مجازات نزاع دسته جمعي

خواص دارویی و گیاهی

مجازات نزاع دسته جمعي
مجازات نزاع دسته جمعي

درگیری و نزاع دسته جمعی و زد و خورد گروهی که منجر به ایجاد ضرب و جرح گردد و خسارتی را به کسی وارد کند ، در قانون جرم شناخته می شود و برای کسانی که مرتکب این جرم گردند ، جرائمی در نظر گرفته شده است ، در این مقاله ، جریمه نزاع دسته جمعی مورد بررسی قرار گرفته شده است  . 

قانون جریمه نزاع دسته جمعی را که در آن مرتکبین ، باید بیشتر از دو نفر باشند ، را در زمره ی جرائم علیه اشخاص مطرح کرده و جرم نزاع عمومی در زیر مجموعه جرائم علیه امنیت و آسایش عمومی قلمداد می گردد و قانون مجازات مرتکبین را به عنوان مختل کنندگان در نظم جامعه مورد مجازات قرار می دهد ، در مرحله بعد اگر نزاع به ایجاد صدمه جسمی و یا قتل منجر شده باشد ، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بر طبق ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی ، هر گاه افرادی با یکدیگر نزاع کنند  ،هریک از شرکت کنندگان در نزاع و درگیری به حسب مواردی که در نزاع انجام داده اند ،مجازات میشوند .

– در موردی که نزاع به قتل منجر شود ، جریمه ی آن از یک سال تا سه سال حبس

– در موردی که نقص عضو ایجاد گردد شش ماه تا سه سال حبسمجازات نزاع دسته جمعي

– در صورتی که به ضرب و جرح منجر شود از سه ماه تا یک سال حبس

اما در مواردی که نزاع به خاطر دفاع از خود بوده و فرد مجبور به نزاع شده باشد ، دیگر مشمول مجازات نخواهد گردید ، البته اثبات این امر باید با دلیل و مدارکی باشد که بتوان دفاع از خود را به دادگاه اثبات کند .

نزاع دسته جمعی از جمله جرائمی شناخته می شود ، که امر جرم باید محقق گردد و نتیجه ای از آن حاصل گردد ، یعنی نزاع به ایراد ضرب و جرح منتهی شود تا بتوان علیه آن اقامه دعوی کرد .

ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی برای مرتکبین نزاع علاوه بر جریمه حبس ، قصاص در صورت قتل و دادن دیه را نیز پیش بینی کرده است و حتی اگر قاتل مشخص شود ، باز افراد دیگر به مجازات اعمال خود مطابق با قانون خواهند رسید.

به هر حال جرم نزاع دسته جمعی به هر علتی که باشد ، به خاطر بر هم زدن نظم جامعه ، توسط قانون نادیده گرفته نخواهد شد و اگر در این نزاع به اموال عمومی و یا موسسات دولتی صدمه ای وارد شود نزاع کنندگان علاوه بر جرائم مصوب در قانون باید نسبت به جبران خسارت به اموال دولتی نیز اقدام کنند و قانون در این مورد سختگیری بیشتری اعمال خواهد کرد.

هر فردی که در نزاع گروهی شرکت کند ،  در قانون هم به جرم او به طور کلی و هم به صورت فردی توجه می شود و چه آسیب دیده باشد و چه آسیب وارد کرده باشد ، برای مجرم مجازات مقرر می گردد ، به هر حال به همه افراد جامعه توصیه شده است که از نزاع به صورت گروهی پرهیز و تا حد ممکن در صورت بروز مشکل از درگیری و نزاع دوری و با حفظ آرامش خود از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنند.

در صورت نیاز به وکیل برای دعاوی شرکت در نزاع دسته جمعی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.


پاسخگویی از 9 – 17


پاسخگویی خارج از ساعات کاری

مؤسسه حقوقی پندار با بهره گیری از وکلای مجرب پایه یک دادگستری در زمینه تمام امور دعاوی حقوقی و کیفری در زمینه های مختلف، با سابقه بیش از صدها پرونده موفق و پشتوانه رضایت مراجعین، آمادگی قبول وکالت و ارائه مشاوره در دعاوی ملکی، ثبتی، کیفری، امور خانواده  و امور حقوقی شرکت ها در کمترین زمان ممکن و بهترین هزینه وکالت را دارد.


بر آن شدیم با راه اندازی وب سایت موسسه حقوقی پندار هموطنان عزیز را در یاری رساندن در امور حقوقی مانند، دعاوی ملکی، دعاوی حقوقی ، دعاوی کیفری و مشکلات خانوادگی و تنظیم قراردادها و … هر چه بهتر و بروز تر یاری رسانیم

تلفن مشاوره حقوقی:

پاسخگویی از ۹ – ۱۸ :                  88373652-021

پاسخگویی خارج از ساعات کاری:   ۰۴۴۶۵۰۵–۰۹۱۲

                                               ۰۹۱۲-۰۴۴۷۵۰۵


منازعه یکی از جرایم علیه اشخاص محسوب می‌شود که غیر قابل گذشت است. تحقق این جرم، منوط به شرکت حداقل سه نفر و ایجاد یکی از نتایج مصرح در ماده ۶۱۵ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی است. گاهی اوقات وقوع جنایت در شرایط خاص، علاوه بر مجازات معین، موجب کیفر تعزیری نیز می‌شود.

منازعه با یکدیگر، شرایط و موقعیت خاصی است که وقوع جنایت در آن وضعیت، موجب تعزیر خواهد بود.منازعه به این معنا است که همه شرکت‌کنندگان مرتکب زد و خورد شوند؛ حال اگر گروهی صرفاً مضروب واقع شده و عکس‌العملی از خود نشان ندهند، مشمول شرکت در نزاع دسته‌جمعی نخواهند بود. مجازات هر یک از شرکت‌کنندگان در نزاع، حسب نتایج حاصله متفاوت خواهد بود و در هر حال فارغ از اینکه عامل جنایت مشخص باشد یا خیر، تمامی شرکت‌کنندگان در نزاع قابل مجازات هستند و در صورت معلوم بودن عامل جنایت خاص، مجازات قصاص یا دیه نیز در خصوص وی اجرا خواهد شد. جبران ضرر و زیان ناشی از منازعه، بر عهده همه منازعه‌کنندگان اعم از ضارب و مصدوم است.

بر اساس ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی، «هرگاه عده‌ای با یکدیگر منازعه کنند، هر یک از شرکت‌کنندگان در نزاع، حسب مورد به مجازات مقرر محکوم می‌شوند…»

عنصر مادی منازعه، شرکت در نزاع دسته‌جمعی است؛ به این معنا که عمل هر یک از شرکا ‌تأثیر در وقوع جرم داشته باشد و جزیی از جرم انجام‌گرفته باشد.مجازات نزاع دسته جمعي

رفتار فیزیکی لازم برای تحقق این جرم، فعل مثبت به شکل عملی، و نه لفظی یا نظایر آن است. این جرم مقید به وسیله خاصی نیست و ممکن است صرفا با استفاده از ضربات دست و پا صورت پذیرد یا از وسایل ساده مثل چوب و سنگ یا از سلاح گرم استفاده شود.علاوه بر این، عمل نزاع‌کنندگان باید در تقابل و در زمان و مکان واحد از لحاظ عرفی باشد که شرط علنی بودن، موجب خروج برخی از مصادیق جرم از شمول کلی آن می‌شود؛ بنابراین وجود چنین شرطی، منوط به تصریح قانون است و در متن ماده حاضر نیز چنین قیدی دیده نمی‌شود.

آنچه در جرم منازعه مهم است، اثبات اصل مداخله در نزاع است؛ فارغ از اینکه مداخله وی منجر به نتیجه خاص شده یا نشده باشد.لازم به ذکر است که اگر یکی از شرکت‌کنندگان در نزاع، دارای علل رافع مسئولیت کیفری باشد، این موضوع تاثیری در کاهش تعداد منازعین و خروج امر از شمول ماده ۶۱۵ ندارد.آنچه که در مورد احتساب فرد برخوردار از یکی از عوامل رافع مسئولیت در تعیین تعداد منازعه‌کنندگان گفته شد، در علل موجهه جرم صادق نیست.

بنابراین هر گاه یکی از سه نفر در حال دفاع مشروع باشد، علاوه بر اینکه عمل خود وی به موجب تبصره یک ماده ۶۱۵، مشمول این ماده نخواهد بود، عمل دو نفر دیگر را نیز به دلیل نرسیدن به حد نصاب (سه نفر) نمی‌توان جرم منازعه دانست.در صورت عدم تحقق این نتایج، حتی اگر منازعه به نتایجی مثل هتک حیثیت یا اخلال در آسایش عمومی منتهی شود، مورد مشمول ماده ۶۱۵ نخواهد شد اما ممکن است تحت شمول مواد دیگری از قبیل مواد ۶۱۷ و ۶۱۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی شود.

شرکت در قتل یک جرم مطلق نیست بلکه تحقق آن منوط به حصول و مقید به نتیجه است و این نتایج با عناوین قتل، نقض عضو یا جرح و ضرب در ماده ۶۱۵ بیان شده است.گفتنی است که صرف تحقق یکی از نتایج سه‌گانه مذکور در ماده ۶۱۵ کافی نیست، بلکه این نتایج باید ناشی از منازعه باشد؛ به عبارت دیگر وجود رابطه سببیت بین منازعه و نتایج مذکور ضروری است.نتایج مذکور باید در صحنه منازعه رخ دهند تا مشمول ماده ۶۱۵ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی شوند اما اینکه این نتایج علیه نزاع‌کنندگان یا علیه کسانی که بدون دخالت در نزاع وارد صحنه شدند، اتفاقی بیفتد، تفاوتی از ناحیه شمول ماده نمی‌کند که منطبق با رای دیوان عای کشور است.(رای شماره ۳۱۴ مورخ ۲۲/۲/۱۳۱۸ دیوان عالی کشور)با توجه به عبارت «منتهی شود» در متن ماده می‌توان گفت که نتایج، محدود به آنچه در صحنه درگیری به وجود آمده، نیست بلکه نتایجی نیز که سبب آن، حین نزاع ایجاد شده است، به عنوان نتایج ناشی از منازعه تلقی خواهد شد.

عنصر معنوی این جرم، سوء نیت عام بوده و تعمد در شرکت در منازعه لازم است.

ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی مقرر می‌دارد: «هر یک از شرکت‌کنندگان در نزاع حسب مورد به مجازات زیر محکوم می‌شوند:

به عبارت دیگر اگر یکی از منازعین مرتکب قتل فرد دیگری شده باشد، حسب مورد مجازات قتل عمدی یا قتل غیرعمدی را نیز باید تحمل کند.

همان‌گونه که گفته شد، مجازات حبس مقرر در بندهای سه‌گانه ماده ۶۱۵ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، اعم از اینکه عامل صدمه مشخص باشد یا نامشخص، لازم‌الاجرا است. بدیهی است که اگر عامل صدمه مشخص نباشد، نمی‌توان صحبت از قصاص نفس یا عضو به میان آورد چرا که با شک و شبهه نمی‌توان حکم به قصاص نفس یا عضو دیگری صادر کرد و مسلما این امر خلاف منطق و موازین شرعی است.

برخی معتقدند که مطالبه ضرر و زیان در جایی که عامل مشخص نیست، وجاهت قانونی ندارد زیرا وقتی عامل صدمه مشخص نباشد به لحاظ عدم احراز رابطه علیت بین رفتار مرتکب و صدمه، موجبی برای مطالبه ضرر و زیان نیست. در نتیجه در بحث منازعه صرفا می‌توان اقامه شکایت کیفری کرد اما به نظر می‌رسد که امکان مطالبه دیه وجود دارد. چون صدمه‌ای اعم از قتل یا جرح یا نقص عضو وارد شده و بدون تردید منازعه نیز سبب آن بوده است.

همکاری با گروه وکلای یاسا، تجربه ای زیبا در زمینه تحقق عدالت در هر ابعادی برای من بوده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

۸۷۱۳۲ (۰۲۱)


رزرو مشاوره و ارزیابی پرونده با بهترین وکیل یاسا.
(۰۲۱) ۸۷۱۳۲ داخلی ۹۰۶

اگر سایت گروه وکلای یاسا به شما جهت حل مشکلات حقوقی کمک کرده است لطفا با شماره ۸۷۱۳۲ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید تا وکالت پرونده شمارا به عهده بگیریم.


مشاوره با وکیل
(۰۲۱) ۸۷۱۳۲

سلام خسته نباشید. من  هستم دانش آموز سال سوم ادبیات دبیرستان  . من در یک دعوا در مدرسه اقدام به میانجی گری کردم و یکی از همراهان کسی که اقدام به دعوا با دوست من کرده بود شروع به فحاشی به من کرد و من متقابلا یک سیلی به او زدم. موضوع در مدرسه حل شد و عده ای زنگ آخر خود شخص (نه همراه او را) زده و فردایش او شکایت کرد ولی اسم من را نگفت چون موضوع من حل شده بود. ظهر همان روز بعد از تعطیلی مدرسه در بیرون از مدرسه رفقای مضروب جمع شده بودند تا تلافی کنند. از قضا شخصی که با من نزاع داشت شروع به زنده کردن ماجرای قبل کرده و درگیری ایجاد کرد و من کتک خوردم آن هم با پنجه بکس! همچنین جفت پاهای رفیقم را هم خورد کردند؟ حالا که والدین با خبر شدند اقدام به شکایت کردند. مدرسه نیز میگوید اگر ماجرا را کش دهید اخراج میشوید. من در اینترنت مطالعه کردم که طبق ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی چون نزاع گروهی بوده و فقط ضرب داشته از ۳ماه تا یک سال حبس دارد. آیا منم مشمول این قانون میشوم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

مجازات نزاع دسته جمعي

در صورتیکه شما هم در نزاع دسته جمعه شرکت کرده باشید و حکم صادر شود شما نیز مجازات خواهید شد.

اگر پاسخ من به شما کمک کرده است، با من تماس بگیرید تا وکالت پرونده شما را به عهده بگیرم.

تلفن تماس: ۸۷۱۳۲ – ۰۲۱ داخلی ۱

میتوانید یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید


شاید تا کنون بارها برای‌تان اتفاق افتاده باشد که هنگام عبور از یک خیابان یا کوچه یا در مواقع حضور در اماکن عمومی مثل فرودگاه‌، پایانه‌ها، مترو، مراکز خرید، پارک‌ها یا هر مکان دیگری و درست در شرایطی که نیاز به آرامش ذهنی یا عجله برای رسیدن به یک قرار مهم دارید ناگهان با صحنه‌ درگیری و دست به یقه شدن و فحاشی عده‌ای با یکدیگر‌ مواجه می‌شوید؛ اتفاقی که ممکن است شما را نیز به عنوان واسطه‌گر وارد کارزار کند. در این میان برخی از سئوال‌های پیش می‌آید که قانون به آنها پاسخ داده است. مواردی مانند اینکه تکلیف قانونی این ماجراها چیست؟ آیا مجازاتی در انتظار این افراد هست؟ اگر هست، چه مجازاتی؟ این مجازات‌ها متوجه چه کسانی می‌شود؟ کسی که شروع‌کننده بوده یا مدافع، کیفر می‌شوند؟ واسطه‌گر اگر زخمی شود قانون از او حمایتی می کند؟

دکتر «حامد رحمانیان» مدرس دانشگاه درباره نزاع به ماده ۶۱۵ قانون تعزیرات مصوب سال ۱۳۷۵ اشاره می‌کند و می‌گوید: برابر این ماده قانونی «هرگاه عده‌ای با یکدیگر منازعه نمایند هریک از شرکت‌کنندگان در نزاع حسب مورد به مجازات زیر محکوم می‌شوند؛

به گفته رحمانیان، این مجازات‌های حبسی که در این ماده برای شرکت‌کنندگان در نزاع تعیین شده برای جنبه عمومی این عمل است. وی توضیح می‌دهد: قانون‌گذار فرض گرفته است که وقتی عده‌ای با هم درگیر و گلاویز می‌شوند، نظم عمومی جامعه را مختل می‌کنند به همین خاطر برای آنها مجازاتی از نوع حبس در نظر گرفته و برابر ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی این مجازات‌ها غیرقابل گذشت است.

براساس توضیح این حقوقدان، خواه افراد درگیر در نزاع، از یکدیگر شکایتی داشته باشند یا خیر و خواه این افراد پس از شکایت، یکدیگر را بخشیده باشند یا خیر، در هر صورت دادستان می‌تواند آنها را از باب همین جنبه عمومی جرم، تحت تعقیب قرار دهد و دادگاه نیز این مجازات‌های حبس را نسبت به آنها اعمال کند.مجازات نزاع دسته جمعي

رحمانیان با بیان اینکه درگیری و منازعه جنبه خصوصی هم دارد، می‌گوید: این جرم می‌تواند شاکی خصوصی هم داشته باشد. یعنی افرادی که در این درگیری دچار آسیب شده و مثلا کشته یا مصدوم و مجروح شده‌اند ممکن است برای احقاق حق خود، شکایتی از دیگر افراد حاضر در منازعه داشته باشند. وی تاکید می‌کند: مجازات زندان‌ مجازات «شرکت در منازعه» است و نه مجازات «قتل» یا «ضرب و جرح». وی در پاسخ به اینکه مجازات قتل و ضرب و جرح‌هایی که احتمالا در جریان این منازعه حادث شده‌اند چیست اظهار می‌کند: مجازات، همان قصاص و دیه‌ای است که در هر قتل و ضرب و جرحی مورد حکم قرار می‌گیرد؛ پس چنانچه منازعه، منجر به قتل یا ضرب و جرح شود، شرکت کنندگان در نزاع، ممکن است متحمل دو مجازات شوند؛ نخست آنکه همه آنها قطعا زندانی می‌شوند و دیگر اینکه آن دسته از شرکت کنندگان در نزاع که ضربات آنها منجر به قتل یا ضرب و جرح شده است، علاوه بر زندان، باید به خاطر ضربات خود، قصاص شوند یا دیه آن را بپردازند. به همین خاطر است که تبصره ۲ این ماده می‌گوید:

«مجازات‌های فوق، مانع اجرای مجازات قصاص یا دیه حسب مورد نخواهد شد».

رحمانیان ادامه می‌دهد: برای این که بتوان افرادی را به خاطر منازعه به مجازات‌هایی که بیان شد محکوم کرد، لازم است که شرایطی محقق شود؛ مثلا باید «عده‌ای» در این درگیری حاضر باشند؛ یعنی بیش از دو نفر، یا قانون‌گذار کسانی را قابل مجازات می‌داند که «منازعه» کرده باشند یعنی درگیری طرفینی داشته باشند. به عبارت دیگر برای اعمال این مجازات‌ها لازم است که طرفین درگیری، همگی همدیگر را زده باشند. اگر دو گروه در ماجرا باشند اما یک گروه به گروه دیگر حمله کرده و شروع به زدن کرده است اما گروه دوم فقط ایستاده و کتک خورده است اما هیچ ضربه‌ای نزده است، اصلاً جرم منازعه اتفاق نیافتاده و هیچیک از طرفین قابل مجازات با این ماده قانونی نیستند.

وی درباره شرط دیگر نیز می‌گوید: قانون‌گذار مجازات‌های این ماده را فقط برای «شرکت کنندگان» در نزاع در نظر گرفته است و نه «حاضرین» در نزاع. پس کسانی که فقط در صحنه درگیری حاضر بوده و نزاع را «تماشا» کرده‌اند یا نزاع کنندگان را «تشویق» کرده‌اند با این ماده قابل مجازات نیستند، ضمن آنکه زمانی می‌توان نزاع کنندگان را با ماده ۶۱۵ مجازات کرد که در اثر این نزاع، فردی از افراد حاضر در درگیری یا کشته شده باشد یا عضوی از اعضای بدنش ناقص شده باشد یا اینکه ضرب و جرحی در این درگیری رخ داده باشد. اگر هیچ یک از این اتفاقات نیافتد مثلاً بین افراد، فقط درگیری و نزاع لفظی و فحاشی رخ دهد اما هیچ زد و خوردی صورت نگیرد، نمی‌توان آنها را با این ماده مجازات کرد بلکه ممکن است آنها را به خاطر فحاشی با ماده ۶۰۸ قانون تعزیرات مجازات کرد. به گفته این حقوقدان میزان مجازاتی که شرکت‌کنندگان در نزاع باید تحمل کنند بستگی به این دارد که در اثر این نزاع، چه اتفاقی افتاده باشد؛ یعنی اگر نزاع منتهی به قتل کسی شده باشد، تمام شرکت‌کنندگان در نزاع یعنی هم کسی که ضربه او منجر به قتل شده باشد و هم سایران، به شش ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شوند.

رحمانیان تاکید می‌کند: فقط کسانی به این مجازات‌ها محکوم می‌شوند که قصدشان از ورود به درگیری، شرکت در منازعه باشد. اما چنانچه فرد یا افرادی نه به قصد شرکت در نزاع بلکه به قصد خاتمه دادن به نزاع و جدا کردن افراد درگیر از یکدیگر وارد صحنه شده باشند، با این ماده قابل مجازات نیستند.

این مدرس دانشگاه در پایان اظهار می‌کند: اگر کسی به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه سرد یا گرم دیگر در منازعه شرکت کند و با دیگران گلاویز شود، مجازات سنگین‌تری در انتظارش خواهد بود زیرا براساس ماده ۶۱۷ قانون تعزیرات:

«هرکس به وسیله چاقو یا هرنوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت نمایی کند … یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از شش‌ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

پس اگر فردی اسلحه به دست به قصد بر هم زدن امنیت محیط و ارعاب و ترساندن مردم این کار را کرده باشد، عمل او «محاربه» محسوب و به اعدام محکوم می‌شود، در غیر این صورت هم باید به زندان برود و هم شلاق بخورد.

همکاری با گروه وکلای یاسا، تجربه ای زیبا در زمینه تحقق عدالت در هر ابعادی برای من بوده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

۸۷۱۳۲ (۰۲۱)


به گزارش خبرنگار حوزه قضائی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، موضوع نزاع دسته‌جمعی از مواردی است که متأسفانه در حال حاضر در جامعه وجود دارد و امروزه افراد بدون اطلاعات لازم از مجازات نزاع، با هر اتفاق کوچکی دست به درگیری و نزاع می‌زنند. در قانون اگر تعداد افراد نزاع بالاتر از دو نفر باشد به این درگیری نزاع دسته‌جمعی می‌گویند و در این صورت قانون مجازات اسلامی مرتکبین را به عنوان اخلال‌گران در نظم جامعه معرفی می‌کند و در مرحله بعد اگر این درگیری به ایجاد صدمه جسمی و یا قتل نیز منجر شود احکام جداگانه‌ای صادر خواهد شد. بحثی که مطرح است اینکه برخی از مردم فکر می‌کنند که اگر به‌صورت دسته‌جمعی کسی را به قتل برسانند و قتل فرد را به‌صورت دسته‌جمعی بر عهده بگیرند قصاص نخواهند شد. این درحالی است که قانون برای همه افراد مجازات‌های خاصی را در نظر گرفته و مردم نباید با این خیال با افراد درگیر شوند.

علی عابدینی وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با خبرنگار حوزه قضائی خبرگزاری آنا در خصوص نزاع دسته‌جمعی گفت: این موضوع در قانون مجازات اسلامی جز جرائم شدید محسوب می‌شود و افرادی که در نزاع دسته‌جمعی شرکت می‌کنند علاوه بر مجازات فردی، به‌ دلیل حضور در درگیری دسته جمعی به صورت جداگانه محکوم خواهند شد. اگر در نزاع‌ها قتلی نیز صورت بگیرد فردی که ضربه اساسی را وارد کرده به قصاص محکوم خواهد شد و افرادی که فرد قاتل را همراهی کرده‌اند نیز با توجه به اقدامات خود در درگیری محاکمه خواهند شد.

وی ادامه داد: طبق ماده 615 قانون مجازات اسلامی اگر در نزاع نقص عضوی صورت گیرد فرد به 6 ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شود. از طرفی اگر نزاع به ضرب و جرح منجر شود افراد به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهند شد لذا جرم حضور داشتن در نزاع دسته‌جمعی تا یک سال حبس خواهد بود.

وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: در مواردی که نزاع به دلیل دفاع کردن از خود شکل بگیرد؛ فرد دیگر شامل مجازات ذکر شده نخواهد بود اما باید دلایل محکمی در این زمینه وجود داشته باشد تا قاضی قانع شود. از طرفی برخی از افراد نیز به پرداخت جرائم نقدی محکوم می‌شوند.

انتهای پیام/4076

مجازات نزاع دسته جمعي

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی – آنا می باشد

سلامی دوباره به همراهان عزیز سایت مهداد. با کافه قانونی دیگر در خدمت شما هستیم. این بار راجع به یکی از جرایمی که ممکن است روزانه به صورت مکرر در خیابان اتفاق بیفتد، گفت‌وگوی مختصری خواهیم داشت. متاسفانه کاسه صبر بعضی از افراد سریع لبریز می­‌شود و نمی­‌دانند چه‌کار می­‌کنند؛ به‌­عبارتی خیلی زود از خود بی‌خود می­‌شوند و ممکن است با کسی گلاویز شوند و حتی به جسم و جان آن شخص آسیب وارد نمایند. قبل از بررسی این نوع جرایم لازم است همدیگر را در هنگام شروع دعوا به خویشتن­‌داری و صبر دعوت کنیم.
در ادامه از کارشناس محترم برنامه سوالاتی را پرسیدیم و جواب­‌هایی را ارائه دادند که در ادامه خواهد آمد.

با عرض سلام و ضمن خوش‌آمدگویی، بسیار ممنون که دعوت کافه قانون سایت مهداد را پذیرفتید. به عنوان اولین سوال آیا قانون تعریفی برای دعوای دسته­‌جمعی دارد؟
سلام. بنده هم از دعوت کافه قانون سایت مهداد کمال تشکر را دارم. طبق تعریفی که قانون­گذار در مورد دعوا یا نزاع دسته‌جمعی بیان کرده، وقتی چند نفر با هم دعوا می­‌کنند، هر کدام از طرف‌های دعوا بسته به این‌که آن نزاع به چه نتیجه‌ای منتهی شود، به مجازاتی متناسب با عملی که انجام داده، محکوم می‌گردد. به‌­عنوان مثال، اگر دعوایی خدای‌ناکرده منتهی به کشته شدن کسی شود و قاتل شناسایی نشود، ۱ تا ۳ سال حبس در انتظار هر یک از شرکت­‌کنندگان در دعواست. همچنین اگر اعضای بدن کسی آسیب ببیند نیز ۶ ماه تا ۳ سال زندان در انتظار کسانی است که در دعوا شرکت نموده­‌اند. باید بدانید حتی اگر دعوا، منجر به قتل و نقص عضو هم نشود و صرفا در قالب زد و خورد باشد، هر یک از شرکت­‌کنندگان باید خود را برای تحمل سه ماه تا ۱ سال حبس آماده کند. بنابراین سعی کنید تا حدّ امکان از ورود به دعواهای دسته­‌جمعی اجتناب نمایید و هرگاه با صحنه دعوا مواجهه شدید، سریعا به پلیس اطلاع دهید. زیرا ممکن است کسی در دعوا آسیب ببیند و اثبات اینکه شما در دعوا نقشی نداشته­‌اید سخت است. البته اگر بتوانید اثبات نمایید قصد خاتمه به منازعه را داشته‌اید، محکوم نخواهید شد.
بدین‌ترتیب همانطور که ملاحظه می‌فرمایید رفتار لازم برای تحقق جرم منازعه، فعل مثبت شرکت در منازعه به شکل عملی است و نه لفظی و یا نظایر آن. بعد هم وقتی می‌گوییم دعوای دسته‌جمعی درگیری بین انسان با انسان مدنظر است؛ نه اینکه منظور درگیری انسان با حیوان باشد.
با توجه به توضیحات جنابعالی جرم منازعه باید حتما نتیجه‌ای داشته باشد. توضیح بیشتری راجع به این مساله می‌فرمایید؟
بله کاملا درست است. صرفِ شرکت در منازعه جرم نیست. بلکه تحقق آن جرم منوط به حاصل‌شدن یکی از نتایج ماده ۶۱۵ قانون تعزیرات (قتل، نقص عضو یا کتک‌کاری) است.
بنابراین اگر منازعه به نتایج فوق منجر نشود و به نتایج دیگری منتهی شود مثل هتک حیثیت، اختلال در نظم اجتماعی و آسایش مردم و … دیگر جرم،‌ منازعه نیست. البته می‌تواند طبق مواد دیگر جرم باشد اما مسلما منازعه نیست.
ممکن است در برخی درگیری‌ها، یک نفر صرفا برای این‌که از خودش دفاع نماید، دیگری را مجروح کند. آیا در این موارد هم شخص مجازات می­‌شود؟
سوال خوبی است. ببینید به شرطی که طرف از خودش دفاع مشروع کند، دیگر مشمول مجازات­های بالا نمی‌شود. منتهی نکته مهم این است که دفاع مشروع هم شرایطی دارد که در قانون ذکر شده و هر نوع حمله‌ای ولو این‌که به‌قصد دفاع از خود باشد، دفاع مشروع محسوب نمی‌شود. بلکه:
اولاً- باید دفاع برای دفع خطری که او را تهدید کرده یا برای رفع تجاوزی که صورت گرفته، «ضروری» باشد.
ثانیاً- دفاع باید متناسب باشد و به‌گونه‌ای معقول و منطقی انجام شود.
ثالثاً- کسی که از خودش دفاع می‌کند، نباید باعث وقوع خطر و تجاوز شود. زیرا این فرد دیگر مدافع نیست، بلکه متجاوز است و از آن‌جا که اول خودش اقدام به تجاوز کرده یا خودش بستر خطر و تجاوز را فراهم کرده، دیگر نمی‌تواند ادعا کند که دفاع مشروع بوده است.
چهارم اینکه امکان توسل فوری به نیروهای انتظامی نباشد، یا این‌که اگر نیروهای انتظامی در محل حضور داشته‌باشند، نتوانند از پسِ مهاجم یا مهاجمان برآیند و به‌طور کلی دخالت آن‌ها در دفع خطر و تجاوز موثر نباشد.
و نهایتا اینکه خطر و تجاوز باید در لحظه دفاع مشروع وجود داشته باشد، یا این‌که بلافاصله رخ دهد.
در صورتی که این شرایط وجود داشته باشد، دفاع در برابر حمله‌کننده، دفاع مشروع محسوب می‌شود و مجازاتی هم ندارد. احراز این شرایط هم اصولاً بر عهده دادگاه است و اگر دادگاه تشخیص دهد که کسی بدون وجود حتی یکی از شرایط دفاع مشروع، به ‌اسم دفاع از خود، به دیگری حمله یا تجاوزی کرده، او را به تحمل مجازات قانونی محکوم می‌کند.
پس عمل و اقدام کسی که در مقام دفاع از خود یا دیگری مرتکب فعلی شود که در شرایط دیگر جرم است در مقام دفاع مشروع پسندیده و مطلوب است.

بسیار ممنون از وقتی که در اختیار کافه مهدادی‌های سایت وزین مهداد قرار دادید.
خواهش می‌کنم. ان شاالله که مطالب این گپ کوتاه برای مخاطبان محترمتان مفید باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

مجازات نزاع دسته جمعي

وبسایت

مخاطب عزیز سایت مهداد کدامیک از مدارس حقوق را بیشتر می پسندید؟

ارسال

سیاست­های مربوط به آموزش همگانی در سند شرح وظایف مرکز آموزش قوه قضائیه، پیش‌بینی گردیده ­است. جهت نیل اهداف والای آموزش همگانی و با در نظر گرفتن سه محور اساسی مخاطب، محتوا و ابزار متناسب، سایت مهداد در قالب قسمت­های متنوع به ارائه‌ی خدمات حقوقی برای کاربران و مخاطبان می‌پردازد.

سوابق تحصیلی :
الف) دانشگاهی :

ب) حوزوی :

حوزه ی فعالیت مورد علاقه

لطفا در کادر زیر شرح مختصری از سوابق اداری ، تحقیقاتی و همکاری های علمی پژوهشی خود با سایر ارگان ها را درج نمایید.

ارسال

به گزارش خبرنگار حوزه قضائی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، موضوع نزاع دسته‌جمعی از مواردی است که متأسفانه در حال حاضر در جامعه وجود دارد و امروزه افراد بدون اطلاعات لازم از مجازات نزاع، با هر اتفاق کوچکی دست به درگیری و نزاع می‌زنند. در قانون اگر تعداد افراد نزاع بالاتر از دو نفر باشد به این درگیری نزاع دسته‌جمعی می‌گویند و در این صورت قانون مجازات اسلامی مرتکبین را به عنوان اخلال‌گران در نظم جامعه معرفی می‌کند و در مرحله بعد اگر این درگیری به ایجاد صدمه جسمی و یا قتل نیز منجر شود احکام جداگانه‌ای صادر خواهد شد. بحثی که مطرح است اینکه برخی از مردم فکر می‌کنند که اگر به‌صورت دسته‌جمعی کسی را به قتل برسانند و قتل فرد را به‌صورت دسته‌جمعی بر عهده بگیرند قصاص نخواهند شد. این درحالی است که قانون برای همه افراد مجازات‌های خاصی را در نظر گرفته و مردم نباید با این خیال با افراد درگیر شوند.

علی عابدینی وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با خبرنگار حوزه قضائی خبرگزاری آنا در خصوص نزاع دسته‌جمعی گفت: این موضوع در قانون مجازات اسلامی جز جرائم شدید محسوب می‌شود و افرادی که در نزاع دسته‌جمعی شرکت می‌کنند علاوه بر مجازات فردی، به‌ دلیل حضور در درگیری دسته جمعی به صورت جداگانه محکوم خواهند شد. اگر در نزاع‌ها قتلی نیز صورت بگیرد فردی که ضربه اساسی را وارد کرده به قصاص محکوم خواهد شد و افرادی که فرد قاتل را همراهی کرده‌اند نیز با توجه به اقدامات خود در درگیری محاکمه خواهند شد.

وی ادامه داد: طبق ماده 615 قانون مجازات اسلامی اگر در نزاع نقص عضوی صورت گیرد فرد به 6 ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شود. از طرفی اگر نزاع به ضرب و جرح منجر شود افراد به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهند شد لذا جرم حضور داشتن در نزاع دسته‌جمعی تا یک سال حبس خواهد بود.

وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: در مواردی که نزاع به دلیل دفاع کردن از خود شکل بگیرد؛ فرد دیگر شامل مجازات ذکر شده نخواهد بود اما باید دلایل محکمی در این زمینه وجود داشته باشد تا قاضی قانع شود. از طرفی برخی از افراد نیز به پرداخت جرائم نقدی محکوم می‌شوند.

انتهای پیام/4076

مجازات نزاع دسته جمعي

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی – آنا می باشد

یکی از مهمترین دلایل مراجعه به پزشکی قانونی و مراجع قضایی، «نزاع و درگیری» است

1059

1331

1041

مجازات نزاع دسته جمعي

3020

1118

3089

544

وکیل ۳۶۰: گروه حقوقی اندیشه کوروش

نظر شما

خدمات وکیل ۳۶۰

1

1

1

33239

19556

18698

16916

16221

14323

13417

10591

10543

10260

9832

9817

7756

7484

7482

۲۴ مهر ۹۶

۲۴ مهر ۹۶

۳۰ شهریور ۹۶

۲۸ شهریور ۹۶

۲۸ شهریور ۹۶

۲۷ شهریور ۹۶

۲۷ شهریور ۹۶

۲۶ شهریور ۹۶

۲۶ شهریور ۹۶

مجازات نزاع دسته جمعي

۱۹ شهریور ۹۶

۱۹ شهریور ۹۶

۱۲ شهریور ۹۶

۸ شهریور ۹۶

۸ شهریور ۹۶

۵ شهریور ۹۶

مجازات نزاع دسته جمعي
مجازات نزاع دسته جمعي
0

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *