دسته‌ها
دارو

فواید مصرف مکمل گلوتامین

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید

گلوتامین یک اسید آمینه غیر ضروری است که توسط بدن ساخته می شود و بیشترین اسید آمینه ای است که در پلاسما و عضلات اسکلتی یافت می شود. غلظت گلوتامین خون در یک فرد سالم  ۳ تا ۴ برابر سایر اسیدهای آمینه می باشد. حدوداً ۶۰%  اسید آمینه درون سلولی را تشکیل می دهد و تقریباً از عضلات به مقدار ۹ گرم در روز به داخل خون ترشح می شود.

تحقیقات انجام شده در مورد گلوتامین به وضوح نشان داده است این اسید آمینه به راحتی قادر است تا عضلات را از گزند تجزیه شدن پروتئین در امان نگه داشته و پدیده مخرب آتروفی عضلات را به خوبی مهار کند. این اسید آمینه نقش کلیدی در متابولیسم پروتئین، حجم سلولی و ضد کاتابولیسم دارد.

این اسید آمینه که به شکل مکمل نیز تهیه و عرضه می شود در افزایش حجم سلول ها و در تشدید سنتز پروتئین در عضلات نقش مهمی را ایفا کرده و خواص آنتی کاتابولیکی بسیار قدرتمندی نیز دارد.

گفته می شود که گلوتامین تاثیر قدرتمندی در افزایش میزان ترشح طبیعی هورمون رشد در بدن نیز داشته است.  لازم به توضیح نیست که تاثیر هورمون رشد در افزایش حجم و قدرت عضلانی و در تشدید فرایند چربی سوزی بر همگان روشن و ثابت شده است.

چرا بدن به گلوتامین نیاز دارد؟

فواید مصرف مکمل گلوتامین

بدن انسان برای انتقال آمونیاک و نیتروژن در سراسر بدن از طریق رگ‌های خونی نیازمند استفاده از گلوتامین می‌باشد. به همین دلیل بدن همیشه سعی‌ می‌کند جریان گلوتامین موجود درون رگ‌های خونی را همیشه ثابت نگه دارد. دستگاه ایمنی و دستگاه گوارش هر دو نیازمند گلوتامین هستند. دستگاه گوارش در بعضی‌ موارد که فرد از رژیم با پروتئین بالا استفاده می‌کند به دلیل کمبود گلوتامین میتواند دچار مشکلاتی شود.

هنگامی که ورزشکار به صورت منظم و دائمی به تمرینات سنگین فیزیکی‌ مشغل می‌شود، نیازمند مقادیر بیشتری گلوتامین نسبت به آن چیزی است که بدن به طور طبیعی آن را تولید می‌کند. اگر بدن نتواند گلوتامین مورد نیاز خود را از طریق رگ‌های خونی دریافت کند، مجبور می‌شود سراغ عضلات برود. در این حالت گلوتامین موجود درون ماهیچه‌ها شکسته شده و به درون جریان خون وارد می‌شود.

از جمله فواید ذکر شده برای گلوتامین می توان به تقویت حافظه، افزایش حجم و آب عضلات و مفاصل، جلوگیری از تخریب بافت عضلانی و ترمیم بافت عضلانی، انتقال نیتروژن بین ارگان ها، حفظ تعادل اسید و باز، افزایش ترشح هورمون رشد، منبع انرژی سلول های مخاطی روده، منبع انرژی سلول های سیستم ایمنی و تنظیم سنتز و تجزیه پروتئین اشاره کرد. ANTONIO 1999  بیان کرد که حفظ سطوح درون سلولی گلوتامین در جلوگیری از تجزیه پروتئین عضله اسکلتی موثر است.

کسانی که با تمرینات سنگین آشنایی دارند از این حقیقت مسلم آگاهی کامل دارند که پرداختن مداوم به تمرینات شدید بدنی خواه و ناخواه با پدیده تجزیه شدن پروتئین در عضلات همراه می شود. ورزشکاران این پدیده مخرب را به پدیده کاتابولیسم می شناسند.

گفته می شود که مصرف مقادیر کافی از این اسید آمینه امکان و احتمال بروز این پدیده در بدن ورزشکاران رشته های قدرتی را به حداقل ممکن می رساند. این اسید آمینه مخصوصا برای کسانی که در دوره های کات به سر برده و یا به قصد کم کردن از میزان چربی زاید در بدن خود تمرین کرده و یا در رژیم های چربی سوزی به سر می برند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زمانی که ورزشکاران قصد کم کردن از وزن خود را داشته و در عین حال نیز نگران از دست رفتن حجم عضلانی باشند این اسید آمینه برای آنان حکم طلا و کیمیا را پیدا می کند.

توصیه های صورت گرفته به مصرف گلوتامین در دوره های ریکاوری پس از تمرینات شدید اشاره شده است. معمولاً مصرف گلوتامین پس از یک هفته نتیجه خود را آشکار می کند. شما از نظر جسمی احساس بهتری داشته، هنگام ورزش از انرژی بیشتری برخوردار بوده و کمتر دچار خستگی و درد عضلانی می شوید.

اگرچه تا کنون عوارض جانبی برای گلوتامین گزارش نشده است ولی باید به یاد داشته باشید که گلوتامین یک نوع آمینو اسید است و وقتی بیش از حد مورد نیاز بدن مصرف شود، نیتروژن اضافه باید دفع گردد. وقتی گلوتامین تجزیه می‌شود، آمونیاک را تولید می‌کند، اگرچه این ماده در بدن جمع نمی‌شود. پس نباید بیش از حد مصرف شود.

آنچه که در گذشته مطرح شده است؛ شما نباید کراتین و گلوتامین را با هم مصرف کنید زیرا این دو مکمل به حامل‌ها و ناقل‌های یکسانی در بدن وابسته هستند. زمانی‌ که این دو مکمل با هم مصرف شوند برای وصل شدن با حامل‌ها به رقابت می‌پردازند و یکی برنده شده و دیگری بازنده می‌شوند. اما

تحقیقات معتبری در خصوص تداخل مصرف کراتین و گلوتامین وجود ندارد و در این خصوص نظرات متفاوتی وجود دارد. بنابراین نمی‌توان به صورت علمی تداخلی برای این دو در نظر گرفت.

پیشنهاد مطالعه: مصرف همزمان کدام مکمل های ورزشی باهم ممنوع است؟

بدنسازان و کسانی که به ورزش های قدرتی می پردازند برای بهره مند شدن از خواص مطلوب این اسید آمینه در بدن باید روزانه ۵ الی ۱۵ گرم از این اسید آمینه را مصرف کنند. این مقدار را می توان در ۲ الی ۳ سروینگ مصرف نمود. به این مهم نیز توجه داشته باشید که در کنار مصرف مکمل های حاوی این ماده طبیعی می توان از طریق رژیم روزانه غذایی نیز مقادیر زیادی از این ماده را وارد بدن نمود.

این مکمل را می توان در ۳ وعده بیدار شدن از خواب یا قبل از تمرین؛ بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان هر بار ۵ گرم استفاده شود. شایان ذکر است تحقیقات بی شمار نشان می دهد که مصرف ۵ گرم آن دقیقا قبل از خواب بطور قابل توجهی باعث افزایش هورمون رشد می شود. در روزهای غیر تمرین نیز یک وعده قبل از خواب مصرف شود.

نکته:

مجله علم ورزش هیچ نظری در خصوص انواع برندهای این مکمل ندارد و در این خصوص نیز مشاوره نمی دهد. این مطلب در خرداد ماه ۱۳۹۷ بروزرسانی شد.

تهیه و تدوین: elmezesh.com

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

سلام خسته نباشید.من میخوام که تازه شروع کنم بدنسازی رو.وزنم۷۵،قدم۱۷۹وسنم۲۲هست.و تیپ بدنیمم نه لاغرم و نه چاق،متعادل. به نظر شما از چه مکمل هایی استفاده کنم.باتشکر.

سلام، شما فقط روی تغذیه خوب تمرکز کن دوست عزیز، الان نیازی به مکمل ندارید

سلام
من هفته‌ای پنج روز تمرین میکنم و هر گروه از عضلات دوبار در هفته
روزی پنج وعده غذا هم میخورم
حالا مکمل گینر و کراتین گرفتم ایا گلوتامین هم نیازه؟
وزن ۷۰ قد ۱۸۰

سلام؛ نه نیازی نیست، ولی به نظرم اگر پروتئین وی و کراتین می گرفتید بهتر بود

سلام
من میخام یه دوره کراتین و گلوتامین بخورم، اگه ممکنه طریقه خوردن این دوتا مکمل رو بطور کامل بگید.ممنون از سایت خوبتون

سلام، برای گلوتامین در همین مطلب گفتیم، برای کراتین هم لینک زیر ببینید
https://www.elmezesh.com/when-is-the-best-time-to-take-creatine/

سلام خسته نباشید
من الان حدود. دو سال میشه تمرین میکنم وتو این مدت بره های خودم رو کار. کردم و از. مربی بدنسازی کمک نگرفتم بنظر شما بره ی تمرینی هر چن وقت باید. تغییر. کنه؟؟؟؟؟

سلام، مطلب زیر رو بخونید
تغییر بره تمرین را هر چند وقت یک بار انجام دهیم؟

پودر‌های مکمل پروتئین برای افزایش حجم عضله، ریکاوری سریع، تأمین منابع از دست رفته ریز مغذی‌ها و التیام آسیب‌ها بعد از تمرین برای هر ورزشکار حرفه‌ایی و آماتور مفید و مؤثر است. اما قیمت این مکمل‌ها و از همه مهمتر تنوع زیاد در شرکت‌های تولید کننده و محتویات آن

زمانی‌که در مورد مصرف استروئید ورزشکاران حرفه‌ای خبرهایی به گوش می‌رسد، سوالاتی مثل عوارض جانبی، استفاده بیش از حد، عوارض مغزی، زمان حفظ اثرات مصرف و غیره در ذهن همه ما ایجاد می‌شود. بنابراین در این مطلب مجله علم ورزش به بررسی این سوالات در مورد دیانابول می‌پردازد. دیانابول

یکی از سوالاتی که برخی از ورزشکاران و حتی اشخاص عادی به دنبال پاسخ آن هستند، بهترین مکمل افزایش وزن است. مجله علم ورزش نیز بنا به درخواست کاربران، این مطلب را تهیه و تدارک دیده است. در این مطلب ۱۰ مکمل پروتئینی برتر سال ۲۰۱۶ که توسط وب

مکمل‌ های زیادی با اهداف متفاوت توسط شرکت‌های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند. برخی از ورزشکاران برای تسریع در روند پیشرفت خود و بدون اطلاع از نحوه مصرف و ترکیب آن ها به مصرف این مکمل‌ها روی می‌آورند. در این مطلب سعی شده است اطلاعات جامع و

برای افزایش توده عضلانی طبیعتاً باید ورزش‌های مقاومتی مانند بدنسازی رو انجام بدید. اما همانطور که بارها این نکته رو تکرار کرده‌ایم، ورزش به تنهایی قادر به رشد عضلات شما نخواهد بود، بلکه باید مواد غذایی مناسب نیز استفاده کنید تا به هدف‌تان برسید بنابراین شناخت منابع پروتئین برای

استفاده از نوشیدنی‌ ورزشی خانگی یک راه عامه‌پسند برای تأمین انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن بخصوص الکترولیت و آب بدن در روزهای تمرین و استراحت است. همه ورزشکاران می‌دانند استفاده از مایعات حاوی شکر و مواد رنگ دهنده مصنوعی روش سالمی برای پر کردن ذخایر بدن نیست،

فواید مصرف مکمل گلوتامین

سندرم درد پاتلوفمورال اصطلاحی است که برای توصیف درد در جلو زانو و اطراف کاسه زانو یا کشکک زانو به کار می‌رود. گاهی اوقات “زانوی دونده یا “زانوی جهنده نیز خوانده می‌شود، زیرا در افرادی که ورزش می‌کنند-  به ویژه زنان و بزرگسالان- مشاهده می‌شود.  اما سندرم درد پاتلوفمورال

اسکولیوز عبارت است از انحراف طرفی ستون مهره‌ها، به نحوی که زاویه شوکی مهره‌ها به سمت تعقر و بدنه مهره‌ها به سمت تحدب چرخش پیدا می‌کند. به عبارت دیگر هنگامی که از روبرو به ستون مهره‌ها نگاه می‌کنیم ستون مهره مستقیم و در امتداد یک خط عمودی صاف است. هر

پریدن حرکتی است که بزرگسالان انجامش نمی‌دهند اما بچه‌ها به طور طبیعی و با لبخندی که روی صورت دارد پریدن را مدام تمرین می‌کنند. واقعا جای تاسف دارد که ما با بزرگ و بالغ شدن، میل به پریدن و به این طرف و آن طرف جهیدن را از

سال های سال است که موضوع ثبت شرکت اهمیت بیشتری پیدا کرده است و هر روز شاهد رشد و توسعه و در نهایت ساده تر شدن فرآیند ثبت شرکت در ایران هستیم. آنقدر این موضوع اهمیت پیدا کرده که بسیاری از شرکت ها به ثبت داخلی شرکت خود بسنده

با عضویت در خبره مجله علم ورزش، جدیدترین مطالب به شما ارسال می‌شود.

در این مطلب از سایت تاپ ناز مدل های گردنبند فانتزی دخترانه شیک را در

فواید مصرف مکمل گلوتامین

طبق تحقیقات جدید این موضوع ثابت شده است که اگر کودک به یکی از والدین،

قصه کودکانه برای خواب کودک قصه یک سرگرمی خوب برای کودک است که می تواند

بازگردانی سیم کارت سلب امتیاز شده با این روش چنانچه سیم کارت شما 9 روز

ثواب و فضیلت نماز شب و همچین سحرخیز شدن از نظر قرآن مجید چیست؟ خواندن

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *