دسته‌ها
دارو

فواید مصرف الکل برای بدن

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

فواید مصرف الکل برای بدن

یک تحقیق جهانی به این نتیجه رسیده که مصرف الکل هر چقدر هم کم برای سلامتی مفید نیست و بهترین توصیه پرهیز کامل از نوشیدن الکل است.

این تحقیق در نشریه لنست منتشر شده و نتیجه بررسی مصرف الکل در افراد ١٥ تا ٩٥ سال در ١٩٥ کشور دنیا بین سال‌های ١٩٩٠ تا ٢٠١٦ است.

برای این پژوهش، محققان کسانی را که اصلا الکل نمی‌نوشند با کسانی مقایسه کردند که روزی یک نوشیدنی الکلی می‌نوشند.

این بررسی به این نتیجه رسیده که در تمام سنین، در سال ٢٠١٦ الکل هفتمین عامل مرگ و روزهای کاری از دست رفته بود (٢.٢ درصد مرگ زنان و ٦.٨ درصد مرگ مردان) اما در جمعیت ١٥ تا ٤٩ ساله، الکل مهمترین عامل مرگ است (٣.٨ درصد مرگ زنان و ١٢.٢ مرگ مردان).

این تحقیق الکل را “مهمترین” عامل خطرساز در “بار جهانی بیماری‌ها” (Global Burden of disease) می‌داند و می‌گوید مرگ به تمام علت‌ها و به خصوص سرطان با افزایش مصرف الکل می‌شود بنابراین هیچ میزانی از الکل نیست که مصرف آن برای سلامتی مضر نباشد.

این تحقیق پذیرفته که نوشیدن متعادل الکل ممکن است فوایدی برای قلب داشته باشد اما مجموع خطراتی که الکل به همراه می‌آورد مثل سرطان و بیماری‌های دیگر فراتر از فواید آن است.

دکتر مکس گریزولد از دانشگاه واشنگتن که سرپرستی این تحقیق را بر عهده داشته می‌گوید: “مطالعات قبلی برای الکل یک خاصیت محافظت از بعضی بیماری‌ها را یافته بودند، اما ما به این نتیجه رسیدیم که الکل به هر میزان که مصرف شود مجموع خطرات برای سلامتی را بالا می‌برد.”

به گفته دکتر گریزولد، رابطه نزدیک الکل و سرطان، صدمات ناشی از نوشیدن الکل مثل تصادف و بیماری‌های عفونی چون سل خاصیت محافظتی الکل از بیماری‌های قلبی را بی‌اثر می‌کند.”

“اگر چه خطر روزی یک نوشیدنی الکلی برای سلامتی کم است اما هر چه الکل نوشیده شود این خطر هم می‌شود.”

پژوهشگران این تحقیق می‌گویند از نظر معیارهایی که در نظر گرفته‌اند این یکی از جامع‌ترین تحقیقات در این زمینه است. آنها همچنین متوجه شدند که نوشیدن الکل در کشورهایی که ضریب اجتماعی-جمعیت‌شناختی (SDI) بالاتری دارند از کشورهایی است که این ضریب کم یا متوسط است.

در بسیاری از کشورهای دنیا مثل بریتانیا به عموم توصیه می‌شود در حد متعادل الکل بنوشند و مثلا نوشیدن الکل را به کمتر از هفته‌ای ١٤ واحد یا روزی یک یا دو نوشیدنی الکلی محدود کنند اما پژوهشگران این تحقیق می‌گویند این توصیه‌ها نیاز به بازنگری دارند چرا که الکل باعث بیماری‌های متعددی می‌شود که در طول عمر به خصوص در مردان اثر می گذارد.

برخی متخصصان در باره نتیجه‌گیری این پژوهش یعنی توصیه به پرهیز کامل اظهار تردید کرده‌اند.

پروفسور دیوید اسپیگلهالتر استاد دانشگاه کمبریج می‌گوید: “با توجه به لذتی که نوشیدن معتدل الکل دارد، گفتن این که نوشیدن الکل به هر مقدار مضر است به نظر نمی‌رسد دلیلی برای پرهیز کامل باشد.”

“هیچ میزانی از رانندگی نیست که بدون خطر باشد اما هیچکس پرهیز کامل از رانندگی را توصیه نمی‌کند. به موضوع که فکر کنید در زندگی هیچ چیز بدون خطری وجود ندارد اما هیچ کس پرهیز از زندگی را توصیه نمی‌کند.”

فواید مصرف الکل برای بدن

محققان دانمارکی می‌گویند احتمال ابتلای افرادی که اصلا الکل نمی‌نوشند به دیابت نوع دوم، از کسانی است که هفته‌ای سه یا چهار بار الکل می‌نوشند.

با این حال متخصصان تاکید کرده‌اند که نتیجه این تحقیق به هیچ وجه به معنای چراغ سبز برای نوشیدن الکل نیست و همواره الکل باید به اندازه و مسئولانه نوشیده شود.

برای این پژوهش که در نشریه دیابت‌شناسی منتشر شده میزان و دفعات نوشیدن الکل هفتاد هزار نفر بررسی شده است.

پس از پنج سال پیگیری افراد شرکت کننده در تحقیق، ۸۵۹ مرد و ۸۸۷ زن مبتلا به دیابت شدند، از هر دو نوع اما نوع دوم بیشتر.

پژوهشگران نتیجه گرفتند که نوشیدن معتدل الکل، سه یا چهار بار در هفته در زنان ۳۲ درصد و در مردان ۲۷ درصد خطر ابتلا به دیابت را در مقایسه با کسانی کمتر از هفته‌ای یک روز یا کمتر الکل می نوشیدند پایین می‌آورد.

این پژوهش شراب را بخصوص از این نظر مفید دانسته و احتمال داده که در تنظیم قند خون نقش مثبتی داشته باشد.

در مورد آبجو، مردانی که هفته‌ای یک تا شش آبجو می‌خوردند ۲۱ درصد احتمال ابتلایشان به دیابت کمتر از مردانی بود که هفته‌ای یک آبجو یا کمتر می‌نوشیدند، ولی در مورد زنان تفاوتی وجود نداشت.

اما از طرف دیگر نوشیدن زیاد الکل‌های تقطیری (یا اسپریت، مثل ودکا، عرق، ویسکی، تکیلا، جین) احتمال ابتلای زنان به دیابت را به میزان قابل توجهی بالا می‌برد در حالی که در مردان چنین تاثیری دیده نشد.

بر خلاف تحقیقات مشابه، این پژوهش رابطه مستقیمی بین افراط در نوشیدن الکل و دیابت نوع دوم مشاهده نکرد.

به گفته دکتر امیلی برنز یکی از مدیران انجمن دیابت بریتانیا، مردم باید توجه داشتند که تاثیر الکل در ایجاد دیابت نوع دو از فردی به فردی دیگر فرق می‌کند و همچنان مردم باید به راهنمای رسمی نوشیدن الکل توجه کنند.

بر اساس این راهنما، مردان و زنان نباید بیش از هفته ای ۱۴ واحد الکل بنوشند – معادل شش لیوان (پاینت) آبجو با الکل متوسط یا ده گیلاس شراب با الکل کم- و حداقل دو روز بدون الکل داشته باشند.

روزانا اکانر میر دفتر مواد مخدر، الکل و سیگار اداره بهداشت عمومی بریتانیا می گوید: “این که فقط درباره تاثیر الکل بر دیابت صبحت کنیم کار مفیدی نیست.”

به گفته اداره بهداشت عمومی بریتانیا نوشیدن الکل با شمار زیادی از بیماری‌های جدی مثل برخی سرطان‌ها، بیماری قلبی و کبدی مرتبط است.

اما پروفسور یان تولستروپ، پژوهشگر موسسه ملی سلامت عمومی دانشگاه دانمارک جنوبی که این تحقیق را سرپرستی کرده تاثیر الکل بر بیماری‌های دیگر هم را با روشی مشابه مطالعه کرده و به این نتیجه رسیده که هفته‌ای چند بار نوشیدن معتدل الکل، با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی مثل سکته قلبی و مغزی مرتبط است.

با این حال نوشیدن الکل – به هر مقدار- خطر بیماری‌هایی مثل بیماری کبد الکلی و پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) را افزایش می‌دهد.

پروفسور یان تولستروپ، دفعات و میزان نوشیدن الکل تاثیر مستقل از یکدیگر دارند از این رو “نوشیدن الکل در چهار قسمت تاثیر بهتری دارد تا نوشیدن یک جا.”

او همچنین تاکید کرد که “الکل با پنجاه بیماری مرتبط است بنابراین ما اصلا نمی‌گوییم بروید الکل بنوشید.”

مشاهده نظرات (۲۹)

چاپ

مصرف الکل و نوشیدنی های الکلی، قدمتی دست کم ۱۰ هزار ساله دارد و وقتی آب آشامیدنی به دلیل آلودگی های محیطی نسبتا خطرناک بود، الکل بسیار سالمتر به نظر می رسید.

آمالدوس، یک راهب قرن چهاردهم میلادی اهل ویلانووا، در این زمینه گفته است، الکل “عمر را طولانی می کند، منش های بد را از بین می برد، قلب را زنده می کند و بر جوانی می افزاید.”

روزه ایندیپندنت در گزارشی می نویسد، امروزه اگر از باده گساران بپرسید چرا الکل می نوشید، هزار و یک دلیل ارائه خواهند داد، که بسیاری آثاری را که بر مغز و فکر آنها می گذارد منعکس می کند. اما کارشناسان می گویند دلایلش هر چه باشد، یک نکته مسلم است : از آب سالمتر نیست.فواید مصرف الکل برای بدن

این نشریه در ادامه به برخی دلایل عمده که مردم مطرح می کنند می پردازد:

مزه خوبی دارد

بستگی به این دارد که چه می نوشید (برخی به نوشیدنی هایی که شکر بیشتری دارد علاقمند هستند)، و روشن است ترجیح مردم در مورد طعم و مزه فرق می کند. این واقعیت که اتانول از شکر درست می شود نیز احتمالا گرایش به نوشیدن الکل را افزایش می دهد. با این حال، اتانول همیشه خوش طعم نیست و می تواند کاملا تلخ باشد.

واقعا دوست دارم بنوشم

در این مورد دوپامین، نقش عمده ای در رفتار دارد و همچنین به بسیاری از شکل های اعتیاد مربوط است. اتانول، مانند دیگر مواد اعتیادآور شناخته شده، رها شدن دوپامین را افزایش می دهد؛ که این موجب می شود فرد بخواهد بنوشد.

موجب می شود احساس بهتری داشته باشم

نوشیدن الکل می تواند شکلی از “خود درمانی” باشد، که برای کمک به رهایی از استرس محیط کار یا کاهش فشار درس و مطالعه به کار می رود.

کمک می کند بر قید و بندها و حجب و حیای خود غلبه کنم

مشهور است که الکل کنترل بازدارندگی در بخشی از مغز را که مرتبط با تصمیم گیری و رفتار اجتماعی است و در جلو سر قرار دارد،کاهش می دهد. و به از دست دادن خویشتن داری هنگام نوشیدن منجر می شود.

یک تاثیر نمایان – پس از فقط دو لیوان – افزایش علاقه به مصاحبت با اطرافیان است. اما از دست دادن بازدارندگی احتمالا همچنین بر خطر تغییر رفتار اجتماعی و گرایش به سوی آنچه می تواند ارتباط بین نوشیدن و تصادفات را توضیح دهد، تاکید می گذارد.

کمک می کند بهتر بخوابم

پژوهش ها نشان می دهد مقدار مشخصی الکل ممکن است چنین کمکی فراهم آورد، اما به بهبود کیفیت خواب منجر نمی شود و امکان دارد بر حافظه تاثیر بگذارد.

دردم را کاهش می دهد

این تاثیر شناخته شده در طول تاریخ برای حمایت از مصرف الکل بکار رفته است. اما پژوهش ها نشان می دهد بسیار متنوع است، و در حالی که برخی مردم از الکل برای کمک به کاهش دردهای مزمن استفاده می کنند، امکان دارد تحمل درد در گذر زمان کمتر شود.

نوشیدن مشروب مرا گرم می کند

نه کاملا. در حالی که الکل می تواند موجب شود فرد موقتا احساس گرما کند، اما این احساسی است که از عصب های حساس به گرما در پوست ناشی می شود که افزایش میزان حرارت پوست را در نتیجه شتاب گرفتن جریان خون در رگ های نزدیک سطح پوست ردیابی می کند.

در حقیقت الکل درجه حرارت بدن را پائین می آورد زیرا شتاب حرکت خون به سوی سطح پوست، وسیله ای برای خنک کردن بدن است. بنابراین، در حالی که در خارج از بدن احساس گرما می کنید، در داخل سرد می شود.

بطور کلی، الکل آثار متعددی بر فکر و مغز شما می گذارد. اگر تصمیم دارید بنوشید، به هر دلیل، آگاهانه انجام دهید.

نمایش نظرات


“آینده در دستان شماست

زیبایی هایی که هنوز ندیده اید

میکس فوق العاده زیبا از آهنگ دل را ببین با صدای علیرضا افتخاری و سفر های مقام معظم رهبری به شهر های مخطلف کشور (زاهدان-زنجان-بم) که چیز پر مغز و قشنگی از آب در آمده حتماً ببینیدفواید مصرف الکل برای بدن

موسسه تدوین آثار و نشر اخلاقیات شهدای شهرستان زرند

مداحی مهدی اکبری کاش بودی کرببلا برادر بی حرمم حسن جان
خانه

موبایل

فواید مصرف الکل برای بدن

عوارض مصرف الکلالکل ماده‌ای است که وضعیت جسمی و ذهنی را تغییر داده، می تواند موجب از دست رفتن کنترل بر رفتار شود و در درازمدت، مشکلات اجتماعی، جسمی و روانی به وجود آورد.

 

مصرف الکل موجب مشکلات وخیمی برای سلامت شخص می شود. الکل پس از نوشیدن، از طریق معده و روده کوچک جذب خون می‌شود و ۳۵ تا ۴۵ دقیقه بعد به حداکثر میزان غلظتش در خون می‌رسد. میزان غلظت به عواملی چون وزن شخص و نیز این که آیا شخص الکل با غذا خورده یا با معده خالی، بستگی دارد. اگر الکل را با غذا خورده باشید، بدن آن را کندتر جذب خواهد کرد.

 

کبد، الکل را با سرعتی در حدود یک واحد در ساعت تجزیه می‌کند. بدن قادر به تغییر این مقدار نیست؛ بنابراین، هرچه الکل بنوشید، بدن وقت بیشتری لازم دارد تا آن را تجزیه کند. در کوتاه مدت، نوشیدن زیاد الکل موجب مستی و خماری می‌شود و در درازمدت به اکثر دستگاه‌های بدن صدمه می‌زند. مصرف دائم  الکل ممکن است موجب وابستگی به الکل و مشکلات اجتماعی از جمله خشونت خانوادگی و بلهوسی شود.

 

الکل کنترل مغز بر خویشتن‌داری و توازن و هماهنگی حرکتی را مختل می‌کند. نوشیدن درازمدت الکل به سلول های مغزی کنترل کننده یادگیری و حافظه صدمه می رساند. مصرف الکل موجب التهاب کبد (هپاتیت) شود. نوشیدن الکل قادر است به کبد صدمه شدید وارد کند و موجب بیماری‌های چون سیروز و سرطان شود. ممکن است در نتیجه مصرف الکل، زخم معده و دوازدهه (اولین قسمت روده کوچک) ایجاد شود. علاوه بر آن، خطر پیدایش سرطان معده نیز وجود دارد. الکل ممکن است، عملکرد جنسی را مختل کند. در درازمدت شاید میزان باروری هم کاهش یابد. نوشیدن الکل رگ‌های پوست را گشاد کرده، موجب دفع گرما از بدن می شود. نوشیدن درازمدت الکل خطر ابتلا به پرفشاری خون را می‌‌افزاید.آثار مصرف الكل‌‌● رفتارهای ناسب، پرحرفی یا كم حرفی، بی ربط حرف زدن، معاشرتی شدن یا گوشه‌گیری، پرخاشگری‌‌●ناتوانی در انجام حركات دقیق و ظریف‌‌●تلوتلو خوردن به هنگام راه رفتن‌‌●اشكال در به خاطر سپاری وقایع

عوارض مصرف طولانی الكل‌‌●اختلال خواب‌‌●بیماری‌‌های معده (مثل زخم معده)، مری، كبد، لوزالمعده‌‌●سوء تغذیه‌‌●افزایش فشار خون و خطر سكته‌های قلبی و مغزی‌‌●ضعف عضلانی‌‌●ناتوانی جنسی و تأخیر در انزال‌‌●افزایش خطر سرطانهای سر و گردن و دستگاه گوارش‌‌●ابتلا به فراموشی‌‌●برای جلوگیری از ایجاد فراموشی ناشی از مصرف طولانی الكل،‌هر فرد الكلی باید روزانه ۱۰۰ میلی‌گرم ویتامین (ویتامین B۱) دریافت كند.

علائم ترك الكلچنانچه فردی پس از مصرف طولانی و زیاد الكل، ناگهان آن را قطع كند و یا مقدار مصرف آن را كاهش دهد دچار علایم ترك می‌گردد. این علایم عبارتند از:‌‌●تعریق‌‌●افزایش ضربان قلب‌‌●لرزش شدید دستها‌‌●بی‌خوابی‌‌●تهوع و استفراغ‌‌●توهمات شنوایی و بینایی (شنیدن صداها یا دیدن چیزهایی كه وجود ندارد)‌‌●هیجانات شدید‌‌●اضطراب‌‌●تشنجبیمارانی كه دچار علائم ترك الكل می‌شوند باید سریعاً تحت نظر پزشك قرار گرفته و مداوا شوند در غیر این صورت خطر مرگ بیمار را تهدید می‌كند.

منبع:salamatiran.ir


در ادامه بخوانید

اسباب بازی های فکری و جالب

حس خوب زندگی (زیباتر شوید)

ویژه تبلیغات در بیتوته

تجهیزات مراکز بازی تا 35 درصد تخفیف

خرید انلاین محصولات زناشویی،6 درصد تخفیف

تخفیف های ویژه /سوپر مارکت اینترنتی

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر و آدرس سایت مجاز می باشد .1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *