دسته‌ها
دارو

فواید مصرف جو
خانه

موبایل

 

 

فواید مصرف جو

 

 

خوردن دانه جو تشنگی را فرو می نشاند. تب را برطرف می کند و به عنوان مقوی و تونیک عمل می کند. و مالت در هضم غذاهای نشاسته ای خیلی کمک می کند و برای کاهش ترشح شیر کاربرد دارد.

جو گیاهی است یک ساله که ارتفاع ساقه استوانه ای آن بسته به ارقام مختلفه از ۱۰۰ ـ ۴۰ سانتی متر فرق می کند.

 

 

● خواص جو :

جو به طور کلی در طب سنتی به سه صورت مختلف استعمال می شود :

۱) جوی کامل که دانه با سبوس روی آن باشد و فقط دنباله آن را کنده باشند.

۲) جوی مقشر یا پوست گرفته که عملاً قسمتی از پوست آن گرفته شده است.

۳) جوی سفید کرده که تمام پوست و سبوس آن را گرفته و به صورت جوی سفید درآمده باشد که در اصطلاح به آن جوی مرواریدی می گویند.

جوی کامل معمولاً برای تهیه غرغره ها به کار می رودو در سایر موارد از جوی مقشر یا جوی کاملاً سفید استفاده می شود.

 

 

● خواص دارویی :

مالت جو کمک به هضم غذا می کندو مغذی است و سینه را نرم می کند ، برای معالجه سوء هاضمه تجویز شده است.

 

خوردن دانه جو تشنگی را فرو می نشاند. تب را برطرف می کند و به عنوان مقوی و تونیک عمل می کند. و مالت در هضم غذاهای نشاسته ای خیلی کمک می کند و برای کاهش ترشح شیر کاربرد دارد.

 

جو از نظر طبیعت طبق نظر حکمای سنتی سرد و خشک است و مواد مغذی آن از گندم کمتر است، ولی قابض و خشک کننده است. غلیان صفرا و خون را تسکین می دهد و تب های گرم و تب های سل را تقلیل می دهد. مضر مثانه است، از این نظر باید با روغن و انسیون خورده شود.

 

اگر جو مقشر را بپزند به حدی که جوها شکفته و خوب پخته شوند، ولی آن را نمالند و آن را صاف کرده و سردش کنند ماءالشعیر به دست می آید ؛ ماءالشعیر سرد و تر است. مسکن حدت خون ، صفرا ، اخلاط سوخته و تب ها و امراض گرم است. حرارت باطنی را تسکین می دهد و حرارت کند و عطش مفرط را فرو می نشاند و برای سل، زخم های ریه، ذات الجنب، سردرد گرم و امثال اینها نافع است.

 

زود هضم می شود ، مولد خون صالح است و به اصطلاح خونساز است ولی معده را سست می کند. برای آلات داخل شکم اشخاص سرد مزاج مضر است و نفاخ. از این نظر باید گل قند خورده شود و در مواردی که شکم بسته است، خوردن ماءالشعیر جایز نیست، و جمع بین ماءالشعیر سکنجبین نیز جایز نیست. اگر ماءالشعیر با نصف وزن جو آن ، خشخاش کوبیده مخلوط و مانند حریره شود، برای سردرد گرم مفید است و با عناب ، سپستان ، انجیر و پرسیاوشان برای درد سینه و سرفه مجرب است.

 

شیره جو که آن را کشک الشعیر گویند سرد مایل به خشک است و غلیظ تر از ماءالشعیر است و برای اسهال صفراوی و مزاج های گرم مفید است و غرغره با آن برای ورم گلو و درد گلو نافع است.

 

ضماد و آرد جو رادع است، ورم های سخت را تحلیل می برد، دمل های گرم را سر باز می کند و به تنهایی و یا مخلوط با هم وزن آرد جو و تخم پنیرک، برای سل ، ذات الجنب ، ورم های زیر بغل ، سینه ، پستان ، پشت گوش و سایر اعضا مفید است و ضماد آن با ریوند چینی برای ورم هایی که حرارت آنها در کمال حدت نباشد ، بسیار نافع است و با سرکه برای ورم های صفراوی و مخملک مفید است. اگر آرد جو نباشد ، جو مقشر را با آب و یا عصاره برگ های مناسب ساییده و استفاده کنید.

 

ضماد آرد جو با آب برای نقرس گرم و با آب گشنیز تازه برای تحلیل خنازیر و ورم های گرم سفت و ورم گلو نافع است.

 

آب پخته جو با سرکه برای جرب و خارش و آب برگ کاهو و نظایر آن برای سردرد ، ورم چشم ، باد سرخ و محکم کردن عضو شکسته نافع است. خوردن آرد جو با شکر غذای خوبی برای اطفال و مسکن عطش و التهاب است.

 

نان جو ثقیل الهضم و سنگین است و نفاخ. اگر خمیر آرد جو را بگذارند که ترش شود و در دوغ حل کنند و یک شب بگذارند بماند و بخورند برای تسکین غلیان خون صفراوی ، تشنگی مفرط ، قی صفراوی، تب های گرم ، اسهال صفراوی و خارش بسیار مفید است.فواید مصرف جو

 

جو برای سرد مزاجان مضر است از این نظر باید با شکر خورده شود.

 

 

● نگاهی به تحقیقات علمی جدید در مورد خواص درمانی جو:

جو از روزگاران کهن همیشه به عنوان بسته ای از ترکیبات دارویی مفید برای بیماران قلبی و یبوست و دیگر اختلالات هاضمه و احتمالاً سرطان شناخته شده است.

 

 

▪ جو به عنوان دارویی برای عروق قلبی:

جو ، به نظر می رسد که از چند طریق در کاهش کلسترول مؤثر است. یکی این است که شبیه داروهای شیمیایی ضد کلسترول بازار، در مکانیسم ساخت کلسترول در کبد دخالت کرده و کلسترول را کاهش می دهد. محققان وزارت کشاورزی آمریکا در مرکز تحقیقات مادیسن سه ترکیب جداگانه در جو کشف کرده اند که قابلیت کبد در ساختن کلسترول نوع LDL را مهار می کند.( LDL جزوی از کلسترول است که مضر بوده و به رگ های خونی آسیب می رساند و منجر به حمله های قلبی می شود.)

 

در آزمایشی خوراندن جو به خوک موجب شده که کلسترول خون خوک تا ۱۸ در صد پایین بیاید و بدین ترتیب ، جو در کاهش کلسترول خون انسان نیز مؤثر است. تحقیقات دکتر روزماری نیومن استاد دانشگاه موتانا که بر روی عده ای از مردان داوطلب انجام شد، نشان داد که خوردن جو به صورت نان ، دانه پخت و کیک کلسترول خون آنها را به میزان محسوسی پایین آورده است.

 

این گروه پس از۶ هفته هر روز سه بار با غذای خود از خوراکی های جو استفاده کرده اند و پس از ۶ هفته کلسترول خون آنها ۱۵ در صد کاهش یافته است.آزمایشها نشان می دهد هر چقدر کلسترول خون باشد، تأثیر رژیم جو در کاهش آن است.

 

در آزمایش فوق گروه دیگری که طی همان مدت ۶ هفته از آرد گندم یا سبوس گندم به جای جو استفاده کرده بودند، هیچ کاهشی را در کلسترول خون نشان ندادند.

 

به نظر دکتر نیومن خاصیت کاهش کلسترول در خون ، حداقل قسمتی مدیون وجود مواد بتاگلوکان محلول در آن است. (مواد بتوگلوکان الیاف صمغی هستند که به خصوص در جو و یولاف(جو دو سر) به صورت قابل حل در آب حل می شود. این مواد نه فقط در پوسته نازک خارجی بلکه در داخل مغز دانه جو نیز وجود دارد.)

 

دکتر نیومن در حال حاضر با همکاری گروهی از دانشمندان سوئدی دست اندر کار اجرای تحقیقاتی هستند که معلوم کند کدام واریته جو از این نظر بهترین هستند یعنی کلسترول خون را کاهش می دهند.

 

آزمایش هایی که در دانشکده پزشکی دانشگاه ویسکانسن شده نیز نشان می دهد که کپسول های حاوی روغن جو که محتوی عواملی برای کاهش قابلیت کلسترول سازی کبد هستند، به اشخاصی که پس از انفارکتوس عمل جراحی قلب کرده اند داده شده، موجب کاهش کلسترول خون آنها در حدود۱۸ـ ۹ در صد شده است.

 

▪ جو به عنوان ضد سرطان:

دکتر چارلز اسون ، دانشمند و کارشناس تغذیه در دانشگاه ویسکانسن، معتقد است که در دانه های گیاهان،مواد شیمیایی ضد سزطان وجود دارد و دکتر ترول ، یکی از صاحب نظران در رشته علوم تغذیه، نیز این نظریه را تدیید می کند. دکتر ترول می گوید مواد شیمیایی معروف به مهار کننده های پروتئاز که در دانه های گیاهی از جمله در جو وجود دارند، عوامل موجب سرطان را در بستر روده ها سرکوب می کنند و به این دلیل جو در ردیف مواد ضد سزطان قرار دارد.

 

 

▪ جو برای رفع یبوست:

گروهی از دانشمندان معتقدند جو برای یبوست بسیار مفید است. در آزمایشاتی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که هر چه آرد جو را تصفیه کنند، یعنی سبوس آن گرفته شود اثر شفابخش آن کمتر می شود. بهترین راه این است که جو با سبوس کامل به صورت آرد یا بلغور جو مصرف شود.

 

جو سفید کرده که اغلب در فروشگاه ها عرضه می شود، دارای آثار شفابخش کمتری به خصوص در رفع یبوست است. ولی به هر حال جو پوست کنده و بدن سبوس نیز از نظر مبارزه با بیماری های قلبی تا حدودی مفید است.

 

دانشمندان دانشگاه ویسکانسن توصیه می کنند برای این که از حداکثر خواص جو استفاده شود، حتی الامکان آرد کامل آن تهیه و مصرف شود، یعنی سبوس آن هیچ گرفته نشود زیرا ترکیبات ضد کلسترول جو در پوسته خارجی یعنی در سبوس جو قرار دارد.

 

بر اساس نتایج پژوهشهای جدید، جو الیاف غذایی ذوب شونده زیادی دارد و میزان کلسترول بالای خون را بسیار کاهش می دهد. کلسترول بالا میزان خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. پژوهشگران خوردن روزانه جو را توصیه می کنند.منبع:aftab.ir


خوراکی های پرخاصیت

اسباب بازی های فکری و جالب

شامپو،مایع دستشویی،مواد خوراکی (زیر قیمت بازار)

ویژه تبلیغات در بیتوته

تجهیزات مراکز بازی تا 35 درصد تخفیف

خرید انلاین محصولات زناشویی،6 درصد تخفیف

تخفیف های ویژه /سوپر مارکت اینترنتی

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر و آدرس سایت مجاز می باشد .

اگر از بیماری‌هایی همچون آسم،آرتروز،ورم مفاصل، ‏ناتوانی جنسی، مشکلات پوستی، کم خونی، چاقی، یبوست، دیابت، پرفشاری خون، مشکلات کلیوی ‏یا بیماری‌های قلبی رنج می‌برید، شاید زمان آن فرا رسیده باشد تا در مورد‎ ‎خواص جو ‏برای سلامتی‎ ‎اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مصرف ‏جوی سبوس دار می‌تواند سطح قند خون را تا حد زیادی تنظیم کند. مزایای جو برای سلامتی ‏عمدتا مربوط به هشت آمینواسید ضروری است که در آن وجود دارد. این موضوع بدین معناست که ‏جو می‌تواند یک پروتئین کامل در‎ ‎رژیم غذایی‎ ‎افراد باشد. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که در ‏سال‌های اخیر رژیم غذایی ما حاوی مواد مغذی مهم نبوده است.

یکی از مهم ترین مواردی که ‏اغلب نادیده گرفته می‌شود فیبر است. جو یک منبع عالی برای فیبرهای محلول و حلول است و ‏همین امر شما را مطمئن می‌سازد که جو سرشار از مزایای زیاد برای سلامتی بدن است.

قبل از ‏اینکه سراغ مزایای جو برویم باید بدانید که این ماده را می‌توان به صورت‌های مختلفی همچون ‏سوپ، سالاد و حتی در مرغ مورد استفاده قرار داد‎. ‎فواید مصرف جو

‎همانطور که قبلا نیز گفتیم، جو سرشار از فیبر است و ‏می‌تواند بدن شما را از سموم پاکسازی کند. این ماده منبع غنی از فیبر است و می‌تواند به عنوان ‏منبع سوختی برای باکتری‌های خوب موجود در روده عمل کند. این باکتری‌ها به تخمیر شدن ‏محتوای فیبر در بدن کمک می‌کند.

در نتیجه اسید بوتیریک تشکیل می‌شود که سوخت اصلی و ‏اولیه برای سلول‌های روده است.

جو همچنین برای سالم نگه داشتن سلامت روده بسیار موثر ‏است. با وجود سلامت کلی روده، جو به کاهش زمان اجابت مزاج کمک خواهد کرد و همین امر ‏شکم شما را تمیز می‌کند. این ماده می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و بواسیر را کاهش ‏دهد‎.

‎جو می‌تواند به خانم‌ها در پیشگیری از توسعه سنگ کیسه ‏صفرا کمک فراوانی بکند. از آنجایی که این ماده سرشار از فیبر حلول است می‌تواند به کاهش ‏ترشح اسید صفراوی کمک کند و همین امر موجب افزایش حساسیت به انسولین و کاهش سطح ‏تری گلیسیرید خواهد شد.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهدزنانی که از جو و محتوای فیبری آن ‏بهره مند شده اند ۱۷ درصد نسبت به سایر افراد خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرای کمتری ‏دارند‎.

‎فسفر‎ ‎و مس موجود در جو می‌تواند سلامت کلی استخوان‌ها را ‏تضمین نماید. محتوای فسفر در جو در درمان و نگهداری از استخوان و دندان ها موثر خواهد بود. ‏اگر به بیماری‎ ‎پوکی استخوان‎ ‎مبتلا هستید، این ماده می‌تواند به عنوان یک درمان ‏طبیعی محسوب شود.

آب جو نیز ۱۱ برابر از شیر کلسیم دارد. ‎کلسیم‎ ‎یکی از عناصر ضروری برای محافظت از استخوان‌هاست‎. منگنز‎ ‎موجود در آن به همراه ویتامین‎B ‎ کار می‌کند و می‌تواند ‏سلامت روده را تضمین نماید. بدن ما برای محافظت طبیعی از استخوان‌ها به منگنز نیاز دارد‎.

‎ویتامین‎ C ‎موجود در جو دوبرابر از پرتغال است. ‏این ویتامین می‌تواند به قوی شدن سیستم ایمنی و کاهش خطر ابتلا به آنفلونزا مفید باشد.آهن ‏موجود در آن می‌تواند حجم خون را بهبود ببخشد و از بروز کم خونی و خستگی جلوگیری نماید.

‏این ماده به عملکرد مناسب کلیه کمک می‌کند و در توسعه سلول‌ها ضروی است. علاوه بر این، جو ‏حاوی مس است که در تشکیل هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون دخیل است‎.

‎جو منبع بسیار خوبی از‎ ‎سلنیم‎ ‎است که همین امر باعث می‌شود در نگهداری کشسانی پوست ‏به بدن کمک کند. همچنین این ماده از آسیب رادیکال‌های آزاد و شل شدن پوست جلوگیری ‏می‌کند.

علاوه بر این، می‌تواند قلب، پانکراس و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهتر کند. کمبود ‏سلنیوم می‌تواند به سرطان پوست، روده، پروستات، کبد، شکم و سینه منجر شود‎.

‎فیبر حلولی که در فیبر وجود دارد می‌تواند به کنترل ‏سطح کلسترول خون کمک کند. جو حاوی فیبرهای محلول و حلول است و به خاطر خواص کم ‏کلسترول و کم چربی‌اش توصیه می‌شود‎.

‎جو می‌تواند دیابت نوع ۲ را کنترل کند. با اینحال ما ‏می‌توانیم با‎ ‎کاهش وزن‎ ‎و انجام فعالیت‌های ورزشی و استفاده از رژیم غذایی ‏مناسب از بروز دیابت جلوگیری کنیم. بنابراین غذاهایی که حاوی فیبر بالایی هستند باید در رژیم ‏غذایی افراد دیابتی قرار گیرند.

جو نیز به خاطر محتوای فیبر بالایش برای این بیماران عالی است. ‏دانه جو حاوی ویتامین‌های ضروری و مواد معدنی است و می‌تواند جذب گلوکز را کندتر کند. ‏مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۶ نشان می‌دهد که مصرف جو در افرادی با مقاومت به انسولین، ‏می‌تواند سطح گلوکز را کاهش دهد‎.

‎جو حاوی انواع متعددی از مواد مغذی گیاهی همچون ‏لیگنان است که در بدن به لیگنان پستانداران تبدیل می‌شود. یکی از این لیگنان‌ها آنترولاکتون ‏دارد که به پیشگیری از سرطان و سایر سرطان‌های هورمونی و نیز بیماری‌های قلبی کمک ‏می‌کند‎.

‎آترواسکلروز شرایطی است که در آن دیواره‌ شریان‌ها ‏ضخیم‌تر می‌شود. این فرایند معمولا به خاطر رسوب موادی همچون کلسترول رخ می‌دهد. جو ‏سرشار از نیاسین است که از افزایش سطح کلسترول خون جلوگیری می‌کند و خطر ابتلا به ‏بیماری‌های قلبی- عروقی را کاهش می‌دهد.

زنان یائسه ای که فشار خون بالا، کلسترول زیاد یا ‏بیماری‌های قلبی-عروقی دارند بهتر است ۶ بار در هفته جو مصرف کنند‎.

‎قبل از اینکه به فکر خرید جو بیفتید، انواع آن را مد نظر ‏داشته باشید. انواع مختلفی جو وجود دارد که دارای ارزش‌های تغذیه‌ای متفاوتی هستند. جوی ‏کامل( سبوس دار) دارای بیشترین ارزش تغذیه‌ای است و می‌تواند برای افراد بسیار مفید ‏باشد‎.

انواع مختلف جو و موارد استفاده از آن

‎چمن جو نهال گیاه جو است. این چمن معمولا تقریبا ‏‏۲۰۰ روز بعد از کشت برداشت می‌شود. افراد، جو را در این شکل مصرف می‌کنند زیرا برگ‌های ‏جوان آن غنی از ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای آمینه است.

اگرچه دانه‌های جو ‏فیبر بیشتری در خود دارد اما چمن آن کلروفیل بیشتری دارد و می‌تواند سم زدای بهتری ‏باشد‎.

‎معمولا این جو را بعد از خارج کردن پوست غیر قابل ‏مصرف و پوسته بیرونی آن می خورند. زمانی که پوسته بیرونی برداشته شد، با عنوان جوی پوست ‏کنده شناخته می‌شود. جوی پوست کنده منبع غنی از مواد مغذی است.

زمانی که برای مصرف ‏روزانه و منظم در نظر گرفته می‌شود باید به صورت طولانی مدت خیس گردد. با اینحال صرف زمان ‏برای مصرف این جو بسیار ارزشمند است‎.

‎این جو را می‌توان در خواربارفروشی‌ها پیدا کرد. استفاده ‏از آن در وعده غذایی صبحانه توصیه می‌شود. دستورهای غذایی زیادی در مورد جوی نیم کوب در ‏سرتاسر جهان وجود دارد. این جو در اصل جوی پوست کنده است که پردازش شده است و سبوس ‏آن برداشته شده است‎.

‎این ماده همچنین به خاطر مزایای پزشکی آن بسیار ‏مشهور است. این ماده در واقع پودری است که از چمن جو به دست می‌اید و گاهی اوقات با مواد ‏معدنی و ویتامین‌های دیگر ترکیب می‌شود.

امروزه شرکت‌ها پودر جویی را به فروش ‏می‌رساند که از چمن جوی خالص به دست می‌اید. علاوه بر این، شما می‌توانید آن را به عنوان آب ‏جو مصرف کنید‎.

‎آرد جو اغلب به عنوان یک جایگزین برای آرد گندم در ‏نظر گرفته می‌شود. آردی که از جوی کامل به دست می‌اید بسیار غنی تر از آردی است که از جوی ‏نیم کوب حاصل می‌شود. این ارد معمولا از سابیدن جوی کامل به دست می اید و حاوی گلوتن ‏است‎.

‎زمانی که کلیه‌های شما نیاز به استراحت دارد این ماده ‏بسیار مفید خواهد بود. افرادی که از بیماری‌های کلیوی و مثانه رنج می‌برند، مصرف آن می‌تواند ‏مفید باشد‎.

‎جو به عنوان یک محصول تجاری در سرتاسر جهان وجود ‏دارد. شما باید اشکال مختلف آن را بشناسید و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. هر کدام از ‏این اشکال دارای کاربردهای متفاوتی هستند. جو را می‌تواند به صورت فله‌ای یا بسته بندی ‏خریداری کرد.

اگر جو را به صورت بسته بندی خریداری می‌کنید مطمئن شوید که به درستی از آن ‏استفاده می‌کنید. وجود رطوبت بسیار اندک نیز می‌تواند آن را خراب کند. جو را در یک ظرف تمیز و ‏عاری از رطوبت نگه دارید.در طول تابستان بهتر است جو را در یخچال نگه دارید‎.

با سلام آیا نان جو هم خواص بیان شده را دارد با تشکر و سپاس

سلام عزیز

بله نان جو هم همین خواص رو داره.

ازشما روی خواصجو خیلی متشکرم روی خواص جوروی مجله سلامت خیلی متشکرم.وروزجهانی خنده راتبریک میگویم.فواید مصرف جو

سلام میخواستم بدونم أیا در إسلام استفاده از ابجو حرام است یا خیر ممنون

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

جو یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین غلات در زندگی روزمره است که به طرق مختلف و در بسیاری از نان‌ها و غذاهای سنتی یافت می‌شود و اغلب مردم با اینکه هر روز این غله‌ی مهم را مصرف می کنند از خواص نان جو برای سلامتی بدن و ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در آن آگاه نیستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با خواص جو، نحوه مصرف و افزودن آن به رژیم غذایی آشنا کنیم.فواید مصرف جو

جو معمولا در دو شکل یافت می‌شود. در جو پوست‌کنده فقط پوست غیرخوراکی جدا شده و جوانه و گیاهک باقی می‌ماند؛ ولی در شکل دیگر علاوه بر پوست، سبوس نیز از جو جدا می‌شود.

یک فنجان جو (حدود ۱۸۴ گرم) پوست‌کنده‌ محتوی مواد مغذی زیر است:

نیاز افراد به مواد مغذی مختلف به سن و جنسیت افراد بستگی دارد.

«بتاگلوکان» نوعی از فیبر است که در جو یافت می‌شود. براساس مطالعات این نوع از فیبر خطر چاقی و عوارض ناشی از آن مانند سکته مغزی، دیابت و بیماری قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.

جو سرشار از مواد مغذی است و به‌خوبی فرد را سیر می‌کند. جو ازجمله خوراکی های سرشار از فیبر و مواد معدنی ضروری مانند «سلنیم»، مس، «تریپتوفان» و منگنز است. جو به شما انرژی می‌دهد و برای مدت نسبتا طولانی شما را سیر نگه می‌دارد. منگنز موجود در جو به شما احساس شادی و سرزندگی می‌دهد و دستگاه عصبی‌تان را آرام می‌کند.

در یک مطالعه‌ی ۱۹ ساله که محققان دانشگاه هاروارد بر روی تأثیر صبحانه‌های محتوی غلات انجام دادند، مشاهده شد کسانی که صبح‌ها یک کاسه غلات کامل مصرف می‌کنند، ۲۹٪ کمتر از دیگران به نارسایی‌های قلبی مبتلا می‌شوند.

جو به دلیل دارابودن انواع اسیدهای آمینه‌ی ضروری و مقدار بالای فیبر به کاهش وزن کمک می‌کند. جو در تنظیم قند خون مؤثر است و از افت‌وخیز شدید قند خون که موجب افزایش ذخیره‌ی چربی می‌شود، جلوگیری می‌کند.

با اینکه جو نسبت به سایر غلات کالری پایین‌تری دارد، ولی به شما کمک می‌کند تا مدت طولانی‌تری سیر بمانید. بنابراین نیازی نیست به‌طور مکرر غذا بخورید.

کاهش مصرف سدیم به کاهش فشار خون بالا کمک می‌کند. اما افزایش مصرف پتاسیم نیز می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند. تنها ۲٪ آمریکایی‌ها میزان ۴۷۰۰ میلی‌گرم پتاسیم توصیه‌شده در روز را مصرف می‌کنند. همچنین پتاسیم، منیزیم و کلسیم موجود در جو به‌طور طبیعی فشار خون را کاهش می‌دهند. براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۶ در مجله‌ی انجمن متخصصین تغذیه‌ی آمریکا به چاپ رسید، افزایش مصرف غلات می‌تواند میزان فیبر محلول و حلول مصرفی را افزایش دهد و به کاهش فشار خون و کاهش وزن کمک کند.

در یک مطالعه‌ی ۵ هفته‌ای برروی ترکیب غلات مختلف، فشار خون بزرگسالانی که جو بیشتری مصرف کردند، از دیگران کاهش یافت.

جو سرشار از «لیگنان» است و از بدن در برابر سرطان سینه و سرطان‌های مرتبط با هورمون‌ها محافظت می‌کند. با کاهش چربی‌های شکمی و رادیکال های آزاد و تثبیت فشار خون، موجب کاهش خطر بروز سرطان ها می‌شود.

سلنیم یک ماده‌ی معدنی بوده که در کمتر غذایی یافت می‌شود. سلنیم به عملکرد آنزیم‌های کبدی و سم زدایی بدن از برخی ترکیبات سرطان‌زا کمک می‌کند. علاوه‌براین سلنیم می‌تواند موجب کاهش التهابات شود. درنتیجه از میزان رشد تومورها کاسته و با افزایش تولید «لنفوسیت تی» (از انواع سلول‌های سیستم ایمنی بدن) موجب واکنش دستگاه ایمنی به عفونت‌ها می‌شود.

فیبر موجود در غذاهای گیاهی خطر بروز سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. برخی مطالعات نشان می‌دهند که «بتاگلوکان» (نوعی فیبر) دستگاه ایمنی را تحریک می‌کند. درنتیجه با سلول‌های سرطانی مبارزه و از تشکیل تومورها جلوگیری می‌کند. البته برای تأیید این ادعا شواهد بیشتری موردنیاز است.

فیبر، پتاسیم، فولات و ویتامین B۶ موجود در جو و نبود کلسترول همگی به سلامت قلب کمک می‌کنند. جو منبع خوبی از فیبر است و می‌تواند به کاهش کلسترول کامل خون کمک کند. درنتیجه موجب کاهش خطر بیماری‌های قلبی می‌شود.

در سال ۲۰۰۷ محققان دریافتند که مصرف جو به‌طور چشمگیری سطح کلسترول سرم و چربی شکم را کاهش می‌دهد. بالابودن این دو، خطر بیماری‌های قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد.

«بتاگلوکان» موجود در جو با اتصال به اسیدهای صفرا و دفع آنها از بدن، کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد. دریافت ۳ گرم «بتاگلوکان» در روز می‌تواند کلسترول خون را ۵٪ کاهش بدهد.

در یک مطالعه تأثیر مصرف پتاسیم بر مرگ ناشی از بیماری سرخرگ کرونری مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه نشان می‌داد افزایش مصرف پتاسیم (روزانه ۴۰۶۹ میلی‌گرم به‌جای ۱۰۰۰ میلی‌گرم) احتمال مرگ افراد در اثر بیماری سرخرگ کرونری را ۴۹٪ کاهش می‌دهد.

ویتامین B۶ و فولات که هر دو در جو یافت می‌شوند، از تجمع ترکیبی به‌ «هموسیستئین» می‌کاهند. تجمع مقدار اضافی «هموسیستئین» در بدن، می‌تواند به رگ‌های خونی صدمه بزند و موجب بروز مشکلات قلبی بشود.

کاهش التهاب مفاصل یکی دیگر از خواص جو است. جو محتوی مس بوده و در کاهش علائم روماتیسم مفصلی مؤثر است. مس رادیکال‌های آزاد را خنثی و به بازسازی سلول‌ها کمک می‌کند. وجود مس برای اتصال کلاژن و الاستین ضروری است. این دو به انعطاف پذیری استخوان‌ها و مفاصل کمک می‌کنند.

جو سرشار از فسفر است و به بازسازی سلول‌ها کمک می‌کند. فسفر به تشکیل استخوان‌ها نیز کمک می‌کند. فسفر از واحدهای سازنده‌ی رمز ژنتیکی (اطلاعات درون ژنوم به صورت رشته‌ها یا کلمات سه حرفی موسوم به رمز منتقل می‌شوند) بوده و در سلامت غشاهای سلولی و سلامت دستگاه عصبی نقش کلیدی بازی می‌کند.

خواص جو به همین جا ختم نمی‌شود. جو منبع خوبی از ویتامین نیاسین است. نیاسین فواید بسیاری برای دستگاه قلبی-عروقی دارد. نیاسین به کاهش کلسترول بد، لیپوپروتئین و رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. درنتیجه خطر تشکیل لخته خون در بدن را کاهش می‌دهد.

در ژاپن یک مطالعه بر روی ۴۴ نفر مبتلا به کلسترول بالا انجام گرفت و نشان داد: افزودن جو به رژیم غذایی می‌تواند کلسترول سرم و چربی‌های شکمی را به‌طور چشمگیری کاهش بدهد. این دو از عوامل مهم افزایش بیماری‌های قلبی-عروقی هستند.

از فیبر حلول موجود در جو، پروپیونیک اسید تولید می‌شود که توانایی کاهش کلسترول را داراست. این ماده با کاهش فعالیت آنزیم «هیدروکسی متیل‌گلوتاریل کوآنزیم آ ردوکتاز» به کاهش کلسترول بد خون کمک می‌کند.

جو می‌تواند به کاهش سطح تری‌گلسیرید کمک کند. افزایش مصرف جو می‌تواند خطر تشکیل سنگ کیسه صفرا را کاهش بدهد. همچنین جو سرشار از فیبر حلول است. براساس یک فرضیه، فیبر حلول با کاهش ترشح اسید صفرا، تشکیل سنگ‌های کیسه‌ی صفرا را کاهش می‌دهد.

محققان بریتانیایی تأثیر فیبر دریافتی را بر دوران پیش از یائسگی زنان مورد مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند که رژیم غذایی سرشار از فیبرِ غلات کامل مانند جو باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان به میزان ۵۰ درصد می‌شود.

در یک مطالعه‌ی دیگر بر روی زنان یائسه مشاهده شد، مصرف غلات کامل مانند جو، خطر سرطان پستان را ۳۴٪ کاهش می‌دهد.

فیبر موجود در جو از یبوست جلوگیری می‌کند و به تنظیم عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند.

آبِ علفِ جو باعث می‌شود شیره‌های گوارشی شدیدتر کار کنند. این امر باعث افزایش سوخت و ساز بدن شما می‌شود. این ویژگی در کسانی که از مشکل نفخ شکم رنج می‌برند، اهمیت ویژه‌ای دارد.

«کولین» یک ماده‌ی مغذی مهم بوده که در جو یافت می‌شود. «کولین» به خوابیدن، حرکت عضلات، یادگیری و حافظه کمک می‌کند.

همچنین «کولین» به حفظ ساختار غشاهای سلولی، انتقال تکانه‌های عصبی، جذب چربی و کاهش التهابات مزمن کمک می‌کند.فواید مصرف جو

جو سرشار از «لیگنان» است. «لیگنان» برای باکتری‌های مفید دستگاه گوارش، سودمند بوده و دستگاه ایمنی‌ را تقویت می‌کند.

علاوه‌براین جو با دارابودن ویتامین سی نیز به تقویت دستگاه ایمنی کمک می‌کند.

یکی از خواص جو این است که به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند. جو و علف جو محتوی منگنر، فسفر و مس هستند. این عناصر به سلامت استخوان کمک می‌کنند.

فیبر موجود در جو زمان باقی‌ماندن غذا را در روده‌ی بزرگ به حداقل می‌رساند. علاوه‌براین جو منبع خوبی از سلنیم است و خطر سرطان روده‌ی بزرگ را کاهش می‌دهد. سلنیم موجود در جو به سلامت غده‌ی تیروئید کمک می‌کند. «سلنیم» یک آنتی‌اکسیدان دفاعی و از اجزای ساختاری در دستگاه ایمنی است. همچنین «سلنیم» سلول‌های آسیب‌دیده‌ی بدن را ترمیم می‌کند.

کمک به درمان کم خونی یکی دیگر از خواص جو است. آهن موجود در جو با افزایش حجم خون از کم خونی و خستگی پیشگیری می‌کند.

«آرتریواسکلروز» به معنای ضخیم‌شدن و سفتی دیواره‌ی سرخرگ‌هاست. جو روند ضخیم‌شدن سرخرگ‌ها را به تأخیر می‌اندازد و مانع از تشکیل پلاک‌هایی می‌شود که رگ‌های خونی را باریک می‌کنند. جو منبع خوبی از ویتامین «نیاسین» است. «نیاسین» از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد می‌کاهد و کلسترول بد خون و لخته‌های خونی را کاهش می‌دهد.

جو به عملکرد مناسب کلیه کمک می‌کند.

آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم، منگنز و روی موجود در جو به حفظ ساختار استخوان و استحکام آنها کمک می‌کند. حفظ تناسب در مصرف فسفر و کلسیم برای تشکیل استخوان‌ها ضروری است. مصرف زیاد فسفر در مقابل مصرف اندک کلسیم موجب کاهش توده‌ی استخوان می‌شود. برای تشکیل استخوان‌ها به منگنر نیاز است. همچنین آهن و روی در کلاژن سازی نقش اساسی بازی می‌کنند. جو و علف‌ جو محتوی فسفر و مس هستند و به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کنند.

جو سرشار از فسفر، کلسیم و ویتامین C است. اینها به سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کنند. آب‌جو سرشار از کلسیم است. آب‌جو محتوی منگنز، فسفر و مس بوده و برای سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها مفید است.

جو سرشار از ویتامین C، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی است. همه‌ی اینها برای سلامت پوست مفیدند. جو از التهابات بدن می‌کاهد. جو به سلامت بدن کمک کرده و سلامت بدن موجب سلامت پوست می‌شود.

جو سرشار از روی بوده و به التیام زخم ها کمک می‌کند.

جو سرشار از سلنیم است. سلنیم به حفظ انعطاف‌پذیری پوست کمک می‌کند. همچنین سلنیم به بسیاری از عملکردهای بدن کمک می‌کند که بهبود این عملکردها در پوست ما نیز منعکس می‌شود.

جو پوست را تقویت می‌کند و سموم را از پوست می‌زداید. درنتیجه پوستی لطیف و خوش‌رنگ خواهید داشت.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در جو باعث می‌شوند جوان‌تر به‌نظر بیایید. جو به دفع سموم از بدن کمک کرده و باعث افزایش سلامت و جوانی پوست‌ می‌شود.

کمبود مواد مغذی اغلب بر مو تأثیر می‌گذارد. جو محتوی مواد معدنی حیاتی، آنتی اکسیدان ها و ویتامین‌هایی است که برای سلامت مو ضروری‌ هستند.

جو سرشار از مواد مغذی و مواد معدنی‌ای مانند تیامین، نیاسین و «پروآنتوسیانیدین بی۳» است. این مواد موجب افزایش رشد مو می‌شوند.

جو محتوی آهن و مس است. درنتیجه تولید گلبول‌های قرمز خون را افزایش داده و موجب کاهش ریزش مو می‌شود.

مس موجود در جو موجب تولید رنگدانه‌هایی می‌شود که مسئول رنگ مو هستند.

جو یک غله‌ی پرکاربرد بوده که طعمی شبیه به مغزها و بافتی شبیه به پاستا دارد. می‌توان جو را به روش‌های مختلفی آماده کرد و انواع مختلف آن در فروشگاه‌ها یافت می‌شود. جو پوست‌کنده بافت سفت‌تری داشته و به‌خاطر داشتن لایه‌ی خارجی سبوس باید مدت بیشتری در آب خیسانده شود.

برای آماده‌سازی و بهره‌گیری از خواص جو پوست‌کنده باید آن را در طول شب یا حداقل برای چند ساعت در آب بگذارید تا زمان پخت کمتر شده و بافت و طعم بهتری حاصل شود. باید جو را در دو برابر حجم‌اش آب خیساند و قبل از پختن آب آن را تخلیه کرد.

برای پختن جو باید یک فنجان از غله را با ۳ فنجان آب مخلوط کرد و بر روی حرارت به جوش بیاورید. سپس حرارت شعله را پایین بیاورید و بگذارید جو به مدت ۴۵ دقیقه در آبِ نیم‌جوش بپزد. مراحل آماده‌سازی و پختن برای جو بدون‌سبوس نیز مشابه جو پوست‌کنده است، با این تفاوت که نیازی به خیساندن نیست.

می‌توانید با روش‌های زیر مصرف جو را در رژیم غذایی‌تان افزایش بدهید و از خواص جو بهره‌مند شوید:

جو محتوی گلوتن است. بنابراین برای مبتلایان به بیماری سلیاک و کسانی که رژیم بدون گلوتن را دنبال می‌کنند، مناسب نیست. بنابراین جوانه، نوشیدنی‌های تهیه‌شده از جوانه مانند آب‌جو و طعم‌دهنده‌های تهیه‌شده از جو نیز محتوی گلوتن هستند.

برای افزایش فیبر مصرفی‌تان، باید این کار را به‌طور تدریجی ظرف ۱ تا ۲ ماه انجام بدهید. این روش از مشکلات گوارشی جلوگیری کرده و به بدن اجازه می‌دهد که خود را با این روند تطبیق بدهد. مصرف مایعات فراوان در زمان افزایش مصرف فیبر می‌تواند از یبوست جلوگیری کند.

((a){ c{try{ a(‘.single-container .post’).(‘class’)..(‘ ‘).reduce((f,g){ &ltg.indexOf(&#39category-&#39)

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’

.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’
‘/’
.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(“”)[]
.(“”)
.type “text/”
.
.src “”

خواص خوراکی ها

خواص سیر برای مو و طرز تهیه ماسک موی سیر برای تقویت مو

۵ چربی سوز طبیعی برای افزایش متابولیسم و ‌

خواص حنا؛ ۱۲ خاصیت درمانی گیاه هزار و یک خاصیت

جوش صورت نوزاد؛ عوامل، راه‌های تشخیص و درمان

مطالب سخنرانی‌مان را با چه ترتیبی ارائه دهیم؟

علائم کبد چرب؛‌ هر مرحله از کبد چرب چه نشانه‌هایی دارد؟

فروش آنلاین لباس با ۱۹ توصیه که موفقیت‌تان را تضمین می‌کند

لاغری شکم بعد از زایمان؛‌ ۹ حرکت ورزشی مؤثر در خانه

بهترین کشور برای مهاجرت در سال ۲۰۱۸ کدام است؟

قهرمانان شطرنج جهان؛ با ۱۰ نابغه شطرنج دنیا آشنا شوید

زیباترین حیوانات دنیا و خصوصیات منحصربه‌فرد آن‌ها

بلندترین برج های جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

بانمک ترین حیوانات دنیا که می‌توانند واقعا خطرناک باشند

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نمی باشد.

اگر شما از بیماری هایی همچون آسم، آرتروز، ضعف، مشکلات پوستی، کم خونی، چاقی، یبوست، دیابت، فشار خون، مسکلات کلیوی یا بیماری های قلبی رنج می برید وقت آن رسیده است تا از فواید سلامتی و خواص جو مطلع شوید. در این مطلب خاصیت های مهم جو را مورد بررسی قرار داده ایم. تا پایان مطلب همراه ما باشید.

تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف جو سطح قند خون را تا حدود زیادی تنظیم می کند. فواید سلامتی جو اغلب به دلیل وجود هشت آمینو اسید مهم در آن است که پروتئین کافی و مورد نیاز بدن را تامین می کند. در سال های اخیر بیماری های شایع فراوانی در سراسر دنیا وجود داشته است و دلیل آن عدم وجود مواد مغذی مهم و کافی در وعده های غذایی می باشد. یکی از مهم ترین مواد مغذی که اغلب به آن بی توجه هستیم فیبر می باشد. جو منبع غنی از فیبر محلول و حلول می باشد که استفاده از آن برای مدت طولانی سلامت بدن را به ارمغان می آورد. تا پایان مطلب با مطالعه خواص جو ما را همراهی نمایید.

قبل از بررسی خاصیت های درمانی و خواص جو بهتر است بدایند می توانید جو را در انواع غذاها مثل سالاد، سوپ، تاس کباب و حتی جوجه، گوشت گوسفند به کار ببرید. بنابراین وجود این دانه در انواع غذاها نه تنها ارزش غذایی آن ها را بالا می برد بلکه باعث بهبود سلامتی فرد نیز می شود.

جو منبع غنی از فیبر می باشد بدن شما را در برابر مواد سمی حفظ می کند. گیاه جو که سرشار از فیبر می باشد به عنوان منبع سوختی برای باکتری های مفید بدن در نظر گرفته می شود. این باکتری ها به جذب فیبر در بدن کمک می کنند و بدین طریق اسید بوتیریک که سوخت اولیه سلول های روده می باشد ایجاد می گردد. جو در حفظ سلامتی روده بزرگ بسیار موثر می باشد. علاوه بر حفظ سلامت روده، جو مقدار مدفوع را افزایش داده و شکم را تمیز نگاه می دارد. تا حد زیادی خطر ابتلا به سرطان روده و بواسیر را کاهش می دهد.

فواید مصرف جو

جو در پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا در زنان کمک می کند. از انجا که جو غنی از فیبر حلول می باشد به کاهش ترشح اسید صفرا کمک می کند و باعث کاهش تری گلیسرید می شود. گزارش شده است زنانی که جو مصرف می کنند نسبت به سایر زنان که وعده های غذایی دارای فیبر استفاده نمی کنند 17% کمتر مبتلا به سنگ کیسه صفرا می شوند.

از دیگر خواص درمانی جو پیشگیری از پوکی استخوان می باشد. محتوی فسفر و مس موجود در جو سلامت کلی استخوان ها را تضمین می کند. محتوی فسفر موجود در جو به طور موثر بیماری های استخوانی و دندان را درمان می کند. اگر مبتلا به پوکی استخوان می باشید، جو می تواند داروی طبیعی برای شما باشد. آب جو 11 برابر شیر دارای محتوی کلسیم می باشد. کلسیم یکی از مولفه های کلیدی برای حفظ سلامت استخوان ها می باشد که در سویا و جو فراوان می باشد. محتوی منگنز موجود در جو به همراه ترکیبی از ویتان های B باعث حفظ سلامت کلی بدن می گردد. در موارد کمبود آهن بر اثر کم خونی و برای حفظ سلامت کلی استخوان ها به منگنز نیاز داریم.

محتوی ویتامین C موجود در جو دو برابر پرتقال می باشد. این ویتامین سیستم ایمنی را تقویت کرده و خطر ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا را کاهش می دهد. آهن میزان خون را افزایش می دهد و از بیماری کم خونی و خستگی پیشگیری می کند. باعث بهبوبد عملکرد کلیه ها و سلول های بدن می گردد. علاوه براین، محتوی مس در جو باعث تشکیل هموگلوبین و سلول های قرمز خونی می شود.

جو همانند سبوس برنج در سلامت پوست نیز موثر می باشد. جو منبع عالی برای سلنیوم می باشد که به حفظ حالت ارتجاعی پوست کمک می کند و آن را در برابر شل شدن و آسیب رادیکال های آزاد حفظ می کند. علاوه بر این می توان به خواص درمانی جو به خاطر بهره بردن از سلنیوم در عملکرد قلب، لوزالمعده و سیستم ایمنی بدن و بهبود آن ها اشاره کرد. کمبود سلنیوم در بدن خطر ابتلا به سرطان پوست، معده، پروستات، روده، شکم و سینه را افزایش می دهد.

فیبر حلول که باعث تولید اسید پرویونیک می شود به حفظ سطوح پایین کلسترول خون کمک می کند. جو منبع غنی از فیبر محلول و حلول می باشد بدین دلیل مصرف ان توسط پزشک بخاطر محتوی چربی کم و نبود کلسترول توصیه می شود.

همانند تخم کتان جو نیز در درمان و پیشگیری از دیابت موثر می باشد. جو برای درمان دیابت نوع 2 موثر می باشد. اگرچه می توان از این نوع دیابت با کاهش وزن، انجام فعالیت های فیزیکی و مصرف دانه های فراوان در وعده های غذایی پیش گیری کرد. به همین دلیل غذاهایی با فیبر بالا مثل جو باید دروعده های غذایی روزانه افراد دیابتی وجود داشته باشند. جو تمام ویتامین ها و مواد معدنی لازم بویژه فیبر محلول بتاگلوکن را دارد که جذب گلوکز را کاهش می دهد. مردانی که فیبر محلول بتاگلوکن موجود در جو را دریافت می کنند در مقایسه با افرادی که آن را دریافت نمی کنند سطوح پایین تری از گلوکز و انسولین دارند.

جو حاوی نوع معینی از مواد غذایی که به گیاه لیگنان مشهور می باشد است. توسط فلور در شکم به بدن پستانداران منتقل می شود. یکی از این لیگنان ها که آنترولاکتون می باشد از ابتلا به سرطان سینه و دیگر سرطان های هورمونی و هم چنین ناراحتی های قلبی پیشگیری می کند.

تصلب شرایین اختلالی است که در آن دیواره شریان ها ب دلیل تجمع و رسوب چربی ها مثل کلسترول ضخیم می شود. جو حاوی نیاسین می باشد که سطوح کلی کلسترول و لیپوپروتئین را کاهش می دهد و خطر ابتلا به اختلالات قلبی_عروقی را کاهش می دهد. به زنان یائسه که فشار خون بالا، کلسترول بالا یا اختلالات قلبی عروقی دارند توصیه می شود تا حداقل شش بار در هفته جو مصرف کنند.

جو حاوی گلوتن می باشد و بنابراین بهتر است افراد مبتلا به سلیاک از مصرف آن خودداری کنند. افزایش مصرف فیبر بدون مصرف مایعات کافی ممکن است به ابتلا به یوبست منجر شود.

امیدواریم با تحلیل خواص جو توانسته باشیم به شما در میزان مصرف این ماده غذایی با ارزش کمک کنیم. استفاده از دانه های جو فایده ها و البته مزیت های درمانی فراوانی دارد در نتیجه مصرف آن را آغاز و یا ادامه دهید و استفاده از آن را به دیگران نیز توصیه کنید.

منبع : سایت خاصیت

نشانی شما منتشر نخواهد شد.

پوسته جو، برنج و گندم را سبوس می گویند، که ارزش غذای بالایی دارد، زیرا حاوی ویتامین های B،

ورود


کاربری یا نشانی


رمز

مرا به خاطر بسپار

خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی که با “حافظ شهرت دارد شاعر ایرانی است که آثار او یکی از ارجح ترین متون ادبیات فارسی به شمار می رود و دیوان اشعار او تقریبا در خانه هر فارسی زبانی یافت می شود و فال حافظ یکی از مشهورترین فال های مورد علاقه ایرانیان است .

زندگی و شعرهای او تاکنون بارها سوژه تحلیل گران در سراسر دنیا بوده و بیش از هر نویسنده دیگری در نوشتار فارسی زبانان پس از قرن چهاردهم تاثیر گذاشته است. همچنین باید گفت تاثیر اشعار حافظ تنها برای ایرانی ها و یا فارسی زبانان نبوده بلکه آثار او بسیاری از افراد برجسته تاریخ را نیز تحت تاثیر قرار داده است.فواید مصرف جو

از جمله گوته شاعر و نویسنده معروف آلمانی اثریبه “دیوان غربی شرقی دارد که مجموعه ای از اشعار او به سبک و سیاق فارسی و تاثیر پذیرفته از اشعار حافظ است. و یا در نمونه ای دیگر نویسنده، فیلسوف، شاعر و آهنگ ساز آلمانی فریدریش نیچه بارها در نوشته هایش از حافظ برده است. جان پاین شاعر و مترجم انگلیسی و مترجم دیوان حافظ، از این شاعر به عنوان یکی از سه تن شاعران بزرگ دنیا یاد کرده و از او در کنار حافظ، دانته و ویلیام شکسپیر بزرگ ترین شاعران دنیا هستند.

با وجود تاثیر زیادی که حافظ در زندگی و فرهنگ ایرانی ها داشته ولی جزئیات محدودی از زندگی او به خصوص اوایل عمرش در دست است و اطلاعات موجود برگرفته از حکایات مختلف است. حافظ در شیراز و در حدود سال های ۷۲۰ تا ۷۲۹ قمری به دنیا آمده، ظاهرا مادرش اهل شهر کازرون بوده و پدرش بهاءالدین محمد داشته و در طول دوره سلطنت اتابکان در فارس، از اصفهان به شیراز مهاجرت می کند.

در برخی متون آمده حافظ شیرازی در دوران کودکی پدرش را از دست می دهد و برادران بزرگتر او و مادرش را رها می کنند و وی برای امرار معاش در نانوایی مشغول به کار می شود ولی از آنجا که علاقه زیادی به کسب دانش داشته، در کنار آن به تحصیل علم مشغول می شود. همچنین معروف است که وی از همان کودکی قرآن را با چهارده روایت متفاوت حفظ کرد و از این رو ملقب به “حافظ شد که بعدها آن را به عنوان تخلص خود انتخاب نمود.

حافظ در دوران حیاتش حمایت چندین حکام وقت را داشت. او به دربار شاه شیخ ابواسحاق راه یافت (گفته می شود وقتی حافظ در سنین نوجوانی بود، این شاه بر مسند قدرت نشست) و در دوره شاه مبارزالدین محمد از شاهان آل مظفر نیز حضور داشته که احتمالا به شغل دیوانی می پرداخته و منبع در آمد او از شغل دیوانی بوده است. ولی شکوفایی آثار او در زمان ۲۷ سال فرمانروایی شاه جلال الدین (شجاع شاه) بود.

برخلاف تاریخ تولد او که چندان دقیق نیست، ولی زمان فوت او را بسیاری از مورخان متفق القول سال ۷۹۲ قمری می دانند. یکی از حکایات نقل شده و قابل توجه در این زمان که بی ربط به دیوان فال حافظ (که در خطوط بعدی به آن می پردازیم) نیست، مربوط به خاکسپاری حافظ است. گفته می شود از آنجا که حافظ در اشعار خود به وفور از نوشیدن می و شراب خواری سخن رانده، در زمان فوت او در بین بسیاری جدال پیش آمد که آیا حافظ به راستی مسلمان بوده و یا آیا باید وی را طبق رسوم مسلمانان به خاک بسپارند. از این رو تصمیم بر این شد که تفالی به دیوان حافظ زده ( فال حافظ ) و از خود وی چاره جویی کنند. ولی با آمدن بیت زیر همه آنها مجبور به سکوت شده و دست از جدال برداشتند:

قدم دریغ مدار از جنازهٔ حافظ که گرچه غرق گناه است، می‌رود به بهشت تفاوت اشعار حافظ با دیگر شاعران صاحب

با مطالعه اشعاری از شاعران بسیار ی نظیر انوری، نظامی، مولوی، سعدی و دیگر کسانی که به خوبی برای علمای شرقی آشنا هستند، می توان مشاهده کرد که هریک به شیوه خود پیامی برای بشریت دارند. ولی اگر با تدبر بیشتری به این اشعار توجه کنیم، نقطه اساسی پیام همه آنها این است که بزرگترین گنج و دارایی انسان، همانا روح و روان باطنی نهفته در اوست که با وجود یک جرقه الهی حقیقی در آن، می تواند بر همه عناصر متخاصم و ناخوشایند طبیعت فائق آید. در حالی که ایمان در روح انسان می تواند به شیوه های مختلف بزرگ و برجسته در قالب نظم و نثر یا هنر و ساختار توصیف شود ولی ایمان تنها یک عقیده مذهبی یا عرفانی نیست بلکه یک ارتباط همه جانبه با این حقیقت است که هر انسانی منشاء وجود است.

و بعد حافظ می آید، شاعری که می توان گفت بزرگترین خواننده روح انسان است. در او تمام تلاش ها، غم و اندوه ها، پیروزی و شادی ها، امیدها و ناامیدی های تک تک انسان ها نمایان گر می شود. در اشعار حافظ ارتباط مستقیم و بی درنگ با جهان بیرونی و یا به بیان دیگر، واقعیت بی نهایت جهان ماده و آینه روح ابدی را می بینیم، وجود مطلقی که در آن ماده و روح یکی بوده ولی هر دو دارای جنبه ها و حالت های بی نهایتی هستند.

بی دلیل نیست که “دیوان اشعار او در سراسر شرق، تبدیل به کتاب بزرگ فال نما در سراسر دنیا و نه فقط ایران شده تا حدی که بسیاری او را “لسان الغیب می ند، بدین معنی که گویی از ضمیر غیب آگاه است. گرچه خود حافظ خلاف این نظر را داشته و هیچکس را آگاه ازغیب نمی داند، چراکه در یکی از ابیاتش می خوانیم:

ز سر غیب کس آگاه نیست قصه مخوان کدام محرم دل ره در این حرم دارد

شاید بتوان گفت حافظ بزرگ ترین شاعر عرفانی ایران باشد، شاعری که بینش معنوی و الهام بخش فوق العاده ای دارد. با وجود آنکه نزدیک به شش قرن از حیات حافظ و شعرهایش می گذرد، هنوز هم غزل های او در زندگی مردم تاثیرگزار است.

بسیاری از ایرانی ها رسم دارند هر زمان به مشکل و یا گره ای در کارشان برخورد می کند و یا حتی یک سوال کلی در ذهن خود دارند، آن سوال را در ذهن خود نیت کرده و سپس از غزل های حافظ شیرازی راهنمایی می خواهند و یا حتی با خواندن اشعار او، نسبت به آن موضوع آرامش خاطر بیشتری دست پیدا می کنند.

اکثر اوقات نیز حافظ به روش مبهم و مرموز خود از طریق غزل هایش، سوال کننده را وا می دارد تا به آینه درون خود نگاه کند و با منعکس شدن آینه درون در غزل حافظ، آن شخص به یک جواب، راهنمایی و یا مسیر الهام بخش دست پیدا می کند.

در فال حافظ ، رسم است که اولین خطی که چشم خواننده به آن می افتد، جواب مستقیمی به سوال اوست و باقی غزل به نوعی روشن کننده آن موضوع است.

(c) 26-219 persianv.com All Rights Reserved

© باز نشر مطالب اختصاصی سایت فقط با ذکر منبع و لینک مطلب در سایت persianv.com مجاز میباشد .

جو یکی از غلات عالی است که معمولا در تهیه نان و انواع مختلفی از مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این روزها جو به طور گسترده در سرتاسر جهان استفاده می شود. جو و سایر غلات سبوس دار محبوبیت زیادی در طول چند سال اخیر به دست آورده اند. این مواد مزایای بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارند.

همانطور که می دانید غلات سبوس دار منبع خوبی از فیبر غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی است که در غلات تصفیه شده یافت نمی شود.

زمانی که غلات تصفیه می شود ترکیبات خاصی که در آن وجود دارد از بین می رود. انتخاب غلات سبوس دار می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمنی همچون چاقی، دیابت، بیماری های قلبی و سرطان را کاهش دهد.

در این مقاله قصد داریم نگاه عمیق تری به مزایای جو بیندازیم و ببینیم چگونه می توانیم به کمک آن از سلامت خود محافظت کنیم.فواید مصرف جو

مصرف غذاهای گیاهی با کاهش خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با سبک زندگی همراه است.

مطالعات متعدد نشان می دهد که افزایش مصرف غذاهای گیاهی همچون جو می تواند خطر چاقی ، دیابت، بیماری های قلبی را کاهش دهد. همچنین مواد این چنینی می تواند سلامت بدن را کند و باعث سلامت موها، افزایش انرژی و کاهش وزن گردد.

مصرف کمتر سدیم برای کاهش فشار خون ضروری است. با اینحال افزایش مصرف پتاسیم نیز می تواند به همین اندازه مهم باشد. بر اساس گفته های موسسه ملی سلامت، کمتر از 2 درصد بزرگسالان آمریکایی 47 میلی گرم از نیاز روزانه به پتاسیم را تامین می کنند. همچنین پتاسیم، کلسیم و منیزیم برای کاهش طبیعی فشار خون مفید هستند.

مطالعه منتشر شده در سال 26 نشان داد که در یک رژیم غذایی سالم،افزایش مصرف غذاهای سبوس دار ( فیبر محلول و حلول) می تواند فشار خون را کاهش دهد و به کنترل وزن کمک کند.

آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم، منگنز و روی موجود در جو می تواند در ایجاد و حفظ ساختار استخوان ها و قدرت آن ها مفید باشد. تعادل دقیق از فسفر و کلسیم برای سلامت استخوان ها ضروری است.

مصرف بیش از حد فسفر با مصرف بسیار اندک کلسیم می تواند به از دست رفتن استخوان ها منجر شود. تشکیل استخوان نیازمند منگنز معدنی است. آهن و روی نیز نقش مهمی در تولید کلاژن دارند.

فیبر، پتاسیم، فولات، ویتامین B6 موجود در جو می تواند از سلامت قلب محافظت کند. جو منبع خوبی از فیبر است و همین امر باعث کاهش مقدار کلی کلسترول در خون می شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

یکی از مطالعات انجام شده در سال 27 نشان داد که مصرف جو می تواند کلسترول سرم و چربی شکمی را کاهش دهد. فیبر بتا گلوکان موجود در جو نیز می تواند سطح کلسترول بد خون را کاهش دهد. مصرف 3 گرم از بتاگلوکان در روز می تواندکلسترول بد خون را تا 5 درصد کاهش دهد.

در یکی از مطالعات انجام شده، افرادی که 469 میلی گرن پتاسیم در روز مصرف کرده بودند 49 درصد کمتر از سایرین در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی قرار داشتند.

ویتامین B6 و فولات که در جو نیز یافت می شوند، از تشکیل ترکیباتی که homocysteine دارد جلوگیری می کنند. زمانی که مقادیر زیاد homocysteine در بدن تجمع پیدا می کند می تواند به رگ های خونی اسیب وارد نماید و به بیماری های قلبی منجر شود.

خواص شگفت انگیز جو برای بدن

سلنیوم ماده معدنی است که در همه غذاها یافت نمی شود اما در جو موجود است. این ماده نقش مهمی در عملکرد آنزیم های کبدی دارد و می تواند به سم زدایی برخی از ترکیبات سرطانی در بدن کمک کند. همچنین سلنیوم مانع از التهاب می شود و نرخ رشد تومورها را کاهش می دهد و باعث بهبود پاسخ ایمنی به عفونت ها می شود.

فیبر موجود در جو نه تنها از سلامت قلب پشتیبانی می کند بلکه می تواند سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. بتاگلوکان موجود در جو نیز می تواند سیستم ایمنی را برای مبارزه با سلول های سرطانی تحریک کند و مانع از تشکیل تومورها شود.

کولین یکی از مواد مغذی مهم در جو است که به خواب، حرکت عضلات، یادگیری و حافظه کمک می کند. کولین همچنین به حفظ ساختار غشاهای سلولی کمک می کند و به انتقال پالس های عصبی و کاهش التهاب مزمن کمک می نماید.

جو به خاطر محتوای فیبر خود به پیشگیری از یبوست کمک می کند و باعث بهبود سلامت سیستم گوارش می شود.

مصرف مناسب فیبر می تواند به عنوان یک فاکتور مهم در کاهش وزن در نظر گرفته شود.

فیبر موجود در رژیم غذایی به افزایش سیری و کاهش اشتها کمک می کند و باعث می شود فرد مدت زمان طولانی تری را سیر بماند. اینکار باعث کاهش مقدار کالری مصرف می شود.

رژیم غذایی و الگوی غذا خوردن نقش مهمی در پیشگیری از بیماری ها و رسیدن به سلامت دارد. بهتر است رژیم غذایی متنوعی مصرف کنید. جو در برگیرنده گلوتن است و افرادی که از بیماری سلیاک رنج می برند باید از مصرف آن اجتناب نمایند.

نوشیدنی های مختلفی از جو به دست می اید. این نوشیدنی ها عاری از گلوتن نیستند و افرادی که به سلیاک مبتلا شده اند نباید از آن ها استفاده کنند. زمانی که مصرف فیبر خود را افزایش می دهید مطمئن شوید که مایعات زیادی می نوشید.

سعی نکنید کل فیبر را به یکباره مصرف کنید. آن را در وعده های غذایی مختلف بگنجانید. برای کمک به پیشگیری از ناراحتی های گوارشی، مصرف فیبر را به تدریج افزایش دهید.

افزایش مصرف فیبر بدون مصرف مایعات کافی ممکن است به یبوست منجر شود.

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا به هر نحو غیر مجاز می باشد.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.
استفاده از مطالب سایت کوکا در سایت های خبر خوان و دارای آی فریم نیز اکیدا ممنوع است.

مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *