دسته‌ها
دارو

قرص euthyrox 100

خواص دارویی و گیاهی

قرص euthyrox 100
قرص euthyrox 100

قرص یوتیروکس (Euthyrox) با نام ژنریک لووتیروکسین سدیم برای تشخیص و درمان کم کاری تیروئید، پیشگیری و درمان گواتر و سرطان تیروئید و نیز بررسی عملکرد تیروئید به کار می رود.

طبقه‌بندي فارماكولوژيك: هورمون تيروئيدي.


طبقه‌بندي درماني: جانشين هورمون تيروئيد.


طبقه‌بندي مصرف در بارداري: رده A

قرص euthyrox 100


نام‌هاي تجاري: Euthyrox, Synox, T4

یوتیروکس جانشين هورمون تيروئيد است و بر متابوليسم پروتئين و كربوهيدرات تأثير مي‌گذارد، گلوكونئوژنز را پيش مي‌برد، مصرف و انتقال از ذخاير گليكوژن را افزايش مي‌دهد، ساخت پروتئين را تحريك مي‌كند، و رشد و افتراق سلولي را تنظيم مي‌كند. اثر عمده لووتيروكسين یا یوتیروکس افزايش سرعت متابوليك بافتها است.


یوتیروکس را صبح با معده خالي، حداقل نيم ساعت قبل از صبحانه تجويز كنيد. قرص را مي‌توان خرد كرد و با يك يا دو قاشق چايخوري آب حل كرد كه بلافاصله بايد مصرف شود.

الف) هايپوتروئيديسم:

بزرگسالان با بیش از 65 سال: 12.5 تا 50 ميكرو ‌گرم خوراكي روزانه بسته به پاسخ مي‌توان دوز را هر 6 تا 8 هفته 12.5 الي 25 ميكرو گرم افزايش داد.

بزرگسالان: ابتدا 50-25 ميكروگرم خوراكي روزانه، سپس هر 8-4 هفته 25 ميكرو گرم اضافه كنيد تا به پاسخ دلخواه برسيد. دوز نگهدارنده 75 تا 200 ميكرو گرم روزانه است.

كودكان بزرگتر از 12 سال (رشد و بلوغ ناكافي) : 1.7-1.6 میکروگرم بر کیلوگرم خوراكي روزانه.

كودكان 6 تا 12 ساله: 100 تا 150 ميكروگرم يا 5-4 میکروگرم بر کیلوگرم خوراكي روزانه.

كودكان 1 تا 5 ساله: 75 تا 100 ميكروگرم يا 6-5 میکروگرم بر کیلوگرم خوراكي روزانه.

كودكان 6 تا يك سال: 50 تا 75 ميكرو گرم يا 8-6 میکروگرم بر کیلوگرم خوراكي روزانه.

كودكان 3 تا 6 ماهه: 25 تا 50 ميكرو گرم يا 10-8 میکروگرم بر کیلوگرم خوراكي روزانه.

كودكان كوچكتر از سه ماه: 15-10 میکروگرم بر کیلوگرم خوراكي روزانه.

ب) کوماي ميگزدم

یوتیروکس برداشت يد راديواكتيو (I131) توسط تيروئيد، غلظت يد پيوند يافته به پروتئين و برداشت ليوتيرونين را تغيير مي‌دهد.


توجه: در صورت بروز واكنشهاي آلرژيك يا علائم پر‌كاري تيروئيد، بايد مصرف دارو قطع شود.

تظاهرات باليني مسمومیت با یوتیروکس عبارتند از كاهش وزن، افزايش اشتها، طپش قلب، عصبانيت، اسهال، كرامپهاي شكمي، تعريق، تاكيكاردي، افزايش فشار خون، زياد شدن فشار نبض، آنژين، آريتمي قلبي، لرزش، سردرد، بي خوابي، عدم تحمل گرما، تب، بي نظمي قاعدگي.

درمان مسمومیت با یوتیروکس شامل كاهش جذب گوارش و خنثي كردن اثرات مركزي و محيطي دارو و عمدتاً فعاليت سمپاتيك آن مي‌شود. معده را شستشو داده يا ايجاد استفراغ مي‌كنند و به دنبال آن تا چهار ساعت بعد از بلع دارو به بيمار ذغال فعال مي‌دهند. در صورت بيهوش بودن بيمار، يا بروز حملات تشنجي، بايد از بروز آسپيراسيون جلوگيري كرد. براي حمايت تنفسي مي‌توان از اكسيژن يا تنفس مصنوعي استفاده كرد. همچنين، نارسايي احتقاني قلب و تب و زيادي قند خون را درمان، و كاهش مايعات بدن را جبران كرد. پروپرانولول (يا مهار كننده ديگر گيرنده بتا) ممكن است براي مقابله با بسياري از اثرات ناشي از افزايش فعاليت سمپاتيك به كار رود. مصرف یوتیروکس بايد طي 6-2 روز به تدريج كاهش يابد و سپس با مقدار كمتري مجدداً شروع مي‌شود.بیشتر بخوانید:


علت پرکاری و کم کاری تیروئید چیست؟

تیروئید همراه با یک رژیم غذایی مناسب و تاثیر گذار

با رعایت این نکات دیگر نیازی به عمل تیروئید نیست
گردآوری توسط بخش سلامت


مجله دلگرم

© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!

برگرفته از : دارونما

لیست کامل

قرص euthyrox 100

© Porseshkadeh.com

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

لووتیروکسین چیست؟
‎داروی لووتیروکسین نام آشنایی برای افراد مبتلا به کم کاری غدد تیروئید می باشد.
‎هنگامی که غده ی تیروئید به اندازه ی طبیعی فعالیت ندارد، میزان هورمون های تیروئیدی در بدن شما کاهش می یابد. این اختلال در پزشکی به هایپوتیروئیدیسم معروف می باشد.
‎لووتیروکسین تعادل هورمون های تیروئیدی را در بدن ایجاد می کند و از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به تیروکسین یا T4(یکی از هورمون هایی که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود) می باشد.
‎پیش از مصرف لووتیروکسین 
‎-در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید زیرا لازم است در این مدت معاینات و آزمایشات دوره ای خاص توسط پزشک برای شما انجام شود.همچنین لازم است عملکرد غده ی تیروئید کودک شما نیز بررسی شود.
‎-در صورتی که مبتلا به بیماری قلبی (مانند آنژین صدری) می باشید و یا فشار خون بالا دارید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورتی که به هر دلیلی اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی دارید و به شما گفته شده است که تولید هورمون های کورتیزول در بدن شما کم می باشد ، یا تحت درمان با داروهای کورتیکواستروئیدی (پردنیزولون ، بتامتازون ، دگزامتازون ، هیدروکورتیزون و …) می باشید پزشک خود را مطلع نمایید.
‎-در صورتی که پیش از این سابقه ی پرکاری تیروئید داشته اید به پزشک خود یادآوری نمایید.
‎-در صورت ابتلا به دیابت ، عدم توانایی بدن در تنظیم آب بدن (دیابت اینسیپیدوس که اختلال نادری می باشد) به پزشک خود اطلاع دهید.
_از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.‎
‎-در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی ، پزشک خود را مطلع نمایید.
‎نحوه ی مصرف لووتیروکسین
– ‎لووتیروکسین را دقیقا همانگونه که پزشک توصیه می کند مصرف نمایید. ممکن است مصرف دارو برای شما روزانه پیش از صبحانه تجویز شده باشد (تعداد قرص در هر بسته با توجه به شرایط شما محاسبه می شود.)
‎-این دارو به صورت قرص با دوزهای مختلف ۵۰ ، ۷۵ ، ۱۰۰میکروگرم موجود می باشد. بسته به مقدار مصرف دارویی که در هر نوبت برای شما محاسبه شده است ممکن است در یک نوبت نیاز به مصرف چند قرص با دوزهای متفاوت داشته باشید لذا در این صورت ، هنگام مصرف به دوز هر قرص دقت بفرمایید.
‎-ممکن است درمان با یک قرص ۵۰ -۱۰۰ میکروگرمی به صورت روزانه آغاز شود و با توجه به شرایط بیمار تا ۱۰۰تا ۲۰۰ میکروگرم در روز افزایش یابد.
‎مواد غذایی و لووتیروکسین 
‎طبق تحقیقات مصرف برخی از مواد غذایی می تواند موجب کاهش جذب لووتیروکسین شود.مصرف بیش از حد و همیشگی گردو،سویا،گریپ فروت و نوشیدنی های کافئین دار باعث کاهش اثر لووتیروکسین می شود. این مواد را در رژیم غذایی خود به صورت کم و متعادل مصرف نمایید.
‎-در صورتی که لووتیروکسین برای کودک شما تجویز شده است، مقدار مصرف دارو در هر نوبت با توجه به وزن و سن و نوع اختلال برای وی توسط پزشک محاسبه می شود. مقدار تجویز شده را حداقل نیم ساعت پیش از اولین وعده غذایی روزانه به کودک خود بدهید.
‎-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو،بلافاصله بعد از یادآوری در صورتی که ۲-۳ساعت از زمان مصرف گذشته است،میل کنید. اما در صورتی که بیش از ۲-۳ ساعت گذشته است،نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و از ۲برابر نمودن مقدار مصرف دارو در یک نوبت نیز خودداری نمایید.
‎توصیه ها
-‎از آنجا که درمان اختلالات تیروئید معمولا طولانی مدت می باشد و دائماً باید توسط پزشک کنترل گردد،لذا تحت نظر پزشک خود بمانید و آزمایشات و معاینات دوره ای که توسط پزشک برای شما تجویز می شود را به طور منظم انجام دهید و مصرف دارو را تا زمانی که پزشک مناسب می داند ادامه دهید.
‎-از آنجایی که لووتیروکسین می تواند با داروهای بسیاری در بدن تداخل ایجاد کند،پیش از شروع مصرف هرگونه فرآورده دارویی،مکمل یا گیاهی به داروساز خود اطلاع دهید و مشاوره ی لازم را دریافت نمایید.
‎بطور مثال مصرف لووتیروکسین با داروهای درمان سو ٔهاضمه، مکمل های حاوی آهن و کلسیم باید حداقل ۲ساعت فاصله داشته باشد زیرا این داروها منجربه کاهش اثر لووتیروکسین می شوند.
‎-شربت های معده حاوی آلومینیوم در مدت درمان با لووتیروکسین نباید مورد استفاده قرار گیرد.
‎-غذاهای غنی از آهن یا کلسیم (لبنیات، گوشت و…) ممکن است باعث کاهش جذب و اثر گذاری لووتیروکسین شوند.
‎-درصورتی که مبتلا به دیابت هستید، ممکن است لووتیروکسین تعادل سطح قند خون شما را بهم بزند و نیاز به تغییر در مقدار مصرفی داروهای دیابت و انسولین مصرفی شما باشد لذا قند خون خود را منظم چک نمایید و توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.
_در صورتی که قصد عمل جراحی یا شروع درمان دارویی برای بیماری دیگر دارید، درمان گر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.
‎عوارض شایع لووتیروکسین :
‎-احساس تهوع و استفراغ ناشی از مصرف این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای چرب و پر ادویه کاهش می یابد.
‎-اسهال خفیف در اوایل درمان ممکن است رخ دهد.در این مدت مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید.
‎-سر درد یکی از عوارض این دارو می باشد در صورت بروز آن آب و مایعات فاقد کافئین به مقدار کافی مصرف نمایید و از داروساز خود در مورد داروی ضد درد مناسب با شرایط خود،مشاوره بگیرید.با این حال در صورتی که سر درد شما طولانی شد و با قرص ضد درد برطرف نگردید، به پزشک مراجعه کنید.
‎-در صورت احساس تپش قلب یا درد قفسه سینه در مدت درمان با این دارو(مصرف داروهایی مانندآمفتامین، فنیل افرین و سودوافدرین این عارضه را تشدید می کند)، با پزشک خود در مورد این عارضه در اسرع وقت صحبت نمایید.
‎-در صورت احساس خستگی شدید، گر گرفتگی، تعریق بیش از حد، مشکلات خواب، کاهش وزن، گرفتگی و درد ماهیچه ای، ریزش مو، خارش پوست و تغییر در عادات ماهیانه با پزشک خود صحبت نمایید تا راهکار مناسب را دریافت نمایید.
مطالب ویژه با همکاری جناب آقای دکتر مهدی شاهمیرانی
با توجه به دستور مصرف لووتیروکسین قبل از صبحانه و مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتون( پنتوپرازول – اسموپرازول – لانسوپرازول – امپرازول – رابپرازول) قبل از صبحانه٬ آيا با تغيير زمان مصرف مي توان از اين تداخل جلوگيري كرد؟
جواب: از رفرنس استاکلی
-این تداخل تایید نشده است. مطالعات با پنتوپرازول و اس امپرازول تغییری در جذب لووتیروکسین نشان ندادند.
-درصورتی که این بیماران که امپرازول به مدت 6 ماه مصرف کرده بودند،به نظر میرسد که نیاز به افزایش اندک دوز لووتیروکسین دارند و مطالعات گذشته نگر نشان دادند که بیماران مصرف کننده لنزوپرازول هم اندکی افزایش در سطح TSH داشتند.
-یک مطالعه گذشته نگر بزرگ از آنالیز بیمارانی که بطور طولانی مدت لووتیروکسین مصرف می کردند، نشان داد این بیمارانی که مهارکننده پمپ پروتون مصرف می کنند باعث افزایش غلظت سرمی TSH می شود. بطور مشابه، مطالعه مشاهده ای دیگر نشان داد که مهارکننده پمپ پروتون در ابتدا باعث افزایش غلظت سرمی TSH شدند ولی در ادامه باعث کاهش آن شدند؛ محققین نتیجه گرفتند که دوز لووتیروکسین باید در این افراد تنظیم شود.
-ولی تمام این مطالعات مشخص نکردند که کدام مهارکننده پمپ پروتون خاص مصرف شود و پیامدهای بالینی برای هر فرد متفاوت است.
-درهرصورت بیمارانی که مهارکننده پمپ پروتون مصرف می کنند ممکن است علائمی از کاهش جذب لووتیروکسین نشان دهند.
-این تداخل ممکن است بعد از چندین ماه گسترش پیدا کند.
-هنوز مطالعات بیشتری نیاز است تا این تداخل را تایید کنند.
Stockley Drug Interaction Updated 2014
پاسخ همین سوال از منابع دیگر:
این داروها با کاهش ترشح اسید معده ممکن است باعث کاهش جذب و اثربخشی لووتیروکسین شوند ( تداخل: گروه C).
می توانید امپرزول و لووتیروکسین را باهم (با فاصله زمانی چند ساعت) تجویز کنید و فقط به بیمار علائم کاهش جذب لووتیروکسین را گوشزد کنید و اینکه می توانید توصیه کنید که تست عملکرد تیرویید ( TFT )، چهار- شش هفته بعد از شروع یا قطع داروهای مهارکننده پمپ پروتون (اگر به طور مزمن مصرف کنند) انجام شود.
Epocrate Drug Interaction 2017.
 آپ تودیت:
– به نظر میرسد ترشح نرمال اسید معده برای جذب هورمونهای تیروئیدی لازم است؛ بنابراین، امپرازول و لانزوپرازول و احتمالا سایر داروهای کاهنده اسید معده با کاهش ترشح اسید معده، ممکن است در جذب لووتیروکسین اختلال ایجاد کنند.
– بعضی داروها میتوانند باعث کاهش
جذب لووتیروکسین شوند از قبیل:
– رزینهای باند شونده صفراوی( کلستیرامین)
– مهارکننده های پمپ پروتون
– کلسیم کربنات
– فروس سولفات
این داروها با لووتیروکسین با احتیاط و با فاصله چندین ساعت از هم ( several hours) قابل تجویز هستند.
Uptodate 2017.
نتیجه نهایی: بیمارانی که به دستور پزشک لووتیروکسین و داروهای مهارکننده پمپ پروتون را استفاده می کنند باید با فاصله چند ساعت این دو دارو مصرف شود و هر ۶ هفته یک بار آزمایش تیروئید TFT  برای اثربخشی لووتیروکسین لازم است.
دکتر مهدی شاهمیرانی

قرص euthyrox 100

چنانچه در خصوص “لووتیروکسین سدیم” سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

 

Euthyrox،
ساخت کشور آلمان، شرکت Merck

 

قرص لوتیروکسین سدیم با نام تجاری  Euthyrox برای تشخیص و درمان کم کاری تیروئید، پیشگیری و درمان گواتر و
سرطان تیروئید و نیز بررسی عملکرد تیروئید به کار می رود

قرص euthyrox 100

موارد منع مصرف

این دارو در تیروتوکسیکوز، سابقه
پرکاری تیروئید، حساسیت به هورمون های تیروئیدی و بیماری های قلبی-عروقی( آنژین
صدری، آترواسکلروزیس، بیماری سرخک کرونر، زیادی فشار خون و انفارکتوس میوکارد)
نباید مصرف شود.

عوارض جانبی

معمولاً با مصرف مقادیر زیاد دارو
ایجاد شده و به صورت درد آنژینی، آریتمی قلبی، طپش قلب،
کرامپ های عضلانی، تاکی کاردی، اسهال، استفراغ، لرزش، بی قراری، تحریک
پذیری، بی خوابی، سردرد، گرگرفتگی، تعریق، کاهش وزن و ضعف عضلانی بروز می
نماید.

موارد احتیاط

در صورت تجویز
همزمان با داروهای ضد انعقاد، تنظیم مقدار مصرف آنها بر اساس زمان
پروترومبین لازم است. کلستیرامین سبب تأخیر و جلوگیری از جذب دارو می شود،
بنابراین بین تجویز دو دارو باید 5-4 ساعت فاصله باشد. مصرف همزمان با
داروهای مقلد سمپاتیک اثر دارو را زیاد می کند و در افراد مبتلا به بیماری
سرخگ کرونر که داروی مقلد سمپاتیک دریافت میکنند، خطر تشدید بیماری کرونر
وجود دارد.

اشکال دارویی

قرص 75،100،125،150، 50 میکروگرم

 

سلام من کم داری تیروئید دارم و دکتر
حدود سه ماه است برای من  Euthyrox100 تجویز
کرده هفته ای دو روز نصف و بقیه 
روزها رو یک عدد می خورم. مدتی هست که دچار خارش بدن شدم آیا می تواند
حساسیت به این دارو باشد؟

سلام

من این دارو رو برای لاغری میخورم ایا اثر داره یا نه ؟

Generic Name: levothyroxine sodium
Dosage Form: tablet

Medically reviewed by Drugs.com. Last updated on Dec 1, 2018.

Hypothyroidism

Euthyrox is indicated in pediatric and adult patients as a replacement therapy in primary (thyroidal), secondary (pituitary), and tertiary (hypothalamic) congenital or acquired hypothyroidism.

Pituitary Thyrotropin (Thyroid-Stimulating Hormone, TSH) Suppression

قرص euthyrox 100

Euthyrox is indicated in pediatric and adult patients as an adjunct to surgery and radioiodine therapy in the management of thyrotropin-dependent well-differentiated thyroid cancer.

Limitations of Use:

Administer Euthyrox tablets orally as a single daily dose, on an empty stomach, one-half to one hour before breakfast.

Administer Euthyrox at least 4 hours before or after drugs known to interfere with Euthyrox absorption [see Drug Interactions (7.1)].

Evaluate the need for dose adjustments when regularly administering within one hour of certain foods that may affect Euthyrox absorption [see Drug Interactions (7.9), Clinical Pharmacology (12.3)].

Administer Euthyrox to infants and children who cannot swallow intact tablets by crushing the tablet, suspending the freshly crushed tablet in a small amount (5 mL to 10 mL or 1 teaspoon to 2 teaspoons) of water and immediately administering the suspension by spoon or dropper. Do not store the suspension. Do not administer in foods that decrease absorption of Euthyrox, such as soybean-based infant formula [see Drug Interactions (7.9)].

The dose of Euthyrox for hypothyroidism or pituitary TSH suppression depends on a variety of factors including: the patient’s age, body weight, cardiovascular status, concomitant medical conditions (including pregnancy), concomitant medications, co-administered food and the specific nature of the condition being treated [see Dosage and Administration (2.3), Warnings and Precautions (5), Drug Interactions (7)]. Dosing must be individualized to account for these factors and dose adjustments made based on periodic assessment of the patient’s clinical response and laboratory parameters [see Dosage and Administration (2.4)].

The peak therapeutic effect of a given dose of Euthyrox may not be attained for 4 to 6 weeks.

Primary Hypothyroidism in Adults and in Adolescents in Whom Growth and Puberty Are Complete

Start Euthyrox at the full replacement dose in otherwise healthy, non-elderly individuals who have been hypothyroid for only a short time (such as a few months). The average full replacement dose of Euthyrox is approximately 1.6 mcg per kg per day (for example: 100 mcg per day to 125 mcg per day for a 70 kg adult).

Adjust the dose by 12.5 mcg to 25 mcg increments every 4 to 6 weeks until the patient is clinically euthyroid and the serum TSH returns to normal. Doses greater than 200 mcg per day are seldom required. An inadequate response to daily doses of greater than 300 mcg per day is rare and may indicate poor compliance, malabsorption, drug interactions, or a combination of these factors.

For elderly patients or patients with underlying cardiac disease, start with a dose of 12.5 mcg per day to 25 mcg per day. Increase the dose every 6 to 8 weeks, as needed until the patient is clinically euthyroid and the serum TSH returns to normal. The full replacement dose of Euthyrox may be less than 1 mcg per kg per day in elderly patients.

In patients with severe longstanding hypothyroidism, start with a dose of 12.5 mcg per day to 25 mcg per day. Adjust the dose in 12.5 mcg to 25 mcg increments every 2 to 4 weeks until the patient is clinically euthyroid and the serum TSH level is normalized.

Secondary or Tertiary Hypothyroidism

Start Euthyrox at the full replacement dose in otherwise healthy, non-elderly individuals. Start with a lower dose in elderly patients, patients with underlying cardiovascular disease or patients with severe longstanding hypothyroidism as described above. Serum TSH is not a reliable measure of Euthyrox dose adequacy in patients with secondary or tertiary hypothyroidism and should not be used to monitor therapy. Use the serum free-T4 (L-thyroxine) level to monitor adequacy of therapy in this patient population. Titrate Euthyrox dosing per above instructions until the patient is clinically euthyroid and the serum free-T4 level is restored to the upper half of the normal range.

Pediatric Dosage – Congenital or Acquired Hypothyroidism

The recommended daily dose of Euthyrox in pediatric patients with hypothyroidism is based on body weight and changes with age as described in Table 1. Start Euthyrox at the full daily dose in most pediatric patients. Start at a lower starting dose in newborns (0 to 3 months) at risk for cardiac failure and in children at risk for hyperactivity (see below). Monitor for clinical and laboratory response [see Dosage and Administration (2.4)].

Newborns (0 to 3 months) at Risk for Cardiac Failure:

Consider a lower starting dose in newborns at risk for cardiac failure. Increase the dose every 4 to 6 weeks as needed based on clinical and laboratory response.

Pediatric Patients at Risk for Hyperactivity:

To minimize the risk of hyperactivity in pediatric patients, start at one-fourth the recommended full replacement dose, and increase on a weekly basis by one-fourth the full recommended replacement dose until the full recommended replacement dose is reached.

Pregnancy

Pre-existing Hypothyroidism: Euthyrox dose requirements may increase during pregnancy. Measure serum TSH and free-T4 as soon as pregnancy is confirmed and, at a minimum, during each trimester of pregnancy. In patients with primary hypothyroidism, maintain serum TSH in the trimester-specific reference range. For patients with serum TSH above the normal trimester-specific range, increase the dose of Euthyrox by 12.5 mcg daily to 25 mcg daily and measure TSH every 4 weeks until a stable Euthyrox dose is reached and serum TSH is within the normal trimester-specific range. Reduce Euthyrox dosage to pre-pregnancy levels immediately after delivery and measure serum TSH levels 4 to 8 weeks postpartum to ensure Euthyrox dose is appropriate.

New Onset Hypothyroidism: Normalize thyroid function as rapidly as possible. In patients with moderate to severe signs and symptoms of hypothyroidism, start Euthyrox at the full replacement dose (1.6 mcg per kg body weight per day). In patients with mild hypothyroidism (TSH less than 10 mIU per liter) start Euthyrox at 1 mcg per kg body weight per day. Evaluate serum TSH every 4 weeks and adjust Euthyrox dosage until a serum TSH is within the normal trimester-specific range [see Use in Specific Populations (8.1)].

TSH Suppression in Well-Differentiated Thyroid Cancer

The dose of Euthyrox should target TSH levels within the desired therapeutic range. This may require a Euthyrox dose of greater than 2 mcg per kg per day, depending on the target level for TSH suppression.

Assess the adequacy of therapy by periodic assessment of laboratory tests and clinical evaluation. Persistent clinical and laboratory evidence of hypothyroidism despite an apparent adequate replacement dose of Euthyrox may be evidence of inadequate absorption, poor compliance, drug interactions, or a combination of these factors.

Adults

In adult patients with primary hypothyroidism, monitor serum TSH levels after an interval of 6 to 8 weeks after any change in dose. In patients on a stable and appropriate replacement dose, evaluate clinical and biochemical response every 6 to 12 months and whenever there is a change in the patient’s clinical status.

Pediatrics

In patients with congenital hypothyroidism, assess the adequacy of replacement therapy by measuring both serum TSH and total or free-T4. Monitor TSH and total or free-T4 in children as follows: 2 and 4 weeks after the initiation of treatment, 2 weeks after any change in dosage, and then every 3 to 12 months thereafter following dose stabilization until growth is completed. Poor compliance or abnormal values may necessitate more frequent monitoring. Perform routine clinical examination, including assessment of development, mental and physical growth, and bone maturation, at regular intervals.

While the general aim of therapy is to normalize the serum TSH level, TSH may not normalize in some patients due to in utero hypothyroidism causing a resetting of pituitary-thyroid feedback. Failure of the serum T4 to increase into the upper half of the normal range within 2 weeks of initiation of Euthyrox therapy and/or of the serum TSH to decrease below 20 mIU per liter within 4 weeks may indicate the child is not receiving adequate therapy. Assess compliance, dose of medication administered, and method of administration prior to increasing the dose of Euthyrox [see Warnings and Precautions (5.4) and Use in Specific Populations (8.4)])].

Secondary and Tertiary Hypothyroidism

Monitor serum free-T4 levels and maintain in the upper half of the normal range in these patients.

Euthyrox tablets are uncoated, off-white, round and flat on both sides with a beveled edge, and a dividing score on both sides available as:

قرص euthyrox 100

Euthyrox is contraindicated in patients with uncorrected adrenal insufficiency [see Warnings and Precautions (5.3)].

Overtreatment with levothyroxine may cause an increase in heart rate, cardiac wall thickness, and cardiac contractility and may precipitate angina or arrhythmias, particularly in patients with cardiovascular disease and in elderly patients. Initiate Euthyrox therapy in this population at lower doses than those recommended in younger individuals or in patients without cardiac disease [see Dosage and Administration (2.3), Use in Specific Populations (8.5)].

Monitor for cardiac arrhythmias during surgical procedures in patients with coronary artery disease receiving suppressive Euthyrox therapy. Monitor patients receiving concomitant Euthyrox and sympathomimetic agents for signs and symptoms of coronary insufficiency. If cardiovascular symptoms develop or worsen, reduce or withhold the Euthyrox dose for one week and restart at a lower dose.

Myxedema coma is a life-threatening emergency characterized by poor circulation and hypometabolism, and may result in unpredictable absorption of levothyroxine sodium from the gastrointestinal tract. Use of oral thyroid hormone drug products is not recommended to treat myxedema coma. Administer thyroid hormone products formulated for intravenous administration to treat myxedema coma.

Thyroid hormone increases metabolic clearance of glucocorticoids. Initiation of thyroid hormone therapy prior to initiating glucocorticoid therapy may precipitate an acute adrenal crisis in patients with adrenal insufficiency. Treat patients with adrenal insufficiency with replacement glucocorticoids prior to initiating treatment with Euthyrox [see Contraindications (4)].

Euthyrox has a narrow therapeutic index. Over- or under-treatment with Euthyrox may have negative effects on growth and development, cardiovascular function, bone metabolism, reproductive function, cognitive function, emotional state, gastrointestinal function, and on glucose and lipid metabolism. Titrate the dose of Euthyrox carefully and monitor response to titration to avoid these effects [see Dosage and Administration (2.4)]. Monitor for the presence of drug or food interactions when using Euthyrox and adjust the dose as necessary [see Drug Interactions (7), Clinical Pharmacology (12.3)].

Addition of levothyroxine therapy in patients with diabetes mellitus may worsen glycemic control and result in increased antidiabetic agent or insulin requirements. Carefully monitor glycemic control after starting, changing, or discontinuing Euthyrox [see Drug Interactions (7.2)].

Increased bone resorption and decreased bone mineral density may occur as a result of levothyroxine over-replacement, particularly in post-menopausal women. The increased bone resorption may be associated with increased serum levels and urinary excretion of calcium and phosphorous, elevations in bone alkaline phosphatase, and suppressed serum parathyroid hormone levels. Administer the minimum dose of Euthyrox that achieves the desired clinical and biochemical response to mitigate against this risk.

Adverse reactions associated with Euthyrox therapy are primarily those of hyperthyroidism due to therapeutic overdosage [see Warnings and Precautions (5), Overdosage (10)]. They include the following:

Seizures have been reported rarely with levothyroxine therapy.

Adverse Reactions in Pediatric Patients

Pseudotumor cerebri and slipped capital femoral epiphysis have been reported in pediatric patients receiving levothyroxine therapy. Overtreatment may result in craniosynostosis in infants and premature closure of the epiphyses in pediatric patients with resultant compromised adult height.

Hypersensitivity Reactions

Hypersensitivity reactions to inactive ingredients have occurred in patients treated with thyroid hormone products. These include urticaria, pruritus, skin rash, flushing, angioedema, various gastrointestinal symptoms (abdominal pain, nausea, vomiting and diarrhea), fever, arthralgia, serum sickness and wheezing. Hypersensitivity to levothyroxine itself is not known to occur.

Many drugs can exert effects on thyroid hormone pharmacokinetics (e.g. absorption, synthesis, secretion, catabolism, protein binding, and target tissue response) and may alter the therapeutic response to Euthyrox (see Tables 2 – 5).

Addition of Euthyrox therapy in patients with diabetes mellitus may worsen glycemic control and result in increased antidiabetic agent or insulin requirements. Carefully monitor glycemic control, especially when Euthyrox is started, changed, or discontinued [see Warnings and Precautions (5.5)].

Euthyrox increases the response to oral anticoagulant therapy. Therefore, a decrease in the dose of anticoagulant may be warranted with correction of the hypothyroid state or when the Euthyrox dose is increased. Closely monitor coagulation tests to permit appropriate and timely dosage adjustments.

Euthyrox may reduce the therapeutic effects of digitalis glycosides. Serum digitalis glycoside levels may decrease when a hypothyroid patient becomes euthyroid, necessitating an increase in the dose of digitalis glycosides.

Concurrent use of tricyclic (e.g., amitriptyline) or tetracyclic (e.g., maprotiline) antidepressants and Euthyrox may increase the therapeutic and toxic effects of both drugs, possibly due to increased receptor sensitivity to catecholamines. Toxic effects may include increased risk of cardiac arrhythmias and central nervous system stimulation. Euthyrox may accelerate the onset of action of tricyclics. Administration of sertraline in patients stabilized on Euthyrox may result in increased Euthyrox requirements.

Concurrent use of ketamine and Euthyrox may produce marked hypertension and tachycardia. Closely monitor blood pressure and heart rate in these patients.

Concurrent use of sympathomimetics and Euthyrox may increase the effects of sympathomimetics or thyroid hormone. Thyroid hormones may increase the risk of coronary insufficiency when sympathomimetic agents are administered to patients with coronary artery disease.

Concurrent use of tyrosine-kinase inhibitors such as imatinib may cause hypothyroidism. Closely monitor TSH levels in such patients.

Consumption of certain foods may affect Euthyrox absorption thereby necessitating adjustments in dosing [see Dosage and Administration (2.1)]. Soybean flour (infant formula), cottonseed meal, walnuts, and dietary fiber may bind and decrease the absorption of Euthyrox from the gastrointestinal tract. Grapefruit juice may delay the absorption of levothyroxine and reduce its bioavailability.

Consider changes in TBG concentration when interpreting T4 and T3 values. Measure and evaluate unbound (free) hormone and/or determine the free-T4 index (FT4I) in this circumstance. Pregnancy, infectious hepatitis, estrogens, estrogen containing oral contraceptives, and acute intermittent porphyria increase TBG concentrations. Nephrosis, severe hypoproteinemia, severe liver disease, acromegaly, androgens and corticosteroids decrease TBG concentration. Familial hyper- or hypo-thyroxine binding globulinemias have been described, with the incidence of TBG deficiency approximating 1 in 9000.

Risk Summary

Experience with levothyroxine use in pregnant women, including data from post-marketing studies, have not reported increased rates of major birth defects or miscarriages (see Data). There are risks to the mother and fetus associated with untreated hypothyroidism in pregnancy. Since thyroid-stimulating hormone (TSH) levels may increase during pregnancy, TSH should be monitored and Euthyrox dosage adjusted during pregnancy (see Clinical Considerations). There are no animal studies conducted with levothyroxine during pregnancy. Euthyrox should not be discontinued during pregnancy and hypothyroidism diagnosed during pregnancy should be promptly treated.

The estimated background risk of major birth defects and miscarriage for the indicated population is unknown. In the U.S. general population, the estimated background risk of major birth defects and miscarriage in clinically recognized pregnancies is 2 to 4% and 15 to 20%, respectively.

Clinical Considerations

Disease-Associated Maternal and/or Embryo/Fetal Risk

Maternal hypothyroidism during pregnancy is associated with a higher rate of complications, including spontaneous abortion, gestational hypertension, pre-eclampsia, stillbirth, and premature delivery. Untreated maternal hypothyroidism may have an adverse effect on fetal neurocognitive development.

Dose Adjustments During Pregnancy and Postpartum Period

Pregnancy may increase Euthyrox requirements. Serum TSH level should be monitored and the Euthyrox dosage adjusted during pregnancy. Since postpartum TSH levels are similar to preconception values, the Euthyrox dosage should return to the pre-pregnancy dose immediately after delivery [see Dosage and Administration (2.3)].

Data

Human Data

Levothyroxine is approved for use as a replacement therapy for hypothyroidism. There is a long experience of levothyroxine use in pregnant women, including data from post-marketing studies that have not reported increased rates of fetal malformations, miscarriages or other adverse maternal or fetal outcomes associated with levothyroxine use in pregnant women.

Risk Summary

Limited published studies report that levothyroxine is present in human milk. However, there is insufficient information to determine the effects of levothyroxine on the breastfed infant and no available information on the effects of levothyroxine on milk production. Adequate levothyroxine treatment during lactation may normalize milk production in hypothyroid lactating mothers. The developmental and health benefits of breastfeeding should be considered along with the mother’s clinical need for Euthyrox and any potential adverse effects on the breastfed infant from Euthyrox or from the underlying maternal condition.

The initial dose of Euthyrox varies with age and body weight. Dosing adjustments are based on an assessment of the individual patient’s clinical and laboratory parameters [see Dosage and Administration (2.3,2.4)].

In children in whom a diagnosis of permanent hypothyroidism has not been established, discontinue Euthyrox administration for a trial period, but only after the child is at least 3 years of age. Obtain serum T4 and TSH levels at the end of the trial period, and use laboratory test results and clinical assessment to guide diagnosis and treatment, if warranted.

Congenital Hypothyroidism [see Dosage and Administration (2.3,2.4)]

Rapid restoration of normal serum T4 concentrations is essential for preventing the adverse effects of congenital hypothyroidism on intellectual development as well as on overall physical growth and maturation. Therefore, initiate Euthyrox therapy immediately upon diagnosis. Levothyroxine is generally continued for life in these patients.

Closely monitor infants during the first 2 weeks of Euthyrox therapy for cardiac overload, arrhythmias, and aspiration from avid suckling.

Closely monitor patients to avoid undertreatment or overtreatment. Undertreatment may have deleterious effects on intellectual development and linear growth. Overtreatment has been associated with craniosynostosis in infants, may adversely affect the tempo of brain maturation, and accelerate the bone age, with resultant premature closure of the epiphyses and compromised adult stature.

Acquired Hypothyroidism in Pediatric Patients

Closely monitor patients to avoid undertreatment and overtreatment. Undertreatment may result in poor school performance due to impaired concentration and slowed mentation and in reduced adult height. Overtreatment may accelerate the bone age and result in premature epiphyseal closure and compromised adult stature.

Treated children may manifest a period of catch-up growth, which may be adequate in some cases to normalize adult height. In children with severe or prolonged hypothyroidism, catch-up growth may not be adequate to normalize adult height.

Because of the increased prevalence of cardiovascular disease among the elderly, initiate Euthyrox at less than the full replacement dose [see Warnings and Precautions (5.1) and Dosage and Administration (2.3)]. Atrial arrhythmias can occur in elderly patients. Atrial fibrillation is the most common of the arrhythmias observed with levothyroxine overtreatment in the elderly.

The signs and symptoms of overdosage are those of hyperthyroidism [See Warnings and Precautions (5.4) and Adverse Reactions (6)]. In addition, confusion and disorientation may occur. Cerebral embolism, shock, coma, and death have been reported. Seizures occurred in a 3 year-old child ingesting 3.6 mg levothyroxine. Symptoms may not necessarily be evident or may not appear until several days after ingestion of levothyroxine sodium.

Reduce the Euthyrox dose or discontinue temporarily if signs or symptoms of overdosage occur. Initiate appropriate supportive treatment as dictated by the patient’s medical status.

For current information on the management of poisoning or overdosage, contact the National Poison Control Center at 1-800-222-1222 or www.poison.org.

Euthyrox contains the active ingredient, levothyroxine, a synthetic crystalline levothyroxine (T4) in sodium salt form. It is chemically designated as L-3,3′,5,5′-tetraiodothyronine monosodium hydrate. Synthetic T4 is identical in chemical structure to the T4 produced in the human thyroid gland. Levothyroxine sodium has the molecular formula C15H10I4NNaO4 ∙ xH2O, molecular weight of 798.85 (anhydrous), and structural formula as shown:

Euthyrox tablets for oral administration are supplied in the following strengths: 25 mcg, 50 mcg, 75 mcg, 88 mcg, 100 mcg, 112 mcg, 125 mcg, 137 mcg, 150 mcg, 175 mcg, and 200 mcg. Inactive ingredients citric acid anhydrous, corn starch, gelatin, magnesium stearate, mannitol, sodium croscarmellose.

Thyroid hormones exert their physiologic actions through control of DNA transcription and protein synthesis. Triiodothyronine (T3) and L-thyroxine (T4) diffuse into the cell nucleus and bind to thyroid receptor proteins attached to DNA. This hormone nuclear receptor complex activates gene transcription and synthesis of messenger RNA and cytoplasmic proteins.

The physiological actions of thyroid hormones are produced predominantly by T3, the majority of which (approximately 80%) is derived from T4 by deiodination in peripheral tissues.

Oral levothyroxine sodium is a synthetic T4 hormone that exerts the same physiologic effect as endogenous T4, thereby maintaining normal T4 levels when a deficiency is present.

Absorption

Absorption of orally administered T4 from the gastrointestinal tract ranges from 40% to 80%. The majority of the levothyroxine dose is absorbed from the jejunum and upper ileum. The relative bioavailability of Euthyrox tablets, compared to an equal nominal dose of oral levothyroxine sodium solution, is approximately 99%. T4 absorption is increased by fasting, and decreased in malabsorption syndromes and by certain foods such as soybeans. Dietary fiber decreases bioavailability of T4. Absorption may also decrease with age. In addition, many drugs and foods affect T4 absorption [see Drug Interactions (7)].

Distribution

Circulating thyroid hormones are greater than 99% bound to plasma proteins, including thyroxine-binding globulin (TBG), thyroxine-binding prealbumin (TBPA), and thyroxine-binding albumin (TBA), whose capacities and affinities vary for each hormone. The higher affinity of both TBG and TBPA for T4 partially explains the higher serum levels, slower metabolic clearance, and longer half-life of T4 compared to T3. Protein-bound thyroid hormones exist in reverse equilibrium with small amounts of free hormone. Only unbound hormone is metabolically active. Many drugs and physiologic conditions affect the binding of thyroid hormones to serum proteins [see Drug Interactions (7)]. Thyroid hormones do not readily cross the placental barrier [see Use in Specific Populations (8.1)].

Elimination

Metabolism

T4 is slowly eliminated (Table 6). The major pathway of thyroid hormone metabolism is through sequential deiodination. Approximately 80% of circulating T3 is derived from peripheral T4 by monodeiodination. The liver is the major site of degradation for both T4 and T3, with T4 deiodination also occurring at a number of additional sites, including the kidney and other tissues. Approximately 80% of the daily dose of T4 is deiodinated to yield equal amounts of T3 and reverse T3 (rT3). T3 and rT3 are further deiodinated to diiodothyronine. Thyroid hormones are also metabolized via conjugation with glucuronides and sulfates and excreted directly into the bile and gut where they undergo enterohepatic recirculation.

Excretion

Thyroid hormones are primarily eliminated by the kidneys. A portion of the conjugated hormone reaches the colon unchanged and is eliminated in the feces. Approximately 20% of T4 is eliminated in the stool. Urinary excretion of T4 decreases with age.

Animal studies have not been performed to evaluate the carcinogenic potential, mutagenic potential, or effects on fertility of levothyroxine.

Euthyrox (levothyroxine sodium) tablets are uncoated, off-white, round and flat on both sides with a beveled edge, and a dividing score on both sides available as:

Each carton contains 30 tablets with 2 blister packs. Each blister pack contains 15 tablets placed in individual cavities.

Store between 20°C to 25°C (68°F to 77°F), with excursions permitted between 15°C to 30°C (59°F to 86°F). Protect from light and moisture, avoid heat. Do not separate the individual cavities containing the tablet from the intact blister and do not remove the individual tablets from blister packaging until ready to use.

Inform the patient of the following information to aid in the safe and effective use of Euthyrox:

Dosing and Administration

Important Information

Adverse Reactions

Rx Only

Manufactured by:
Merck KGaA
Frankfurter Straße 250
64293 Darmstadt, Germany

Marketed by:
Provell Pharmaceuticals, LLC
1801 Horseshoe Pike – Suite 1
Honey Brook, PA 19344 US

Revised: 09/2018

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
25 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-025-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
50 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-050-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
75 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-075-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
88 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-088-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
100 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-100-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
112 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-112-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
125 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-125-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
137 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-137-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
150 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-150-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
175 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-175-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Euthyrox®
(levothyroxine sodium) tablets
200 mcg per tablet, USP

Rx only

NDC 72305-200-30

Do not remove individual tablets from
blister packaging until ready to use.

30 Tablets (2 x 15 tablets per blister pack)

PROVELL
PHARMACEUTICALS LLC

Medical Disclaimer

Other brands: Synthroid, Tirosint, Levoxyl, Levothroid, … +4 more

levothyroxine, Synthroid, Armour Thyroid, Tirosint, liothyronine, Levoxyl, Cytomel, NP Thyroid


Euthyrox reviews

The easiest way to lookup drug information, identify pills, check interactions and set up your own personal medication records. Available for Android and iOS devices.

Subscribe to Drugs.com newsletters for the latest medication news, alerts, new drug approvals and more.

Drugs.com provides accurate and independent information on more than 24,000 prescription drugs, over-the-counter medicines and natural products. This material is provided for educational purposes only and is not intended for medical advice, diagnosis or treatment. Data sources include IBM Watson Micromedex (updated 1 July 2019), Cerner Multum™ (updated 1 July 2019), Wolters Kluwer™ (updated 29 June 2019) and others.

Third Party Advertising

We comply with the HONcode standard for trustworthy health information – verify here

Copyright © 2000-2019 Drugs.com. All rights reserved.

%PDF-1.5
%
1 0 obj
>>>
endobj
2 0 obj
>
endobj
3 0 obj
>/ExtGState>/ProcSet[/PDF/Text/ImageB/ImageC/ImageI] >>/MediaBox[ 0 0 595.32 842.04] /Contents 4 0 R/Group>/Tabs/S/StructParents 0>>
endobj
4 0 obj
>
stream
xMk09J5F!ޏnɒu%Cn]bd,2/faii1Mai6BB8’9h]3+MO4}oUj7Kϊ%̓8.!}`Ax
ıD0`2KAʤ,L“>rBP(UI2pbЕG(e!B@-O@]4eVl/u0ƨ/2QQP2TF%Aeb8Ckz9I~`l͍U󣶟SCwfmb~>wczPXdd {Wo3 eU

This medication is a thyroid hormone. Typically, it is used as a thyroid hormone supplement. It requires a few weeks to take effect.

This medication is typically used only once a day. However, your doctor or pharmacist may have suggested a different schedule that is more appropriate for you. You should take this medication at approximately the same time each day.

Important: Follow the instructions on the label. Do not use more of this product, or more often, than prescribed. It must be used regularly and continuously to maintain its beneficial effects. Be sure to keep an adequate supply on hand.

To ensure effectiveness, avoid taking milk, dairy products, antacids or mineral supplements (calcium, iron, magnesium or zinc) for at least 4 hours before and after taking this medication.

This product is generally well tolerated and rarely causes side effects. When side effects do occur, they usually disappear on their own, without further treatment. If you think this medication may be causing side effects, talk to your doctor or pharmacist. He or she can help you to determine whether or not the medication is the source of the problem.

قرص euthyrox 100

As with most medications, this product should be stored at room temperature. Store it in a secure location where it will not be exposed to excessive heat, moisture or direct sunlight. Keep it out of reach of young children. Make sure that any leftover portion is disposed of safely.

This medication may interact with other medications or supplements, sometimes significantly. Many interactions, however, may be dealt with by a dosage adjustment or a change in medication schedule. Check with your pharmacist before using this medication in combination with any other medications (including non-prescription products), vitamins or natural products.

Blood tests must be done regularly while using this medication. A blood sample will indicate whether your treatment is having the desired effect. It will also provide the necessary information for adjusting the dosage to the lowest effective dose, thus decreasing the risk of adverse effects. Be sure to keep all your appointments.

Symptoms that suggest the dosage may be too high include: Increased appetite, dry/brittle/fine hair, diarrhea, weakness, fatigue, insomnia, intolerance to heat, heart palpitations, weight loss, excessive perspiration, nervousness, anxiety, irritability, confusion, tremor, menstrual irregularities.

Symptoms that suggest the dosage may be too low include: Constipation, depression, excessive fatigue, weakness, weight gain, intolerance to cold, brittle nails, cold and dry skin, heavy menstrual bleeding, menstrual irregularities, muscle pain, dry/brittle/fine hair, slow speech.


It is important to tell the health professionals you consult:

%PDF-1.4
%
53 0 obj
>
endobj

59 0 obj
>/Filter/FlateDecode/ID[]/Index[53 15]/Info 52 0 R/Length 52/Prev 30932/Root 54 0 R/Size 68/Type/XRef/W[1 2 1]>>stream
hbbd“b`@ H0LG@

%PDF-1.7
%
1 0 obj
>/Metadata 565 0 R/ViewerPreferences 566 0 R>>
endobj
2 0 obj
>
endobj
3 0 obj
>/ExtGState>/ProcSet[/PDF/Text/ImageB/ImageC/ImageI] >>/MediaBox[ 0 0 595.32 841.92] /Contents 4 0 R/Group>/Tabs/S/StructParents 0>>
endobj
4 0 obj
>
stream
x=ko9?Gi1Mჭ;wvv2’q[[ 7KD]dU,|~a3ln>/o7/}wO7n6wo~~_]?>nn.._JIn_?_]{50LEȤFG_Ywdܿ_x~֯CSf
TlXI4**ǩ†Oax’8Vv@$)NM8″J?gf;|`Qi?kuqF3!@zhcsR_j Bֿ.ݏ-AA)H+.EyYHkxBOm3@?YTb-p_,>|ZŰyNF.”‘GTNZk#9ĤPLql??{?n0+0Gp!W,Y!XbQLb$`gF*^F}R|^FZd[16-[gd|27,1Ҭu S%|xt5GqaaA

قرص euthyrox 100
قرص euthyrox 100
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *