دسته‌ها
دارو

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

خواص دارویی و گیاهی

قرص آسنترا ۵۰برای چیست
قرص آسنترا ۵۰برای چیست

ورود | عضویت

عوارض قرص آسنترا آسنترا قرصی است که برای درمان برخی اختلالات روانی از جمله افسردگی و اضطراب و وسواس و پانیک و مورد استفاده قرار می گیرد آسنترا نام تجاری سرترالین است که از دسته داروهای مهار کننده باز جذب سروتونین می باشد در این مقاله به شرح اطلاعات دارویی این قرص پرداخته شده است و عوارض آن ذکر شده است

آسنترا میتواند خلق و خوی، خواب، اشتها و سطح انرژی شما را بهبود بخشد و ممکن است به بازگرداندن علاقه شما به زندگی روزمره کمک کند. میتواند ترس، اضطراب، افکار ناخواسته، و تعداد حملات هراس را کاهش دهد.

موارد مصرف آسنترا

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

از آسنترا برای درمان افسردگی، حملات هراس، اختلال وسواس جبری، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی (هراس اجتماعی)، و شکل شدید سندرم پیش از قاعدگی (اختلال بی قراری پیش از قاعدگی) استفاده می شود. همچنین میتواند نیاز به انجام کارهای مکرر (وسواس عملی مانند شستن دست، حساب و کتاب، و چک کردن) که در زندگی روزمره تداخل ایجاد میکند، را کاهش دهد. آسنترا به عنوان یک مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) شناخته شده است. آسنترا با کمک به بازگرداندن تعادل یک ماده طبیعی خاصی (سروتونین) در مغز کار می کند.

نحوه استفاده از آسنترا

قبل از استفاده از آسنترا و هر بار شروع دوباره آن، بروشور اطلاعات بیمار و اطلاعات دارویی که توسط داروساز ارائه میشوند، را مطالعه کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

آسنترا از طریق دهان طبق دستور پزشک یا صبح و یا شب ، معمولا یک بار در روز مصرف میشود. شکل قرص این دارو ممکن است یا همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود. شکل کپسول آن معمولا همراه با غذا پس از صرف صبحانه و یا پس از شام مصرف میشود.

اگر آسنترا را برای مشکلات پیش از قاعدگی مصرف میکنید، پزشک شما ممکن است دستور دهد این دارو را هر روز از ماه یا فقط ۲ هفته قبل از قاعدگی تا شروع دوره قاعدگی خود مصرف کنید.

دوز دارو براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین میشود. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک ممکن است این دارو با دوز پایین شروع کند و به تدریج دوز شما را افزایش دهد. دستورالعمل پزشک خود را به دقت دنبال کنید. برای دریافت بیشترین فایده این دارو، آن را به طور منظم مصرف کنید. برای کمک برای یادآوری، دارو را هر روز در همان زمان مصرف کنید.

ادامه مصرف این دارو طبق تجویز حائز اهمیت است حتی اگر احساس کنید حالتان خوب شده است. مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. هنگامی که مصرف این دارو به صورت ناگهانی متوقف شود برخی از شرایط بدتر خواهند شد. همچنین، ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی، سردرد، خستگی، مشکلات خواب، و احساسات مختصری مشابه شوک الکتریکی را تجربه کنید. ممکن است برای کاهش عوارض جانبی، نیاز باشد دوز شما به تدریج کاهش یابد. هر گونه نشانه جدید یا بدتر شدن وضعیت خود را فورا گزارش دهید.

در صورتی که وضعیت شما همچنان ادامه یافت و یا بدتر شد به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی آسنترا

به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.

با مصرف این دارو تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، از دست دادن اشتها، افزایش تعریق، اسهال، ناراحتی معده، یا مشکلات خواب ممکن است رخ دهند. اگر هر یک از این عوارض باقی ماندند یا بدتر شدند، فورا به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که او فایده آن را بیش از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی فورا پزشک خود را مطلع سازید: کبودی / خونریزی آسان، کاهش رابطه جنسی، کاهش توانایی جنسی (تاخیر انزال)، گرفتگی عضلات / ضعف، تکان دادن (لرزش)، کاهش وزن غیر معمول.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید: مدفوع خونی/سیاه، استفراغی که مانند دانه های قهوه باشد، درد / تورم / قرمزی چشم، گشاد شدن مردمک، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ در شب، تاری دید).

این دارو ممکن است سروتونین را افزایش دهد و به ندرت باعث بیماری بسیار جدی تحت عنوان سندرم/سمیت سروتونین شود. این خطر در صورتی که شما داروهای دیگری که باعث افزایش سروتونین میشوند را همزمان مصرف کنید، افزایش می یابد، بنابراین پزشک یا داروساز را از تمام داروهایی که مصرف میکنید مطلع سازید (بخش تداخلات دارویی را ببینید). در صورت بروز برخی از علائم زیر فورا کمک پزشکی دریافت کنید: ضربان قلب سریع، توهم، از دست دادن هماهنگی، سرگیجه شدید، تهوع / استفراغ / اسهال شدید، کشش عضلات، تب با علت ناشناخته، تحریک / بی قراری غیر معمول.

به ندرت، مردان ممکن است دچار نعوظ دردناک یا طولانی مدت به مدت ۴ ساعت یا بیشتر شوند. در این صورت، مصرف این دارو را متوقف کنید و فورا کمک پزشکی دریافت کنید، و گرنه ممکن است مشکلات دائمی رخ دهند.

واکنش آلرژیک جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه هر گونه نشانه واکنش آلرژیک جدی، از جمله: جوش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، تنفس مشکل شدید، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

هشدار

داروهای ضد افسردگی برای درمان انواع بیماری ها، از جمله افسردگی و سایر اختلالات روانی / خلق و خوی استفاده می شوند. این داروها می توانند به جلوگیری از افکار /تلاش به خودکشی و ارائه دیگر فواید، کمک کنند. با این حال، تعداد کمی از افراد (به خصوص افراد جوان تر از ۲۵ سال) که از داروهای ضد افسردگی برای هر نوع بیماری استفاده میکنند ممکن است بدتر شدن افسردگی، سایر علائم روانی / خلق و خوی، و یا افکار خودکشی / تلاش را تجربه کنند. بنابراین، صحبت با پزشک در مورد خطرات و مزایای داروهای ضد افسردگی (به خصوص برای افراد جوان تر از ۲۵) اهمیت بسزایی دارد، حتی اگر درمان برای یک بیماری روانی / خلق و خوی باشد. اگر متوجه بدتر شدن افسردگی / شرایط دیگر روانی، تغییرات رفتاری غیر معمول (از جمله افکار /تلاش برای خودکشی)، و یا دیگر تغییرات ذهنی / خلق و خوی (از جمله بدتر شدن اضطراب یا اضطراب جدید، حملات هراس، مشکلات خواب، تحریک پذیری، خصمانه / احساسات خشم، اقدامات ضربه، بی قراری شدید، صحبت کردن بسیار سریع) شدید، فورا به پزشک اطلاع دهید. به خصوص زمانی که مصرف داروی ضد افسردگی جدید را آغاز میکنید و یا زمانی که دوز آن را تغییر میدهید، مراقب بروز این علائم باشید.

قبل از مصرف آسنترا، اگر به این دارو حساسیت دارید، و یا اگر هر گونه آلرژی دیگری دارید، با پزشک یا داروساز خود مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده فعالی باشد، که می توانند موجب بروز واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شوند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک و یا داروساز را از سابقه پزشکی خود آگاه سازید، به ویژه سوابقی همچون: مشکلات خونریزی، بیماری کبد، اختلال تشنج، بیماری تیروئید، سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم (نوع زاویه بسته).

این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. تا زمانی که مطمئن نشدید که میتوانید فعالیت هایی که نیازمند هوشیاری هستند را با خیال راحت انجام دهید، از رانندگی، استفاده از ماشین آلات، و یا انجام هر فعالیتی که نیاز به هوشیاری دارد خودداری کنید.

قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی این دارو، به خصوص خونریزی یا از دست دادن هماهنگی حساس تر باشند. افراد مسن ممکن است محتمل ابتلا به یک نوع عدم تعادل نمک (هیپوناترمی) باشند، به خصوص اگر آنها در حال مصرف “قرص های آب” (دیورتیک ها) باشند. از دست دادن هماهنگی می تواند خطر سقوط را افزایش دهد.

کودکان ممکن است به عوارض جانبی این دارو، به ویژه از دست دادن اشتها و کاهش وزن حساس تر باشند. نظارت بر وزن و قد در کودکانی که از این دارو مصرف میکنند ضروری است.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز استفاده شود. این دارو میتواند به جنین آسیب برساند. همچنین، نوزادان متولد شده از مادرانی که این دارو را طی ۳ ماه آخر بارداری استفاده کرده اند ممکن است به ندرت علائم ترک مانند مشکلاتی در تغذیه / تنفس، تشنج، سفتی عضلات، یا گریه مداوم را نشان دهند. اگر متوجه هر یک از این نشانه ها در نوزاد خود شدید، فورا پزشک را مطلع سازید.

از آنجا که مشکلات روحی و روانی / خلق و خوی درمان نشده (مانند افسردگی، حملات هراس، اختلال وسواسی جبری، اختلال استرس پس از سانحه) می توانند به یک بیماری جدی تبدیل شوند، مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک چنین دستوری داده باشد.

اگر در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید، باردار شده اید، یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، بلافاصله در مورد مزایا و خطرات ناشی از استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر نفوذ می کند. قبل از تغذیه با شیر مادر با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات دارویی امکان پذیر نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه / داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و مسئول داروخانه به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک، میزان مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف، و یا تغییر ندهید.

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند عبارتنداز: پیموزاید، داروهای دیگری که می توانند موجب خونریزی / کبودی شوند (از جمله داروهای ضد پلاکتی مانند کلوپیدوگرل، التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، “رقیق کننده خون” مانند وارفارین).

مصرف مهار کننده های MAO با این دارو ممکن است تداخل دارویی جدی ایجاد کند (احتمالا منجر به مرگ میشود). از مصرف مهار کننده های MAO (ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن آبی، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سلجیلین، ترانیل سیپرومین) در طول درمان با این دارو اجتناب کنید. همچنین اکثر مهار کننده های MAO باید به مدت دو هفته قبل و بعد از درمان با این دارو مصرف نشوند. از پزشک خود بپرسید چه موقع مصرف دارو را شروع و یا قطع کنید.

در صورتی که داروهای دیگری که باعث افزایش سروتونین میشوند را مصرف میکنید، خطر سندرم / سمیت سروتونین افزایش می یابد. نمونه چنین داروهایی عبارتند از: داروهای خیابانی مانند MDMA / “اکستازی،” مخمر سنت جان، داروهای ضد افسردگی خاصی (از جمله داروهای SSRI دیگر مانند فلوکستین / پاروکستین، SNRI ها مانند دولوکستین / ونلافاکسین)، تریپتوفان. احتمال خطر ابتلا به سندرم سروتونین / سمیت زمانی که شما این داروها را شروع یا دوز آنها را افزایش میدهید میتواند بیشتر شود.

در صورت مصرف سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی میشوند از جمله آنتی هیستامین ها (از قبیل ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهایی برای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی، و داروهای ضد درد مخدر (مانند به عنوان کدئین)، پزشک یا داروساز را مطلع سازید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید، چرا که آنها ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که باعث خواب آلودگی میشوند. از داروساز در مورد نحوه استفاده مطمئن داروها سوال کنید.

آسپرین زمانی که با این دارو مصرف شود، می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. با این حال، اگر پزشک شما مصرف آسپرین با دوز پایین را (معمولا در دوزهای ۸۱-۳۲۵ میلی گرم در روز) برای پیشگیری از حمله قلبی یا سکته تجویز کرده است، شما باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما غیر از این دستور داشته باشد.

این دارو ممکن است با آزمایش های پزشکی/ آزمایشگاهی خاص (از جمله اسکن مغز برای درمان بیماری پارکینسون) تداخل داشته باشد و احتمالا باعث نتایج اشتباه خواهد شد. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده میکنید.

مصرف دوز بالا یا اوردوز

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

نکته های مهم

آسنترا را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: راستینه

مصاحبه با میلاد بیک خواننده

مصاحبه با محسن اورنگ

مصاحبه با سید رضا اورنگ

مصاحبه جنجالی با رضا ایرانمنش

نکات مهم آیین نامه برای قبولی در آزمون آیین نامه اصلی

نوبت گرفتن از پزشکان به سبک درمانکده

بهترین زمان برای خرید تور مالزی و سنگاپور چه زمانی است؟

الکتروگیربکس ها و انواع گیربکس

صفر تا صد تحصیل پزشکی در چین

هوندا سیویک از ابتدای تولید تا کنون

جهت مشاوره رایگان درباره تبلیغات، با ما تماس بگیرید:

۰۲۱ – ۲۳۰ ۴۴ ۳۳۳

آفتاب وبسایت مرجع فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۸۰ تا کنون است

+۹۸ ۲۱ ۲۳۰ ۴۴ ۳۳۳

تلگرام آفتاب

اینستاگرام آفتاب

+۹۸ ۲۱ ۲۳۰ ۴۴ ۱۰۳

ایران، تهران، میدان نوبنیاد ، کوهستان سوم ، پلاک ۳

آسنترا
سرترالین
قرص روکشدار ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم

ترکیبات:
هر قرص روکشدار حاوی ۵۰ میلی گرم و یا ۱۰۰ میلی گرم سرترالین هیدروکلراید است.
سایر اجزاء: کلسیم هیدروژن فسفات دی هیدرات، سدیم استارچ گلیکولات، سلولز میکروکریستالین، هیدروکسی پروپیل سلولز، تالک، منیزیوم استثارات، هیدروکسی پروپیل متیل سلولز، تیتانیوم دی اکساید (E۱۷۱)، پروپیلن گلایکول.

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

خواص دارویی:
آسنترا نام تجاری سرترالین است که از دسته داروهای مهار کننده باز جذب سروتونین (SSRI) می باشد.

موارد مصرف:
آسنترا در درمان اختلالات افسردگی توأم یا بدون اضطراب، اختلالات پانیک یا وحشت زدگی (دوره های کوتاه اضطراب شدید یا حملات پانیک)، اختلالات وسواسی – اجباری compulsive – obsessive (تفکرات اجباری، رفتارهای تکراری مانند شستن مداوم دستها) بکار می رود.

موارد منع مصرف:
آسنترا در موارد وجود حساسیت به سرترالین یا سایر ترکیبات موجود در این دارو نباید مصرف شود. تجویز هم زمان و یا با فاصله کمتر از دو هفته آسنترا با مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (MAO) نیز ممنوع است.

احتیاط ها و هشدارها:
در صورت ابتلا به بیماری های مزمن، اختلالات متابولیک، وجود حساسیت بیش از حد به داروها و نیز مصرف سایر داروها حتما پزشک خود را مطلع سازید.
مواردی که باید به پزشک اطلاع داده شود:
• ابتلا به بیماری کبدی (اگر لازم باشد، پزشک مقدار داروی تجویز شده را کاهش داده و یا فواصل تجویز آن را افزایش می دهد).
• سابقه بروز حملات صرعی
• سن کمتر از ۱۶ سال

بارداری و شیردهی:
پیش از مصرف هر دارویی با داروساز یا پزشکتان مشورت کنید.
بی خطر بودن سرترالین در زمان بارداری یا شیردهی اثبات نشده است. اگر باردار هستید یا می خواهید باردار شوید و یا اگر به کودک خود شیر می دهید، حتما با پزشک در مورد مصرف سرترالین مشورت کنید.

تأثیر بر روی رانندگی و کار با ماشین آلات:
سرترالین باعث کاهش توانایی فیزیکی و ذهنی بیمار می شود، به خصوص اگر این دارو همراه الکل یا با داروهای خاص دیگری مصرف شود. از پزشک معالج خود درباره امکان کار با دستگاهها و رانندگی سوءال کنید. توصیه های پزشکتان با توجه به شدت بیماری، پاسخ شما به درمان و عوارض جانبی دارو خواهد بود.

تداخلات دارویی:
در صورت مصرف دارویی دیگر حتی داروهای بدون نسخه پزشکتان را از موضوع مطلع سازید. اهمیت این موضوع به این دلیل است که بعضی از داروها میزان اثر بخشی سرترالین را تحت تأثیر قرار می دهند و برعکس. داروهایی که با آسنترا تداخل اثر دارند عبارتند از: کاربامازپین، فنی توئین، سوماتریپتان، فن فلورامین، ترامادول، دیازپام، تولبوتامید و سایمتیدین، اگر لیتیوم یا وارفارین مصرف می کنید، احتمالاً پزشکتان توصیه به انجام آزمایش خون خواهد کرد.
مصرف همزمان سرترالین و الکل توصیه نمی شود.

مصرف آسنترا همراه غذا و نوشنیدنی ها:
مصرف آسنترا همراه با آب گریپ فروت ممنوع است.

مقدار و نحوه مصرف:
با دقت به توصیه های پزشک عمل کنید. شما نباید بدون مشورت با پزشک درمان را قطع کرده و یا مقدار مصرف دارو را تغییر دهید. از پزشکتان بپرسید که تا چه زمانی باید مصرف دارو را ادامه دهید. دارو را یک بار در روز صبح یا شب مصرف کنید.

مقدار مصرف دارو:
افسردگی
میزان معمول معمول شروع درمان ۵۰ میلی گرم (یک قرص ۵۰ میلی گرمی) سرترالین یک بار در روز می باشد. اگر درمان موءثر نبود، پزشک به تدریج با فواصل زمانی بیش از یک هفته، دوز روزانه را به میزان حداکثر ۲۰۰ میلی گرم (چهار قرص ۵۰ میلی گرمی یا دو قرص ۱۰۰ میلی گرمی) افزایش می دهد.

اختلالات وسواسی-اجباری:
دوز ابتدایی ۵۰ میلی گرم (یک قرص ۵۰ میلی گرم) سرترالین یکبار در روز می باشد. در صورت مؤثر نبودن درمان پزشک ممکن است در باصله زمانی حداقل یک هفته ای دوز درمان را از ۵۰ میلی گرم (یک قرص ۵۰ میلی گرم) حداکثر تا حد ۲۰۰ میلی گرم (۴ قرص ۵۰ میلی گرمی و یا ۲ قرص ۱۰۰ میلی گرمی) افزایش دهد.
در کودکان سنین ۶ تا ۱۲ سال: دوز ابتدایی روزانه ۲۵ میلی گرم (نصف قرص ۵۰ میلی گرم) سرترالین می باشد. بعد از یک هفته، پزشک ممکن است دوز روزانه را به ۵۰ میلی گرم (یک قرص ۵۰ میلی گرمی) سرترالین افزایش دهد.

اختلالات پانیک:
دوز ابتدایی روزانه ۲۵ میلی گرم (نصف قرص ۵۰ میلی گرمی) سرترالین می باشد. بعد از یک هفته، پزشک دوز روزانه را به ۵۰ میلی گرم (یک قرص ۵۰ میلی گرمی) سرترالین افزایش می دهد و به تدریج با فواصل زمانی بیش از یک هفته، دوز روزانه را به میزان حداکثر ۲۰۰ میلی گرم (چهار قرص ۵۰ میلی گرمی یا دو قرص ۱۰۰ میلی گرمی) افزایش می دهد.
دارو را باید هر روز در زمان معینی، همراه یا بدون غذا مصرف نمود.
دارو را باید هر روز در زمان معینی، همراه یا بدون غذا مصرف نمود.
دارو را با مقداری آب مصرف نمایید.
قرصها را نجوید یا خرد نکنید.
قرصها را هر روز به طور مرتب مصرف نمایید. بعد از یک هفته ممکن است احساس بهبودی نسبی کنید. در مواردی هم احساس بهبودی ۲ تا ۴ هفته پس از آغاز درمان به وجود می آید. در صورت احساس بهبودی مصرف دارو را تا زمانی که پزشک معین کرده است ادامه دهید. پزشکتان معین خواهد کرد که دارو را چه زمانی قطع کنید.
اگر احساس می کنید که تأثیر دارو بیش از حد زیاد و یا کم است با داروساز یا پزشکتان مشورت کنید.

مصرف مقادیر بیش از حد:
در صورت مصرف مقادیر بیش از حد دارو سریعاً با داروساز یا پزشک معالج خود تماس بگیرید.

اگر مصرف یک وعده دارو را فراموش کردید:
مقدار مصرف بعدی را به هیچ وجه دو برابر نکنید. مصرف آن را مطابق با دستور پزشکتان ادامه دهید.

عوارض قطع درمان با آسنترا:
در صورت قطع مصرف سرترالین احتمال بروز گیجی، لرزش دستها (ترمور)، اضطراب، تهوع و تپش شدید قلب به صورت بسیار نادر وجود دارد.

عوارض جانبی:
آسنترا مانند تمام داروهای دیگر عوارض جانبی دارد. عوارض جانبی زیر ممکن است ایجاد شود: تهوع، اسهال، یبوست، لرزش دستها (ترمور)، تعریق، اختلالات جنسی (مانند تعویق در انزال)، گیجی، بی خوابی، خواب آلودگی، کاهش اشتها و کاهش وزن از جمله عوارض سرترالین هستند. این عوارض معمولاً خفیف بوده و با ادامه مصرف دارو از بین می روند.

عوارض جانبی نادر:
کرامپ، واکنشهای آلرژیک (تنگی نفس، درد قفسه سینه، تورم پلکها، صورت و لبها، کهیر، خارش در تمام بدن) حرکات و تکان های غیر ارادی، حرکات پیچشی یا فشاری در اندام ها، درد شکم، بی نظمی در دوره قاعدگی، افزایش حجم و حساسیت پستانها و ترشح احتمالی شیر از آنها. در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی از جمله مواردی که ممکن است در این بروشور ذکر نشده باشد، پزشکتان را مطلع سازید.

شرایط نگهداری دارو و تاریخ انقضاء:
از مصرف دارو بعد از انقضاء یا اتمام تاریخ مصرف درج شده بر روی بسته بندی خودداری کنید.
دارو را در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.
دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.

اطلاعات برای نسخه کردن:
فقط طبق دستور پزشک مصرف شود.

اشکال دارویی:
هر بسته حاوی ۲۸ قرص روکشدار ۵۰ میلی گرمی و یا ۱۰۰ میلی گرمی است.

✔ تکفال دات کام

درمان هیجانات منفی ، عصبانیت بیش از حد چیست؟

درمان هیجانات منفی،عصبانیت بیش از حد چیست؟
داروی آن را بنویسید.

سلام شوهر من الان بعد از ۳ هفته ۲ تا قرص میخوره هر روز دچار دیر انز*لی شده برای بچه دار شدن دکترقرص ری پرو ستاسیس رو که هر روز باید بخوره تجویز کرده آیا همزمانی این دوتا قرص باعث دیر انز*لی شده ؟ قرص اسنترا رو قطع کنم؟

سلام شوهر من الان بعد از ۳ هفته ۲ تا قرص میخوره هر روز دچار دیر انز*لی شده برای بچه دار شدن دکترقرص ری پرو ستاسیس رو که هر روز باید بخوره تجویز کرده آیا همزمانی این دوتا قرص باعث دیر انز*لی شده ؟ قرص اسنترا رو قطع کنم؟

ببخشید مادر من بعد یک هفته استفاده دچار ادم در گردن صورت و لبش شد و کهیر پاشیده قرص قطع کردم اما چون دیابتی هستن نمیتونم دهرو دیگه بهش بدم چکنم؟

مادرم سکته مغزی کرده ۴سال پیش وتهت درمان دکتردیگه ای بود.دکترجدیدش این داروروبراش تجویزکرده آیااین داروربطی به سکته داره آخه هرچی میخونم درباره سکته چیزی ننوشته.عجب متخصصای گاوی داریم ۴تاقرص بهش داده فقط یکیش بدردش میخوره اونم رقیق کننده خونه .میرم مطبشوروسرش خراب میکنم د**ث پدرسگ.

ایا باعث چاقی میشه این دارو؟
من شیش سال دارو مصرف میکردم و خودمو ترک دادم الان فقط اینو میخورم فقط
چاقی میاره؟

اگر مصرف روزی یک عدد ۵۰ باشه ۴روز نخورم، بعد الکل مشکلی ایجاد میکنه؟

حوردن ۱۰تا ازین قرص یکجا چی میشه؟؟؟باعث مرگ‌میشه؟؟

نه هیچ مشکلی نداره شما 20 تا بخور، مشکل نداره، فقط شاید بری اورژانس بیمارستان معده ت رو شست شو بدی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

وب‌سایت

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

موارد مصرف آسنترا 50

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

در درمان افسردگی، وسواس اجباری، اختلالات پانیک و اختلالات خلقی کاربرد دارد.
سلول های مغزی که نورون نامیده می شوند،مواد شیمیایی مختلفی را جهت ارتباط با سایر نورون ها ترشح می کنند.این یعنی یک سری تکانه الکتریکی بین نورون ها مسئول کارکرد های بخش های مختلف مغز می باشند. آسنترا سطح سروتونین را در فضای بین نورون ها افزایش می دهند.این کار کمک به برطرف سازی علائم افسردگی و حملات ترس و بسیاری از اختلالات دیگر مربوط به خلق و خو در برخی از افراد می شود. سرترالین به علت کاهش میل جنسی در درمان انزال زودرس نیز کاربرد دارد

فارماکوکینتیک آسنترا 50

سرترالین به آهستگی از طریق دستگاه گوارش جذب شده و حداکثر سطح پلاسمائی آن 5/8-5/4 ساعت پس از مصرف آن است. متابولیسم عبور اول وسیعی در کبد دارد. راههای اصلی متابولیسم اصلی آن دمتیلاسیون و تبدیل آن به دمتیل سرترالین که غیر فعال است. به طور وسیعی در تمام بافتهای بدن توزیع شده و 98% باند پروتئینی دارد. نیمه عمر حذفی آن حدود 26 ساعت است. به میزان مساوی از ادرار و مدفوع دفع می شود که عمدتاً به شکل متابولیت است. این دارو وارد شیر مادر هم می شود.

عوارض جانبی آسنترا 50
عوارض گوارشی مانند احساس تهوع،سوء هاضمه،یبوست یا اسهال خصوصا در ابتدای مصرف سرترالین شایع می باشد که با مصرف وعده های غذایی ساده و سبک و مصرف آب به مقدار کافی می توان شدت آنها را کاهش داد.
_در صورت احساس خواب آلودگی ،ضعف و خستگی از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند خودداری نمایید .
_برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
_خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف این دارو میباشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر می توان آن را برطرف نمود .
_تغییرات خلق و خو مانند احساس اضطراب ،پریشانی ،بی قراری و فراموشی و احساس لرزش ممکن است اوایل درمان با سرترالين بروز کند که به مرور و در مدت چند روز برطرف می شوند امادر صورت ادامه دار شدن یا تشدید این علائم با پزشک خود صحبت کنید.
_در صورت اختلال در خواب،تعریق بیش از حد،کاهش اشتها یا تغییر وزن ناگهانی ،درد ،احساس گزگز انگشتان ،مشکلات جنسی ،زنگ زدن گوش ،ضربان‌نامنظم ، آبریزش بینی یا خارش که ادامه دار باشد،با پزشک خود صحبت نمایید.

چنانچه در خصوص “قرص آسنترا 50 میلی گرم” سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

خانه » قرص، شربت، کپسول » قرص آسنترا یا سرترالین 50-کاربرد، عوارض، نحوه مصرف و سایرنکات مهم

در این مطلب که طی چند روز جستجوی مجلات معتبر پزشکی دنیا جمع آوری شده است جدیدترین یافته ها راجب کاربردها، عوارض جانبی، نحوه مصرف اصولی و نکات مهم دیگری از سرتالین را در اختیارتان قرار می دهیم.

سرترالین یک داروی ضد افسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین است که استفاده از آن برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی جبری، اختلال هراس، فوبیای اجتماعی، اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی و اختلال استرس پس از سانحه پذیرفته شده‌است. این دارو با تاثیر بر موادشیمیایی درمغز بخصوص افزایش سطح انتقال دهنده های عصبی سروتونین عمل میکند. افزایش سروتونین در مغز موجب بهبود خلق وخو، کاهش حملات پانیک و درمان بیماری OCD (اختلال وسواسی جبری) میشود.

اگرچه با استفاده از سرترالین بهبودی سریعتر ظاهر میشود اما حدود ۴ هفته یا بیشتر زمان لازم است تا بدن به دارو پاسخ دهد.

سرترالین تحت نامهای تجاری مختلف و درفرم های متفاوتی موجود است. هر نام تجاری بخصوص این دارو در همه ی فرم ها موجود نیست. برخی فرم های این دارو برای بیماری هایی که در این مطلب بحث میشود کاربرد ندارد.

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

ممکن است پزشک این دارو را برای بیماری هایی استفاده کند که در این مطلب ذکر نشده است. اگر مطمئن نیستید که دلیل تجویز این دارو برای شما چیست با پزشک مشورت کنید. بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را متوقف نکنید.

هیچگاه سرترالین را به افراد دیگر ندهید حتی اگر علایم فرد با علایم بیماری شما یکسان باشد. اگر این دارو توسط پزشک تجویز نشود، میتواند برای فرد مضر باشد.

برای افسردگی و اختلال وسواس جبری، دوزتوصیه شده ی روزانه ۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در روز است، این قرص همراه باغذا مصرف میشود.

برای اختلال پانیک، دوزتوصیه شده ۲۵ تا ۲۰۰ میلی گرم یکبار در روز است.

ممکن است پزشک از دوزهای پایین شروع کند و بتدریج میزان دوز را افزایش دهد تا به مقدار مناسب برای فرد برسد.

سرترالین باید همراه با غذا و ترجیحا عصرها مصرف شود؛ اما اگر ترجیح میدهید قرص را صبحها بخورید، بهمراه صبحانه میل کنید. کل کپسول را قورت دهید و از خرد کردن یا جویدن آن بپرهیزید.

عوامل زیادی بر میزان دوز داروی مورد نیاز فرد اثرگذار است، مثلا وزن، دیگر بیماری هایی که فرد به آن مبتلا است و دیگر داروهایی که در حال مصرف آنهاست. اگر پزشک دوز متفاوتی با آنچه در این مطلب آمده است پیشنهاد کند، بدون مشورت با او میزان مصرف دارو را تغییر ندهید

مصرف به اندازه و دقیق دارو اهمیت زیادی دارد. اگر دوزی از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری نوبت فراموش شده را بخورید و براساس برنامه ی منظم به مصرف دارو ادامه دهید. اگر زمان دوز بعدی باشد، نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و براساس نسخه ی پزشک به مصرف دارو ادامه دهید. هیچگاه دو قرص را باهم نخورید.

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. همچنین دور از دسترس اطفال قرار داده شود.

حتما بخوانید: عوارض قطع سرتالین و سایر داروهای ضد افسردگی (نظر فوق تخصص)

همه ی داروها میتوانند عوارض جانبی داشته باشند. عارضه ی جانبی یک پاسخ ناخواسته از دارو است، حتی زمانیکه به اندازه ی نرمال مصرف شود. عوارض جانبی میتوانند خفیف یا شدید و موقت یا دایم باشند. عوارض جانبی گفته شده در زیر، در حداقل ۱ درصد از افرادیکه سرترالین را مصرف میکنند دیده شده است. بسیاری از آنها قابل درمانند و برخی دیگر پس از مدتی از بین میروند.

اگر این عوارض جانبی شدید یا آزار دهنده شدند، به پزشک مراجعه کنید:

اگرچه عوارض جانبی گفته شده در بالا، اغلب اوقات اتفاق نمی افتند اما اگر پس از ابتلا به آنها، به پزشک مراجعه نکنید میتوانند جدی و خطرناک باشند. در صورتیکه عوارض زیر را مشاهده کردید، در اصرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

درصورت مشاهده ی این علایم، مصرف دارو را متوقف کنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید:

قبل از مصرف سرترالین، پزشک را درمورد همه ی بیماریها، آلرژی ها، داروهای مورد استفاده، بارداری، شیردهی و هر چیزی درمورد سلامتی مطلع کنید. این فاکتورها بر نحوه ی مصرف این دارو اثرگذار هستند.

خونریزی: سرترالین خطر خونریزی را افزایش میدهد. بخصوص در مواقعی که فرد داروهایی مانند استیل سالیسیلیک اسید، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (مانند ibuprofen, naproxen, ketoprofen) یا وارفارین مصرف کند. اگر درحین مصرف این دارو آثار کبودی، دانه های قرمز رنگ برروی پوست یا خونریزیهای غیرمعمول مشاهده شد، باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

استخوانها: سرترالین خطر شکستگی استخوان را بخصوص در سالمندانی که پوکی استخوان دارند افزایش میدهد. از زمین خوردن یا افتادن بخصوص زمانیکه فرد سرگیجه یا کمبود فشارخون دارد جلوگیری شود. ممکن است پزشک هنگام مصرف این دارو، آزمایشات و معایناتی در این خصوص انجام دهد.

دیابت: کنترل قندخون افراد مبتلا به دیابت، حین مصرف این دارو دشوار است. با مصرف سرترالین احتمال بالا و پایین رفتن قندخون وجود دارد. افراد دیابتی یا آنهایی که در معرض ابتلا به دیابت هستند باید قبل از مصرف این دارو با پزشک درمورد نحوه ی تاثیراین دارو بر بیماری، دوز مورد نیاز وآزمایشات مورد نیاز صحبت کنند.

خواب آلودگی و کاهش هوشیاری: سرترالین موجب اختلال در قضاوت، تفکر یا مهارتهای حرکتی میشود. پس از مصرف این دارو، از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز دارند بپرهیزید.

گلوکوما: سرترالین میتواند موجب بدتر شدن علایم گلوکوما (آب سیاه) شود. افراد مبتلا به گلوکوما درمورد تاثیردارو بر بیماری، دوز مورد نیاز ومعاینات مورد نیاز با پزشک مشورت کنند.

درصورت مشاهده ی تغییرات بینایی مانند تاری دید یا اشکال در تمرکز، هرچه سریعتر با پزشک مشورت کنید.

عملکرد کلیه: بیماری های کلیه یا کاهش عملکرد آنها موجب ایجاد عوارض جانبی ناشی از سرترالین میشود. افرادیکه این بیماری ها را دارند باید قبل از مصرف این دارو با پزشک درمورد نحوه ی تاثیراین دارو بر بیماری، دوز مورد نیاز وآزمایشات مورد نیاز صحبت کنند.

عملکرد کبد: بیماری های کبد یا کاهش عملکرد آن موجب ایجاد عوارض جانبی ناشی از سرترالین میشود. افرادیکه این بیماری ها را دارند باید قبل از مصرف این دارو با پزشک درمورد نحوه ی تاثیراین دارو بر بیماری، دوز مورد نیاز وآزمایشات مورد نیاز صحبت کنند. در حین مصرف این دارو پزشک باید عملکرد کبد را بصورت منظم با آزمایش خون کنترل کند. درصورت مشاهده ی علایم مشکلات کبدی مانند خستگی، کسالت، کاهش اشتها، تهوع، زردشدن پوست یا چشم ها، ادرار تیره، مدفوع کمرنگ، درد یا تورم غیرطبیعی و خارش پوست سریعا به پزشک مراجعه کنید.

حتما بخوانید: ریتالین -کاربرد، عوارض جانبی، تداخلات و نحوه اصولی استفاده که باید بدانید!

مانیا: ممکن است سرترالین موجب فعال شدن بیماری مانیا (شیدایی) شود. این بدین معناست که افرادیکه در گذشته به مانیا مبتلا بودند، احتمال بازگشت بیماری در آنها وجود دارد. افراد مبتلا به مانیا یا اختلال دوقطبی باید حین مصرف این دارو از نزدیک توسط پزشک معاینه شوند.

تشنج: افرادیکه سابقه ی تشنج دارند، باید هنگام مصرف سرترالین توسط پزشک معاینه شوند. اگر فرد تشنج کرد، باید مصرف دارو متوقف شود و سریعا به پزشک مراجعه شود.

سندروم سروتونین: سرترالین میتواند موجب بیماری های نادر و کشنده ای بنام سندروم سروتونین شود. این شرایط بخصوص زمانی اتفاق می افتد که سرترالین با داروهایی مصرف شود که موجب بالا رفتن سطح سروتونین شود (مثل سوماتریپتان، ریزاتریپتان، ترامادول و مخمر سنت جان). اگر علایمی مانند پرخاشگری، گیجی، هزیان، ضربان قلب سریع، تب، عدم هماهنگی بدن، افرایش دمای بدن، تهوع، استفراغ و اسهال مشاهده شد، سریعا به پزشک مراجعه شود.

سطح سدیم: سرترالین میتواند موجب پایین آمدن سطح سدیم خون شود. احتمال این شرایط در سالمندان و افرادیکه دیورتیک مصرف میکنند بیشتر است. درصورت مشاهده ی گیجی، ضعف، سردرد و مشکلات حافظه سریعا به پزشک مراجعه شود. اگر میزان زیادی سدیم از بدن دفع شود، این میتواند موجب توهم، گیجی، تشنج، کما، مشکلات تنفسی و حتی مرگ شود.

قطع مصرف سرترالین: درصورت قطع ناگهانی مصرف این دارو، عوارض جانبی در فرد اتفاق می افتد. اگر به فکر قطع مصرف سرترالین هستید، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

خودکشی یا آشفتگی: افرادیکه این دارو را مصرف میکنند ممکن است به آشفتگی (بیقراری، اضطراب، پرخاشگری و…) مبتلا شوند. همچنین این افراد ممکن است به خود یا دیگران صدمه بزنند. این علایم معمولا بعد از چندهفته مصرف دارو اتفاق می افتد. ممکن است پزشک فرد را برای تغییرات رفتاری و احساسی از نزدیک معاینه کند. درصورت مشاهده ی رفتارهای پرخاشگرانه یا خودکشی یا هر تغییررفتاری دیگر، به پزشک مراجعه کنید. افراد خانواده و دوستان هم باید تغییرات رفتاری بیمار را در نظر داشته باشند.

بارداری: تازمانیکه فواید این دارو از مضراتش بیشتر باشد، نباید از آن در دوران بارداری استفاده کرد. اگر حین مصرف سرترالین باردار شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. گزارشاتی وجود دارد که نشان میدهد زنانیکه درطول نیمه ی دوم بارداری سرترالین را مصرف کرده بودند، نوزادانشان به مشکلات ریه مبتلا شدند. درمورد اگر در این خصوص نگرانی دارید با پزشک صحبت کنید.

شیردهی: سرترالین از شیرمادر عبور میکند. اگر در دوران شیردهی هستید و این دارو را مصرف میکنید، این بر کودک تاثیر میگذارد. درمورد ادامه دادن به شیردهی با پزشک مشورت کنید.

کودکان و نوجوانان: ایمنی و اثربخشی سرترالین بر افراد زیر ۱۸ سال تایید نشده است. مصرف سرترالین توسط افراد زیر ۱۸ سال موجب تغییرات رفتاری و احساسی مانند افکار و رفتار خودکشی شود.

سالمندان: سالمندانی که سرترالین مصرف میکنند بیشتر ممکن است به کاهش میزان سدیم در خون مبتلا شوند. این میتواند موجب مشکلاتی در هماهنگی، دردعضلانی و گیجی شود. درصورت مشاهده ی هر چیز غیرطبیعی حین مصرف دارو به پزشک مراجعه کنید.

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

حتما بخوانید: قرص فلووکسامین- کاربرد، عوارض و مقایسه آن با قرص سرتالین (تحقیقات جدید)

تداخل بین دو دارو بدان معنا نیست که همیشه باید مصرف یکی از این داروها را متوقف کنید. در مورد نحوه ی تداخل داروها با هم از پزشک سوال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه

شرکت لوتوس

با بیش از ۱۵ سال سابقه درخشان در امر آموزش و فروش محصولات پزشکی، تنها به کیفیت و رضایت مشتری می اندیشیم !

تماس با ما

تهران-خیابان انقلاب  تلفن تماس 09193226326 تلفن ثابت ۲۸۴۲۶۹۲۹ -۰۲۱

ایمیل maxer.ir@gmail.com

© استفاده از مطالب سالم زیبا تنها با کسب اجازه از مدیریت امکان پذیر می باشد.

مطالب وبسایت سالم زیبا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

آسنترا یک داروی ضد افسردگی تاثیر گذار است که باید با تجویز پزشک مصرف شود و دوز مصرف آن با توجه به میزان افسردگی شما متفاوت است. این دارو علایم افسردگی مثل اضطراب را کاهش می دهد. این دارو باعث افزایش سروتونین در مغز شده و روحیه را بهتر می کند.

آسنترا نام تجاری داروی سرترالین می باشد. آسنترا یک داروی ضد افسردگی می باشد و معمولا در درمان افسردگی بکار می رود. این دارو برای کاهش علایم افسردگی نظیر تغییرات اشتها، تغییر در الگوی خواب، تشویش و اضطراب، از دست دادن کشش و تمایل به فعالیت های رومره، کاهش میل جنسی، تفکر کُند یا اختلال یا تمرکز، یا افکار خودکشی یا اقدام به آن، تجویز می شود. سرترالین یک مهارکننده بازجذب سروتونین است.

علاوه بر این از سرترالین برای درمان برخی اختلالات اضطرابی همچون اختلال وسواسی_جبری، حملات ترس، فوبیا و استرس به دنبال سانحه استفاده می شود. اخیرا سرترالین بصورت موفقیت آمیزی در درمان نشانگان (syndrome) قبل از قاعدگی زنان، که علایمی از قبیل نوسانات خلقی، تحریک پذیری و حساسیت پستان ها ایجاد می کند، بکار رفته است.

اصولا سرترالین باعث افزایش سطوح ماده ای طبیعی در مغز به نام سروتونین (serotonin) می گردد؛ این ماده در حفظ تعادل روحی نقش دارد. سرترالین در قالب قرص های پوشش دار تولید می شود.

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

بسته به مشکل شما پزشک معالج دوز بخصوصی از آسنترا ( داروی ضد افسردگی ) را تجویز می کند. آسنترا روزی یک نوبت مصرف می شود. این دارو را می توان صبح قبل از هر کاری (تا فراموش نشود) یا شب پیش از خوابیدن مصرف نمود. هیچ گاه کمتر یا بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.

از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. برای جلوگیری از ناراحت شدن معده می توانید دارو را با غذا بخورید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، اگر حداکثر تا یک ساعت بعد به یاد آوردید مصرفش کنید؛ در غیر این صورت نوبت فراموش شده را رها کرده، به برنامه دارویی معمولتان باز گردید. قرص ها را بطور کامل ببلعید و از جویدن یا خرد کردن آنها خودداری کنید.

در ضمن ممکن است روز ها و حتی هفته ها طول بکشد تا شما اثرات سرترالین را بطور کامل احساس کنید. حتی در صورت احساس بهبودی بدون مشورت با پزشک معالج خود، مصرف دارو را قطع نکنید. اهمیت این مساله به خصوص در مواقعی است که دوزهای زیادی از سرترالین برای مدت طولانی استفاده کرده اید. اگر مصرف دارو را ناگهان قطع کنید، ممکن است دچار مشکلات جدی شوید.

قرص آسنترا نام تجاری سرتالین است که از دسته داروهای مهار کننده باز جذب سروتونین می باشد.

داروی آسنترا در درمان اختلالات افسردگی توام یا بدون اضطراب، اختلالات پانیک یا وحشت زدگی، اختلالات وسواسی فکری-عملی به کار می رود.

این داروی ضد افسردگی در موارد وجود حساسیت به سرتالین یا سایر ترکیبات موجود در این دارو نباید مصرف شود.

به گزارش مجله پزشکی آسان طب میزان معمول شروع درمان 50 میلی گرم یک بار در روز می باشد. اگر درمان موثر نبود پزشک به تدریج و در فواصل زمانی بیش از یک هفته دوز روزانه را به میزان حداکثر 200 میلی گرم افزایش می دهد.

دوز ابتدایی داروی آسنترا روزانه 25 میلی گرم سرتالین می باشد. بعد از یک هفته پزشک دوز روزانه را به 50 میلی گرم افزایش می دهد و به تدریج با فواصل زمانی بیش از یک هفته دوز روزانه را به میزان حداکثر 200 میلی گرم افزایش می دهد.

دارو را باید هر روز در زمان معینی همراه یا بدون غذا مصرف نمود.

دارو را با مقداری آب مصرف نمایید.

قرصها را هر روز به طور مرتب مصرف نمایید. بعد از یک هفته ممکن است احساس بهبودی نسبی پیدا کنید. در مواردی هم احساس بهبودی 2 تا 4 هفته پس از آغاز درمان بوجود می آید. در صورت احساس بهبودی مصرف دارو را تا زمانی که پزشک معین کرده است ادامه دهید.

اگر مصرف یک وعده آسنترا را فراموش کردید، مقدار مصرف بعدی را به هیچ وجه دو برابر نکنید.

احتمال بروز گیجی، لرزش دستها، اضطراب، تهوع و طپش شدید قلب به صورت بسیار نادر وجود دارد.

تهوع، اسهال، یبوست، لرزش دستها، تعریق، اختلالات جنسی، گیجی، بی خوابی، خواب آلودگی، کاهش اشتها و کاهش وزن از جمله عوارض سرتالین هستند. این عوارض معمولا خفیف بوده و با ادامه مصرف دارو از بین می روند.

قرص آسنترا یکی از قرصها برای درمان افسردگی است که عوارض خاص خودش را دارد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش درباره آسنترا تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید. این دارو را حتما با تجویز پزشک شروع و قطع کنید و خودسرانه از آن استفاده نکنید.

داروی پاروکستین Paroxetine و درمان بیماری افسردگی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

تصویر امنیتی *

سایت آسان طب یک مجله پزشکی آنلاین است که همه روزه مقالات مرتبط با سلامت و تندرستی، بررسی علل و راه های درمان انواع بیماری ها، معرفی انواع داروهای گیاهی و شیمیایی و همچنین مقالات مربوط به سبک زندگی و مراقبت از حیوانات خانگی را برای بهتر زیستن ایرانیان سراسر دنیا ارائه می کند.

اگر چنانچه پیرامون بخش های مختلف سایت پزشکی آسان طب نقطه نظرات یا مقالاتی دارید، آسان طب با کمال میل آماده همکاری با شما عزیزان می باشد. از طریق بخش تماس با ما می توانید مشخصات، درخواست و تجارب خود را به همراه اطلاعات تماس برای ما ارسال فرمائید.

آسنترا

آسنترا

همان طور که میدانید در جوامع و زندگی ها ی کنونی میزان ترس و افسردگی بسیار بالا است و این عوامل و بیماری های روانی بسیار شایع است . همان طور که میدانید بی توجهی و جدی نگرفتن بیماری های روانی مانند ترس های مزمن و افسردگی ها علاوه بر اینکه هم زندگی را برایمان سخت و دشوار میسازد بلکه در دراز مدت میتواند علاوه بر صدمه های روحی صدمات جسمی نیز به ما وارد سازد و از کیفیت زندگی ما انسان ها بکاهد .

پزشکان در طول تاریخ کوشش زیادی در جهت کشف و ساخت داروهایی کرده اند که این بیماری ها و افسردگی ها را از ما دور سازد و مبتلا شدن به افسردگی ان را کاملا بهبود دهد .

آسنترا یکی از همین داروهای ساخته شده است این دارو برای مبارزه و از بین بردن افسردگی یا ترس های مزمن ساخته شده است .

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

آسنترا نام تجاری داروی سرترالین است که از دسته دارو های مهار کننده باز جذب سروتن میباشد . پس در هر جایی که نام آسنترا یا سرترالین را شنیدید بدانید که این دو در اصل نام یک دارو است .

این دارو بیشتر به دو صورت ۵۰ میلی گرمی و ۱۰۰میلی گرمی در قرص های روکش دار تولید و به فروش میرسد که هر قرص تشکیل شده از ۵۰ یا ۱۰۰ میلی گرم سرترالین هیدرو کلراید است .

ترکیبات قرص های آسنترا یا سرترالین .

این قرص تشکیل شده از کلسیوم هیدروژن فسفات دی هیدرات و سدیوم استارچ گلیکولات . سلولز میکرو کیریستالین . هیدروکسی پروپیل سلولز . تالک . منیزیم استثارات . هیدروکسی پروپیل متیل سلولز . تیتانیوم دی اکساید . پروپیلن گلایکول . میباشد .

موارد مصرف آسنترا :

این دارو در میان پزشکان برای درمان و یا مقابله با افسردگی و دیگر مشکلات روانی کاربرد بسیار ی دارد .موارد مصرف این قرص عبارت اند از :

پس همان طور که گفته شد این دارو در مواردی هم مانند :

اختلالات افسردگی و اضطراب زیاد و اختلالات پانیک یا وحشت زدگی . و اختلالات وسواسی  بکار میرود .

موارد منع مصرف

این دارو در زمانی که بیمار به ترکیبات سرترالین و یا دیگر ترکیبات بکار رفته در این دارو حساسیت دارد نباید تجویز و مصرف شود . تجویز همزمان این دارو و یا حتی تجویز با فاصله ی کمتر از دو هفته این دارو با مهار کننده های مونوآمین اکسیداز ممنوع است .

مواردیکه اگر این دارو برایتان تجویز شد باید حتما به پزشک بگویید .

هنگامی که این دارو برایتان تجویز شد اگر حساسیت های دارو یی زیاد و یا بیماری مزمن خاصی داشتید حتما ان را با پزشک خود در میان گذاشته و این عوامل را به اطلاع پزشک تان برسانید تا از بروز هرگونه حساسیت و یا عارضه ای در عمان باشید .

اگر شما مبتلا به  بیماری کبدی هستید حتما به پزشک اطلاع دهید تا او یا دارو را با دارویی دیگر با همین خصوصیات جایگزین کند و یا مقدار و دوز دارو را کم کند و یا فواصل مصرف را بیشتر کند .

اگر در خود سابقه ی حمله یا حملات صرع را دارید حتما به پزشک بگویید .

اگر سن شما در هنگام دریافت دارو کمتر از ۱۶ سال است حتما به پزشک بگویید .

اگر در هنگام تجویز این دارو باردار و یا مشغول شیر دادن به نوزاد تان هستید حتما به پزشک بگویید .

پزشکان و محققین هنوز بی خطر بودن این دارو را برای زنان باردار و یا شیر ده اثبات نکرده اند و به همین دلیل در هنگام بارداری و یا شیر دهی به هیچ عنوان از این دارو استفاده نکنید .

:(توجه):

این دارو در میان دارو های ضد افسرد گی قرار میگیرد و در نتیجه خواصی دارد که باعث کم شدن قدرت و سرعت فیزیکی و یا ذهنی فرد مصرف کننده میشود پس در هنگام تجویز حتما از پزشکتان سوال کنید که با دوز و مقدار دارو یی که برایتان  تجویز شده است شما میتوانید با مصرف این مقدار از این دارو به رانندگی و یا کار با دستگاه های خطرناک بپردازید .

عوارض .  .  .  .  .

عوارضی که مصرف آسنترا ممکن است ایجاد کند عبارت اند از  :

تداخلات دارویی آسنترا

داروهایی هستند که اثر این این قرص را خنصی میکنند و یا در عمل کرد این دارو اختلال ایجاد میکنند داروهایی که با این دارو تداخل دارد عبارت اند از :

و این مورد را هم به یاد داشته باشید که خوردن این دارو با اب گیریپ فروت ممنوع است .

هیچگاه از این دارو به صورت خودسر استفاده نکنید و ان را نیز به هیچ کس تجویز نکنید شاید شما با خواندن این مقاله موارد بسیاری در مورد این نوع دارو یاد گرفته باشید اما هنوز موارد بسیاری نیز وجود دارد که شما از ان بی خبر هستید و این را فراموش نکنید که هیچ کس در دنیا صلاحیت تجویز دارو را ندارد بجز پزشکان محترم .

منبع : لینک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وبسایت

سایت شاد و سالم (shadosalem.com) با هدف کمک به سلامتی مردم عزیز و داشتن دنیایی شاد و سالم به وسیله ی ارائه مطالب پزشکی ، ارائه روش های درمان بیماری ها و کمک به بیماران عزیز و کمک به حفظ طبیعت و تمام مواردی که برای داشتن دنیایی شاد و سالم مهم هستند ، ایجاد شده است و امیدواریم با خواست خداوند و یاری مردم عزیز بتوانیم در این راستا موفق باشیم.

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

اگه میخوای خیلی زود پولدار شی فقط کلیک کن

InChI=1S/C17H17Cl2N/c1-20-17-9-7-12(13-4-2-3-5-14(13)17)11-6-8-15(18)16(19)10-11/h2-6,8,10,12,17,20H,7,9H2,1H3/t12-,17-/m0/s1 YKey:VGKDLMBJGBXTGI-SJCJKPOMSA-N Y

سرترالین (به انگلیسی: Sertraline) (با نام‌های تجاری زُلُفْت و آسِنْتْرا) یک داروی ضد افسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین است که استفاده از آن برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی جبری، اختلال هراس، فوبیای اجتماعی، اختلال ناخوشی پیشاقاعدگی و اختلال استرس پس از سانحه پذیرفته شده‌است.

سرترالین در سال ۲۰۱۳ با تجویز بیش از ۴۱ میلیون نسخه پرمصرف‌ترین داروی ضدافسردگی و دومین داروی پرمصرف روانپزشکی پس از آلپرازولام در ایالات متحده بوده‌است.[۲]

سرترالین از طریق جلوگیری از جذب مجدد سروتونین توسط گیرنده‌های عصبی پس سیناپسی و بالابردن غلظت سروتونین در دستگاه عصبی مرکزی است. سرترالین هم‌چنین به میزان کمی از جذب مجدد دوپامین جلوگیری می‌کند (حدود ۱٪ قدرت جلوگیری از جذب سروتونین آن) و تا حدی نیز وقفه‌دهنده گیرنده‌های آلفای آدرنالین است (حدود ۱٪ تا ۱۰٪ قدرت جلوگیری از جذب سروتونین آن).

فرمول شیمیایی سرترالین C17H17Cl2N است. نیمه عمر آن بین ۱۳ تا ۴۵ ساعت و در زنان حدود ۱٫۵ برابر بیش از مردان است. غلظت آن در پلاسمای خون پس از ۴ تا ۶ ساعت به حداکثر می‌رسد و درصد وابستگی آن به پروتئین پلاسمای خون حدود ۹۹٪ است.

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

سرترالین برای درمان بیماری هراس اجتماعی نتایج موفقیت‌آمیزی بدست آورده‌است. مطالعات و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نشان دهنده این امر است که برای درمان این بیماری به میزان دوز بیشتری از مصرف نیاز است علاوه بر این بهبودی به کندی صورت می‌گیرد و معمولاً پاسخ به دارو از هفته ششم شروع شده و تا هفته دوازدهم افزایش می‌یابد. سرترالین علاو بر اینکه مولفه‌های روانی هراس اجتماعی همچون ترس و اجتناب بهبود می‌بخشد بر مولفه‌های فیزیکی مانند سرخ شدن و تپش قلب نیز تأثیر مثبت می‌گذارد.

این دارو می‌تواند برای جنین مضر باشد. مصرف این دارو در دوران بارداری می‌تواند باعث مشکلات بسیار جدی ریوی در نوزاد شود. در دوره مصرف این دارو توصیه می‌شود از روش‌های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنید و در صورتی که در دوره مصرف سرترالین متوجه شدید که باردار هستید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و از قطع ناگهانی و بدون تجویز پزشک خودداری کنید. مصرف این دارو در دوران بارداری می‌تواند علائم افسردگی شما را تشدید کرده و باعث بروز افسردگی شدید بعد از زایمان شود .

کاهش تمایلات جنسی، تأخیر در انزال، خونریزیهای غیرطبیعی (نقاط قرمز در سطح پوست)، آکاتزیا (عدم تحمل وضعیت نشسته)، بزرگی و احساس کشیدگی پستان یا ترشح شیر در خانمها، عوارض اکستراپیرامیدال (اختلالات حرکات عضلانی)، گرفتگی و پرش ناگهانی عضلات، تب، سرگیجه، خشکی دهان، افزایش احساس تشنگی، خستگی، تغییرات ناگهانی و بی‌اراده خلق، تپش قلب، راش پوستی، احساس خارش در پوست،اختلال در عملکرد .

“),t.close()},t.write(‘

آسنترا (Asentra) از داروهای ضد افسردگی مشهور است که به دلیل کم عارضه بودن مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته است. این دارو علاوه بر افسردگی در درمان اختلالات اضطرابی، ترس بعد از سانحه و سندروم پیش از قاعدگی هم کاربرد دارد … … ادامه خبر

جستجوگر خبر فارسی، بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویری است (قانون تجارت الکترونیک). برای مشاهده متن خبری که جستجو کرده‌اید، “ادامه خبر” را زده، وارد سایت منتشر کننده شوید (بیشتر بدانید …)

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

می پسندم

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

0

سایر خبرها

که بدن قادر به مصرف تمامی کالری خود نیست و بسیاری از آن ها بدون استفاده از طریق ادرار از بدن دفع می شوند. تکرر ادرار: زمانی که قند خون به 180 میلی گرم و یا بیشتر برسد به صورت پر ادراری تظاهر می کند. دفع قند (گلوکز) در ادرار باعث از دست دادن مقدار زیادی آب و املاح می شود. افزایش تشنگی: همان طور که بدن شما در نتیجه افزایش ادرار، دچار کم آبی می شود، میل بیشتری به نوشیدن آب و …

مشکلی به نام (subarachnoid haemorrhage) شده است و می تواند دراثر سکته مغزی به وجود آید یا سبب فلجی یا مشکل در تکلم شود. کارشناسان علت ابتلا به این اختلال را مصرف سیگار برای سال ها، فشارخون بالا و کنترل نشده و استرس بیش از حد می دانند. افرادی که دچار این مشکل می شوند درصورت آسیب بخش وسیعی از مغز دچار معلولیت جسمی و ذهنی و نیازمند مراقبت 24 ساعته می شوند. کارشناسان …

…: افسردگی یکی از بیماری های شایع در جوامع امروزی محسوب شده و معمولا در اکثر کشور ها ازجمله ایران به صورت کم و بیش دیده می شود؛ بیماری ای که درصورت عدم درمان به موقع می تواند مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد کند و زندگی او را تحت الشعاع خود قرار دهد. بیش از 350 میلیون نفر در سراسر جهان از این بیماری روانی رنج می برند و بسیاری از کسانی که بیماری در آن ها تشخیص داده می شود، مصرف دارو …

عصبی شامل التهاب پرده های مغزی و اختلالات اعصاب محیطی نیز در بروسلوز دیده شده است. بروز مشکلات پوستی مانند راش های سرخکی شکل یا کهیری شکل و خارش دار، بروز اختلالات کلیوی، عوارض چشمی مانند التهاب صلبیه، شبکیه و اعصاب بینایی از دیگر عوارض این بیماری به شمار می رود. روش درمان چیست؟ بیماری تب مالت قابل درمان است و اگر بیمار در مصرف داروها همکاری مناسب داشته باشد، به طور کامل درمان …

آنتی بیوتیک شود، یعنی آنتی بیوتیک هایی که در گذشته کارساز بودند دیگر در برابر باکتری ها و سایر میکروب ها عملکردی ندارند، و ممکن است برای درمان نیاز به دوزهای بالاتر آنتی بیوتیک یا آنتی بیوتیک های قوی تر باشد که طبیعتا عوارض حانبی شدیدتری خواهد داشت. آنتی بیوتیکی را که برای شما تجویز نشده است مصرف نکنید. اگر پزشک تان برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرد، دوره ی درمان را کامل کنید. همیشه از پزشک تان در مورد عوارض جانبی دارو سوال کنید. هرگز برای عفونت های ویروسی آنتی بیوتیک مصرف نکنید، چون در مقابل ویروس ها کارساز نخواهند بود.برترین ها …

موارد مورد توجه خانم های باردار قرار می گیرد. دکتر ثناگو در این باره یادآور می شود: به طور معمول از سه ماه قبل و در یک ماه اول بارداری خانم ها باید قرص اسید فولیک مصرف کنند. از ماه چهارم به بعد نیز مصرف قرص آهن برای تمامی خانم های باردار الزامی است. مصرف سایر مکمل ها و ویتامین ها در دوران بارداری ضرورتی ندارد. اما در افراد خاص مثل گیاهخواران، کسانی که سوءتغذیه دارند و حاملگی های دوقلو مصرف آن ها نیز الزامی است. …

– خانمی که در حال حاضر درد قلبی شناخته شده دارد، یا سابقه آن را داشته است. 3- مبتلایان به بیماری های دریچه ای قلب که مشکل شان در حال پیشرفت است. 4- خانم های سیگاری، زیرا در معرض خطر بالایی برای ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند. 5- خانم هایی که به هر دلیلی برایشان داروهای ضد انعقاد خون توسط پزشک تجویز شده است. 6- افرادی که در مقطعی از زمان دچار عفونت قلبی …

، داخل داشبورد و صندوق عقب ماشین خودداری کنید. رانندگان وسایل نقلیه لازم است قبل از مصرف دارو از خواب آور نبودن آن اطمینان حاصل نمایند. چنانچه داروی شما به طور مرتب باید مصرف شود (مانند دارو های ضد تشنج، افسردگی، دیابت، چربی خون، قلبی و برخی دارو های مسکن و آنتی بیوتیک ها) مقدار کافی دارو برای تمام مدت سفر همراه داشته باشید. در خصوص بیماران دیابتی، همراه داشتن انسولین …

گفته شد امروزه در دنیا نوع مسی پر مصرف ترین است. IUD یا دستگاه جلوگیری کننده از حاملگی که در داخل رحم خانم ها قرار داده می شود امروزه یکی از سالم ترین و موثرترین روش های تنظیم خانواده است. در بازار ایران 2 نوع IUD رواج بیشتری دارد که به نام مسی و هورمونی شناخته شده اند. در بازار آمریکا و کانادا هم این دو نوع رایج ترین هستند. جنس IUD پلاستیکی است و مس یا پروژستین برای بالا بردن اثر ضدبارداری به آن …

احیای مایع سینوویال مفصل استوار است. داروهای خوراکی تسکین زانو درد داروها و مکمل های موثر در درمان دردها و مشکلات زانو به اشکال مختلف داروهای خوراکی، داروهای موضعی (کرم، پماد، اسپری موضعی)، شیاف ها و داروهای تزریقی در مفصل مورد استفاده قرار می گیرند. مسکن ها و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID)، بی حس کننده های موضعی، استروئید های ضد التهاب، مواد تزریقی در مفصل مانند …

آی یو دی ندارد. با گذشت شش هفته از سزارین، رحم آمادگی لازم را برای کارگذاری آی یو دی پیدا می کند. 2- آیا افرادی که آی یو دی دارند می توانند دارو مصرف کنند؟ کارگذاری آی یو دی تداخلی با مصرف دارو ندارد. در واقع مصرف داروها روی عملکرد آی یو دی تاثیری ندارد و در صورت نیاز و با تجویز پزشک می توان از داروهای لازم استفاده نمود. 3- آیا آی یو دی (IUD) ممکن است در بدن حرکت کرده …

به گروهی از داروهای خوراکی و مصرفی که باعث پیشگیری از بارداری می شوند قرص های ضد بارداری می گویند ، این داروها از پرکاربردترین روشهای پیشگیری از حامگلی در سرار جهان می باشد و نقشی انقلابی در روند رو به رشد جمعیت جهان ایفا می کنند ، به گفته پزشکان در کنار این موضوع که استفاده از قرص های ضدبارداری به جلوگیری از بچه دار شدن کمک شایانی می کند اما باید در نظر داشت که استفاده از این داروها باعث عوارض و …

سوال مخاطب نی نی بان: چهار ماهه قرص ال دی مصرف می کنم خواستم ببینم باید یه مدت استفاده نکنم دوباره مصرف کنم یا اینکه به طور مداوم اشکال نداره. پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی: در خصوص نسل های قدیمی قرص ال دی این قضیه مطرح بود ولی در حال حاضر چنین نگرانی وجود ندارد و اگر مصرف دارو با تجویز پزشک بوده و سابقه بیماری های انعقاد پذیری بیش از حد خون در شما یا خانواده تان نبوده که نگران باشیم در بلند مدت دارو برای تان عارضه ایجاد کند مصرف آن به صورت مداوم ضرر ندارد. …

شوند حاوی کورتون هستند، افرادی که با مصرف این نوع داروها مقدار زیادی کورتون را وارد بدن خود می کنند و بعد از مدتی مصرف خود را قطع می کنند دقیقا دچار علائمی مانند بیماری آدیسون می شوند که پزشک با گرفتن شرح حال بیمار و داروهایی که در گذشته استفاده کرده می تواند به این موضوع پی ببرد. این استاد دانشگاه گفت: کاهش کارکرد غدد فوق کلیوی در افرادی که به دلیل مصرف داروی حاوی کورتون دچار این مشکل می شوند معمولا قابل درمان است. …

…. در غیر این صورت به شما توصیه می کنم بدون مصرف دارو و حساسیت در مورد اندازه فولیکول و زمان بارداری بطور طبیعی اقدام برای بارداری را ادامه دهید.حتی این استرس می تواند نظم قاعدگی را تحت تاثیر قرار داده باشد. درحال حاضر که شرایط شما طبیعی قلمداد می شود، نیازی به مراجعه پزشک نداری. حداقل باید تا 6 ماه و عموما تا یک سال برای وقوع بارداری فرصت قائل شد و درصورت عدم نتیجه گیری در این مدت همراه با …

ترشحات رو بدونم؟ پاسخ دکتر سمیه یگانه، متخصص زنان و زایمان: شما باید سونوگرافی مجدد انجام دهید تا به طور قطعی مشخص شود که کیست تخمدان شما کاملا از بین رفته و بهبود یافته یا نه که در صورت باقی ماندن کیست باید مصرف قرص ال دی را شروع کنید و اگر باز هم کیست شما برطرف نشد باید تعداد مصرف این قرص را دو برابر کنید. فردی هم که قرص ال دی مصرف می کند، عفونت قارچی در او زیاد می شود که این اتفاق کاملا طبیعی است و نگران نباشید چرا که شما می توانید با مراجعه به متخصص زنان برای درمان عفونت قارچی خود، دارو مصرف کنید. …

…: افزایش رشد مو یکی از اثرات جانبی داروی متفاوتی موسوم به “سیکلوسپورین اِی” است که برای درمان بیماری های خودایمنی مورد استفاده قرار می گیرد. متخصصان دریافتند این دارو به علاوه فعالیت پروتئین SFRP1، نوعی پروتئین که با انسداد مسیر مولکولی WNT رشد بسیاری از بافت ها از جمله موها را متوقف می کند، مهار می سازد. در این شیوه درمانی همچنین از داروی دیگری موسوم به WAY-316606 …

بهبود ببخشد، اما بنا به دلایل اساسی ممکن است درمان طولانی مدت شود. اگر پس از خواب، چشمان شما پف می کند، می تواند به خاطر وجود مقدار زیادی سدیم در رژیم غذایی شما باشد. همانطور که می دانید سدیم باعث احتباس آب شده و می تواند علت پف زیر چشم باشد. افرادی که از نوشیدنی های الکلی به مقدار زیاد استفاده می کنند نیز دچار احتباس آب می شوند. چه چیزی باعث پف چشم ها و حلقه های سیاه دور چشم می …

و مصرف دیگر مواد غذایی خودداری کنید تا عصاره و روغن استخراج شده از گل میخک بتواند اثر خود را بگذارد. 2. نمک نمک را نیز می توان برای درمان حفره های ایجاد شده در دندان ها با توجه به خواص آنتی سپتیک و ضد باکتری مورد استفاده قرار داد. استفاده از این ماده می تواند باعث کاهش التهاب و درد ناشی از دندان شود. البته از دیگر مزایای استفاده از نمک این است که این ماده قادر است، عفونت را …

کرده اند. در اوایل دهه 1970 میلادی نوعی دارو به نام (Cyclosporine A) که برگرفته از نوعی قارچ بود برای درمان عفونت های قارچی مورد استفاده قرار می گرفت و نوعی آنتی بیوتیک ضد قارچی بود. با وجود اثربخش نبودن آن در درمان عفونت، اما اثر های آن بر سیستم ایمنی بدن قابل توجه بود. این دارو تا دهه 1980 بیشتر در درمان های بالینی و جلوگیری از پس زدن عضو پیوندی دربیماران دریافت …

…، تجویز پروژسترون خوراکی است. اگر بیمار خونریزی ماهانه بدون تخمک گذاری دارد، درمان انتخابی وی استفاده از قرصهای ضد حاملگی یا تجویز پروژسترون است. پزشک نوع درمان و میزان مصرف را مشخص می کند. شایعترین داروئی که در درمان منوراژی (Menorrhagia) بکار می رود، تجویز پروژسترون خوراکی است. بهترین روش، تجویز 21 روز پروژسترون خوراکی از روز 5 پریود تا روز 26 پریود است. روش …

…> افراد هموفیلی خون افراد هموفیلی به اندازه کافی در انعقاد مشکل دارد و خاصیت محرکی و رقیق کنندگی زنجبیل اوضاع را بدتر می کند. بنابراین مصرف زنجبیل می تواند مشکلات خونی را تشدید کرده و تأثیر داروها را از بین ببرد.بنابراین دقت داشته باشید که هر گیاه یا داروی گیاهی الزاماً بی خطر و بدون عوارض نیست. بنابراین اگر در شرایط ویژه ای قرار دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید قبل از مصرف هر نوع مکمل یا داروی گیاهی با پزشک معالج خود مشورت کنید. منبع: باشگاه خبرنگاران جوان …

، فلوشیپ آنکلوژی زنان، هیات علمی بیمارستان امام خمینی: همانطور که پزشکتان گفته اند کیستهایتان کیست ریز تخمدان هستند که به صورت عوامانه به آن تنبلی تخمدان گفته می شود و دو بیماری جدا از هم نیستند این کیست ها نیاز به عمل جراحی ندارد و درمانی که دریافت کرده اید درمان مناسبی است و همین قرصها را باید مصرف کنید اما بیماری تنبلی تخمدان به صورتی نیست که برای همیشه درمان شود با مصرف قرص ها فعالیت تخمدان تان به حد مناسبی می رسد و وقتی سونوگرافی داده شد می توانید برای بارداری امیدوار باشید. در هر صورت باید تحت نظر پزشک باشید و اگر لازم دیدند از روش های کمک باروری استفاده کنید. …

تحت کنترل است. در برخی موارد، پزشک توصیه می کند که قبل از بارداری دارو بخورید و سایر درمان ها را انجام دهید. 4. آیا داروی خاصی مصرف می کنید؟ اگر داروی خاصی استفاده می کنید، مکمل می خورید یا از داروهای گیاهی استفاده می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید او به شما خوهد گفت که آیا باید دارو را قطع کنید یا برای باردار شدن اشکالی ایجاد نمی کند.همچنین شاید لازم باشد که ویتامین هایی را از …

تداخل عملی با هیچ دارویی که مصرف می کنند یا بیماری ای که به آن مبتلا هستند ندارد. استفاده از کاندوم تنها روشی است که هم از بارداری ناخواسته جلوگیری می کند و هم مانع انتقال عفونت های مقاربتی می شود. به همین دلیل آقایان با فکر آسوده تری در بحث سلامت باروری و خانواده شرکت می کنند. مساله مهم دیگری هم که در مورد کاندوم شایان ذکر است، عدم محدودیت برای استفاده از این روش است. از آنجا که این محصول دارویی …

سوال مخاطب نی نی بان: از موعد پریودیم 10 روز گذشته و پریود نشدم ، امروز رفتم آزمایش خون هم دادم جواب منفی بود ، حالا دو تا سوال دارم یکی اینکه فک میکنید دلیل عقب افتادن پریودیم چی باشه اونم این همه (البته من تیروئیدم کم کار که تحت نظر پزشک دارو مصرف کردم و قبل اقدام برای بارداری به نرمال رساندم اما همچنان با نظر پزشک دارم قرص میخورم)، قبلا هم سابقه به عقب افتادن زیاد داشتم اما اون موقع نمیدونستم …

، تاریک شدن یک سمت میدان بینایی، تنگ شدن تدریجی میدان بینایی از محیط به مرکز، به طوری که فرد احساس می کند، بیرون را از داخل یک سوراخ کوچک تماشا می کند، دوبینی گذرا معمولا شروع و خاتمه این علائم حالت تدریجی دارد و حداکثر پس از 60 دقیقه به طور کامل برطرف می شود. در صورتی که این علائم به طور کامل بهبود پیدا نکند، لازم است بررسی کاملی برای مشخص شدن علت آن انجام گیرد، چون گاهی …

به گزارش پایگاه خبری ربیع ، شنبلیله نوعی گیاه دارویی است که در مناطق آسیای غربی و اروپا رشد می کند. برگ های این گیاه قابل خوردن بوده و دانه های آن برای درمان دیابت از طریق کاهش قند خون استفاده می شوند. قبل از اینکه شنبلیله به آسیای جنوی و خاورمیانه راه پیدا کند و بعنوان دارو و ادویه مصرف شود، این گیاه اولین بار در مصر باستان و 1500 سال قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار گرفت. امروزه شنبلیله به …

: پارستزی سر می تواند یک عارضه جانبی از دارو باشد. از دکتر خود بپرسید اگر شما فکر می کنید تجربه یک احساس سوزن سوزن شدن در سر را پس از آغاز مصرف داروی خاص داشته اید. این ممکن است هنگام استفاده از مواد مخدر رخ دهد به ویژه کسانی که در خانواده از مواد مخدر استفاده می کنید. این داروها سبب آسیب عصبی طولانی مدت می شود. 6. موقعیت نامناسب باشد. باقی ماندن در یک موقعیت برای مدت طولانی …

ارتباط دارد که این موضوعات قابل پیشگیری هستند. وی در پایان گفت: این اختلالات در کلینیک های تخصصی خواب درمان پذیر هستند و باید به این موضوع توجه داشته باشیم که پیشگیری بهتر از درمان است. انتهای پیام/

“),t.close()},t.write(‘

سرترالين

قرص روکشدار 50  و  100ميلي گرم

 

ترکیبات:

هر قرص  روكشدار حاوی 50 میلی گرم و یا 100 میلی گرم سرترالین هیدروکلراید است. 

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

سـاير اجــزاء: كلسيم هيدروژن فسفات دي هيدرات، سديم استارچ گليكولات، سلولز ميكروكريستالين، هيدروكسي پروپيل سلولز، تالك، منيزيوم استئارات، هيدروكسي پروپيل متيل سلولز، تيتانيوم دي اكسايد(E171)،  پروپيلن گلايكول.           

خواص دارویي:

آسنترا نام تجاری سرترالین است که از دسته داروهاي مهار کننده باز جذب سروتونین (SSRI) می باشد. 

موارد مصرف: 

آسنترا در درمان اختلالات  افسردگی  توأم یا بدون اضطراب، اختلالات پانیک یا وحشت زدگی (دوره های کوتاه اضطراب شدید یا حملات پانیک)، اختلالات وسواسی – اجباری obsessive – compulsive (تفکرات اجباری، رفتارهای تکراری مانند شستن مداوم دستها)  بکار مي رود.

موارد منع مصرف:

آسنترا  در موارد وجود حساسیت به سرترالین یا سایر ترکیبات موجود در این دارو نباید مصرف شود. تجویز هم زمان و یا با فاصله کمتر از دو هفته آسنترا  با مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (MAO) نیز ممنوع است. 

احتياط ها و هشدارها:

در صورت ابتلا به بیماری های مزمن، اختلالات متابولیک، وجود حساسیت بیش از حد به داروها و نیز مصرف سایر داروها حتماً پزشک خود را مطلع سازید. 

مواردی که باید به پزشک  اطلاع داده شود:

    ابتلا به بیماری کبدی (اگر لازم باشد، پزشک مقدار داروی تجویز شده را کاهش داده و یا فواصل   تجویز آن را افزایش می دهد). 

    سابقه بروز حملات صرعی 

    سن کمتر از 16 سال    

 بارداری و شیر دهی:

پيش از مصرف هر دارویي با داروساز يا پزشكتان مشورت كنيد.

بی خطر بودن سرترالین در زمان بارداری یا شیردهی اثبات نشده است. اگر باردار هستید يا می خواهید باردار شوید و یا اگر به کودک خود شیرمی دهید، حتماً با پزشک در مورد مصرف سرترالین مشورت کنید. 

تأثیر بر روی رانندگی و کار با ماشين آلات:  

سرترالین باعث کاهش توانایی فیزیکی و ذهنی بیمار می شود،  به خصوص اگر اين دارو همراه الکل یا با داروهای خاص دیگری مصرف شود. از پزشک معالج خود درباره امکان کار با دستگاهها و رانندگی سؤال کنید. توصيه هاي پزشكتان با توجه به شدت بیماری،  پاسخ  شما به درمان و عوارض جانبی دارو خواهد بود.  

تداخلات دارویی:

در صورت مصرف دارویی دیگر حتی داروهای بدون نسخه پزشکتان را از موضوع مطلع سازید.  اهمیت این موضوع به این دلیل است که بعضی از داروها میزان اثر بخشی سرترالین را تحت تأثیر قرار می دهند و برعکس. داروهایی که با آسنترا تداخل اثر دارند عبارتند از: کاربامازپین، فنی توئین، سوماتريپتان، فن فلورامین، ترامادول، دیازپام، تولبوتامید و سایمتیدین. اگر لیتیوم یا وارفارین مصرف می کنید، احتمالاً پزشکتان توصیه به انجام آزمایش خون خواهد کرد. 

مصرف همزمان سرترالين و الکل توصیه نمی شود.

مصرف آسنترا همراه غذا و نوشیدنی ها:

مصرف آسنترا همراه با آب گریپ فروت ممنوع است.

مقدار و نحوه مصرف: 

با دقت به توصیه های پزشک عمل کنید. شما نباید بدون مشورت با پزشک درمان را قطع کرده و یا مقدار مصرف دارو را تغییر دهید. از پزشکتان بپرسید که تا چه زمانی باید مصرف دارو را ادامه دهید. دارو را یک بار در روز صبح یا شب مصرف کنید.

مقدار مصرف دارو: 

افسردگي

ميزان معمول شروع درمان 50 ميلي گرم (يك قرص 50 ميلي گرمي) سرترالين يك بار در روز مي باشد. اگر درمان مؤثر نبود، پزشك به تدريج با فواصل زماني بيش از يك هفته،  دوز روزانه را به ميزان حداكثر200 ميلي گرم (چهار قرص 50 ميلي گرمي يا دو قرص 100 ميلي گرمي) افزايش مي دهد. 

اختلالات وسواسی- اجباری:

دوز ابتدایي 50 ميلي گرم (یک قرص  50 ميلي گرم) سرترالين یکبار در روز می باشد. در صورت مؤِثر نبودن درمان پزشک ممکن است در فاصله زمانی حداقل یک هفته ای دوز درمانی را از50 ميلي گرم (یک قرص 50 میلی گرمی) حداکثر تا حد 200 میلی گرم (4 قرص 50 میلی گرمی و یا 2 قرص 100 میلی گرمی) افزایش دهد.

درکودکان سنين 6 تا 12 سال: دوز ابتدایي روزانه 25 ميلي گرم (نصف قرص 50 ميلي گرمي) سرترالين مي باشد. بعد از يك هفته، پزشك ممکن است دوز روزانه را به 50 ميلي گرم (يك قرص 50 ميلي گرمي) سرترالين افزايش دهد.

اختلالات پانيك:

دوز ابتدایي روزانه 25 ميلي گرم (نصف قرص 50 ميلي گرمي) سرترالين مي باشد. بعد از يك هفته، پزشك دوز روزانه را به 50 ميلي گرم (يك قرص 50 ميلي گرمي) سرترالين افزايش مي دهد و به تدريج  با فواصل زماني بيش از يك هفته، دوز روزانه را به ميزان حداكثر 200 ميلي گرم (چهار قرص 50 ميلي گرمي يا دو قرص 100 ميلي گرمي) افزايش مي دهد.

دارو را بايد هر روز در زمان معيني، همراه يا بدون غذا مصرف نمود.

دارو را با مقداري آب مصرف نمایيد.

قرص آسنترا ۵۰برای چیست

قرصها را نجويد يا خرد نكنيد.          

قرصها را هرروز به طور مرتب مصرف نمایيد. بعد از یک هفته ممکن است احساس بهبودی نسبی کنید.  در مواردی هم احساس بهبودي 2تا 4 هفته پس ازآغاز درمان به وجود می آید.  در صورت احساس بهبودي  مصرف دارو را تا زمانی که پزشک معین کرده است ادامه دهید. پزشکتان معین خواهد کرد که دارو را چه زمانی قطع کنید.

اگر احساس می کنید که تأثیر دارو بیش از حد زیاد و یا کم است با داروساز يا پزشکتان مشورت کنید.

مصرف مقادیر بیش از حد:

در صورت مصرف مقادیر بیش از حد دارو سریعاً با داروساز يا پزشک معالج خود تماس بگیرید. 

اگر مصرف یک وعده دارو را فراموش کردید:

مقدار مصرف بعدی را به هیچ وجه دو برابر نکنید. مصرف آن را مطابق با دستور پزشكتان ادامه دهید. 

عوارض قطع درمان با آسنترا:

در صورت قطع مصرف سرترالين احتمال بروز گیجي، لرزش دستها (ترمور)،  اضطراب،  تهوع و تپش شدید قلب به صورت بسیار نادر وجود دارد.

عوارض جانبی:

آسنترا مانند تمام داروهای دیگر عوارض جانبی دارد. عوارض جانبي زير ممكن است ايجاد شود:  تهوع، اسهال،  یبوست،  لرزش دستها( ترمور)،  تعریق،  اختلالات جنسی (مانند تعویق در انزال)، گيجي،  بی خوابی،  خواب آلودگی، کاهش اشتها و کاهش وزن از جمله  عوارض سرترالین هستند.  این عوارض معمولًا خفیف بوده و با ادامه مصرف دارو از بین می روند. 

عوارض جانبی نادر: 

کرامپ، واکنشهای آلرژیک (تنگی نفس، درد قفسه سینه، تورم پلکها، صورت و لبها، کهیر،  خارش در تمام بدن) حرکات و تکان های غیر ارادی، حرکات پیچشی یا فشاری در اندام ها، درد شکم، بی نظمی در دوره قاعدگی، افزایش حجم و حساسیت پستانها و ترشح احتمالی شیر از آنها. در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی از جمله مواردی که ممکن است در این بروشور ذکر نشده باشد، پزشکتان را مطلع سازید. 

شرایط نگهداری دارو و تاریخ انقضاء: 

از مصرف دارو بعد از انقضاء یا اتمام تاریخ مصرف درج شده برروي بسته بندي خودداری کنید.

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه  سانتیگراد نگهداری نمایید. 

دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.

اطلاعات براي نسخه كردن:

فقط طبق دستور پزشک مصرف شود.

اشكال دارویي:

هر بسته حاوی 28 قرص روكشدار 50 میلی گرمی و یا 100 میلی گرمی است. 

دارنده پروانه ساخت و محل ساخت: کارخانه داروسازی اکتوورکو، کرج – ایران

تحت لیسانس KRKA، اسلوونی


          

قرص آسنترا ۵۰برای چیست
قرص آسنترا ۵۰برای چیست
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *