دسته‌ها
دارو

فواید مصرف ویتامین ب1 300

خواص دارویی و گیاهی

فواید مصرف ویتامین ب1 300
فواید مصرف ویتامین ب1 300

فواید مصرف ویتامین ب1 300

زمان مناسب مصرف ویتامین B1  و مقدار مصرف ویتامین و فواید ویتامین ب 1 برای بدن و تمامی اطلاعاتی که لازم است در مورد این ویتامین بدانید دراین مقاله موجود است.

 

 به گزارش گروه سلامتی تالاب ویتامین ب۱ نخستین ویتامین از گروه ویتامین‌ هاي‌ ب کشف شده‌است که تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندها در بدن و عملکرد اعصاب دارد. تیامین از راه روده جذب خون میشود.

 

تغییراتی بر روی ان صورت می گیرد و آماده استفاده بافت‌ها میگردد.  مصرف  الکل  با ایجاد اختلال در جذب ان موجب کمبود ویتامین تیامین میشود. این ویتامین در بدن ذخیره نمی شود.

 

عملکرد ان در اندام‌ها، فعال کردن آنزیم‌هاي‌ لازم برای  تولید انرژی از طریق سوختن کربوهیدرات ها در بدن است. این ویتامین نقش اساسی در ادامه عملکرد چرخه کربن دارد. تیامین در انتقال پیامهای عصبی نقش مهمی بر عهده دارد.

 

مشکلات گوارش از قبیل نفخ معده، بی اشتهایی، پرخوری عصبی، کاهش شدید وزن، ضعف و خستگی، درد عضلات، تپش قلب، بیخوابی، کاهش قدرت حافظه، افسردگی، عصبانیت و عدم توانایی در تمرکز از علائم مرتبط با کمبود ویتامین B1 می باشند.

 

کمبود شدید و مزمن ویتامین B1 سبب بروز بیماری بری بری می شود که همراه با اختلالات عصبی شدید است و اگر درمانی صورت نگیرد سبب تخریب سیستم اعصاب و حتی مرگ می گردد.

 

کمبود تیامین در انسان سبب بروز بیماری بری‌بری میگردد که طبق معمولً با عوارض قلبی-عروقی ،عوارض عصبی و خیزوادم همراه است. عوارض قلبی-عروقی شامل تپش قلب، تنگی نفس و هیپرتروفی قلب است که تدریجاً منجر به احتقان قلب، کبد، ریه و پیدایش خیز میگردد.

 

ضعف عضلانی و بی‌اشتهایی، بیخوابی مشکلات حافظه، کم شدن حرکات معده، حالت تهوع، تب و لاغری توام با اختلالات گوارشی و عوارض پوستی از علایم دیگر این بیماری است. فقدان تیامین با افزایش ترکیبات سه‌کربنه همراه بوده و با ازدیاد میزان اسید لاکتیک در سلول‌هاي‌ عصبی و اسید پیروویک در سلول‌هاي‌ عضلانی و خون همراه است .

 

مغز انسان از این ویتامین برای کمک به تبدیل قند خون به سوخت و عامل محرّک استفاده می کند و بدون ان؛ مغز به سرعت بدون انرژی می ماند. این امر میتواند به خستگی، افسردگی، تندخوئی، زودرنجی، اضطراب و حتی فکر خودکشی بیانجامد.

 

از مواد غذایی سرشار از ویتامین B1 میتوان به سبوس برنج و سایر غلات با سبوس کامل، جو، مغزها مانند پسته، بادام، گردو، مخمر ماء شعیر، حبوبات بویژه عدس و لوبیا، گوشت گاو، شیر و پرتقال اشاره کرد.

 

* در التیام علایم بیماری بر بری که شامل درد، ورم، قرمزی دست و پاها،گیجی و از دست دادن حافظه است.

* کمک به کاهش علائم پلی‌نوریت اعصاب محیطی «گز کردن و درد پاها »بخصوص در بیماران دیابتی

* با افزایش قدرت حافظه در جلوگیری و درمان بیماری آلزایمر نقش موثری دارد.

* در درمان سندروم کورساکف ناشی از مصرف  الکل«  «WKS که با کاهش حافظه  توام است به کار میرود.

* در درمان نارسايي احتقاني قلب مؤثر است.

* ویتامین ب باعث افزایش قدرت ایمنی گردیده ودر درمان بیماری ایدز تجویز می شود.

* تحقیقات اخیر نشان میدهد مصرف روزانه ب 1 300 به مدت 3 ماه می تواند باعث کاهش میزان آلبومین در ادرار گردیده واز آسیب به کلیه در بیماران دیابتی پیشگیري مي نماید.

 

مکمل هاي‌ B1 بطور معمول در موارد زیر مصرف می‌شوند.

 

پزشکتان ممکن است برای کمک به درمان عده اي از مشکلاتتان مکمل هاي‌ ویتامین B1 تجویز کند.

 

مکمل هاي‌ ویتامین B1 درکنار رژیم غذایی و ورزش کمک به بازرسی اشتها و تبدیل چربی هاي‌ بدن به انرژی میکنند.

 

فواید مصرف ویتامین ب1 300

الکل در بدن تبدیل به قند و انرژی می شود میزان انرژی آزاد شده از الکل از بعضی از مواد غذایی بیشتر است! هر گرم الکل ۷ کالری داشته در صورتی که هر گرم پروتئین یا کربوهیدرات حاوی ۴ کالری است، افراد الکلی به شدت دچار کمبود ویتامین B1 و سایر ویتامین هاي‌ گروه ب می باشند، بهمین جهت بدن ان ها نمی‌تواند براحتی انرژی کافی از مواد غذایی را آزاد کند و دائما با کمبود انرژی روبه‌رو میشوند و روی به مصرف بیشتر الکل می آورند. مصرف ویتامین هاي‌ گروه ب به ویژه B1, B5, B6, B12 برای کمک به ترک الکل ضروی می‌باشد.

 

درکنار درمان دکتری، تعداد زیادی از متخصصین از مکمل هاي‌ ویتامین B1 برای کمک به درمان بیماری هاي‌ ذکر شده استفاده میکنند.

 

این شکل از ویتامین B1 به صورت قرص هاي‌ ۳۰۰ میلی گرمی عرضه می شود.

– برای پیشگیري‌ و درمان‌ کمبود این‌ ویتامین‌

– در درمان نارسایی احتقانی قلب مؤثر است

– این ویتامین در التیام علایم بیماری بری بری که شامل درد، ورم، قرمزی دست و پاها، گیجی و از دست دادن حافظه است نیز نقش دارد

 

کمک به التیام متابولیسم انرژی و ارتقاء سلامت عصبی

 

در حرارت کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد ؛ دور از نور و رطوبت نگه‌داری نمائید .

دارو را دور از معرض کودکان نگه‌داری کنید .

از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید .

 

تیامین با آدنوزین تری فسفات«ATP» ترکیب شده و تیامین پیروفسفات راکه یک آنزیم ضروری برای متابولیسم کربوهیدرات ها است، ایجاد می کند.

 

به استثنای سندرم سوء جذب، در سایر موارد ویتامین هاي‌ گروه B به خوبی از مجرای گوارش جذب میشوند. متابولیسم این کبدی و دفع ان کلیوی است «تقریبا بطور کامل به صورت متابولیت»مقادیر بیش از حد مورد نیاز روزانه بدون تغییر از طریق ادرار دفع می شود.

 

از آنجا که کمبود ویتامین هاي‌ گروه B به تنهایی شایع نیست، بطور معمول ترکیبی از این ویتامین ها تجویز می شود.

درصورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، بدلیل این‌که زمان زیادی برای تخلیه ویتامین لازم است، نیازی به مصرف نوبت فراموش شده ضروری نمی باشد. دوره درمان مطابق برنامه باید تکمیل گردد.

 

مصرف در بارداری و شیردهی :

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی با رعایت مقادیر مجاز که دکتر تعیین کرده باشد بلامانع است.

 

درافراد بالای 12 سال روزانه یک قرص همراه و یا بعداز غذا ویا طبق تجویز دکتر.

شرایط نگه‌داری :

در جای خشک و خنک دور از معرض کودکان و نور نگه‌داری شود.

هشدار : درصورت مصرف بیش از مقدار تجویز شده با دکتر خود تماس حاصل فرمایید.

 

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

نبض ما– اولین ویتامینی که از این گروه ویتامین ها کشف شد، ویتامین B1  بود که نام دیگر آن تیامین است. این ویتامین تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندها در بدن و عملکرد اعصاب دارد.

ویتامین B1 از راه  روده جذب خون می شود،  تغییراتی بر روی آن صورت می گیرد و آماده استفاده بافتها می گردد. یکی از موادی که در جذب آن اختلال ایجاد می کند، الکل است که مصرف زیاد آن موجب کمبود ویتامین B1 می شود. این ویتامین در بدن ذخیره  نمی شود، از این رو باید توجه کنیم تا با مصرف درست از کمبود آن جلوگیری نماییم.

مشکلات گوارش از قبیل نفخ معده، بی اشتهایی، پرخوری عصبی، کاهش شدید وزن، ضعف و خستگی، درد عضلات، تپش قلب، بی خوابی، کاهش قدرت حافظه، افسردگی، عصبانیت و عدم توانایی در تمرکز از علائم مرتبط با کمبود ویتامین B1 می باشند.

کمبود شدید و مزمن ویتامین B1 سبب بروز بیماری بری بری می شود که همراه با اختلالات عصبی شدید است و اگر درمانی صورت نگیرد سبب تخریب سیستم اعصاب و حتی مرگ می گردد.فواید مصرف ویتامین ب1 300

از مواد غذایی سرشار از ویتامین B1 می توان به سبوس برنج و سایر غلات با سبوس کامل، جو، مغزها مانند پسته، بادام، گردو، مخمر آبجو، حبوبات بویژه عدس و لوبیا، گوشت گاو، شیر و پرتقال اشاره کرد.

مکمل های B1 به طور معمول در موارد زیر مصرف می شوند.

پزشکتان ممکن است برای کمک به درمان برخی از مشکلاتتان مکمل های ویتامین B1 تجویز کند.

مکمل های ویتامین B1 در کنار رژیم غذایی و ورزش کمک به کنترل اشتها و تبدیل چربی های بدن به انرژی می کنند.

الکل در بدن تبدیل به قند و انرژی می شود میزان انرژی آزاد شده از الکل از بعضی از مواد غذایی بیشتر است! هر گرم الکل ۷ کالری داشته در صورتی که هر گرم پروتئین یا کربوهیدرات حاوی ۴ کالری است، افراد الکلی به شدت دچار کمبود ویتامین B1 و سایر ویتامین های گروه ب می باشند، به همین جهت بدن آن ها نمی تواند براحتی انرژی کافی از مواد غذایی را آزاد کند و دائما با کمبود انرژی روبرو می شوند و روی به مصرف بیشتر الکل می آورند. مصرف ویتامین های گروه ب به ویژه B1, B5, B6, B12 برای کمک به ترک الکل ضروی می باشد.

در کنار درمان پزشکی، بسیاری از متخصصین از مکمل های ویتامین B1 برای کمک به درمان بیماری های ذکر شده استفاده می کنند.

این شکل از ویتامین B1 به صورت قرص های ۳۰۰ میلی گرمی عرضه می شود.

– برای پیشگیری‌ و درمان‌ کمبود این‌ ویتامین‌

– در درمان نارسایی احتقانی قلب مؤثر است

– این ویتامین در بهبود علایم بیماری بری بری که شامل درد، ورم، قرمزی دست و پاها، گیجی و از دست دادن حافظه است نیز نقش دارد

کمک به بهبود متابولیسم انرژی و ارتقاء سلامت عصبی

در حرارت کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد ، دور از نور و رطوبت نگهداری نمائید .

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید .

از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید .

تیامین با آدنوزین تری فسفات(ATP) ترکیب شده و تیامین پیروفسفات را که یک آنزیم ضروری برای متابولیسم کربوهیدرات ها است، ایجاد می کند.

به استثنای سندرم سوء جذب، در سایر موارد ویتامین های گروه B به خوبی از مجرای گوارش جذب می شوند. متابولیسم این کبدی و دفع آن کلیوی است (تقریباً به طور کامل به صورت متابولیت)مقادیر بیش از حد مورد نیاز روزانه بدون تغییر از طریق ادرار دفع می شود.

از آنجا که کمبود ویتامین های گروه B به تنهایی شایع نیست، به طور معمول ترکیبی از این ویتامین ها تجویز می شود.

در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به دلیل این که زمان زیادی برای تخلیه ویتامین لازم است، نیازی به مصرف نوبت فراموش شده ضروری نمی باشد. دوره درمان مطابق برنامه باید تکمیل گردد.

روزانه یک قرص همراه و یا بعد از غذا و یا طبق تجویز پزشک مصرف شود.

خانم های باردار و شیرده قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایند.

منابع:

دارویاب، دکتر ناصرزاده،پارسیان لب

نبض ما – گردآوری

تمام نکات مهم در رابطه با “قرص آلوپورینول”

قرص مجسترول برای چه بیماری هایی است؟

نکاتی درباره ماینوکسیدیل داروی ریزش مو

قرص زغال برای چه استفاده می شود؟

۱۱ نکته مهم که درباره شربت و قرص زادیتن باید بدانید

تداخلات دارویی با قرص آهن چیست؟

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

فواید مصرف ویتامین ب1 300

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

با سلام ببخشید من دارای پرید نامنظم هستم که در سال خیلی کم پرید می شوم و خونریزی بسیار نامنظمی دارم که پلی کیستیک و تنبلی تخمدان دارم، از طرفی به خاطر درد دست هام پزشک ب یک سیصد رو برایم تجویز کرده وقتی می خورم نوعی احساس میکنم پرید می شوم، و شایو پرید من از مصرف همین دارو باشه الآن نمیدونم با این حساب مصرف کنم یا خیر؟ خواهش می کنم به ایمیلم جواب بدهید ممنون می شوم

سلام – خانم بهاری در بخش از دکتر بپرسید سایت از پزشک زنان سوالتون رو بپرسید یا ازطریق این لینک https://nabzema.com/faq

با سلام خدمت شما سرکار خانوم
با توجه به صحبتهاتون و دلایل ذکر شده توسط شما برای وجود علل این مشکل ،باید به عرض شما برسانم که اصلا جای نگرانی مضاعف وجود نداره و خیلی از خانوما تشریف میارن مطب بنده و از این نوع ریتم دوره ماهانه خودشون ابراز نگرانی میکنن !
توجه کنید عزیز :
با توجه به اینکه هر فرد دارای شاخصه های جسمی متفاوت با میزان مقاومت و قدرت و ضعف متفاوت نسبت به مابقی همنوعان خود هست پس طبیعتا روند و سیکل عادات ماهانه نیز با توجه به شرایط جسمی و محیطی و نوع تغذیه هر فرد فرق داره ، و نکته دیگر اینکه شما مشکلی بخاطر کم بودن تعداد دفعات پیدا نخواهید کرد ،چرا که بدن خانومها طوری نسبت به تغیرات و متغیرات درونی بدن هر فرد واکنش لازم و به موقع رو از خود بروز میده و هر زمان که میزان الایندهای درونی از حد غیر مجاز تعیین شده برای بدن شما توسط DNPQR فانتینالهای جنسی تشخیص و تحریک به خروج میشن !
اما توصیه بنده به شما خانوم محترم
مصرف روزانه ٢قاشق غذا خوری گلاب و عرق طارونه بعد از نهار و بعد از شام میباشد ، حداقل ۴٠ روز مصرف کنید تا نتیجه ایده ال همچون اکثر بیمارها حاصل بشه !
با سپاس از دکتر سلام

دری وری محض، بالاخص قسمت آخر متن. نهایتاً، پاسخ سوال هم داده نشد.

سلام من ۴ ماه است دیسک گردن خیلی خفیف گرفتم و در موقع کار کردن با دست راست کتف راست من درد میکند وبه هر پزشکی رفتم ویتامین ب یک ۳۰۰ نوشته چرا دکتربرا من این دارو را نوشتن

آیا ویتامین ویتاکیم سیصد فقط یک نوع ویتامین هست یا بصورت کمپلکس ب هست

سلام من بعد از خود ارضای بسیار افسرده بی حوصله و گوش گیر میشم حتی این امرم باعث شده حتی ماه یه بارم انجام بدم ..ایا راهی برای درمانش هست که بعد از این کار شاد باشم نه غمگین.خیلی عضاب وجدان دارم ..۳۰ سالمه

سلام میخواستم بدونم عرق یعنی درفصل سرماهم خیلی عرق میکنم میخواستم بدونم علتش چی هست وراه حلشم میخواستم بدونم چیع پیش هرخری رفتم میگه عادی درصورتی که انقدرغیرآدی هس که اززندگی انداختم دوقدم راه میرم کل بدنم خیس عرق میشع باتشکر….

عالی بود

دکتر سلام

زیبایی و جوانسازی به کمک فیلرها یا ژل ها+ فیلم (دکتر صمیمی)

راه های مقابله با ابتلا به زگیل تناسلی +ویدئو


تاثیر چاقی در فشار خون بالا


زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو

برای چه بیماری هایی به متخصص اورولوژی مراجعه کنیم؟


عوارض و علل گذاشتن باطری قلب +ویدئو

ویدیو های سلامت


آزمایش خون تان را تفسیر کنید


عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو


دلایل پلاکت خون پایین و درمان آن


مراحل لیفت صورت بدون جراحی

مطالب پیشنهادی

بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن چیست؟


عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!


مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟


هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟


گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید


هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟


چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟


زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو


بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو


روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

تیامین) ویتامین ب۱ (اولین ویتامین از گروه ویتامین‌های ب کشف شده‌است  که تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندها در بدن و عملکرد اعصاب دارد. تیامین از راه روده جذب خون می‌شود. تغییراتی بر روی آن صورت می‌گیرد و آماده استفاده بافت‌ها می‌گردد.  مصرف  الکل  با ایجاد اختلال در جذب آن موجب کمبود ویتامین تیامین می‌شود. این ویتامین در بدن ذخیره نمی‌شود.

عملکرد آن در اندام‌ها، فعال کردن آنزیم‌های لازم برای  تولید انرژی از طریق سوختن کربوهیدرات ها در بدن است. این ویتامین نقش اساسی در ادامه عملکرد چرخه کربن دارد. تیامین در انتقال پیامهای عصبی نقش مهمی بر عهده دارد.

کمبود تیامین

کمبود تیامین در انسان سبب بروز بیماری بری‌بری می‌گردد که معمولاً با عوارض قلبی-عروقی ،عوارض عصبی و خیزوادم همراه است. عوارض قلبی-عروقی شامل تپش قلب، تنگی نفس و هیپرتروفی قلب است که تدریجاً منجر به احتقان قلب، کبد، ریه و پیدایش خیز می‌گردد.

ضعف عضلانی و بی‌اشتهایی، بی خوابی مشکلات حافظه، کم شدن حرکات معده، حالت تهوع، تب و لاغری توام با اختلالات گوارشی و عوارض پوستی از علایم دیگر این بیماری است. فقدان تیامین با افزایش ترکیبات سه‌کربنه همراه بوده و با ازدیاد میزان اسید لاکتیک در سلول‌های عصبی و اسید پیروویک در سلول‌های عضلانی و خون همراه است .فواید مصرف ویتامین ب1 300

مغز انسان از این ویتامین برای کمک به تبدیل قندخون به سوخت و عامل محرّک استفاده می‌کند و بدون آن، مغز به سرعت بدون انرژی می‌ماند. این امر می‌تواند به خستگی، افسردگی، تندخوئی، زودرنجی، اضطراب و حتی فکر خودکشی بیانجامد.

موارد مصرف:

مصرف در بارداری و شیردهی :

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی با رعایت مقادیر مجاز که پزشک تعیین کرده باشد بلامانع است.

روش و مقدار مصرف :

درافراد بالای 12 سال روزانه یک قرص همراه و یا بعداز غذا ویا طبق تجویز پزشک.

شرایط نگهداری :

در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان و نور نگهداری شود.

هشدار : در صورت مصرف بیش از مقدار تجویز شده با پزشک خود تماس حاصل فرمایید.

خانه » تغذیه » ویتامین ب۱ (تیامین) معجزه می‌کند! + عوارض و ناگفته‌ها

تیامین که بیشتر با نام ویتامین ب1 (B1) شناخته می شود، از اولین ترکیباتی می‌باشد که به طور رسمی به عنوان ویتامین شناخته شده است. این ویتامین نقش پررنگی در متابولیسم کربوهیدرات ها و عملکرد سلول‌های عصبی دارد.

لازم به ذکر است ویتامین ب1 ذخیره‌ی بسیار کم و ناچیزی در بدن دارد و پس از 14 روز تخلیه می‌شود. از جمله عواملی که مانع جذب آن می شوند می توان الکل را مثال زد. این ویتامین مانند سایر ویتامین ها در عملکرد های حیاتی بدن نقش ایفا کرده و کمبود آن موجب صدماتی به بدن خواهد شد.

در این مطلب از سری مطالب آشنایی با ویتامین ها مجله فیت شیپ، تمام اطلاعاتی که باید از ویتامین B1 بدانید به صورت مختصر و مفید برای شما گردآوری شده است.

اطلاعاتی نظیر منابع غذایی این ویتامین، عملکرد های ویتامین ب1، عوارض کمبود آن و هر چیز دیگری که ضروری است بدانید. همراه ما باشید.فواید مصرف ویتامین ب1 300

از جمله فعالیت های این ویتامین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تیامین به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد و در برخی غذاهای غنی شده نیز اضافه می شود. در ادامه به برخی غذاهای حاوی این ویتامین اشاره می کنیم:

فقدان این ویتامین می تواند در اثر تغذیه نادرست و یا مصرف الکل صورت گیرد. کمبود ویتامین ب1 می تواند عوارض بسیاری را موجب شخص کند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

دانشمندان با بررسی شرایط افراد دیابتی، دریافتند که سطح ویتامین B1 در این افراد کم می باشد. در نتیجه در حال حاضر مطالعات و تحقیقاتی انجام می شود تا تاثیر مکمل های ویتامین ب1 بر سطح قند خون و پایداری گلوکز در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بررسی شود. محققان همچنین تاثیر مکمل های ویتامین ب1 را در جلوگیری از آسیب های عصبی افراد دیابتی محتمل می دانند و در حال تحقیقات در این مورد هستند.

(مبتلا به دیابت هستید؟ پس مطلب درمان دیابت با ورزش را حتما بخوانید)

بسیاری از افراد مبتلا به نارسایی‌های قلبی سطح تیامین پایینی دارند.

تحقیقات در مورد تاثیر مکمل های ویتامینی برای این افراد نیز در دست انجام است.

در رابطه با آلزایمر نیز شواهدی تاثیر ویتامین ب1 بر این بیماری را نشان داده اند اما هنوز نتایج محکمی در این رابطه به دست نیامده و همچنان تحقیق و مطالعه در این رابطه ادامه دارد.

در این مطلب تمام اطلاعاتی که در رابطه با این ویتامین لازم بود بدانید بیان شد. مهم ترین نکته در رابطه با تامین نیاز های بدن خود داشتن رژیم متعادل و متنوع می باشد. عدم مصرف برخی مواد غذایی و ایجاد محدودیت، یا همان بد غذایی، می تواند باعث عدم دریافت ریزمغذی ها و حتی درشت مغذی های کافی شود. همانطور که اشاره شد مصرف الکل نیز سبب عدم جذب این ویتامین خواهد شد.

آرمان و آرزوی تیم فیت شیپ جهت گیری افراد جامعه به سمت زندگی سالم و سلامتی است. بدیهی است عوامل بسیاری در این مسیر دخیل هستند که اول از همه داشتن اراده ای قوی در وجود شما می باشد.

داشتن برنامه و هدف از اقدامات بعدی است که ما توانسته ایم با خدمات خود این مهم را برای شما آسان تر کنیم.

همین حالا می توانید با ثبت نام در اپلیکیشن سبک، دوره‌ی سلامتی ویژه خود را انتخاب کنید و با همراهی پشتیبان، به اهداف خود نزدیک شده و نکات کلیدی در زمینه سلامتی، تناسب اندام، تغذیه، تمرین و… را از فیت یار خود بیاموزید.

درمورد اپلیکیشن سبک بیشتر بخوانید.

برای استفاده از اپلیکیشن سبک، با توجه به دستگاه مورد استفاده خود، روی یکی از عکس‌های زیر کلیک کنید.

مجله فیت شیپ

امروزه رژیم‌های گیاهخواری به دلیل اثرات مفیدشان بر سلامتی انسان بسیار موردتوجه قرارگرفته‌اند. از مهم‌ترین…

مجله فیت شیپ

در گذشته باور عموم اینطور بود که در بدنسازی به جز تمرین چیزی مهم نیست! اما امروزه همه‌ی ما به اهمیت رژیم برای…

با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!

مکمل ویتامین از این قرصا ایرانی و خارجی و یا مارکش فرق میکنه؟

متاسفانه در رابطه با مسائل تجاری نمیتونیم توضیحی بدیم؛ فقط توضیحات علمی

مرسی از پاسخ و سایت جامع و پرفکتت! ..موفق باشید مدیر جوون

ممنون از لطف شما
سلامت باشید

سلام. عالییه سایتتون…مصرف همزمان ویتامین های b1 وb6 وb12 مشکلی پیش میاره؟
برای جذب بیشتر چه نوع قرصی رو پیشنهاد میکنید؟

سلام
ممنون از نظر لطفتون
خیر با مصرف همزمان مشکلی پیش نمیاد
با عرض پوزش در اینجا نمیتونیم اسم برند و قرص خاصی رو ببریم. از لحاظ حقوقی مشکل ساز میشه

آیا مصرف قرص ویتامین b1 به صورت روزانه هست؟

سلام
به طور کلی باید شرایط شما رو بدونیم تا نظر بدیم.
اما به طور عمومی بله میشه روزانه مصرف بشه، اما حداکثر تا ۳ ماه؛ بعدش باید دوره استراحت داشته باشید

ببخشیید من بیماری خاص دارم مصرف روزانه قرص کلسیم فورت و ویتامین ب۱ ممانعتی داره؟

سلام منظورتون از بیماری خاص دقیقا چه بیماریه؟؟

دیدگاه شما

آدرس

وبسایت

فواید مصرف ویتامین ب1 300

فیلم‌ها، انیمیشن‌ها، مستندات علمی و ویدئوهای انگیزشی و آموزشی ما را در کانال آپارات فیت شیپ دنبال کنید!

کانال آپارات فیت شیپ


با افزایش آگاهی و علمتون می‌تونید کیفیت زندگی و سلامت خودتون رو تا حد زیادی افزایش بدید؛ به همین سادگی! ما هم در مجله فیت شیپ به شما کمک می‌کنیم تا به بروزترین آموزش‌ها و مطالب علم سلامت، تغذیه، ورزش و سبک زندگی به زبان فارسی و بیانی ساده دسترسی داشته باشید!


سایت معرفی پزشکان

‏در اپلیکیشن سبک، هر فردی می‌تواند با انتخاب دوره مخصوص خود، از برنامه‌هایی کاملاً شخصی سازی شده که هسته اصلی آن‌ها برنامه غذایی و ورزشی است به همراه امکانات و محتواهای کاربردی بهره‌مند شود. پشتیبان نیز به طور کامل و دائمی همراه شما خواهد بود تا به اهداف خود برسید.

دانلود اپلیکیشن سَبک

حقوق مجله فیت شیپ متعلق به سلامت الکترونیک داتیس می‌باشد. بازنشر مطالب تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.

طبقه بندی مارتیندل : عوامل تغذیه ای و ویتامین ها(مکمل ها)
طبقه بندی درمانی : ویتامین ها > ویتامین B Complex

کمک به بهبود متابولیسم انرژی و ارتقاء سلامت عصبیفواید مصرف ویتامین ب1 300

ویتامین B1 اولین ویتامین کشف شده از گروه ویتامین های B است که تاثیرات بسیار مهمی در متابولیسم قند ها در بدن و عملکرد اعصاب دارد. ویتامین B1 از راه روده جذب خون شده، تغییراتی بر روی آن صورت می گیرد و آماده استفاده بافت ها می گردد. مصرف الکل با ایجاد اختلال در جذب آن موجب کمبود ویتامین B1 می شود. این ویتامین در بدن ذخیره نمی شود.

کمبود ویتامین B1 در انسان سبب بروز بیماری “بری بری” می گردد که معمولا با عوارض قلبی-عروقی، عوارض عصبی و خیزوادم هموراه است. عوارض قلبی-عروقی شامل تپش قلب، تنگی نفس و هیپرتروفی قلب است که تدریجا منجر به احتقان قلب، کبد، ریه و پیدایش خیز می گردد.
ضعف عضلانی و بی استهایی، بی خوابی، مشکلات حافظه، کم شدن حرکات معده ، حالت تهوع، تب و لاغری توام با اختلالات گوارشی و عوارض پوستی از علایم دیگر این بیماری است.
مغز انسان از این ویتامین برای کمک تبدیل قند خون به سوخت و انرژی برای فعالیت های روزمره استفاده می کند و کمبود آن می تواند به خستگی، افسردگی، تندخوئی، زودرنجی، اضطراب بیانجامد.

روزانه یک قرص ویتامین B1 300 همراه و یا بعد از غذا و یا طبق تجویز پزشک مصرف شود.

خانم های باردار و شیرده قبل از مصرف ویتامین B1 300 با پزشک مشورت نمایند.


همچنین بخوانید:


فواید مصرف و عوارض کمبود ویتامین B12


موارد مصرف و عوارض ویتامین B6


موارد مصرف و عوارض کمبود ویتامین B3 (نیاسین)


گردآوری توسط بخش سلامت


مجله دلگرم

 

© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!

برگرفته از : دارونما

لیست کامل

فواید مصرف ویتامین ب1 300

© Porseshkadeh.com

در سال 1269ش، پزشکی از هلند مطالعاتی بر روی غذای بیمارانی که از
بری بری (کمبود ویتامین B1) رنج
می بردند انجام داد. او با دادن برنج صیقل
شده به طیور که قسمت عمده تغذیه بیماران
فوق را تشکیل می داد، توانست آثار ضعف را
در پاها و حالات غیر طبیعی در سرشان

مشاهده نماید. در مرحله بعد طیور را تحت
رژیم غذایی برنج صیقل نشده (با پوسته)
قرار داد، بدین ترتیب علایم بیماری برطرف
شده و بهبود در طیور مشاهده گردید. با
وجود اینکه شناختی نسبت به ماده مؤثر
در این رابطه نداشت ولی مسلم شد که در
پوسته برنج ماده ای است که قادر به درمان
بری بری است.

کشف ساختمان شیمیایی ویتامین B1
و سنتز آن به وسیله ویلیامز در سال
1315ش، به تحقیق طولانی و کار مشکل
دانشمندان آلمانی، انگلیسی و آمریکایی که
در جستجوی یافتن عامل اصلی رفع
بیماری بری بری در ماده ای که در سبوس
برنج قرار دارد بودند، خاتمه داد. نام دیگر
این ویتامین «تیامین» می باشد. تیامین
خالص یک پودر کریستالی سفید مایل به
زرد با طعم نمکی شبه آجیلی می باشد. هدر
رفتن تیامین در اثر پخت خیلی متغیر است
و وابسته به زمان پخت، درجه حرارت، مقدار
آب مصرفی و دور ریخته شده و همچنین
اسیدی بودن محیط می باشد. انجماد اثر
کمی بر تیامین غذاها دارد.

این ویتامین به گروه ویتامینهای Bـ
کمپلکس متعلق به خانواده ویتامینهای
محلول در آب تعلق دارد. از آنجا که این
ویتامین اولین ویتامین B بود که شناخته
شد، نام آن را B1گذاشتند. ویتامینهای
گروه B، به خاطر ارتباط نزدیک از لحاظ
اعمال و منابع غذایی دارای نام مشترک
هستند، که به ترتیب شما را با آنها آشنا
خواهیم کرد.

فواید مصرف ویتامین ب1 300

با وجودی که 2600 سال قبل از میلاد
مسیح در کشور چین به بیماری بری بری
پی برده بودند، اما این بیماری تا اواسط قرن
19 کاملاً شناخته نشده بود. با افزایش
مصرف غلاتی که کاملاً تصفیه شده اند،
قدرت ذخیره محصول زیاد و مقدار تیامین
آن کم گردیده و در نتیجه بری بری به صورت
یک مشکل بزرگ بهداشتی در آمد. این
موضوع بخصوص در ممالکی که 80 درصد
انرژی رژیم غذایی خود را از برنج به دست
می آوردند، مشاهده می شد.

با وجود آگاهی کنونی در مورد منابع
غذایی تیامین و در دسترس بودن
محصولات ساخته شده این ویتامین با
قیمتهای مناسب، بری بری هنوز در بسیاری
از نقاط دنیا به عنوان مشکلی بزرگ خود را
نشان می دهد. وقوع «بری بری» به علت
برداشتن پوسته برنج و پاک کردن آنست.
زیاد شستن برنج پاک شده جهت تمیز
کردن و برطرف کردن خاک آن نیز سبب از
دست رفتن مقدار جزئی تیامین باقیمانده در
برنج می گردد. جالب است بدانید که در
رژیمهای حاوی مقدار کم تیامین، مصرف
کم کلسیم هم سبب تسریع در بیماری
بری بری می گردد.

بری بری شیرخواران بیشتر بین 2 تا 5
سالگی اتفاق می افتد. این بیماری به سرعت
پیشروی می کند و در صورت عدم درمان پس
از چند ساعت منجر به مرگ می گردد.

در اطفالی که مبتلا به این بیماری
هستند، علایمی مانند سیانوز (مقدار زیاد
دی اکسید کربن موجود در خون که رنگ آن
را کمی آبی می کند) یا ضربان سریع قلب که
گاهی همراه با استفراغ و تشنج است ظاهر
می شود. وقتی تیامین مصرف شود، علایم
به طور محسوس و ظرف چند ساعت
تسکین می یابد.

در بالغین بری بری به دو صورت
جداگانه ممکنست ظاهر شود: در بری بری
نوع مرطوب بیمار از تورم رانها رنج می برد
که معمولاً از پاها شروع و به سوی بالا و
سرتاسر بدن پیشروی می نماید تا جایی که
جمع شدن مایعات در عضله قلب منجر به
یک حالت نارسایی قلبی و مرگ می گردد.
در بری بری خشک بافتهای بدن بتدریج
نقصان می یابد و بیمار را لاغر می کند. در هر
دو نوع این بیماری، علایم تحریک پذیری،
عدم تمرکز فکر و حالت تهوع که دلالت بر
وجود اختلالاتی در سلسله اعصاب
می نماید، مشاهده می شود.

در آمریکا، معتادان به الکل تنها گروهی
هستند که ممکن است به این بیماری مبتلا
شوند. کمبود به علت مصرف کم تیامین،

کاهش جذب و کمبود سایر ویتامینها از
قبیل فولیک اسید به وجود می آید. شواهدی
نیز در مورد کسانی که به منظور کاهش وزن،
نان و غلات را از جیره غذایی خود حذف
کرده اند دیده شده است.

وقوع بری بری در مواردی که مصرف
کم نان و غلات همراه با مصرف موادی از
قبیل برگ چای و ماهی خام بوده افزونی
یافته است.

در ماهی خام آنزیمی به نام «تیامین از»
وجود دارد که می تواند تا حدود 50%
تیامین غذا را از بین ببرد. این مورد در میان
مردم آسیای شرقی از قبیل چین و ژاپن
مشاهده شده است. در چای هم یک ماده ای
به نام «آنتی تیامین» یا ضد تیامین وجود
دارد که سبب از بین رفتن ویتامین B1
می شود. بنابراین اگر بلافاصله پس از غذا
چای بخوریم، باعث کمبود این ویتامین
می شود.

کمبود تیامین سومین عامل رایج
افسردگی در آمریکاست. به طوری که
گزارش شده است در فیلیپین بری بری
چهارمین علت مرگ و میر است.

این بیماری در نقاطی از جهان که برنج
سبوس گرفته در جیره غذایی به صورت
غذای عمده بوده و آسیاب کردن آن از منزل
به آسیابها کشیده شده همچنان دیده
می شود.

این ویتامین نقش حیاتی برای تنفس
سلولی دارد. یعنی سبب سوختن مواد
مغذی از قبیل پروتئین، چربی و خصوصا
کربوهیدراتها (مواد قندی و نشاسته ای)
می گردد و بدین ترتیب انرژی لازم برای بدن
را در دسترس آن قرار می دهد.

همان طور که گفته شد در میان تمام
عوارض کمبود ویتامین B1، عوارض عصبی

مشترک است. وقتی تیامین به اندازه کافی
به بدن نرسد، انرژی به اندازه کافی تولید
نمی شود که ناشی از اختلال در سوخت و
ساز کربوهیدراتهاست. سلولهای عصبی و
مغز، انرژی را از این مواد به صورت قند
(گلوکز) دریافت می کنند ولی سایر اندامها
می توانند از چربیها هم استفاده کنند، لذا در
این میان اندامهایی که بیشتر دچار عوارض
کمبود B1 می شوند، مغز و اعصاب
می باشند. تیامین موجود در غلات و
حبوبات به ازای هر 1000 کیلوکالری
انرژی، 2/1 میلی گرم و در برنج 15/0
میلی گرم می باشد. این نسبت در غلات و
حبوبات به مقداری است که شخص را در
مقابل بری بری کاملاً حفظ کند. در صورتی
که در برنج بسیار ناچیز بوده و می تواند
موجب بروز این بیماری گردد.

از بدو تولد تا 10 سالگی نیاز به این
ویتامین از 3/0 میلی گرم تا 1 میلی گرم
متغیر است. پسرها و دخترها در سنین بلوغ

به ترتیب 3/1 و 1/1 میلی گرم و مردان و
زنان از 14 تا 50 سالگی 5/1 میلی گرم و
1/1 میلی گرم به B1 نیاز دارند و با افزایش
سن چون نیاز به انرژی کاهش می یابد، این
ویتامین نیز کمتر مورد نیاز واقع می شود.
البته بایستی بدانید که معمولاً کمبود
ویتامینهای گروه B کمتر پیش می آید و در
صورت کمبود همگی با هم همراه است؛ مگر
اینکه کسی را به طور تجربی و اختیاری
دچار کمبود یک ویتامین خاص نمایند تا
علایم را در وی مورد بررسی قرار دهند.

به طور مثال، گروهی از افراد، داوطلبانه
خود را تحت رژیم غذایی که فاقد تیامین،
ولی از نظر سایر مواد مغذی کافی و
تأمین کننده نیازهای آنان بود، قرار دادند.
اولین علایم ناشی از کمبود آن، از بین رفتن
اشتها، ناراحتیهای عصبی و روانی و
خستگی بود. (جدول 1)

علایم اولیه ناشی از کمبود B1

بی اشتهایی

سنگینی و ضعف پاها

سوءهاضمه

سوزن سوزن و بی حس شدن پاها

یبوست

فلج

بی حسی پوست

افزایش سرعت نبض

اضطراب


دچار نشویم؟

این بیماری در اثر افراط در مصرف
برنج سفید بروز می کند. لذا برای پیشگیری
از ابتلا به کمبود، باید از افراط در خوردن
برنج و نان سفید خودداری کرد و جوانه
گندم، حبوبات و سبوس برنج و گندم و …
مصرف نمود. در (جدول 2) منابع غذایی
مختلف B1 معرفی شده است. البته لازم به
ذکر است که 50% ویتامین B1برنج در
مرحله شستن و پختن آن هدر می رود. لذا
بهتر است برنج را حتی الامکان با آب کمتر
بشوییم و به صورت کته تهیه کنیم تا B1
کمتری دور ریخته شود.

با توجه به این جدول یک نمونه دستور
پیش غذا که قطعا حاوی ویتامین B1
می باشد به شما معرفی می گردد. آیا
می توانید با کمک اعداد جدول مقدار B1 این
پیش غذا را محاسبه کنید؟

فواید مصرف ویتامین ب1 300

مواد لازم:

تخم مرغ، 6 عدد

برگ اسفناج درشت، 4 عدد

ساقه پیازچه، 4 عدد

خامه، 150 گرم

سس گوجه فرنگی، 2 قاشق سوپ خوری

خردل تند، 1 قاشق مرباخوری

نمک، کمی

تخم مرغها را به مدت 10 دقیقه بپزید.
سپس زیر آب سرد قرار بدهید و پوست آن را
بگیرید. برگهای اسفناج را خوب بشویید.
خامه و سس گوجه فرنگی و خردل و نمک را
خوب بزنید تا کاملاً صاف شود. ساقه های
پیازچه را بشویید و خشک کنید و ریز خرد
کنید. تخم مرغها را از درازا به دو قسمت
کنید و هر نیمه آن را روی یک برگ اسفناج و
در یک بشقاب طوری قرار دهید که قسمت
صاف روی برگ اسفناج باشد. روی هر کدام
یک قاشق سس بریزید و پیازچه بپاشید و
سر سفره ببرید.

1ـ خلدی، ناهید، اصول تغذیه رابینسون، تهران، نشر
سالمی، بهار 78، صص6 ـ 155.

2ـ امین پور، آزاده، اصول علم تغذیه، تهران، شرکت
سهامی انتشار، بهار 72، صص194 ـ 189.

3ـ فروزانی، مینو، مبانی تغذیه، تهران، شرکت
سهامی چهر، 1372، صص410 ـ 395.

4ـ بهکام: مرداد 1371، شماره 21، ص9 و 68.

5ـ Mahan,L.K. Krauses Food, Nutrition and
Diet Therapy W.B.saunders company.
9thed. 1996 pg.94 _ 96.

سنا دارای اسید سالیسیلیک، رئین،
کمفرول، آلوامودین، کمفرین، نوعی قند و
ماده رزینی است. برگ و میوه آن طبیعت
گرم دارد و ملین است و به عنوان مسهل از
آن استفاده می شود. مسهل سنا که از 10
الی 15 گرم برگ سنا در 250 گرم آب جوش
تهیه می شود، برای مبتلایان به صرع،
بواسیر، میگرن و امراض گوارشی مفید
است. از سنا برای درمان خارشهای پوستی
و رفع ریزش مو استفاده می گردد. در این
گونه موارد باید سنا را در مقداری سرکه
پخته و آن را در محلی که نیاز به درمان دارد
ریخت. سنا یکی از مسهلهای بسیار قوی
است که ممکنست مصرف کننده آن دچار
دردهای سخت معده شود. برای پیشگیری
از این حالت بایستی آن را به نحو زیر تهیه و
مصرف کرد:

یک قطعه زنجبیل را با نیم لیتر آب به
مدت نیم ساعت روی آتش ملایم
بجوشانید. سپس آن را کنار بگذارید تا سرد
شود. در یک ظرف جداگانه مقدار 60 گرم
برگ سنا را بریزید و آب سرد فوق را که
دارای یک قطعه زنجبیل است روی آن
اضافه کنید. مخلوط فوق را مدت 12 ساعت
کنار بگذارید و بعد تصفیه کنید. مقدار
خوراک به اندازه یک فنجان است که باید
قبل از خواب و روز بعد، پس از بیدار شدن،
نوشیده شود. داروی فوق حادترین یبوست
را برطرف می کند.

در سال 1269ش، پزشکی از هلند مطالعاتی بر روی غذای بیمارانی که از@@N@@بری بری (کمبود ویتامین B1) رنج@@N@@می بردند انجام داد. او با دادن برنج صیقل@@N@@شده به طیور که قسمت عمده تغذیه بیماران@@N@@فوق را تشکیل می داد، توانست آثار ضعف را@@N@@در پاها و حالات غیر طبیعی در سرشان@@N@@

مشاهده نماید. در مرحله بعد طیور را تحت@@N@@رژیم غذایی برنج صیقل نشده (با پوسته)@@N@@قرار داد، بدین ترتیب علایم بیماری برطرف@@N@@شده و بهبود در طیور مشاهده گردید. با@@N@@وجود اینکه شناختی نسبت به ماده مؤثر@@N@@در این رابطه نداشت ولی مسلم شد که در@@N@@پوسته برنج ماده ای است که قادر به درمان@@N@@بری بری است.

کشف ساختمان شیمیایی ویتامین B1@@N@@و سنتز آن به وسیله ویلیامز در سال@@N@@1315ش، به تحقیق طولانی و کار مشکل@@N@@دانشمندان آلمانی، انگلیسی و آمریکایی که@@N@@در جستجوی یافتن عامل اصلی رفع@@N@@بیماری بری بری در ماده ای که در سبوس@@N@@برنج قرار دارد بودند، خاتمه داد. نام دیگر@@N@@این ویتامین «تیامین» می باشد. تیامین@@N@@خالص یک پودر کریستالی سفید مایل به@@N@@زرد با طعم نمکی شبه آجیلی می باشد. هدر@@N@@رفتن تیامین در اثر پخت خیلی متغیر است@@N@@و وابسته به زمان پخت، درجه حرارت، مقدار@@N@@آب مصرفی و دور ریخته شده و همچنین@@N@@اسیدی بودن محیط می باشد. انجماد اثر@@N@@کمی بر تیامین غذاها دارد.

این ویتامین به گروه ویتامینهای Bـ@@N@@کمپلکس متعلق به خانواده ویتامینهای@@N@@محلول در آب تعلق دارد. از آنجا که این@@N@@ویتامین اولین ویتامین B بود که شناخته@@N@@شد، نام آن را B1گذاشتند. ویتامینهای@@N@@گروه B، به خاطر ارتباط نزدیک از لحاظ@@N@@اعمال و منابع غذایی دارای نام مشترک@@N@@هستند، که به ترتیب شما را با آنها آشنا@@N@@خواهیم کرد.

با وجودی که 2600 سال قبل از میلاد@@N@@مسیح در کشور چین به بیماری بری بری@@N@@پی برده بودند، اما این بیماری تا اواسط قرن@@N@@19 کاملاً شناخته نشده بود. با افزایش@@N@@مصرف غلاتی که کاملاً تصفیه شده اند،@@N@@قدرت ذخیره محصول زیاد و مقدار تیامین@@N@@آن کم گردیده و در نتیجه بری بری به صورت@@N@@یک مشکل بزرگ بهداشتی در آمد. این@@N@@موضوع بخصوص در ممالکی که 80 درصد@@N@@انرژی رژیم غذایی خود را از برنج به دست@@N@@می آوردند، مشاهده می شد.

با وجود آگاهی کنونی در مورد منابع@@N@@غذایی تیامین و در دسترس بودن@@N@@محصولات ساخته شده این ویتامین با@@N@@قیمتهای مناسب، بری بری هنوز در بسیاری@@N@@از نقاط دنیا به عنوان مشکلی بزرگ خود را@@N@@نشان می دهد. وقوع «بری بری» به علت@@N@@برداشتن پوسته برنج و پاک کردن آنست.@@N@@زیاد شستن برنج پاک شده جهت تمیز@@N@@کردن و برطرف کردن خاک آن نیز سبب از@@N@@دست رفتن مقدار جزئی تیامین باقیمانده در@@N@@برنج می گردد. جالب است بدانید که در@@N@@رژیمهای حاوی مقدار کم تیامین، مصرف@@N@@کم کلسیم هم سبب تسریع در بیماری@@N@@بری بری می گردد.

بری بری شیرخواران بیشتر بین 2 تا 5@@N@@سالگی اتفاق می افتد. این بیماری به سرعت@@N@@پیشروی می کند و در صورت عدم درمان پس@@N@@از چند ساعت منجر به مرگ می گردد.

در اطفالی که مبتلا به این بیماری@@N@@هستند، علایمی مانند سیانوز (مقدار زیاد@@N@@دی اکسید کربن موجود در خون که رنگ آن@@N@@را کمی آبی می کند) یا ضربان سریع قلب که@@N@@گاهی همراه با استفراغ و تشنج است ظاهر@@N@@می شود. وقتی تیامین مصرف شود، علایم@@N@@به طور محسوس و ظرف چند ساعت@@N@@تسکین می یابد.

در بالغین بری بری به دو صورت@@N@@جداگانه ممکنست ظاهر شود: در بری بری@@N@@نوع مرطوب بیمار از تورم رانها رنج می برد@@N@@که معمولاً از پاها شروع و به سوی بالا و@@N@@سرتاسر بدن پیشروی می نماید تا جایی که@@N@@جمع شدن مایعات در عضله قلب منجر به@@N@@یک حالت نارسایی قلبی و مرگ می گردد.@@N@@در بری بری خشک بافتهای بدن بتدریج@@N@@نقصان می یابد و بیمار را لاغر می کند. در هر@@N@@دو نوع این بیماری، علایم تحریک پذیری،@@N@@عدم تمرکز فکر و حالت تهوع که دلالت بر@@N@@وجود اختلالاتی در سلسله اعصاب@@N@@می نماید، مشاهده می شود.

در آمریکا، معتادان به الکل تنها گروهی@@N@@هستند که ممکن است به این بیماری مبتلا@@N@@شوند. کمبود به علت مصرف کم تیامین،@@N@@

کاهش جذب و کمبود سایر ویتامینها از@@N@@قبیل فولیک اسید به وجود می آید. شواهدی@@N@@نیز در مورد کسانی که به منظور کاهش وزن،@@N@@نان و غلات را از جیره غذایی خود حذف@@N@@کرده اند دیده شده است.

وقوع بری بری در مواردی که مصرف@@N@@کم نان و غلات همراه با مصرف موادی از@@N@@قبیل برگ چای و ماهی خام بوده افزونی@@N@@یافته است.

در ماهی خام آنزیمی به نام «تیامین از»@@N@@وجود دارد که می تواند تا حدود 50%@@N@@تیامین غذا را از بین ببرد. این مورد در میان@@N@@مردم آسیای شرقی از قبیل چین و ژاپن@@N@@مشاهده شده است. در چای هم یک ماده ای@@N@@به نام «آنتی تیامین» یا ضد تیامین وجود@@N@@دارد که سبب از بین رفتن ویتامین B1@@N@@می شود. بنابراین اگر بلافاصله پس از غذا@@N@@چای بخوریم، باعث کمبود این ویتامین@@N@@می شود.

کمبود تیامین سومین عامل رایج@@N@@افسردگی در آمریکاست. به طوری که@@N@@گزارش شده است در فیلیپین بری بری@@N@@چهارمین علت مرگ و میر است.

این بیماری در نقاطی از جهان که برنج@@N@@سبوس گرفته در جیره غذایی به صورت@@N@@غذای عمده بوده و آسیاب کردن آن از منزل@@N@@به آسیابها کشیده شده همچنان دیده@@N@@می شود.

این ویتامین نقش حیاتی برای تنفس@@N@@سلولی دارد. یعنی سبب سوختن مواد@@N@@مغذی از قبیل پروتئین، چربی و خصوصا@@N@@کربوهیدراتها (مواد قندی و نشاسته ای)@@N@@می گردد و بدین ترتیب انرژی لازم برای بدن@@N@@را در دسترس آن قرار می دهد.

همان طور که گفته شد در میان تمام@@N@@عوارض کمبود ویتامین B1، عوارض عصبی@@N@@

مشترک است. وقتی تیامین به اندازه کافی@@N@@به بدن نرسد، انرژی به اندازه کافی تولید@@N@@نمی شود که ناشی از اختلال در سوخت و@@N@@ساز کربوهیدراتهاست. سلولهای عصبی و@@N@@مغز، انرژی را از این مواد به صورت قند@@N@@(گلوکز) دریافت می کنند ولی سایر اندامها@@N@@می توانند از چربیها هم استفاده کنند، لذا در@@N@@این میان اندامهایی که بیشتر دچار عوارض@@N@@کمبود B1 می شوند، مغز و اعصاب@@N@@می باشند. تیامین موجود در غلات و@@N@@حبوبات به ازای هر 1000 کیلوکالری@@N@@انرژی، 2/1 میلی گرم و در برنج 15/0@@N@@میلی گرم می باشد. این نسبت در غلات و@@N@@حبوبات به مقداری است که شخص را در@@N@@مقابل بری بری کاملاً حفظ کند. در صورتی@@N@@که در برنج بسیار ناچیز بوده و می تواند@@N@@موجب بروز این بیماری گردد.

از بدو تولد تا 10 سالگی نیاز به این@@N@@ویتامین از 3/0 میلی گرم تا 1 میلی گرم@@N@@متغیر است. پسرها و دخترها در سنین بلوغ@@N@@

به ترتیب 3/1 و 1/1 میلی گرم و مردان و@@N@@زنان از 14 تا 50 سالگی 5/1 میلی گرم و@@N@@1/1 میلی گرم به B1 نیاز دارند و با افزایش@@N@@سن چون نیاز به انرژی کاهش می یابد، این@@N@@ویتامین نیز کمتر مورد نیاز واقع می شود.@@N@@البته بایستی بدانید که معمولاً کمبود@@N@@ویتامینهای گروه B کمتر پیش می آید و در@@N@@صورت کمبود همگی با هم همراه است؛ مگر@@N@@اینکه کسی را به طور تجربی و اختیاری@@N@@دچار کمبود یک ویتامین خاص نمایند تا@@N@@علایم را در وی مورد بررسی قرار دهند.

به طور مثال، گروهی از افراد، داوطلبانه@@N@@خود را تحت رژیم غذایی که فاقد تیامین،@@N@@ولی از نظر سایر مواد مغذی کافی و@@N@@تأمین کننده نیازهای آنان بود، قرار دادند.@@N@@اولین علایم ناشی از کمبود آن، از بین رفتن@@N@@اشتها، ناراحتیهای عصبی و روانی و@@N@@خستگی بود. (جدول 1)

علایم اولیه ناشی از کمبود B1

بی اشتهایی

سنگینی و ضعف پاها

سوءهاضمه

سوزن سوزن و بی حس شدن پاها

یبوست

فلج

بی حسی پوست

افزایش سرعت نبض

اضطراب

@@N@@دچار نشویم؟@@N@@

این بیماری در اثر افراط در مصرف@@N@@برنج سفید بروز می کند. لذا برای پیشگیری@@N@@از ابتلا به کمبود، باید از افراط در خوردن@@N@@برنج و نان سفید خودداری کرد و جوانه@@N@@گندم، حبوبات و سبوس برنج و گندم و …@@N@@مصرف نمود. در (جدول 2) منابع غذایی@@N@@مختلف B1 معرفی شده است. البته لازم به@@N@@ذکر است که 50% ویتامین B1برنج در@@N@@مرحله شستن و پختن آن هدر می رود. لذا@@N@@بهتر است برنج را حتی الامکان با آب کمتر@@N@@بشوییم و به صورت کته تهیه کنیم تا B1@@N@@کمتری دور ریخته شود.

با توجه به این جدول یک نمونه دستور@@N@@پیش غذا که قطعا حاوی ویتامین B1@@N@@می باشد به شما معرفی می گردد. آیا@@N@@می توانید با کمک اعداد جدول مقدار B1 این@@N@@پیش غذا را محاسبه کنید؟

مواد لازم:

تخم مرغ، 6 عدد

برگ اسفناج درشت، 4 عدد

ساقه پیازچه، 4 عدد

خامه، 150 گرم

سس گوجه فرنگی، 2 قاشق سوپ خوری

خردل تند، 1 قاشق مرباخوری

نمک، کمی

تخم مرغها را به مدت 10 دقیقه بپزید.@@N@@سپس زیر آب سرد قرار بدهید و پوست آن را@@N@@بگیرید. برگهای اسفناج را خوب بشویید.@@N@@خامه و سس گوجه فرنگی و خردل و نمک را@@N@@خوب بزنید تا کاملاً صاف شود. ساقه های@@N@@پیازچه را بشویید و خشک کنید و ریز خرد@@N@@کنید. تخم مرغها را از درازا به دو قسمت@@N@@کنید و هر نیمه آن را روی یک برگ اسفناج و@@N@@در یک بشقاب طوری قرار دهید که قسمت@@N@@صاف روی برگ اسفناج باشد. روی هر کدام@@N@@یک قاشق سس بریزید و پیازچه بپاشید و@@N@@سر سفره ببرید.

1ـ خلدی، ناهید، اصول تغذیه رابینسون، تهران، نشر@@N@@سالمی، بهار 78، صص6 ـ 155.

2ـ امین پور، آزاده، اصول علم تغذیه، تهران، شرکت@@N@@سهامی انتشار، بهار 72، صص194 ـ 189.

3ـ فروزانی، مینو، مبانی تغذیه، تهران، شرکت@@N@@سهامی چهر، 1372، صص410 ـ 395.

4ـ بهکام: مرداد 1371، شماره 21، ص9 و 68.

5ـ Mahan,L.K. Krauses Food, Nutrition and@@N@@Diet Therapy W.B.saunders company.@@N@@9thed. 1996 pg.94 _ 96.

سنا دارای اسید سالیسیلیک، رئین،@@N@@کمفرول، آلوامودین، کمفرین، نوعی قند و@@N@@ماده رزینی است. برگ و میوه آن طبیعت@@N@@گرم دارد و ملین است و به عنوان مسهل از@@N@@آن استفاده می شود. مسهل سنا که از 10@@N@@الی 15 گرم برگ سنا در 250 گرم آب جوش@@N@@تهیه می شود، برای مبتلایان به صرع،@@N@@بواسیر، میگرن و امراض گوارشی مفید@@N@@است. از سنا برای درمان خارشهای پوستی@@N@@و رفع ریزش مو استفاده می گردد. در این@@N@@گونه موارد باید سنا را در مقداری سرکه@@N@@پخته و آن را در محلی که نیاز به درمان دارد@@N@@ریخت. سنا یکی از مسهلهای بسیار قوی@@N@@است که ممکنست مصرف کننده آن دچار@@N@@دردهای سخت معده شود. برای پیشگیری@@N@@از این حالت بایستی آن را به نحو زیر تهیه و@@N@@مصرف کرد:

یک قطعه زنجبیل را با نیم لیتر آب به@@N@@مدت نیم ساعت روی آتش ملایم@@N@@بجوشانید. سپس آن را کنار بگذارید تا سرد@@N@@شود. در یک ظرف جداگانه مقدار 60 گرم@@N@@برگ سنا را بریزید و آب سرد فوق را که@@N@@دارای یک قطعه زنجبیل است روی آن@@N@@اضافه کنید. مخلوط فوق را مدت 12 ساعت@@N@@کنار بگذارید و بعد تصفیه کنید. مقدار@@N@@خوراک به اندازه یک فنجان است که باید@@N@@قبل از خواب و روز بعد، پس از بیدار شدن،@@N@@نوشیده شود. داروی فوق حادترین یبوست@@N@@را برطرف می کند.

این مجله مخصوص کودک و نوجوان می باشد.

پیام زن
ویژه مسائل زنان و خانواده

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
محمد جعفری گیلانی
سید ضیاء مرتضوی

3

7733305
7738743
7733305
payam-zan_man@aalulbayt.org

قم، صندوق پستی 371…

پرسمان
فرهنگی، اجتماعی، دانشجویی

مرکز فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
سید محمدرضا فقیهی
محمد باقر پور امینی
1380
3

7747240
7735473
7743816
info@porseman.net
www.porseman.n…

مبلغان
فرهنگی – تبلیغی
حوزه

1385/6/1
3
mbl

فواید مصرف ویتامین ب1 300
فواید مصرف ویتامین ب1 300
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *