قلب، ‌جا افتادن برخي از ضربانها، بي حالي، درد قفسه سينه.

سرگيجه (Vertigo) يا (Dizziness)

سرگيجه علل متفاوتي دارد که در بسياري از موارد به گوش مياني مربوط مي شود ولي چنانچه کسي سابقه سرگيجه داشته باشد و با کمبود فريتين مواجه شود سرگيجه شدت پيدا مي کند و با مصرف ترکيبات آهن داري که سريع جذب خون مي شود از شدت آن کاسته مي شود. دليل اينکه ما گاهي دچار برخي از عوارض مذکور در بالا مي شويم و گاهي دچار نمي شويم در نوع خوراک مصرفي ما نهفته است. ما بدون اينکه بدانيم با مصرف خوراکهائي که کمبودهاي ما را در بر دارند حال بهتري پيدا
مي کنيم.
در اينجا لازم است تأکيد شود که روش مرسوم در طب ارتومولکولار که با ارزيابي يک تست هزار سؤالي کمبودهاي ويتامين،‌مواد معدني ،‌آنزيم هاي هضم ، اسيدهاي آمينه ، اسيدهاي چرب ضروري کشف مي شود بهترين راه حل بسياري از دردها و ناراحتي هاي انسان هاست.

بالا بودن فريتين در خون (High Ferritin Level)

مصرف زياد غذاهاي آهن دار بويژه گوشت قرمز و يا بيماري ژنتيکي هموکروماتوزيز (Hemochromatosis) به تجمع زيادي آهن در بدن و در نتيجه بالا رفتن فريتين منجر مي شود.بدن معمولي حداکثر 3 تا 4 گرم معادل 3000 تا 4000 ميلي گرم آهن را مي تواند ذخيره کند و بيش از اين مورد نياز بدن نيست.

افرادي که دچار تجمع غير عادي آهن هستند بسيار بيشتر از اين مقادير را در بدن نگهداري مي کنند که ممکن است منجر به عفونت و يا بروز ناراحتي هاي ديگر گردد :


در طب ارتومولکولار براي قضاوت در مورد کم خوني آزمايشات زير انجام مي شود:استفاده از مکمل ها و داروهای تجویز شده

داروهای خاصی وجود دارند که می توانند باعث افزایش آهن و فریتین در سطح بدن انسان شوند. در موارد حاد که توانایی شما برای جذب و ذخیره آهن دچار مشکل شود، پزشک شما ممکن است یکی از داروهای زیر را برای شما تجویز کند.

برخی از داروهایی که باعث افزایش سطح آهن و بالا رفتن میزان جذب آن می شوند، عبارتند از:

1. سولفات آهن (Ferrous sulfate)

2. گلوکونات آهنی (Ferrous gluconate)

3. فومارات آهنی (Ferrous fumarate)

4. کربنیل آهن (Carbonyl iron)

5. Iron dextran complexرژیم غذایی تان را تغییر دهید

مصرف مواد گوشتی برای بالا بردن سطح آهن خون

گوشت قرمز یک منبع عالی از آهن است که شما می توانید برای برطرف کردن نیاز بدن خود به آهن، از این ماده غذایی مصرف کنید. از دیگر مزایای گوشت قرمز این است که بدنتان به راحتی می تواند آهن مورد نیاز را از گوشت قرمز جذب کند. در نتیجه با افزایش مصرف گوشت، میزان سطح آهن خون نیز افزایش یافته با این کار سطح فریتین نیز بالا می رود. در ادامه شما را با بهترین مواد غذایی که می توانند سطح آهن خونتان را بالا ببرند، آشنا می کنیم. مواد غذایی چون؛ گوشت گاو، گوشت بره، جیگر، میگو سرشار از آهن هستند. همچنین شما با خوردن تخم مرغ نیز می توانید مقداری از آهن مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

مصرف محصولات گیاهی برای بالا بردن آهن خون

در کنار مصرف گوشت انواعی از گیاهان وجود دارند که می توانند سطح آهن خونتان را بالا ببرند. مصرف این گونه محصولات گیاهی همچنین باعث بالا رفتن میزان فریتین خون نیز می شوند. به یاد داشته باشید، شما برای اینکه بتوانید به میزان مصرف گوشت از محصولات گیاهی آهن جذب کنید، باید دو برابر مصرف گوشت از این گونه غذاهای گیاهانی که در ادامه به آنها می پردازیم، مصرف کنید. محصولات گیاهی چون؛ برنج، گندم، جو، آجیل و لوبیا به میزان قابل توجه آهن دارند که شما با مصرف این گونه مواد گیاهی می توانید تا حدودی میزان آهن مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.
شما باید در مورد مصرف مواد غذایی و مواد معدنی ای که باعث سخت تر شدن جذب آهن در بدن می شوند، نیز دقت کنید. مصرف برخی مواد چون؛ قهوه، چای سیاه و سبز، سویا غلیظ شده، شیر، کلسیم، منیزیم، فلز روی و فلز مس که می توانند در جذب آهن شما را دچار مشکل کنند، اجتناب کنید. سعی کنید در مواقعی که می خواهید غذای پر آهن چون گوشت قرمز و یا هر ماده غذایی پر آهنی که می خواهید، مصرف کنید از خوردن این گونه مواد در طول و یا حتی چندین ساعت پس و یا پیش از آن خوداری کنید، تا بدنی سالم و تندرست داشته بلاشید.
خطرات


آزمايش اندازه گيري فريتين، ميزان فريتين خون را اندازه گيري مي کند. فريتين يک پروتئين در بدن است که به آهن متصل مي شود. بيشتر آهن ذخيره در بدن به فريتين متصل مي شود. ميزان فريتيني که در خون يافت مي شود، همان ميزاني است که در بدن وجود دارد.

ميزان طبيعي فريتين

ميزان طبيعي فريتين در جدول زير ذکر شده است که مقادير مرجع ناميده مي شود و فقط براي راهنمايي است. اين مقادير از يک آزمايشگاه با آزمايشگاه ديگر متفاوت است? و آزمايشگاهي که شما مراجعه مي کنيد ممکن است ميزان مقادير نرمال آن با مقادير اين جدول متفاوت باشد. جواب آزمايش بايد ميزان نرمالي را که آن آزمايشگاه استفاده مي کند، داشته باشد. همچنين ? پزشک نتايج را بر اساس سلامتي و يا عوامل ديگر ارزيابي مي کند. اين به اين معنا است که اگر جواب آزمايش خارج از ميزان نرمال بود، ممکن است براي شما يا براي آن آزمايشگاه اين ميزان نرمال باشد.

میزان فريتين


•افزايش ميزان فريتين ( بيشتر از 1000 نانوگرم بر ميلي ليتر ) نشان دهنده افزايش آهن ذخيره در بدن است. ( هموکروماتوزيس)
•گاهي افزايش فريتين به صورت ارثي است ( هموکروماتوزيس ارثي ). در بعضي از بيماري ها مثل تالاسمي و الکليسم و بعضي از انواع کم خوني، گلبول هاي قرمز از بين مي روند که مي تواند باعث هموکروماتوزيس شود.
•اگر شما تزريق خون با حجم بالا انجام داده باشيد، ممکن است بدن شما آهن اضافي را ذخيره کند.
•افزايش ميزان فريتين ممکن است به علت بيماري هوچکين، لوسمي، عفونت، التهاب ( التهاب مفصل و يا لوپوس ) و يا رژيم غذايي حاوي آهن فراوان باشد.
•افزايش آهن در اعضايي مثل پانکراس و يا قلب مي تواند بر عملکرد آن عضو اثر بگذارد.

کاهش ميزان فريتين

عوارض کمبود فریتین در خون

•کاهش ميزان فريتين اغلب نشان دهنده ي کمبود آهن در بدن است که مي تواند به دليل خونريزي طولاني مدت ( مزمن )، خونريزي قاعدگي، بارداري، کمبود آهن در رژيم غذايي، خونريزي داخلي از روده ( زخم، پوليپ کولون، سرطان کولون و يا هموروئيد ) باشد.
•در موارد نادري آهن بيش از حد از طريق پوست دفع مي شود ( به علت بيماري پسوريازيس ).چه عواملي بر نتيجه آزمايش تاثير مي گذارد؟

عللي که شما ممکن است نتوانيد اين آزمايش را انجام دهيد و اينکه نتايج آزمايش کاربردي نباشد، عبارتند از:

•داشتن سابقه انتقال خون در 4 ماه گذشته
•خانم ورزشکاري که سيکل ماهيانه او تغيير کرده است.
•داشتن شرايطي که باعث ايجاد التهاب در بدن شود، مثل بيماري و يا جراحي.
•انجام دادن اسکن با ماده راديواکتيو در 3 روز گذشته
•مصرف دارو هايي مثل داروهاي جلوگيري از بارداري.
•سن. در بالغين با سن بالاتر ميزان فريتين افزايش مي يابد.
•مصرف زياد گوشت قرمز.

بررسي ها و تفکرات

•آزمايش فريتين اغلب همراه با ساير آزمايشات بررسي ميزان آهن خون، بررسي مي شود، خصوصا آهن و ظرفيت اتصال به آهن.
•نمونه برداري از مغز استخوان مي تواند به اندازه گيري ميزان ذخيره آهن در مغز استخوان کمک کند.
•وجود التهاب در بدن مي تواند باعث افزايش ميزان فريتين شود. افزايش خفيف ميزان آهن هميشه به معناي هموکروماتوز نمي باشد.

 

© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

عوارض کمبود فریتین در خون
عوارض کمبود فریتین در خون
9

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *