دسته‌ها
دارو

مجازات نزاع دسته جمعی

خواص دارویی و گیاهی

مجازات نزاع دسته جمعی
مجازات نزاع دسته جمعی

به گزارش خبرنگار حوزه قضائی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، موضوع نزاع دسته‌جمعی از مواردی است که متأسفانه در حال حاضر در جامعه وجود دارد و امروزه افراد بدون اطلاعات لازم از مجازات نزاع، با هر اتفاق کوچکی دست به درگیری و نزاع می‌زنند. در قانون اگر تعداد افراد نزاع بالاتر از دو نفر باشد به این درگیری نزاع دسته‌جمعی می‌گویند و در این صورت قانون مجازات اسلامی مرتکبین را به عنوان اخلال‌گران در نظم جامعه معرفی می‌کند و در مرحله بعد اگر این درگیری به ایجاد صدمه جسمی و یا قتل نیز منجر شود احکام جداگانه‌ای صادر خواهد شد. بحثی که مطرح است اینکه برخی از مردم فکر می‌کنند که اگر به‌صورت دسته‌جمعی کسی را به قتل برسانند و قتل فرد را به‌صورت دسته‌جمعی بر عهده بگیرند قصاص نخواهند شد. این درحالی است که قانون برای همه افراد مجازات‌های خاصی را در نظر گرفته و مردم نباید با این خیال با افراد درگیر شوند.

علی عابدینی وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با خبرنگار حوزه قضائی خبرگزاری آنا در خصوص نزاع دسته‌جمعی گفت: این موضوع در قانون مجازات اسلامی جز جرائم شدید محسوب می‌شود و افرادی که در نزاع دسته‌جمعی شرکت می‌کنند علاوه بر مجازات فردی، به‌ دلیل حضور در درگیری دسته جمعی به صورت جداگانه محکوم خواهند شد. اگر در نزاع‌ها قتلی نیز صورت بگیرد فردی که ضربه اساسی را وارد کرده به قصاص محکوم خواهد شد و افرادی که فرد قاتل را همراهی کرده‌اند نیز با توجه به اقدامات خود در درگیری محاکمه خواهند شد.

وی ادامه داد: طبق ماده 615 قانون مجازات اسلامی اگر در نزاع نقص عضوی صورت گیرد فرد به 6 ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شود. از طرفی اگر نزاع به ضرب و جرح منجر شود افراد به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهند شد لذا جرم حضور داشتن در نزاع دسته‌جمعی تا یک سال حبس خواهد بود.

وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: در مواردی که نزاع به دلیل دفاع کردن از خود شکل بگیرد؛ فرد دیگر شامل مجازات ذکر شده نخواهد بود اما باید دلایل محکمی در این زمینه وجود داشته باشد تا قاضی قانع شود. از طرفی برخی از افراد نیز به پرداخت جرائم نقدی محکوم می‌شوند.

انتهای پیام/4076

مجازات نزاع دسته جمعی

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی – آنا می باشد


منازعه یکی از جرایم علیه اشخاص محسوب می‌شود که غیر قابل گذشت است. تحقق این جرم، منوط به شرکت حداقل سه نفر و ایجاد یکی از نتایج مصرح در ماده ۶۱۵ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی است. گاهی اوقات وقوع جنایت در شرایط خاص، علاوه بر مجازات معین، موجب کیفر تعزیری نیز می‌شود.

منازعه با یکدیگر، شرایط و موقعیت خاصی است که وقوع جنایت در آن وضعیت، موجب تعزیر خواهد بود.منازعه به این معنا است که همه شرکت‌کنندگان مرتکب زد و خورد شوند؛ حال اگر گروهی صرفاً مضروب واقع شده و عکس‌العملی از خود نشان ندهند، مشمول شرکت در نزاع دسته‌جمعی نخواهند بود. مجازات هر یک از شرکت‌کنندگان در نزاع، حسب نتایج حاصله متفاوت خواهد بود و در هر حال فارغ از اینکه عامل جنایت مشخص باشد یا خیر، تمامی شرکت‌کنندگان در نزاع قابل مجازات هستند و در صورت معلوم بودن عامل جنایت خاص، مجازات قصاص یا دیه نیز در خصوص وی اجرا خواهد شد. جبران ضرر و زیان ناشی از منازعه، بر عهده همه منازعه‌کنندگان اعم از ضارب و مصدوم است.

بر اساس ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی، «هرگاه عده‌ای با یکدیگر منازعه کنند، هر یک از شرکت‌کنندگان در نزاع، حسب مورد به مجازات مقرر محکوم می‌شوند…»

عنصر مادی منازعه، شرکت در نزاع دسته‌جمعی است؛ به این معنا که عمل هر یک از شرکا ‌تأثیر در وقوع جرم داشته باشد و جزیی از جرم انجام‌گرفته باشد.

مجازات نزاع دسته جمعی

رفتار فیزیکی لازم برای تحقق این جرم، فعل مثبت به شکل عملی، و نه لفظی یا نظایر آن است. این جرم مقید به وسیله خاصی نیست و ممکن است صرفا با استفاده از ضربات دست و پا صورت پذیرد یا از وسایل ساده مثل چوب و سنگ یا از سلاح گرم استفاده شود.علاوه بر این، عمل نزاع‌کنندگان باید در تقابل و در زمان و مکان واحد از لحاظ عرفی باشد که شرط علنی بودن، موجب خروج برخی از مصادیق جرم از شمول کلی آن می‌شود؛ بنابراین وجود چنین شرطی، منوط به تصریح قانون است و در متن ماده حاضر نیز چنین قیدی دیده نمی‌شود.

آنچه در جرم منازعه مهم است، اثبات اصل مداخله در نزاع است؛ فارغ از اینکه مداخله وی منجر به نتیجه خاص شده یا نشده باشد.لازم به ذکر است که اگر یکی از شرکت‌کنندگان در نزاع، دارای علل رافع مسئولیت کیفری باشد، این موضوع تاثیری در کاهش تعداد منازعین و خروج امر از شمول ماده ۶۱۵ ندارد.آنچه که در مورد احتساب فرد برخوردار از یکی از عوامل رافع مسئولیت در تعیین تعداد منازعه‌کنندگان گفته شد، در علل موجهه جرم صادق نیست.

بنابراین هر گاه یکی از سه نفر در حال دفاع مشروع باشد، علاوه بر اینکه عمل خود وی به موجب تبصره یک ماده ۶۱۵، مشمول این ماده نخواهد بود، عمل دو نفر دیگر را نیز به دلیل نرسیدن به حد نصاب (سه نفر) نمی‌توان جرم منازعه دانست.در صورت عدم تحقق این نتایج، حتی اگر منازعه به نتایجی مثل هتک حیثیت یا اخلال در آسایش عمومی منتهی شود، مورد مشمول ماده ۶۱۵ نخواهد شد اما ممکن است تحت شمول مواد دیگری از قبیل مواد ۶۱۷ و ۶۱۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی شود.

شرکت در قتل یک جرم مطلق نیست بلکه تحقق آن منوط به حصول و مقید به نتیجه است و این نتایج با عناوین قتل، نقض عضو یا جرح و ضرب در ماده ۶۱۵ بیان شده است.گفتنی است که صرف تحقق یکی از نتایج سه‌گانه مذکور در ماده ۶۱۵ کافی نیست، بلکه این نتایج باید ناشی از منازعه باشد؛ به عبارت دیگر وجود رابطه سببیت بین منازعه و نتایج مذکور ضروری است.نتایج مذکور باید در صحنه منازعه رخ دهند تا مشمول ماده ۶۱۵ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی شوند اما اینکه این نتایج علیه نزاع‌کنندگان یا علیه کسانی که بدون دخالت در نزاع وارد صحنه شدند، اتفاقی بیفتد، تفاوتی از ناحیه شمول ماده نمی‌کند که منطبق با رای دیوان عای کشور است.(رای شماره ۳۱۴ مورخ ۲۲/۲/۱۳۱۸ دیوان عالی کشور)با توجه به عبارت «منتهی شود» در متن ماده می‌توان گفت که نتایج، محدود به آنچه در صحنه درگیری به وجود آمده، نیست بلکه نتایجی نیز که سبب آن، حین نزاع ایجاد شده است، به عنوان نتایج ناشی از منازعه تلقی خواهد شد.

عنصر معنوی این جرم، سوء نیت عام بوده و تعمد در شرکت در منازعه لازم است.

ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی مقرر می‌دارد: «هر یک از شرکت‌کنندگان در نزاع حسب مورد به مجازات زیر محکوم می‌شوند:

به عبارت دیگر اگر یکی از منازعین مرتکب قتل فرد دیگری شده باشد، حسب مورد مجازات قتل عمدی یا قتل غیرعمدی را نیز باید تحمل کند.

همان‌گونه که گفته شد، مجازات حبس مقرر در بندهای سه‌گانه ماده ۶۱۵ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، اعم از اینکه عامل صدمه مشخص باشد یا نامشخص، لازم‌الاجرا است. بدیهی است که اگر عامل صدمه مشخص نباشد، نمی‌توان صحبت از قصاص نفس یا عضو به میان آورد چرا که با شک و شبهه نمی‌توان حکم به قصاص نفس یا عضو دیگری صادر کرد و مسلما این امر خلاف منطق و موازین شرعی است.

برخی معتقدند که مطالبه ضرر و زیان در جایی که عامل مشخص نیست، وجاهت قانونی ندارد زیرا وقتی عامل صدمه مشخص نباشد به لحاظ عدم احراز رابطه علیت بین رفتار مرتکب و صدمه، موجبی برای مطالبه ضرر و زیان نیست. در نتیجه در بحث منازعه صرفا می‌توان اقامه شکایت کیفری کرد اما به نظر می‌رسد که امکان مطالبه دیه وجود دارد. چون صدمه‌ای اعم از قتل یا جرح یا نقص عضو وارد شده و بدون تردید منازعه نیز سبب آن بوده است.

همکاری با گروه وکلای یاسا، تجربه ای زیبا در زمینه تحقق عدالت در هر ابعادی برای من بوده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

۸۷۱۳۲ (۰۲۱)شاید تا کنون بارها برای‌تان اتفاق افتاده باشد که هنگام عبور از یک خیابان یا کوچه یا در مواقع حضور در اماکن عمومی مثل فرودگاه‌، پایانه‌ها، مترو، مراکز خرید، پارک‌ها یا هر مکان دیگری و درست در شرایطی که نیاز به آرامش ذهنی یا عجله برای رسیدن به یک قرار مهم دارید ناگهان با صحنه‌ درگیری و دست به یقه شدن و فحاشی عده‌ای با یکدیگر‌ مواجه می‌شوید؛ اتفاقی که ممکن است شما را نیز به عنوان واسطه‌گر وارد کارزار کند. در این میان برخی از سئوال‌های پیش می‌آید که قانون به آنها پاسخ داده است. مواردی مانند اینکه تکلیف قانونی این ماجراها چیست؟ آیا مجازاتی در انتظار این افراد هست؟ اگر هست، چه مجازاتی؟ این مجازات‌ها متوجه چه کسانی می‌شود؟ کسی که شروع‌کننده بوده یا مدافع، کیفر می‌شوند؟ واسطه‌گر اگر زخمی شود قانون از او حمایتی می کند؟

دکتر «حامد رحمانیان» مدرس دانشگاه درباره نزاع به ماده ۶۱۵ قانون تعزیرات مصوب سال ۱۳۷۵ اشاره می‌کند و می‌گوید: برابر این ماده قانونی «هرگاه عده‌ای با یکدیگر منازعه نمایند هریک از شرکت‌کنندگان در نزاع حسب مورد به مجازات زیر محکوم می‌شوند؛

به گفته رحمانیان، این مجازات‌های حبسی که در این ماده برای شرکت‌کنندگان در نزاع تعیین شده برای جنبه عمومی این عمل است. وی توضیح می‌دهد: قانون‌گذار فرض گرفته است که وقتی عده‌ای با هم درگیر و گلاویز می‌شوند، نظم عمومی جامعه را مختل می‌کنند به همین خاطر برای آنها مجازاتی از نوع حبس در نظر گرفته و برابر ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی این مجازات‌ها غیرقابل گذشت است.

براساس توضیح این حقوقدان، خواه افراد درگیر در نزاع، از یکدیگر شکایتی داشته باشند یا خیر و خواه این افراد پس از شکایت، یکدیگر را بخشیده باشند یا خیر، در هر صورت دادستان می‌تواند آنها را از باب همین جنبه عمومی جرم، تحت تعقیب قرار دهد و دادگاه نیز این مجازات‌های حبس را نسبت به آنها اعمال کند.

مجازات نزاع دسته جمعی

رحمانیان با بیان اینکه درگیری و منازعه جنبه خصوصی هم دارد، می‌گوید: این جرم می‌تواند شاکی خصوصی هم داشته باشد. یعنی افرادی که در این درگیری دچار آسیب شده و مثلا کشته یا مصدوم و مجروح شده‌اند ممکن است برای احقاق حق خود، شکایتی از دیگر افراد حاضر در منازعه داشته باشند. وی تاکید می‌کند: مجازات زندان‌ مجازات «شرکت در منازعه» است و نه مجازات «قتل» یا «ضرب و جرح». وی در پاسخ به اینکه مجازات قتل و ضرب و جرح‌هایی که احتمالا در جریان این منازعه حادث شده‌اند چیست اظهار می‌کند: مجازات، همان قصاص و دیه‌ای است که در هر قتل و ضرب و جرحی مورد حکم قرار می‌گیرد؛ پس چنانچه منازعه، منجر به قتل یا ضرب و جرح شود، شرکت کنندگان در نزاع، ممکن است متحمل دو مجازات شوند؛ نخست آنکه همه آنها قطعا زندانی می‌شوند و دیگر اینکه آن دسته از شرکت کنندگان در نزاع که ضربات آنها منجر به قتل یا ضرب و جرح شده است، علاوه بر زندان، باید به خاطر ضربات خود، قصاص شوند یا دیه آن را بپردازند. به همین خاطر است که تبصره ۲ این ماده می‌گوید:

«مجازات‌های فوق، مانع اجرای مجازات قصاص یا دیه حسب مورد نخواهد شد».

رحمانیان ادامه می‌دهد: برای این که بتوان افرادی را به خاطر منازعه به مجازات‌هایی که بیان شد محکوم کرد، لازم است که شرایطی محقق شود؛ مثلا باید «عده‌ای» در این درگیری حاضر باشند؛ یعنی بیش از دو نفر، یا قانون‌گذار کسانی را قابل مجازات می‌داند که «منازعه» کرده باشند یعنی درگیری طرفینی داشته باشند. به عبارت دیگر برای اعمال این مجازات‌ها لازم است که طرفین درگیری، همگی همدیگر را زده باشند. اگر دو گروه در ماجرا باشند اما یک گروه به گروه دیگر حمله کرده و شروع به زدن کرده است اما گروه دوم فقط ایستاده و کتک خورده است اما هیچ ضربه‌ای نزده است، اصلاً جرم منازعه اتفاق نیافتاده و هیچیک از طرفین قابل مجازات با این ماده قانونی نیستند.

وی درباره شرط دیگر نیز می‌گوید: قانون‌گذار مجازات‌های این ماده را فقط برای «شرکت کنندگان» در نزاع در نظر گرفته است و نه «حاضرین» در نزاع. پس کسانی که فقط در صحنه درگیری حاضر بوده و نزاع را «تماشا» کرده‌اند یا نزاع کنندگان را «تشویق» کرده‌اند با این ماده قابل مجازات نیستند، ضمن آنکه زمانی می‌توان نزاع کنندگان را با ماده ۶۱۵ مجازات کرد که در اثر این نزاع، فردی از افراد حاضر در درگیری یا کشته شده باشد یا عضوی از اعضای بدنش ناقص شده باشد یا اینکه ضرب و جرحی در این درگیری رخ داده باشد. اگر هیچ یک از این اتفاقات نیافتد مثلاً بین افراد، فقط درگیری و نزاع لفظی و فحاشی رخ دهد اما هیچ زد و خوردی صورت نگیرد، نمی‌توان آنها را با این ماده مجازات کرد بلکه ممکن است آنها را به خاطر فحاشی با ماده ۶۰۸ قانون تعزیرات مجازات کرد. به گفته این حقوقدان میزان مجازاتی که شرکت‌کنندگان در نزاع باید تحمل کنند بستگی به این دارد که در اثر این نزاع، چه اتفاقی افتاده باشد؛ یعنی اگر نزاع منتهی به قتل کسی شده باشد، تمام شرکت‌کنندگان در نزاع یعنی هم کسی که ضربه او منجر به قتل شده باشد و هم سایران، به شش ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شوند.

رحمانیان تاکید می‌کند: فقط کسانی به این مجازات‌ها محکوم می‌شوند که قصدشان از ورود به درگیری، شرکت در منازعه باشد. اما چنانچه فرد یا افرادی نه به قصد شرکت در نزاع بلکه به قصد خاتمه دادن به نزاع و جدا کردن افراد درگیر از یکدیگر وارد صحنه شده باشند، با این ماده قابل مجازات نیستند.

این مدرس دانشگاه در پایان اظهار می‌کند: اگر کسی به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه سرد یا گرم دیگر در منازعه شرکت کند و با دیگران گلاویز شود، مجازات سنگین‌تری در انتظارش خواهد بود زیرا براساس ماده ۶۱۷ قانون تعزیرات:

«هرکس به وسیله چاقو یا هرنوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت نمایی کند … یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از شش‌ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

پس اگر فردی اسلحه به دست به قصد بر هم زدن امنیت محیط و ارعاب و ترساندن مردم این کار را کرده باشد، عمل او «محاربه» محسوب و به اعدام محکوم می‌شود، در غیر این صورت هم باید به زندان برود و هم شلاق بخورد.

همکاری با گروه وکلای یاسا، تجربه ای زیبا در زمینه تحقق عدالت در هر ابعادی برای من بوده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

۸۷۱۳۲ (۰۲۱)


درگیری و نزاع دسته جمعی و زد و خورد گروهی که منجر به ایجاد ضرب و جرح گردد و خسارتی را به کسی وارد کند ، در قانون جرم شناخته می شود و برای کسانی که مرتکب این جرم گردند ، جرائمی در نظر گرفته شده است ، در این مقاله ، جریمه نزاع دسته جمعی مورد بررسی قرار گرفته شده است  . 

قانون جریمه نزاع دسته جمعی را که در آن مرتکبین ، باید بیشتر از دو نفر باشند ، را در زمره ی جرائم علیه اشخاص مطرح کرده و جرم نزاع عمومی در زیر مجموعه جرائم علیه امنیت و آسایش عمومی قلمداد می گردد و قانون مجازات مرتکبین را به عنوان مختل کنندگان در نظم جامعه مورد مجازات قرار می دهد ، در مرحله بعد اگر نزاع به ایجاد صدمه جسمی و یا قتل منجر شده باشد ، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بر طبق ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی ، هر گاه افرادی با یکدیگر نزاع کنند  ،هریک از شرکت کنندگان در نزاع و درگیری به حسب مواردی که در نزاع انجام داده اند ،مجازات میشوند .

– در موردی که نزاع به قتل منجر شود ، جریمه ی آن از یک سال تا سه سال حبس

– در موردی که نقص عضو ایجاد گردد شش ماه تا سه سال حبس

مجازات نزاع دسته جمعی

– در صورتی که به ضرب و جرح منجر شود از سه ماه تا یک سال حبس

اما در مواردی که نزاع به خاطر دفاع از خود بوده و فرد مجبور به نزاع شده باشد ، دیگر مشمول مجازات نخواهد گردید ، البته اثبات این امر باید با دلیل و مدارکی باشد که بتوان دفاع از خود را به دادگاه اثبات کند .

نزاع دسته جمعی از جمله جرائمی شناخته می شود ، که امر جرم باید محقق گردد و نتیجه ای از آن حاصل گردد ، یعنی نزاع به ایراد ضرب و جرح منتهی شود تا بتوان علیه آن اقامه دعوی کرد .

ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی برای مرتکبین نزاع علاوه بر جریمه حبس ، قصاص در صورت قتل و دادن دیه را نیز پیش بینی کرده است و حتی اگر قاتل مشخص شود ، باز افراد دیگر به مجازات اعمال خود مطابق با قانون خواهند رسید.

به هر حال جرم نزاع دسته جمعی به هر علتی که باشد ، به خاطر بر هم زدن نظم جامعه ، توسط قانون نادیده گرفته نخواهد شد و اگر در این نزاع به اموال عمومی و یا موسسات دولتی صدمه ای وارد شود نزاع کنندگان علاوه بر جرائم مصوب در قانون باید نسبت به جبران خسارت به اموال دولتی نیز اقدام کنند و قانون در این مورد سختگیری بیشتری اعمال خواهد کرد.

هر فردی که در نزاع گروهی شرکت کند ،  در قانون هم به جرم او به طور کلی و هم به صورت فردی توجه می شود و چه آسیب دیده باشد و چه آسیب وارد کرده باشد ، برای مجرم مجازات مقرر می گردد ، به هر حال به همه افراد جامعه توصیه شده است که از نزاع به صورت گروهی پرهیز و تا حد ممکن در صورت بروز مشکل از درگیری و نزاع دوری و با حفظ آرامش خود از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنند.

در صورت نیاز به وکیل برای دعاوی شرکت در نزاع دسته جمعی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.


پاسخگویی از 9 – 17


پاسخگویی خارج از ساعات کاری

مؤسسه حقوقی پندار با بهره گیری از وکلای مجرب پایه یک دادگستری در زمینه تمام امور دعاوی حقوقی و کیفری در زمینه های مختلف، با سابقه بیش از صدها پرونده موفق و پشتوانه رضایت مراجعین، آمادگی قبول وکالت و ارائه مشاوره در دعاوی ملکی، ثبتی، کیفری، امور خانواده  و امور حقوقی شرکت ها در کمترین زمان ممکن و بهترین هزینه وکالت را دارد.


بر آن شدیم با راه اندازی وب سایت موسسه حقوقی پندار هموطنان عزیز را در یاری رساندن در امور حقوقی مانند، دعاوی ملکی، دعاوی حقوقی ، دعاوی کیفری و مشکلات خانوادگی و تنظیم قراردادها و … هر چه بهتر و بروز تر یاری رسانیم

تلفن مشاوره حقوقی:

پاسخگویی از ۹ – ۱۸ :                  88373652-021

پاسخگویی خارج از ساعات کاری:   ۰۴۴۶۵۰۵–۰۹۱۲

                                               ۰۹۱۲-۰۴۴۷۵۰۵

مراجع قضایی و پزشکی قانونی هر روزه شاهد تعداد بسیاری از مجرمان و شاکیان انواع نزاع و درگیری می باشند. در قانون تعزیرات اسلامی، مجازات جداگانه ای برای جرم منازعه و جرم شرکت در نزاع دسته جمعی پیش بینی شده است. در واقع برای احراز جرم شرکت در نزاع دسته جمعی، باید شیوه مشارکت افراد در منازعه و کیفیت فعل مجرمانه آنها مشخص نباشد. در غیر اینصورت مرتکب اصلی شناسایی شده و او را در حدود جرم ضرب و جرح مجازات خواهند نمود. شرکت در نزاع دسته جمعی نیز می تواند نتایج مختلفی داشته باشد که بر اساس آن نوع مجازات نیز تعیین می شود.

ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی، بر حسب نتیجه شرکت متهمان در نزاع، مجازات های زیر را برای آنان در نظر گرفته است:

لازم به ذکر است این مجازات ها برای تمامی افراد مشارکت کننده در یک منازعه دسته جمعی اعمال می شود.

در صورتی که در منازعات جمعی، طرفین دعوا هر دو متحمل جراحات و آسیب جسمی شوند. به موجب ماده ۵۲۷ قانون مجازات اسلامی سال ۹۲، هر کدام باید نیمی از دیه طرف مقابل را پرداخت نمایند. در صورتی که ضارب و قاتل در این دعوا مشخص نشود، دیه دو طرف مساوی است.

از آنجایی که منازعه به هر صورتی که باشد در زمره جرائم کیفری است، وجود وکیل در دعاوی نزاع دسته جمعی نیز برای هر دو طرف شاکی و متهم لازم است. مرجع صالح رسیدگی به این دعاوی، دادگاه کیفری ۲ است و متهمان باید در دادگاه مستقر در محل وقوع جرم محاکمه شوند.

مجازات نزاع دسته جمعی

در صورت نیاز به وکیل برای دعاوی شرکت در نزاع دسته جمعی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

در دعاوی نزاع دسته جمعی نیز مانند هر دعوای دیگری، متهم حق دارد با کمک وکیل خود لایحه دفاعیه ای تنظیم نموده و در دادگاه ارائه نماید. در تنظیم لایحه دفاعیه نزاع دسته جمعی ، متهم می تواند با ارائه مدارک و ادله کافی، از حضور خود در نزاع دسته جمعی دفاع کرده و خواستار تخفیف مجازات در حکم خود شود. مراجع قضایی نیز شرایط خاصی برای قبول دفاعیه نزاع دسته جمعی دارند که در صورت وجود این شرایط، متهم تبرئه شده یا در حکم وی تخفیف داده می شود. ادامه مطلب

هر جرم کیفری دارای سه جنبه عمومی، فردی و قانونی می باشد. جرم نزاع دسته جمعی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. جنبه عمومی نزاع دسته جمعی در ماده 615 قانون تعزیرات سال 1375 مورد اشاره قرار گرفته است. این جنبه جرم از آن جهت مورد توجه قرار دارد که وقوع جرم نزاع دسته جمعی موجب بروز اختلال در جامعه و بهم خوردن نظم عمومی میشود. ادامه مطلب

نزاع دسته جمعی، در واقع جرمی است که بین چند نفر اتفاق می افتد و طی آن به یک یا چند نفر از این گروه آسیب دیده و در نظم عمومی اختلال ایجاد می شود. از آنجایی که جرم نزاع دسته جمعی بسیار به جرم دفاع مشروع شباهت دارد، در نتیجه قانون، شرایط خاصی را برای تحقق جرم نزاع دسته جمعی در نظر گرفته است تا بتوان به صورت عادلانه تر و  دقیق تر به مجازات مجرمان این جرم پرداخت. ادامه مطلب

در قانون دو جرم مشابه وجود دارد که اغلب مردم عادی ممکن است در تشخیص این دو جرم به اشتباه بیفتند، یکی از این جرائم، منازعه و دیگری، جرم نزاع دسته جمعی می باشد. تفاوت جرم منازعه و نزاع دسته جمعی در وقوع عمل ضرب و جرح است که خود در جرائم کیفری، دارای مجازات و احکام تعیین شده می باشد. از این رو حقوقدانان و وکلا، بهتر است در زمان دفاع از موکل خود به این نکته توجه نمایند. ادامه مطلب

همانگونه که قبلاً ذکر شد، جرم نزاع دسته جمعی نیز مانند جرائم دیگر از سه جنبه عمومی، قانونی و فردی تشکیل شده است. از آنجایی که در جرائم کیفری، جنبه عمومی جرم، از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین حتی در صورت رضایت شاکی، به دلیل تاثیری که وقوع این جرم بر نظم و امنیت عمومی می گذارد، دادگاه از مجازات جنبه عمومی نمی گذرد و در جریمه نزاع دسته جمعی مد نظر قرار می دهد. ادامه مطلب

در قانون دو جرم منازعه و نزاع دسته جمعی وجود داشته که با یکدیگر تفاوت های کوچکی در تعریف جرم و همچنین نوع مجازات دارند. هر جرم دارای سه رکن قانونی، معنوی و مادی می باشد که وجود این سه رکن در تحقق جرم و تعیین مجازات جرم موثر است. در صورت وجود هر سه رکن جرم منازعه، اثبات جرم غیر انکار و آسان بوده و شکی در آن وارد نیست. ادامه مطلب


پاسخگویی از 9 – 17


پاسخگویی خارج از ساعات کاری

مؤسسه حقوقی پندار با بهره گیری از وکلای مجرب پایه یک دادگستری در زمینه تمام امور دعاوی حقوقی و کیفری در زمینه های مختلف، با سابقه بیش از صدها پرونده موفق و پشتوانه رضایت مراجعین، آمادگی قبول وکالت و ارائه مشاوره در دعاوی ملکی، ثبتی، کیفری، امور خانواده  و امور حقوقی شرکت ها در کمترین زمان ممکن و بهترین هزینه وکالت را دارد.


بر آن شدیم با راه اندازی وب سایت موسسه حقوقی پندار هموطنان عزیز را در یاری رساندن در امور حقوقی مانند، دعاوی ملکی، دعاوی حقوقی ، دعاوی کیفری و مشکلات خانوادگی و تنظیم قراردادها و … هر چه بهتر و بروز تر یاری رسانیم

تلفن مشاوره حقوقی:

پاسخگویی از ۹ – ۱۸ :                  88373652-021

پاسخگویی خارج از ساعات کاری:   ۰۴۴۶۵۰۵–۰۹۱۲

                                               ۰۹۱۲-۰۴۴۷۵۰۵

از جمله جرایمی که بر علیه اشخاص انجام می پذیرد منازعه می باشد که غیر قابل گذشت نیز هست. هرگاه سه نفر در یک منازعه حضور داشته باشند و مرتکب جنایتی بشوند و یکی از نتایج مصرح در ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی را فراهم بیاورند به مجازات معین و مقرر در قانون محکوم می شوند در این موارد به دلیل اینکه موضوع از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد وجود یک وکیل به جهت پیگیری موضوع در مرجع قضایی بسیار نیاز می باشد.

در خصوص منازعه با همدیگر دارای شرایط و ویژگی خاص می باشد که موجبات تعزیر را برای کسانی که در آن شرکت کرده اند به بار خواهد آورد. به طور کلی منازعه در زمانی است که تمام شرکت‌کنندگان مرتکب زد و خورد می شوند. در صورتی که گروهی مضروب واقع شده باشند و عکس‌العملی از خود نشان نداده باشند و به وسیله یک وکیل در دادگاه طرح دعوا نموده باشند دادگاه آنها را مشمول شرکت در نزاع دسته‌جمعی نمی داند. درمورد مجازات هر کدام از شرکت‌کنندگان در نزاع، بایستی به نتایج حاصله ای که از عمل آنها سر میزند توجه داشته باشیم و بر این مبنا مجازات نیز متفاوت می باشد.

مطابق بر ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی هرگاه عده‌ای با یکدیگر منازعه کرده باشند هر کدام از شرکت‌کنندگان در نزاع، حسب مورد به مجازات مقرر محکوم خواهند گردید.

عنصر مادی منازعه عمل شرکت در نزاع دسته‌جمعی می باشد و در این حالت هر کدام از شرکا که عملشان در وقوع جرم تاثیرداشته باشد و جزیی از جرم انجام‌گرفته بوده باشد جرم را محقق می کنند.
در صورتی که چند نفر با یکدیگر درگیر شده و نزاع لفظی داشته باشند و بعد خود یا به وسیله وکیل شکایت کنند دادگاه آنها را به جرم نزاع دسته جمعی محکوم نمی کند و فقط در صورتی که در الفاظ آنها عباراتی به کار برده شده باشد که شامل جرم توهین و فحاشی بشود به آن محکوم می شوند. جرم منازعه، به مداخله در واقعه درگیری و منازعه محقق می گردد هر چند خود مرتکب مبادرت به ایراد صدمه نکرده باشد. در نتیجه به صرف شرکت در نزاع و تحقق نتایجی مانند قتل، نقص عضو و یا ضرب و جرح، باعث این خواهد شد که هر کدام از کسانی که در جرم دخالت داشته اند و باعث ارتکاب چرم شده اند محکوم و و مجازات قانونی را تحمل نمایند و در این مورد نیاز نمی باشد که شرکت‌کننده در نزاع، خود نیز ضرب و جرحی وارد نموده باشد.

شخصیت مجنی‌علیه در نزاع دسته‌جمعی مهم نیست یعنی تفاوتی ندارد که مجنی‌علیه از جمله طرف‌های درگیر بوده یا میانجی یا شخص ثالثی باشد. بنابراین لازم نیست مجنی‌علیه حتماً خود از شرکت‌کنندگان در منازعه باشد.

مجازات نزاع دسته جمعی

رفتار فیزیکی که برای محقق شدن این جرم نیاز می باشد فعل مثبتی که به شکل عملی است خواهد بود و نه لفظی یا نظایر آن لذا در صورتی که شخصی به دلیل نزاع لفظی شکایت کرده باشد طرف مقابل و یا وکیل او می تواند در مقام دفاع تحقق جرم منازعه را منتفی اعلام نماید و در صورت عدم انجام فعل مجرمانه دیگر دادگاه کیفری رای برائت را صادر می کند بایستی اشاره کنم که این جرم مقید به وسیله خاصی نمی باشد و ممکن است تنها با استفاده از ضربات دست و پا صورت بپذیرد و یا در برخی موارد هم از وسایل ساده مثل چوب و سنگ یا از سلاح گرم استفاده کنند.
آنچه در جرم منازعه مهم است، اثبات اصل مداخله در نزاع است؛ هر گاه یکی از سه نفر در حال دفاع مشروع بوده باشد، و بعد بر علیه آنها طرح دعوایی مطرح گردد وکیل او می تواند با استناد به تبصره یک ماده ۶۱۵، رفتار موکل را از شمول نزاع خارج کند.

در زمانی که سه نفر با یکدیگر منازعه می نمایند و رفتار یکی از آنان مشمول عوامل موجهه یا رافع مسئولیت کیفری باشد در دادگاه وکیل دو نفر دیگر می تواند به استناد به حد نصاب نرسیدن افراد در جرم منازعه موضوع را از شمول ماده ۶۱۵ خارج و در صورتی که به عنوان دیگر و یا به جهت دیگری تقصیر نداشته باشند دادگاه حکم به برائت و در غیر این صورت محکومیتی بغیر از نزاع دسته جمعی بدهد.

عنصر معنوی این جرم، سوء نیت عام بوده و تعمد در شرکت در منازعه نیاز بوده ولازمه تحقق جرم خواهد بود.

در صورتی که دعاوی کیفری در دادگاه بر مبنای منازعه رخ بدهد و اشخاصی که خود و یا وکیل آنها نتوانسته باشند دلایل و مستنداتی دال بر عدم تاثیر عمل آنها در وقوع جرم را به اثبات برسانند بر طبق ماده ۶۱۵ به مجازات های ذیل محکوم می شوند.
• در صورتی که نزاع منتهی به قتل شده باشد به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.
• در صورتی که منتهی به نقص عضو شود، به حبس از یک تا سه سال.
• در صورتی که منتهی به ضرب و جرح شود، به حبس از سه ماه تا یک سال.

مجازات حبسی که در بندهای سه‌گانه ماده ۶۱۵ قانون مجازات اسلامی بیان شده است چه در صورتی که عامل صدمه مشخص بوده باشد یا نامشخص، لازم‌الاجرا خواهد بود در نتیجه هرگاه عامل صدمه مشخص نبوده نباشد، قصاص نفس یا عضو عملا امکان پذیر نخواهد بود در این مورد وکیل می تواند با استناد به این موضوع مطالبه ضرر و زیان که دیه می باشد را درخواست کند و حق موکل خود را اخذ نماید.

در این حالت بعضی اعتقاد دارند که مطالبه ضرر و زیان در زمانی که عامل صدمه معلوم نیست وجاهت قانونی نخواهد داشت. چرا که وقتی عامل صدمه مشخص نیست احراز رابطه علیت بین رفتار مرتکب و صدمه نیز ممکن نخواهد بود در نتیجه موجبی برای مطالبه ضرر و زیان وجود نخواهد داشت

در پایان بایستی اشاره نمایم که در مورد جرایم کیفری منازعه با داشتن وکیل می توان شکایت کرد و چون صدمه‌ای که وارد شده است اعم از اینکه قتل یا جرح یا نقص عضو بوده باشد بدون تردید سبب آن منازعه بوده لذا امکان دیه هم وجود دارد و دادگاه حکم مربوطه را صادر می نماید.

منابع : برگرفته از قانون مجازات اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب‌سایت

دیدگاه

02126711293
02126711295
02126711297
02126711299
02126711301
02126711309

برای تماس با موسسه کافیست بر روی یکی از شماره های بالا کلیک کنید

09129243619

تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی و داوری ثمین عدالت ایستا به شماره ثبت 39751 می باشد.

خدمات دعاوی ملکیخدمات دعاوی تجاریخدمات دعاوی خانوادگیخدمات دعاوی کیفریخدمات ایرانیان مقیم خارج

فشارهای ناشی از روابط اجتماعی باعث شده که در جامعه امروزی گاه یک اتفاق ساده به منازعه‌ای تبدیل شود. موارد متعددی به پزشکی قانونی اطلاع داده می‌‌شود که افراد  زیادی در قالب دو گروه بر سر موضوعی که در غالب مواد اهمیتی ندارد  به جان هم افتاده‌اند. درگیری‌هایی که حتی گاهی منجر به معلولیت یا مرگ می‌شود.  اتفاقی که در هر صورت امنیت و سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد و عده زیادی را گرفتار می‌کند.شركت در درگیری بسته به میزان خسارت وارده، مجازات‌هایی چون قصاص، دیه و حبس را به دنبال دارد. گاهی اوقات یك عصبانیت، ‌باعث از كوره در رفتن فرد می‌شود. در این موارد کافی است فرد وارد نزاع شود، در این صورت نمی‌توان از عواقب آن جلوگیری کرد. اکنون به مفهوم نزاع جمعی و مقایسه آن با چند عنوان مجرمانه دیگر می‌پردازیم.  مفهوم نزاع دسته‌جمعیشركت در منازعه یعنی روی آوردن به ضرب و جرح. یعنی دست زدن به جرم علیه اشخاص كه تبعات حقوقی فراوانی برای افراد به‌ بار می‌آورد. از نظر حقوقی ضرب به صدماتی گفته می‌شود كه ازهم‌گسیختگی ظاهری نسوج و خونریزی از بدن را همراه ندارد. پس كسی كه در یك نزاع شركت می‌كند و موجب ایجاد كبودی،‌ تورم، پیچ خوردن مفاصل و خون‌مردگی در بدن طرف نزاع می‌شود از نظر قانون مرتكب ضرب شده است. ضرب معمولا با دست یا پا با تمام سنگینی بدن یا با استفاده از ابزاری مثل چوب، آهن یا سنگ اتفاق می‌افتد، ‌اما به هر حال ملاك تشخیص آن آسیب ظاهری بدون خونریزی است.در مقابل، جرح به آسیب‌هایی گفته می‌شود كه با خونریزی ظاهری و بیرونی همراه باشد، مثل وقتی كه كسی باعث ایجاد خراشیدگی، بریدگی یا پارگی در بدن فردی می‌شود. پس قطع عضو، سوختگی، شكستگی و بریدگی یا مواردی شبیه این‌ها از انواع جرح هستند.  جرح عضو عمدیبیشتر كسانی كه با دیگران درگیر می‌شوند شاید به فكرشان نرسد مجرمی هستند که مرتكب جرح عمدی شده.  نظر قانونگذار در مورد این دسته از افراد كاملا واضح است. پس اگر شخصی به قصد قطع یا جرح عضو، به دیگری صدمه بزند مرتكب جرم عمدی شده است. حتی زمانی که فرد قصد این عمل را نداشته باشد،‌ ولی نوع عمل او طوری باشد که عرفا منجر به قطع یا جرح عضو شود، این جرم صادق است. مثل كسی كه به قصد دور كردن كسی از صحنه درگیری یا ادب كردن او با چاقو به وی صدمه می‌زند. چنین افرادی در محضر دادگاه اعلام می‌كنند هیچ قصد قبلی برای قطع یا جرح عضو فرد مصدوم نداشته‌اند، اما قاضی به آن‌ها خواهد گفت اگر چه او چنین قصدی نداشته، اما نوع وسیله‌ای كه از آن برای انجام این كار استفاده كرده منجر به چنین نتیجه‌ای شده است.اما گاهی اوقات فردی كه مرتکب جرح عمدی شده نه قصد چنین كاری داشته و نه وسیله‌ای كه از آن استفاده كرده یا نوع عمل او باعث بروز صدمه شده، بلكه عمل او نسبت به طرف مقابل به واسطه پیری، بیماری، ضعف جسمانی یا سن كم مصدوم منجر به قطع یا جرح عضو شده در حالی كه صدمه‌زننده از این موضوع باخبر بوده است.  وقتی عمدی بودن ثابت شود اگر قاضی تشخیص دهد قطع یا جرح عضو عمدی است مصدوم می‌تواند تقاضای قصاص كند كه اگر مجرمیت ضارب اثبات شود با رعایت شرایطی قصاص خواهد شد. به این ترتیب باید در قصاص بین اعضا تساوی باشد، یعنی اگر كسی دست راست دیگری را شكست دست راست او به تقاضای مصدوم شكسته شود یعنی هر عضو در مقابل همان عضو و همان محل در مقابل همان محل. البته در اینجا یك استثنا وجود دارد. به‌این صورت كه اگر مجرم دست راست نداشته باشد دست چپ او و اگر دست چپ هم نداشته باشد پای او به جای دست قصاص می‌شود، ولی این قاعده در مورد سایر اعضا مثل گوش و چشم صدق نمی‌كند. اگر قاضی تشخیص دهد قطع یا جرح عضو عمدی است مصدوم می‌تواند تقاضای قصاص كند. در این صورت اگر مجرمیت ضارب اثبات شود با رعایت شرایطی قصاص خواهد شد. در مورد قصاص علاوه بر تساوی در محل اعضا، باید آن‌ها از نظر سالم بودن هم با یكدیگر مساوی باشند. برای همین در بعضی جراحت‌ها و سوختگی‌ها یا در مورد شكستگی استخوان‌ها كه ممكن است قصاص موجب مرگ مجرم شود یا بیشتر از صدمه‌ای كه وارد كرده صدمه ببیند به جای قصاص از او دیه گرفته می‌شود.  صرف‌نظر کردن از قصاص در این میان گاه اتفاق می‌افتد یا شاكی از قصاص صرف نظر می‌كند یا شرط تساوی محقق نمی‌شود كه در این صورت ضارب به 2 تا 5 سال حبس محكوم می‌شود. طبق قوانین آیین دادرسی كیفری، این میزان حبس با تحقق چهار شرط اتفاق می‌افتد؛ یکی اینکه صدمه وارده موجب نقصان یا شكستن یا از كار افتادن عضو مصدوم شود، صدمه وارده منتهی به مرض دایمی فقدان یا نقص یكی از حواس یا منافع مصدوم شود، صدمه وارده منجر به از بین رفتن عقل مصدوم شود و قاضی تشخیص دهد كه اقدام مجرم باعث اخلال در نظم و امنیت عمومی شده یا موجب شود وی یا دیگران جری و گستاخ شوند. حالا اگر چنین آسیب‌هایی پیش نیامده باشد ولی مجرم هنگام ایجاد صدمه از اسلحه یا چاقو یا ابزاری شبیه این‌ها استفاده كرده باشد به 3 ماه تا یك‌سال حبس محكوم خواهد شد.  جریمه هر مجرم جداستگاهی اوقات درگیری‌ها به صورت دسته‌جمعی است. در این موارد قانون‌گذار برای هر فردی که از در منازعه شرکت کرده است، چه آسیب‌ دیده باشند و چه آسیب وارد کرده باشند، مجازات مقرر کرده است. این مجازات صرفاً به خاطر حضور و شرکت آن‌ها در درگیری است. در صورتی که منازعه منتهی به نقص عضو شود، هر یک از شرکت‌کنندگان به حبس از شش ماه تا سه سال و اگر منازعه منتهی به ضرب و جرح شود، هر یک به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهند شد. معمولا شرکت‌کنندگان در منازعه مدعی می‌شوند که برای میانجیگری یا دفاع از خود وارد درگیری شده‌اند که اثبات این امر بر عهده آن‌ها و تشخیص آن با قاضی است. اگر دادگاه اقدام شخصی را دفاع مشروع تشخیص دهد، از مجازات‌های مقرر گفته شده در بالا معاف هستند.  تفاوت دفاع مشروع با نزاع دسته جمعیدر قانون مجازات اسلامی موردی تحت عنوان دفاع مشروع پیش‌بینی شده است که در این دفاع اگر ثابت شود که فرد برای دفاع از خود در مقابل ضارب ایستادگی کرده است و اگر فرد ضارب زخمی یا کشته شود، دفاع مشروع محسوب می‌شود. البته با شرایطی خاص که در قانون نیز به آن اشاره شده است، از جمله این که دفاع با نوع حمله متناسب باشد و همچنین امکان گریز از صحنه جرم وجود نداشته باشد.اگر فرد برای دفاع از خود مهاجم را زخمی کند یا به قتل برساند، قابل مجازات نیست البته با شرایطی که مطرح شد. لازم به ذکر است که نظر نهایی و نوع دفاع بستگی به تشخیص قاضی دارد. در این میان اگر فرد مدافع برای دفاع از خود، سلاح فرد مهاجم را در اختیار بگیرد و با همان سلاح به فرد مهاجم ضربه و صدمه‌ای وارد کند، دیگر شامل دفاع مشروع نخواهد بود. چرا که با حمله تناسبی ندارد.  فرق منازعه و نزاع جمعیجرم منازعه و شرکت در نزاع دسته‌جمعی جرمی جداگانه است که در بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی پیش‌بینی شده است. اگر در تیتر روزنامه‌ها و نشریات با این عبارت برخورد ‌کردید که: «شرکت در نزاع منجر به قتل شد»، مراد وقوع همین جرم است. به عبارتی شرط تحقق شرکت در نزاع دسته‌جمعی این است که نحوه و کیفیت فعل مجرمانه اشخاص حاضر در منازعه نامعلوم باشد. زیرا اگر بتوان مرتکب اصلی را شناخت، با او در حدود مواد راجع به ضرب و جرح عمدی رفتار خواهد شد. در ضمن این جرم در صورتی واقع می‌شود که شخصی در منازعه و درگیری دخالت کرده باشد، هر چند خود مرتکب صدمه‌ای به کسی نزند. بنابراین صرف شرکت در نزاع و تحقق نتایجی مثل قتل، نقص عضو یا ضرب و جرح، سبب محکومیت هر یک از مرتکبان به کیفرهای قانونی است خواهد شد. ضرورتی ندارد که شرکت‌کننده در نزاع، خود نیز ضرب و جرحی وارد کرده باشد. برابر قانون مجازات: هر یک از شرکت کنندگان در نزاع حسب مورد به مجازات زیر محکوم می‌شوند: ۱- در صورتی که نزاع منتهی به قتل شود، به حبس از یک سال تا سه سال. ۲- در صورتی که منتهی به نقص عضو شود، به حبس از ۶ ماه تا سه سال.۳- در صورتی که منتهی به ضرب و جرح شود، به حبس از سه ماه تا یک سال.به دلیل تاثیری که درگیری‌ها و منازعات دسته‌جمعی بر امنیت، آسایش و نظم خانواده دارد، قانون‌گذار به صورت جداگانه این مورد را جرم‌انگاری کرده و برای آن مجازات حبس در نظر گرفته است. بنابراین بهتر است افراد قبل از درگیر شدن  با هم کمی به عواقب آن فکر کنند.

مجازات نزاع دسته جمعی
مجازات نزاع دسته جمعی
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *