دسته‌ها
دارو

مجازات نگهداری موتور سنگین

خواص دارویی و گیاهی

مجازات نگهداری موتور سنگین
مجازات نگهداری موتور سنگین

ایران > قانونگذاری– ممتازنیوز:نمایندگان مجلس در جریان بررسی و تصویب مفاد لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعاده شده از شورای نگهبان، مجازات قاچاق کالای ممنوع، نگهداری، حمل و فروش آن را تعیین کردند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی مفادی از لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اعاده شده از شورای نگهبان را جهت تامین نظر این شورا تصویب کردند.

با تصویب نمایندگان کلیه دستگاه های عضو ستاد موظف شدند در چارچوب نخستویت های تعیین شده برنامه های سالانه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز دستگاه متبوع خود را جهت بررسی و تصویب به ستاد ارائه نمایند.

همچنین نمایندگان مقرر کردند ، ستاد در چارچوب اختیارات خود دستورالعمل نحوه گردآوری و جمع بندی آمار و اطلاعات دستگاههای مختلف را تصویب می نماید.

مجازات نگهداری موتور سنگین

همچنین وکلای ملت از بعضی مفادی که شورای نگهبان نسبت به آن ایراد گرفته بود عبور کرده است و در ماده ۱۹ این لایحه تصویب کردند هر کس مرتکب قاچاق کالای ممنوع گردد یا کالای ممنوع قاچاق را نگهداری یا حمل نماید یا بفروشد، علاوه بر ضبط کالا به شرح ذیل و مواد (۱۹ مکرر ۱) و (۱۹ مکرر ۲) مجازات می شوند.

الف- در صورتی که ارزش کالا تا ۱۰ میلیون ریال باشد به جزای نقدی معادل ۲ تا ۳ برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق

ب -در صورتی که ارزش کالا از ۱۰ میلیون تا یکصد میلیون ریال باشد به جزای نقدی معادل ۳ تا ۵ برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق

پ- در صورتی که ارزش کالا از یکصد میلیون تا ۱ میلیارد ریال باشد به بیش از ۶ ماه تا دو سال حبس و به جزای نقدی معادل ۵ تا ۷ برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق

ت- در صورتی که ارزش کالا بیش از یک میلیارد ریال باشد به دو سال تا ۵ سال حبس و به جزای نقدی معادل ۷ تا ۱۰ برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق

تبصره ۱ -حکم ماده (۷۰۲) قانون مجازات اسلامی فقط شامل مشروبات الکلی تولید شده در داخل کشور است

تبصره ۲ – وجوه حاصل از قاچاق کالای ممنوع ضبط می گردد

تبصره ۳ – آلات و ادواتی که جهت ساخت کالای ممنوع به منظور قاچاق یا تسهیل ارتکاب قاچاق کالای ممنوع مورد استفاده قرار می گیرد ضبط می گردد.

تبصره ۴- مشروبات الکلی، اموال تاریخی – فرهنگی، تجهیزات دریافت از ماهواره به طور غیرمجاز، آلات و وسایل قمار و آثار سمعی و بصری مبتذل و مستهجن از مصادیق کالای ممنوع است.

تبصره ۵ -محل نگهداری کالاهای قاچاق ممنوع که در مالکیت مرتکب باشد در صورتی که مشمول حکم مندرج در ماده ۱۹) مکرر ۲ این قانون نشود توقیف و پلمپ می شد و در صورتی که محکوم علیه ظرف دو ماه از تاریخ صدور حکم قطعی جریمه نقدی را نپردازد حسب مورد از محل فروش آن برداشت و مابقی به مالک مسترد می گردد. همچنین در ماده ۱۹ مکرر ۱ نمایندگان مقرر کردند در مواردی که کالای قاچاق مکشوفه مشمول شرایط بندهای (پ) و (ت) ماده (۱۹) گردد وسیله نقلیه مورد استفاده در قاچاق کالای مزبور در صورت وجود هر یک از شرایط زیر ضبط می گردد.

الف: وسیله نقلیه مورد استفاده متعلق به شخص مرتکب قاچاق باشد

ب: با استناد به دلایل یا قرائن از جمله سابقه مرتکب و یا مالک وسیله نقلیه در امر قاچاق ثابت شود که مالک وسیله نقلیه با علم و اطلاع وسیله را جهت استفاده برای حمل کالای قاچاق در اختیار مرتکب قرار داده است.

تبصره: در غیر موارد فوق وسیله نقلیه به مالک مسترد و معادل ارزش آن به جریمه نقدی مرتکب اضافه می گردد.

نمایندگان همچنین در ماده ۱۹ مکرر ۲ مقرر کردند محل نگهداری کالای قاچاق ممنوع در صورتی که ارزش کالا بیش از یک میلیارد ریال باشد و توسط مالک یا با علم و اطلاع او مورد استفاده قرار گیرد مصادره می گردد مشروط به اینکه ارزش ملک از ۵ برابر ارزش کالای قاچاق نگهداری شده بیشتر نباشد که در این صورت ملک به مقدار نسبت ۵ برابر قیمت کالای قاچاق نگهداری شده نسبت به قیمت اصل ملک مورد مصادره قرار می گیرد و چنانچه ارزش کالا کمتر از مبلغ مذکور باشد و حداقل ۲ بار به این منظور استفاده شود و محکومیت قطعی یابد در مرتبه سوم ارتکاب به کیفیت مذکور مصادره می گردد. در صورتی که مرتکب بدون اطلاع مالک از آن محل استفاده کند از ۳ تا ۵ برابر ارزش کالای قاچاق نگهداری شده به جزای نقدی وی افزوده می گردد.

تبصره آیین نامه اجرایی این ماده توسط قوه قضائیه تهیه می گردد و حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون به تایید رئیس قوه قضائیه می رسد.

RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

(ضروری)

(ایمیل شما نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

روزنامه امروز

نرخ روز ارز

قيمت سکه و طلا

قيمت روز خودرو

قيمت انواع گوشی

قيمت مسکن

قيمت لپ تاپ

قيمت تبلت

قيمت دوربين

قيمت تلويزيون

قيمت لاستيک

نقشه تهران

نقشه ترافيک تهران

وضع آب و هوا

مجازات نگهداری موتور سنگین

ترافيک جاده ها

آلودگي هواي تهران

پخش زنده تلويزيون

جدول ليگ برتر

قرآن آنلاين

اوقات شرعي

تقويم ايران

شاخص سلامتی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از بلاغ، در دنیای پر هیجان موتور، همیشه شاهد حضور موتورهای جدید با بالاترین راندمان و تکنولوژی بوده‌ایم، موتورهایی که حتی در کشور و حتی استان مازندران نیز قابل رویت هستند.

چند سالی‌ست شاهد حضور موتورهای سنگین و خاص در کشور هستیم. تعداد بیشمار از این موتورها توانسته‌اند از مبادی غیرقانونی که همان بهتر بگوییم قاچاق وارد کشور می شوند.


دیدن هر کدام از موتور سنگین‌های که قیمت برخی از این موتور ها به بیش از 100 میلیون می رسد، به سادگی و آسانی نخواهد بود.

مالکین این موتورها در روزهای اعلام شده مجازند موتورهای خود را برای شرکت در همایش‌های خاص و تور دوچرخه سواری که معمولاً سالی یکبار توسط هیأت موتورسواری یا دوچرخه سواری استان برگزار می شود، بیرون بیاورند.

مجازات نگهداری موتور سنگین


ولی مشاهده می شود که برخی از آنها ضمن حضور در مسیر پرخطر و پرتردد دریای خزرآباد و یا دیگر محورهای مواصلاتی استان اکثراً در ایام تعطیل، با تهیه عکس و درج در شبکه های اجتماعی از حضور در مانورهای بی خردانه شان، دیگر جوانان شهر را تشویق به حضور می کنند.

موتورسیکلت، وسیله نقلیه ای کم مصرف است که در صورت استفاده‌ی صحیح و داشتن فرهنگ موتورسواری و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی می تواند تبدیل به وسیله‌ای قابل اعتماد شود.


با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرها و روستاهای استان که در زمره پرحادثه ترین استان های کشور قرار دارد، شهرستان ساری نیز جزو شهرستان هایی است که در رده بالای جدول تصادفات با موتور سیکلت قرار دارد، کم نیستند خانواده هایی که داغدار جوانان شان بر اثر حادثه تصادف هستند اما استفاده از موتورسیکلت به خصوص ایام تابستان افزایش می یابد و جاده ها و خیابان های شهر به خصوص جاده‌ی دریای ساری (میدان خزر به سمت ساحل فرح آباد) محل تاخت و تاز موتورسورانی که اکثراً جوان هستند، می شود.


جاده اصلی منتهی به دریا در طول شبانه روز بیشتر محل تردد مسافران دور و نزدیک از استان های دیگر، دانشجویان و کشاورزان است ولی این شب ها محل کورس گروه موتورسوارانی است که از فرط مایه‌داری و داشتن خودروهای آنچنانی به موتورهای قاچاق شده و گمرک ندیده روی آورده اند و به رخ هم می کشند.

و شاید سودجویانی که برای ترغیب جوانان و فروختن موتورها به قیمت های گزاف، با اهداف از پیش تعیین شده ویراژ می دهند.


این جاده کم عرض است و رانندگان نمی توانند به خوبی در شرایط حاد تصادف به اصطلاح خودروی‌شان را جمع کنند اما زیبایی و توریستی بودن، میل آنها را مضاعف به حضور در معیت خانواده در این مسیر می کند.

اینجاست که خانواده ها با لذت فراوان می توانند بدون دردسر طی مسیر کنند و  در کنار سواحل، آرام بگیرند و لحظات خوشی را در کنار هم سپری کنند. لازم است ضمن تشکری هم داشته باشیم از مسئولان در بحث سالم‌سازی طرح دریا و همچنین متولیان برگزاری برنامه‌های فرهنگی که به زیبایی سواحل افزوده اند.


اما این همه ماجرا نیست! عده‌ای از خدا بی خبر و عیاش با موتورهای خود این مسیر را پاتوق امن‌شان قرار داده و با ایجاد حرکات نمایشی، مزاحم امنیت و آسایش خانواده ها می شوند.

ناگفته نماند برخی شب‌ها با نهایت سرعت و ایجاد صدای ناهنجار، آرامش خانواده ها را نیز بر هم می زنند و موجب دلهره و اضطراب می شوند.

جالب اینجاست این موتورها هیچ کدام برچسب پلاک ملی ندارند و غالباً از ویلاهای حاشیه روستاهای مسیر دریا سر بر می دارند و تا پاسی از شب نیز حضور دارند و موجب سلب آرامش و امنیت مردم می شوند.


با توجه به قرار داشتن در شب های ماه مبارک رمضان، تجربه ثابت کرده حضور این گروه از موتورسواران به صورت چشم گیری افزایش می یابد و با رفتارهای هنجارشکن و حرکت در دسته های چندتایی و انجام حرکات پرخطر در معابر شهری و ادامه آن در مسیر دریا و منتج به برهم خوردن نظم و قانون و البته باعث تکدر خاطر مردم نیز می شوند.


اقدام خوبی که نیروی انتظامی در سال گذشته انجام داد، باعث کاهش ورود موتورسواران به شهر شد و به طبع آن کاهش رفتارهای هنجارشکن این گونه از موتورسواران متخلف بودیم اما در مسیر دریا گشت‌زنی نیروهای خدوم پلیس برای متذکر شدن یا دستگیری این دست افراد، کاهش یافته که همین امر فضا را برای این افراد امن کرده است.


به نظر می رسد در صورتی که موتورسوارانی مجرم شناخته می شوند، از سوی قانون به شکلی جدی مجازات شوند و توقیف موتور یا اعمال جریمه برای ترخیص موتور تبدیل به مجازات ثانوی شود و برخی صاحبان نفوذ نیز به مدیران مربوطه امر و نهی نکنند، موتورسواران از قانون، بهتر پیروی خواهند کرد.
توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : موارد مهم در رابطه با سنگین سواری

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تردد موتورسیکلت‌های سنگین در انتظار تصمیم شورای امنیت کشور

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاپیک جامع راهنمایی درمورد موتور سنگین

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پیشنهادات برای آزاد سازی تردد موتور سنگین

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پیگیری ماموران اداره آگاهی برای دستگیری فروشندگان موتورسنگین

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از بلاغ، در دنیای پر هیجان موتور، همیشه شاهد حضور موتورهای جدید با بالاترین راندمان و تکنولوژی بوده‌ایم، موتورهایی که حتی در کشور و حتی استان مازندران نیز قابل رویت هستند.

چند سالی‌ست شاهد حضور موتورهای سنگین و خاص در کشور هستیم. تعداد بیشمار از این موتورها توانسته‌اند از مبادی غیرقانونی که همان بهتر بگوییم قاچاق وارد کشور می شوند.


دیدن هر کدام از موتور سنگین‌های که قیمت برخی از این موتور ها به بیش از 100 میلیون می رسد، به سادگی و آسانی نخواهد بود.

مالکین این موتورها در روزهای اعلام شده مجازند موتورهای خود را برای شرکت در همایش‌های خاص و تور دوچرخه سواری که معمولاً سالی یکبار توسط هیأت موتورسواری یا دوچرخه سواری استان برگزار می شود، بیرون بیاورند.

مجازات نگهداری موتور سنگین


ولی مشاهده می شود که برخی از آنها ضمن حضور در مسیر پرخطر و پرتردد دریای خزرآباد و یا دیگر محورهای مواصلاتی استان اکثراً در ایام تعطیل، با تهیه عکس و درج در شبکه های اجتماعی از حضور در مانورهای بی خردانه شان، دیگر جوانان شهر را تشویق به حضور می کنند.

موتورسیکلت، وسیله نقلیه ای کم مصرف است که در صورت استفاده‌ی صحیح و داشتن فرهنگ موتورسواری و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی می تواند تبدیل به وسیله‌ای قابل اعتماد شود.


با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرها و روستاهای استان که در زمره پرحادثه ترین استان های کشور قرار دارد، شهرستان ساری نیز جزو شهرستان هایی است که در رده بالای جدول تصادفات با موتور سیکلت قرار دارد، کم نیستند خانواده هایی که داغدار جوانان شان بر اثر حادثه تصادف هستند اما استفاده از موتورسیکلت به خصوص ایام تابستان افزایش می یابد و جاده ها و خیابان های شهر به خصوص جاده‌ی دریای ساری (میدان خزر به سمت ساحل فرح آباد) محل تاخت و تاز موتورسورانی که اکثراً جوان هستند، می شود.


جاده اصلی منتهی به دریا در طول شبانه روز بیشتر محل تردد مسافران دور و نزدیک از استان های دیگر، دانشجویان و کشاورزان است ولی این شب ها محل کورس گروه موتورسوارانی است که از فرط مایه‌داری و داشتن خودروهای آنچنانی به موتورهای قاچاق شده و گمرک ندیده روی آورده اند و به رخ هم می کشند.

و شاید سودجویانی که برای ترغیب جوانان و فروختن موتورها به قیمت های گزاف، با اهداف از پیش تعیین شده ویراژ می دهند.


این جاده کم عرض است و رانندگان نمی توانند به خوبی در شرایط حاد تصادف به اصطلاح خودروی‌شان را جمع کنند اما زیبایی و توریستی بودن، میل آنها را مضاعف به حضور در معیت خانواده در این مسیر می کند.

اینجاست که خانواده ها با لذت فراوان می توانند بدون دردسر طی مسیر کنند و  در کنار سواحل، آرام بگیرند و لحظات خوشی را در کنار هم سپری کنند. لازم است ضمن تشکری هم داشته باشیم از مسئولان در بحث سالم‌سازی طرح دریا و همچنین متولیان برگزاری برنامه‌های فرهنگی که به زیبایی سواحل افزوده اند.


اما این همه ماجرا نیست! عده‌ای از خدا بی خبر و عیاش با موتورهای خود این مسیر را پاتوق امن‌شان قرار داده و با ایجاد حرکات نمایشی، مزاحم امنیت و آسایش خانواده ها می شوند.

ناگفته نماند برخی شب‌ها با نهایت سرعت و ایجاد صدای ناهنجار، آرامش خانواده ها را نیز بر هم می زنند و موجب دلهره و اضطراب می شوند.

جالب اینجاست این موتورها هیچ کدام برچسب پلاک ملی ندارند و غالباً از ویلاهای حاشیه روستاهای مسیر دریا سر بر می دارند و تا پاسی از شب نیز حضور دارند و موجب سلب آرامش و امنیت مردم می شوند.


با توجه به قرار داشتن در شب های ماه مبارک رمضان، تجربه ثابت کرده حضور این گروه از موتورسواران به صورت چشم گیری افزایش می یابد و با رفتارهای هنجارشکن و حرکت در دسته های چندتایی و انجام حرکات پرخطر در معابر شهری و ادامه آن در مسیر دریا و منتج به برهم خوردن نظم و قانون و البته باعث تکدر خاطر مردم نیز می شوند.


اقدام خوبی که نیروی انتظامی در سال گذشته انجام داد، باعث کاهش ورود موتورسواران به شهر شد و به طبع آن کاهش رفتارهای هنجارشکن این گونه از موتورسواران متخلف بودیم اما در مسیر دریا گشت‌زنی نیروهای خدوم پلیس برای متذکر شدن یا دستگیری این دست افراد، کاهش یافته که همین امر فضا را برای این افراد امن کرده است.


به نظر می رسد در صورتی که موتورسوارانی مجرم شناخته می شوند، از سوی قانون به شکلی جدی مجازات شوند و توقیف موتور یا اعمال جریمه برای ترخیص موتور تبدیل به مجازات ثانوی شود و برخی صاحبان نفوذ نیز به مدیران مربوطه امر و نهی نکنند، موتورسواران از قانون، بهتر پیروی خواهند کرد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از بلاغ، در دنیای پر هیجان موتور، همیشه شاهد حضور موتورهای جدید با بالاترین راندمان و تکنولوژی بوده‌ایم، موتورهایی که حتی در کشور و حتی استان مازندران نیز قابل رویت هستند.

چند سالی‌ست شاهد حضور موتورهای سنگین و خاص در کشور هستیم. تعداد بیشمار از این موتورها توانسته‌اند از مبادی غیرقانونی که همان بهتر بگوییم قاچاق وارد کشور می شوند.


دیدن هر کدام از موتور سنگین‌های که قیمت برخی از این موتور ها به بیش از 100 میلیون می رسد، به سادگی و آسانی نخواهد بود.

مالکین این موتورها در روزهای اعلام شده مجازند موتورهای خود را برای شرکت در همایش‌های خاص و تور دوچرخه سواری که معمولاً سالی یکبار توسط هیأت موتورسواری یا دوچرخه سواری استان برگزار می شود، بیرون بیاورند.

مجازات نگهداری موتور سنگین


ولی مشاهده می شود که برخی از آنها ضمن حضور در مسیر پرخطر و پرتردد دریای خزرآباد و یا دیگر محورهای مواصلاتی استان اکثراً در ایام تعطیل، با تهیه عکس و درج در شبکه های اجتماعی از حضور در مانورهای بی خردانه شان، دیگر جوانان شهر را تشویق به حضور می کنند.

موتورسیکلت، وسیله نقلیه ای کم مصرف است که در صورت استفاده‌ی صحیح و داشتن فرهنگ موتورسواری و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی می تواند تبدیل به وسیله‌ای قابل اعتماد شود.


با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرها و روستاهای استان که در زمره پرحادثه ترین استان های کشور قرار دارد، شهرستان ساری نیز جزو شهرستان هایی است که در رده بالای جدول تصادفات با موتور سیکلت قرار دارد، کم نیستند خانواده هایی که داغدار جوانان شان بر اثر حادثه تصادف هستند اما استفاده از موتورسیکلت به خصوص ایام تابستان افزایش می یابد و جاده ها و خیابان های شهر به خصوص جاده‌ی دریای ساری (میدان خزر به سمت ساحل فرح آباد) محل تاخت و تاز موتورسورانی که اکثراً جوان هستند، می شود.


جاده اصلی منتهی به دریا در طول شبانه روز بیشتر محل تردد مسافران دور و نزدیک از استان های دیگر، دانشجویان و کشاورزان است ولی این شب ها محل کورس گروه موتورسوارانی است که از فرط مایه‌داری و داشتن خودروهای آنچنانی به موتورهای قاچاق شده و گمرک ندیده روی آورده اند و به رخ هم می کشند.

و شاید سودجویانی که برای ترغیب جوانان و فروختن موتورها به قیمت های گزاف، با اهداف از پیش تعیین شده ویراژ می دهند.


این جاده کم عرض است و رانندگان نمی توانند به خوبی در شرایط حاد تصادف به اصطلاح خودروی‌شان را جمع کنند اما زیبایی و توریستی بودن، میل آنها را مضاعف به حضور در معیت خانواده در این مسیر می کند.

اینجاست که خانواده ها با لذت فراوان می توانند بدون دردسر طی مسیر کنند و  در کنار سواحل، آرام بگیرند و لحظات خوشی را در کنار هم سپری کنند. لازم است ضمن تشکری هم داشته باشیم از مسئولان در بحث سالم‌سازی طرح دریا و همچنین متولیان برگزاری برنامه‌های فرهنگی که به زیبایی سواحل افزوده اند.


اما این همه ماجرا نیست! عده‌ای از خدا بی خبر و عیاش با موتورهای خود این مسیر را پاتوق امن‌شان قرار داده و با ایجاد حرکات نمایشی، مزاحم امنیت و آسایش خانواده ها می شوند.

ناگفته نماند برخی شب‌ها با نهایت سرعت و ایجاد صدای ناهنجار، آرامش خانواده ها را نیز بر هم می زنند و موجب دلهره و اضطراب می شوند.

جالب اینجاست این موتورها هیچ کدام برچسب پلاک ملی ندارند و غالباً از ویلاهای حاشیه روستاهای مسیر دریا سر بر می دارند و تا پاسی از شب نیز حضور دارند و موجب سلب آرامش و امنیت مردم می شوند.


با توجه به قرار داشتن در شب های ماه مبارک رمضان، تجربه ثابت کرده حضور این گروه از موتورسواران به صورت چشم گیری افزایش می یابد و با رفتارهای هنجارشکن و حرکت در دسته های چندتایی و انجام حرکات پرخطر در معابر شهری و ادامه آن در مسیر دریا و منتج به برهم خوردن نظم و قانون و البته باعث تکدر خاطر مردم نیز می شوند.


اقدام خوبی که نیروی انتظامی در سال گذشته انجام داد، باعث کاهش ورود موتورسواران به شهر شد و به طبع آن کاهش رفتارهای هنجارشکن این گونه از موتورسواران متخلف بودیم اما در مسیر دریا گشت‌زنی نیروهای خدوم پلیس برای متذکر شدن یا دستگیری این دست افراد، کاهش یافته که همین امر فضا را برای این افراد امن کرده است.


به نظر می رسد در صورتی که موتورسوارانی مجرم شناخته می شوند، از سوی قانون به شکلی جدی مجازات شوند و توقیف موتور یا اعمال جریمه برای ترخیص موتور تبدیل به مجازات ثانوی شود و برخی صاحبان نفوذ نیز به مدیران مربوطه امر و نهی نکنند، موتورسواران از قانون، بهتر پیروی خواهند کرد.
مرحله جدید طرح ارتقای انضباط ترافیکی با محوریت برخورد با خودروهایی که با سرعت و اقدامات مخاطره‌آمیز آرامش شهروندان را دچار مخاطره می‌کند و همچنین موتور سیکلت‌هایی که به صورت غیرمجاز و غیرقانونی وارد کشور شده یا در معابر بزرگراهی حرکات غیرمتعارف انجام می‌دهند در ۴۸ ساعت گذشته توسط ماموران پلیس راهور و با همراهی یگان امداد و گشت‌های انتظامی به مرحله اجرا درآمد.

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

ما را دنبال کنید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از بلاغ، در دنیای پر هیجان موتور، همیشه شاهد حضور موتورهای جدید با بالاترین راندمان و تکنولوژی بوده‌ایم، موتورهایی که حتی در کشور و حتی استان مازندران نیز قابل رویت هستند.

چند سالی‌ست شاهد حضور موتورهای سنگین و خاص در کشور هستیم. تعداد بیشمار از این موتورها توانسته‌اند از مبادی غیرقانونی که همان بهتر بگوییم قاچاق وارد کشور می شوند.


دیدن هر کدام از موتور سنگین‌های که قیمت برخی از این موتور ها به بیش از 100 میلیون می رسد، به سادگی و آسانی نخواهد بود.

مالکین این موتورها در روزهای اعلام شده مجازند موتورهای خود را برای شرکت در همایش‌های خاص و تور دوچرخه سواری که معمولاً سالی یکبار توسط هیأت موتورسواری یا دوچرخه سواری استان برگزار می شود، بیرون بیاورند.

مجازات نگهداری موتور سنگین


ولی مشاهده می شود که برخی از آنها ضمن حضور در مسیر پرخطر و پرتردد دریای خزرآباد و یا دیگر محورهای مواصلاتی استان اکثراً در ایام تعطیل، با تهیه عکس و درج در شبکه های اجتماعی از حضور در مانورهای بی خردانه شان، دیگر جوانان شهر را تشویق به حضور می کنند.

موتورسیکلت، وسیله نقلیه ای کم مصرف است که در صورت استفاده‌ی صحیح و داشتن فرهنگ موتورسواری و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی می تواند تبدیل به وسیله‌ای قابل اعتماد شود.


با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرها و روستاهای استان که در زمره پرحادثه ترین استان های کشور قرار دارد، شهرستان ساری نیز جزو شهرستان هایی است که در رده بالای جدول تصادفات با موتور سیکلت قرار دارد، کم نیستند خانواده هایی که داغدار جوانان شان بر اثر حادثه تصادف هستند اما استفاده از موتورسیکلت به خصوص ایام تابستان افزایش می یابد و جاده ها و خیابان های شهر به خصوص جاده‌ی دریای ساری (میدان خزر به سمت ساحل فرح آباد) محل تاخت و تاز موتورسورانی که اکثراً جوان هستند، می شود.


جاده اصلی منتهی به دریا در طول شبانه روز بیشتر محل تردد مسافران دور و نزدیک از استان های دیگر، دانشجویان و کشاورزان است ولی این شب ها محل کورس گروه موتورسوارانی است که از فرط مایه‌داری و داشتن خودروهای آنچنانی به موتورهای قاچاق شده و گمرک ندیده روی آورده اند و به رخ هم می کشند.

و شاید سودجویانی که برای ترغیب جوانان و فروختن موتورها به قیمت های گزاف، با اهداف از پیش تعیین شده ویراژ می دهند.


این جاده کم عرض است و رانندگان نمی توانند به خوبی در شرایط حاد تصادف به اصطلاح خودروی‌شان را جمع کنند اما زیبایی و توریستی بودن، میل آنها را مضاعف به حضور در معیت خانواده در این مسیر می کند.

اینجاست که خانواده ها با لذت فراوان می توانند بدون دردسر طی مسیر کنند و  در کنار سواحل، آرام بگیرند و لحظات خوشی را در کنار هم سپری کنند. لازم است ضمن تشکری هم داشته باشیم از مسئولان در بحث سالم‌سازی طرح دریا و همچنین متولیان برگزاری برنامه‌های فرهنگی که به زیبایی سواحل افزوده اند.


اما این همه ماجرا نیست! عده‌ای از خدا بی خبر و عیاش با موتورهای خود این مسیر را پاتوق امن‌شان قرار داده و با ایجاد حرکات نمایشی، مزاحم امنیت و آسایش خانواده ها می شوند.

ناگفته نماند برخی شب‌ها با نهایت سرعت و ایجاد صدای ناهنجار، آرامش خانواده ها را نیز بر هم می زنند و موجب دلهره و اضطراب می شوند.

جالب اینجاست این موتورها هیچ کدام برچسب پلاک ملی ندارند و غالباً از ویلاهای حاشیه روستاهای مسیر دریا سر بر می دارند و تا پاسی از شب نیز حضور دارند و موجب سلب آرامش و امنیت مردم می شوند.


با توجه به قرار داشتن در شب های ماه مبارک رمضان، تجربه ثابت کرده حضور این گروه از موتورسواران به صورت چشم گیری افزایش می یابد و با رفتارهای هنجارشکن و حرکت در دسته های چندتایی و انجام حرکات پرخطر در معابر شهری و ادامه آن در مسیر دریا و منتج به برهم خوردن نظم و قانون و البته باعث تکدر خاطر مردم نیز می شوند.


اقدام خوبی که نیروی انتظامی در سال گذشته انجام داد، باعث کاهش ورود موتورسواران به شهر شد و به طبع آن کاهش رفتارهای هنجارشکن این گونه از موتورسواران متخلف بودیم اما در مسیر دریا گشت‌زنی نیروهای خدوم پلیس برای متذکر شدن یا دستگیری این دست افراد، کاهش یافته که همین امر فضا را برای این افراد امن کرده است.


به نظر می رسد در صورتی که موتورسوارانی مجرم شناخته می شوند، از سوی قانون به شکلی جدی مجازات شوند و توقیف موتور یا اعمال جریمه برای ترخیص موتور تبدیل به مجازات ثانوی شود و برخی صاحبان نفوذ نیز به مدیران مربوطه امر و نهی نکنند، موتورسواران از قانون، بهتر پیروی خواهند کرد.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه با اشاره به تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اسفند ماه سال گذشته، از تشدید مجازاتها علیه افراد دخیل در امر قاچاق طبق این قانون خبر داد.

ایرج عزیزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: بر طبق این قانون و در رویکرد جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرگونه عرضه، فروش، نگهداری و حمل کالای قاچاق جرم محسوب شده و بر طبق قوانین با آن برخورد خواهد شد.

وی تصریح کرد: در خصوص ارز نیز خریدوفروش ارز نیز جز مواد قاچاق محسوب شده و با آن برخورد می‌شود.

مجازات نگهداری موتور سنگین

عزیزی گفت: در صورت رویت کالای قاچاق در سطح بازار و احراز تخلف و قاچاق بودن آن پس از بررسی مامورین تعزیرات حکومتی، علاوه بر ضبط کالا بر طبق ماده 18 و 21 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از یک تا چهار برابر ارزش کالا جزای نقدی اعمال خواهد شد.

وی افزود: چنانچه کالای قاچاق در خارج از بازار رویت شود، اگر ارزش کالا کمتر از 10 میلیون ریال باشد، صرفا اقدام به ضبط کالا می شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه عنوان کرد: رانندگان وسایط نقلیه که در امر حمل کالای قاچاق نقش دارند باید بدانند طبق قانون جدید چه در سطح بازار و چه در خارج از بازار (بین دو شهر) اقدام به جابجایی کالای قاچاق نمایند بر طبق ماده 18 قانون جدید علاوه بر اعمال جریمه نقدی به میزان یک تا دو برابر ارزش نقدی کالا، خودروی آنها (درصورتی که ارزش کالا کمتر از 10 میلیون تومان باشد) به مدت دوماه توقیف خواهد شد.

عزیزی خاطر‌نشان کرد: چنانچه ارزش کالا بیش از 10 میلیون تومان باشد خودروی این افراد به جای جریمه مذکور به نفع دولت مصادره خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر جزای نقدی و مصادره خودرو، طبق ماده 32 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز 74 ضربه شلاق نیز به عنوان مجازات برای این افراد در نظر گرفته شده است.

عزیزی اظهار کرد: بر طبق ماده 20 قانون مذکور وسایط زمینی، هوایی و دریایی که در امور قاچاق وارد شوند در صورتی که ارزش کالای قاچاق مکشوفه از آنها 10 میلیون تومان به بالا باشد این وسایط به نفع دولت مصادره می شوند.

مدیر‌کل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه خاطر‌نشان کرد: در صورت عدم پرداخت جریمه ظرف 20 روز تا 2 ماه وسیله نقلیه که در امر قاچاق از آن استفاده شده به فروش می‌رود.

وی تصریح کرد: در صورت کشف کالای قاچاق در یک خودرو چنانچه راننده خودرو مالک کالا نیز باشد، به اشد مجازات یعنی اعمال جریمه تا چهار برابر ارزش کالا محکوم می شود.

این مقام مسئول تصرح کرد: اما چنانچه راننده مالک کالا نباشد تا یک برابر ارزش کالا جریمه خواهد شد.

وی در خصوص رانندگانی که کالا حمل کرده، اما اطلاعی در خصوص قاچاق بودن آن ندارند نیز اظهار کرد: تشخیص بی‌گناهی این افراد بر عهده تعزیرات حکومتی است که از عدم اطلاع راننده نسبت به قاچاق بودن کالا اطمینان حاصل کند.

وی خاطر‌نشان کرد: چنانچه راننده‌ای قبل از کشف کالای قاچاق خود توسط عوامل انتظامی مورد را اعلام کند و کالای قاچاق را تحویل دهد تخفیف مناسبی در مجازات وی داده خواهد شد.

عزیزی از تشکیل 208 پرونده از مدت زمان اجرای این قانون تاکنون در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: تاکنون به 206 پرونده رسیدگی شده که برای این تعداد 34 میلیارد ریال محکومیت مالی صادر شده است.

وی با بیان اینکه جریمه‌های کمتر از هشت میلیون جای اعتراض نداشته است، اظهار کرد: از مجموع جریمه‌ها تا کنون دو میلیارد ریال وصول شده و مابقی تقسیط و برخی مجرمین نیز در زندان به سر می‌برند.

مدیر‌کل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه اظهار کرد: برخی نیز به آرا صادره اعتراض داشته و اعتراض آنها در شعب تجدید نظر در حال رسیدگی است.


انتهای پیام

اگر به دنبال خرید موتورسیکلت ورزشی هستید، باید به مدارک آن نیز دقت ویژه‌ای داشته باشید. مدارک موتورهای سنگین در ایران به ۴دسته تقسیم می‌شوند.

بازاری مرموز دارند؛ موتورسیکلت‌های غول‌پیکر و به‌اصطلاح سنگینی که سال‌هاست اجازه‌ای برای تردد در خیابان‌های شهر ندارند. کاربرد این موتورسیکلت‌های ورزشی تعیین شده و فقط مجاز به تردد در محدوده پیست‌ها هستند. بازار عجیب و غریب موتورسنگین‌ها، آن هم با قیمت‌هایی که برای یک مدل متفاوت است، سوالات بسیاری را در ذهن به وجود می‌آورد.

به گزارش اخبار خودرو ، موتورهای سنگین چه قابلیت پلاک شدن داشته باشند یا خیر، باید مدارک موردنیاز را داشته باشند. اگرچه بر اساس قوانین فعلی راهنمایی و رانندگی، تردد موتورسیکلت‌های با حجم بالای ۲۵۰سی‌سی در سطح شهرها غیر قانونی است و اگر مجوزهای لازم در اختیار نباشد، راکب با جریمه و مجازات‌های سنگینی روبه‌رو خواهد شد اما تفاوت قیمت موتورهای سنگین موجود در بازار، حکایت از رمز و راز بازار موتورسیکلت‌های سنگین و ورزشی دارد.

بخشی از این موتورها به صورت کاملا قانونی وارد کشور می‌شوند و پس از پرداخت عوارض گمرکی به پیست‌ها می‌رسند. در نقطه مقابل این موتورسیکلت‌ها، موتورهای قاچاق یا سند اماراتی قرار دارند که به صورت غیر قانونی وارد کشور شده‌اند و با قیمتی به مراتب کمتر از بازارهای جهانی، بین موتورسواران دست به دست می‌شوند.

موتورهای دزدی که قاچاقی می‌آیند!

مجازات نگهداری موتور سنگین

شاید بسیاری تصور کنند موتورسیکلت‌هایی که با نصف یا کمتر از نصف قیمت نمونه قانونی در بازار به فروش می‌رسند، تنها به دلیل نپرداختن عوارض گمرکی ارزان‌تر در بازار عرضه می‌شوند. نکته قابل تاملی که با کمی بررسی در بازار موتورهای سنگین، مشخص می‌شود دلیلی به غیر از قاچاق بودن دارد و در بسیاری از موارد احتمال دزدی بودن درباره این موتورسیکلت‌های سنگین صدق می‌کند.

این را رحیم خداپسند مدیرعامل شرکت کویرموتور به عنوان نماینده انحصاری بسیاری از برندهای موتورهای سنگین در ایران می‌گوید. او در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» این پرسش را مطرح می‌کند که «چگونه ممکن است موتورسیکلتی که با پرداخت تمام عوارض قانونی در کشور ۱۰۰میلیون تومان عرضه می‌کنیم، در بازار به ۲۰یا ۳۰میلیون تومان فروخته شود؟»

او دلیل اصلی این اختلاف قیمت را دزدی بودن موتورسیکلت‌ها و واردات آن به صورت قاچاق به کشور می‌داند و می‌گوید: «بسیاری از این موتورها در خارج از کشور دزیده و به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند. ارزانی قیمت این دسته از موتورسیکلت‌ها هم تنها به همین دلیل است.

ضمن اینکه این موتورها به دلیل دزدی و قاچاق بودن هیچ‌گونه خدمات پس از فروشی در کشور ندارند و در صورت بروز مشکلات فنی یا نیاز به قطعات با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شوند.»

از مقوله دزدی بودن موتورهای قاچاق شده به کشور که بگذریم، موتورسیکلت‌های سنگین به دلیل ممنوعیت دریافت پلاک، اگر به صورت قانونی وارد کشور شوند، فقط می‌توانند برگ سبز دریافت کنند و با کارت سبز راهی پیست شوند. اما اگر دنبال خرید موتورسیکلت ورزشی هستید، باید به مدارک آن نیز دقت ویژه‌ای داشته باشید. مدارک موتورهای سنگین در ایران به ۴دسته تقسیم می‌شوند.

مزایده‌ای‌ها ۹۰درصد موتورهای سنگین را تشکیل می‌دهند

بخشی از موتورسیکلت‌های سنگین در ایران دارای برگه مزایده از ارگان‌های مختلف از جمله گمرک هستند و باید گفت این نوع موتورسیکلت‌ها به هیچ وجه قابل پلاک شدن نیستند. چرایی آن هم به این علت است که شماره تنه و موتور آنها سنگ گرفته شده و فقط باید اوراق شوند. تقریبا ۹۰درصد موتورهای سنگین موجود در کشور از همین نوع هستند و حتی بسیاری از آنها سال‌ها از مهلت قانونی اوراق کردنشان گذشته است. تنها مزیت این موتورها نسبت به نمونه‌های قاچاق و دزدی قاچاق شده این است که اگر زمانی توسط پلیس توقیف شوند، به دلیل حمل و نگهداری کالای قاچاق بازخواست و جریمه نمی‌شوید.

مراقب سندهای جعلی برای موتورهای قاچاق باشید

هنگام خرید موتورهای مزایده‌ای بازهم باید مراقب بود تا گرفتار قاچاقچی‌هایی که با سنگ گرفتن شماره تنه و موتور، موتورسیکلت‌های قاچاق آنها را با قیمتی ارزان‌تر می‌فروشند نشویم چراکه اکثر سندهای موتورهای اوراقی کپی یا برابر اصلی هستند و به راحتی می‌توان آنها را روی موتورهای قاچاق وارداتی گذاشت و جعل کرد.یک راه مهم برای تشخیص این کار توجه به مدل موتور است. اگر دیدی
موتور مدل بالاست و سندش اوراقی، باید به آن شک کرد، چون اکثر موتورهای دارای سند اوراقی مدل پایین هستند نه مدل بالا.

موتورهای دارای برگ سبز گمرک

اگر موتورسیکلت سنگینی دارای برگ سبز باشد، می‌توان آن را در محضر به نام زد و در صورت توقیف توسط پلیس با پرداخت جریمه و تعهد آن را ترخیص کرد. این دسته از موتورها که به صورت قانونی و با پرداخت عوارض گمرکی وارد کشور شده‌اند، موتورهای برگ سبزدار نامیده می‌شوند و اگر می‌خواهید با موتورسیکلت در پیست مسابقه دهید، چاره‌ای ندارید جز خرید موتورسیکلتی که برگ سبز گمرک دارد چراکه یکی از شرایط فدراسیون برای حضور در پیست، داشتن سند و برگ سبز است.

موتورسنگین با برگه تملیکی

تعدادشان در بازار به مراتب کمتر از دیگر موتورهاست و به سختی می‌توان نمونه‌ای را برای خرید پیدا کرد. وضعیتشان بین موتورهای با برگ سبز و موتورهایی است که سند اوراقی دارند. این موتورسیکلت‌ها مانند اوراقی‌ها شماره تنه و شماره موتورشان سنگ گرفته نشده است و می‌توان برایشان برگ سبز گرفت. از سوی دیگر برای گرفتن برگ سبز نیازی به پرداخت جریمه نگهداری از کالای قاچاق نیست و به مراتب موتورسیکلتی کم دردسرتر است.

تمامی حقوق این سایت برای اخبار خودرو محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

گلپایگان- فرمانده انتظامی گلپایگان گفت: دارندگان موتورسیكلتهای غیرمجاز(اماراتی و سنگین) درصورت استفاده از این وسائط نقلیه که بدون نیز پلاک هست، به علت نگهداری اقلام قاچاق به مقامات قضایی معرفی میشوند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ محمدعلی یوسلیانی  پیش از ظهر امروز در نشست خبری كه در ستاد فرماندهی انتظامی گلپایگان برگزار شد، ضمن ارائه گزارش سه ماهه ابتدای سال جاری از كاهش ۲۰ درصدی سرقت در شهرستان خبر داد و اظهار داشت: كاهش سرقت نشان دهنده فعالیت انتظامی، امنیتی، همكاری و تعامل مردم با خدمتگزاران نیروی انتظامی است.

وی افزود: ستاد مبارزه با موادمخدر این نیرو طی سه ماه گذشته با كشف بیش از ۱۴۶ كیلوگرم انواع موادمخدر، ۱۳۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش كشف داشته و این نیرو عزم خود را طی دو سال گذشته برای مبارزه با فروشندگان، توزیع كنندگان و حمل كنندگان موادمخدر با دستگیری ۱۰۲ نفر از عوامل توزیع و خرده فروش نشان داده است.

فرمانده انتظامی شهرستان گلپایگان از كاهش ۴۹ درصدی تصادفات در سطح درون و برون شهری خبرداد و گفت: به منظور كاهش تصادفات روال شناسایی نقاط حادثه خیز در شورای ترافیك مطرح شده است و مسئولین در راستای رفع موارد خطرساز و حادثه خیز با توجه به افزایش تردد در محورها و درون شهرها موظف به فعالیت در این حوزه شده

وی به طرح های انتظامی، تابستانی و ایام ماه مبارك رمضان اشاره كرد و بیان داشت: پیرو طرح تابستانی نیروی انتظامی با تمام توان نسبت به پاسداشت ایام مبارك رمضان و برخورد با متظاهرین به روزه خواری برابر قانون برخورد خواهد شد.

مجازات نگهداری موتور سنگین

یوسلیانی همچنین نسبت به برخورد با مسافرین متظاهر به روزه خواری هشدار داد و خاطرنشان كرد: هیچ فردی حق تظاهر به روزه خواری به بهانه مسافر بودن را در سطح معابر عمومی و شهر نخواهد داشت و مراكز طبخ غذا با رعایت اصول و استتار نسبت به توزیع موادغذایی به مسافرین می توانند اقدام كنند.

سرهنگ یوسلیانی به برخورد با عوامل هنجارشكن و افرادی كه شئونات و حجاب اسلامی را در فصل تابستان رعایت نمی كنند اشاره كرد و افزود: عوامل انتظامی با اماكنی كه رعایت حدود اسلامی را نكنند برخورد خواهد كرد و با اجرای طرح های امنیت محله محور نسبت به پاكسازی نقاط آلوده به ویژه التزام بخشی در تفرجگاه ها جهت ایجاد فضای مناسب و شاداب برای خانواده ها اقدام خواهد كرد.

فرمانده انتظامی گلپایگان برخورد با موتورسیكلت سواران متخلف به ویژه موتورهای فاقد پلاك و غیرمجاز در سطح شهر و یا حاشیه شهر را از دیگر برنامه ها دانست و تصریح كرد: تمام دارندگان موتورسیكلت های غیرمجاز (اماراتی و سنگین) در صورت تردد با این گونه وسایل نقلیه به علت نداشتن پلاك و در صورت شناسایی، پس از توقیف موتورسیكلت، به مقامات قضایی برای پرداخت جرایم نگهداری اقلام قاچاق معرفی خواهند شد.

وی به موتورسیكلت سوارانی كه مدعی استفاده از موتورهای سنگین در پیست های موتورسواری هستند، یادآور شد: این گونه موتورسیكلت ها باید از مبدأ تا مقصد پیست با خودروی باری حمل و مجدداً به محل نگهداری انتقال داده شود در غیر این صورت از تردد آنها در سطح شهر جلوگیری به عمل خواهد آمد و با عاملین استفاده كننده از این موتورسیكلت ها به شدت برخورد خواهد شد.

یوسلیانی در پایان خاطرنشان كرد: در راستای امنیت اجتماعی مردم در سه ماهه سال جاری ۵۰۰ دستگاه موتورسیكلت متخلف و ۲۱۰ دستگاه خودرو توقیف و به پاركینگ انتقال یافته و ۱۲ نفر سوء استفاده كنندگان از فضای مجازی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند كه در این راستا لازم است خانواده ها توجه به امور فرزندان خود به ویژه در فصل تابستان را بیشتر مدنظر قرار دهند.

 

All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دانستني‌هاي لازم در مورد قوانین خرید موتورسیکلت های سنگین

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی قانون “مبارزه با قاچاق کالا و ارز” را به حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان ابلاغ کرد.

لایحه مبارز با قاچاق و کالا ارز در تاریخ 22 خرداد سال 90 در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد و برای بررسی به کمیسیون اقتصادی(به عنوان کمیسیون اصلی) و کمیسیون‌های کشاورزی، آب و منابع طبیعی، عمران، فرهنگی، آموزش و تحقیقات، انرژی، بهداشت و درمان، صنایع و معادن، قضایی و حقوقی، امنیت ملی و سیاست خارجی، شوراها و امور داخلی کشور (به عنوان کمیسیون‌های فرعی) ارجاع شد.

این لایحه در ابتدا به صورت لایحه‌ای یک فوریتی به مجلس داده شد و بررسی آن باید طی یک ماه با پایان می‌رسید، اما رسیدگی به آن حدود 31 ماه به طول انجامید و چندین بار از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفت.

رئیس مجلس در نهایت این قانون را روز گذشته برای اجرا به حجت‌الاسلام روحانی ابلاغ کرد.

متن کامل قانون “مبارزه با قاچاق کالا و ارز” و ابلاغیه علی لاریجانی به رئیس‌جمهور به شرح زیر است:

مجازات نگهداری موتور سنگین

حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

عطف به نامه شماره 46193/52786 مورخ 1390/3/9 در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که با عنوان لایحه یک فوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود، با تصویب در جلسه علنی روز سه‌شنبه 1392/10/3 و تایید شورای محترم نگهبان به پیوست ابلاغ می‌گردد.

علی لاریجانی

قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

فصل اول- تعاریف، مصادیق و تشکیلات

ماده 1- اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف- قاچاق کالا و ارز: هر فعل یا ترک فعلی است که موجب نقض تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و ارز گردد و براساس این قانون و یا سایر قوانین، قاچاق محسوب و برای آن مجازات‌ تعیین شده باشد، در مبادی ورودی  یا هر نقطه از کشور حتی محل عرضه آن در بازار داخلی کشف شود.

ب- کالا: هر شیء که در عرف، ارزش اقتصادی دارد.

پ- ارز: پول رایج کشورهای خارجی، اعم از اسکناس، مسکوکات، حوالجات ارزی و سایر اسناد مکتوب یا الکترونیکی است که در مبادلات مالی کاربرد دارد.

ت- تشریفات قانونی: اقداماتی از قبیل تشریفات گمرکی و بانکی، أخذ مجوزهای لازم و ارائه به مراجع ذیربط است که اشخاص موظفند طبق قوانین و مقررات به منظور وارد یا خارج‌کردن کالا یا ارز، انجام دهند.

ث- کالای ممنوع: کالایی که صدور یا ورود آن به موجب قانون ممنوع است.

ج- کالای مجاز مشروط: کالایی که صدور یا ورود آن علاوه بر انجام تشریفات گمرکی حسب قانون نیازمند به کسب مجوز قبلی از یک یا چند مرجع ذیربط قانونی است.

چ- کالای مجاز: کالایی است که صدور یا ورود آن با رعایت تشریفات گمرکی و بانکی، نیاز به کسب مجوز ندارد.

ح- ارزش کالای قاچاق ورودی: عبارت است از ارزش سیف کالا(مجموع قیمت خرید کالا در مبدأ و هزینه بیمه و حمل ونقل) به اضافه حقوق ورودی زمان کشف و سایر هزینه‌هایی که به آن کالا تا محل کشف تعلق می‌گیرد که براساس بالاترین نرخ ارز اعلامی توسط بانک مرکزی در زمان کشف محاسبه می‌شود.

خ- ارزش کالای قاچاق خروجی: عبارت است از قیمت آزاد کالا در نزدیک‌ترین بازار داخلی عمده‌فروشی محل کشف به اضافه هزینه حمل و نقل و هزینه‌هایی مانند عوارض ویژه صادراتی و کلیه یارانه‌هایی که به آن کالا تعلق می‌گیرد.

تبصره- فهرست و ارزش کالای قاچاق خروجی مربوط به فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی حسب مورد متناسب با بالاترین قیمت خرید کالا در بازارهای هدف و یا براساس بالاترین نرخ ارز رسمی کشور و سایر عوامل مؤثر توسط وزارت نفت و ستاد اعلام می‌شود.

د- بهای ارز: بالاترین نرخ اعلامی ارز که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان کشف اعلام می‌گردد.

ذ- شناسه کالا: شناسه‌ای چند رقمی که مبتنی بر یک نظام جامع طبقه‌بندی کالاست و مشخصات ماهوی هر قلم کالا احصاء و در یک سامانه ثبت می‌شود و به صورت رمزینه(بارکد) و یا نظایر آن بر روی کالا نصب یا درج می‌گردد.

ر- شناسه رهگیری: شناسه‌ای چند رقمی مبتنی بر شناسه کالاست و به منظور منحصر به فرد نمودن هر واحد کالا به کلیه کالاهای دارای بسته‌بندی با ابعاد مشخص اختصاص می‌یابد. ماهیت، مالکیت و موقعیت کالا در هر نقطه از زنجیره تأمین مبتنی بر این شناسه قابل استعلام و رهگیری است و در قالب یک رمزینه بر روی کالاهای مزبور نصب یا درج می‌شود.

ز- اسناد خلاف واقع: اسنادی است که در آن خصوصیات کالای ذکر شده از حیث نوع، جنس، تعداد و وزن با کالای اظهار یا کشف شده تطبیق ننماید و یا جعلی باشد.

ژ- اسناد مثبته گمرکی: عبارت است از اصل سند پروانه ورود گمرکی، پته گمرکی، قبض سپرده موجب ترخیص کالا، حواله فروش و یا قبض خرید کالای متروکه، ضبطی و بلاصاحب، پروانه عبور(ترانزیت)،پروانه مرجوعی، پروانه ورود موقت، پروانه ورود موقت برای پردازش، پته عبور، پروانه کران‌بری(کابوتاژ)، پروانه صادراتی، پروانه صدور موقت و کارت مسافری صادره توسط مناطق آزاد تجاری و صنعتی و کارت هوشمند که توسط گمرک تکمیل و تأیید می‌شود مشروط بر اینکه مشخصات مذکور در این اسناد با مشخصات کالا از هر حیث تطبیق نماید و فاصله بین تاریخ صدور سند و تاریخ کشف کالا با توجه به نوع کالا و نحوه مصرف آن متناسب باشد.

اسناد گمرکات کشورهای خارجی و یا اسنادی که دلالتی بر ورود و یا صدور قانونی کالا از کشور ندارند، اسناد مثبته گمرکی تلقی نمی‌شوند.

س- قاچاق سازمان یافته: جرمی است که با برنامه‌ریزی و هدایت گروهی و تقسیم کار توسط یک گروه نسبتاً منسجم متشکل از سه نفر یا بیشتر که برای ارتکاب جرم قاچاق، تشکیل یا پس از تشکیل، هدف آن برای ارتکاب جرم قاچاق منحرف شده است صورت می‌گیرد.

ش- قاچاقچی حرفه‌ای: شخصی است که بیش از سه بار مرتکب تکرار و یا تعدد جرم قاچاق شود.

ص- دستگاه کاشف: دستگاه اجرائی موضوع ماده(5) قانون مدیریت خدمات کشوری است که به موجب این قانون و سایر قوانین و مقررات، وظیفه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کشف آن را برعهده دارد.

ض- دستگاه مأمور وصول درآمدهای دولت: هر یک از دستگاه‌های اجرائی است که به موجب قوانین یا شرح وظایف مصوب، موظف به وصول درآمدهای دولت می‌باشد.

ط- ستاد: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موضوع این قانون است.

ماده 2- علاوه بر مصادیقی که در قانون امور گمرکی مصوب 22/8/1390 ذکر شده است، موارد زیر نیز قاچاق محسوب می‌شود:

الف- برنگرداندن کالای اظهار شده به عنوان خروج موقت یا کران‌بری به کشور در مهلت مقرر در صورت ممنوع یا مشروط بودن  صادرات قطعی آن کالا

ب- اضافه کردن کالا به محموله عبوری (ترانزیتی) خارجی و تعویض یا کاهش محموله‌های عبوری در داخل کشور

پ- اظهار کالا به گمرک با ارائه اسناد و یا مجوزهای جعلی

ت- تعویض کالای صادراتی دارای پروانه، مشروط بر شمول حقوق و عوارض ویژه صادراتی برای کالای جایگزین شده

ث- ورود کالای موضوع بند(ر) ماده(122) قانون امور گمرکی مصوب22/8/1390

ج- اظهار کالای وارداتی با نام یا علامت تجاری ایرانی بدون أخذ مجوز قانونی از مراجع ذیربط با قصد متقلبانه

مجازات نگهداری موتور سنگین

چ- واردات کالا به صورت تجاری با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده در قوانین و مقررات مربوط برای کالاهای مورد مصرف شخصی مانند تسهیلات همراه مسافر، تعاونی‌های مرزنشینی و ملوانی در صورت عدم اظهار کالا به عنوان تجاری به تشخیص گمرک

ح- خروج کالاهای وارداتی تجمیع شده مسافری و کالاهای مشمول تسهیلات مرزنشینی و ملوانی از استان‌های مرزی، بدون رعایت تشریفات قانونی

خ- ورود، خروج، خرید، فروش و حواله ارز بدون رعایت ضوابط تعیینی توسط دولت و بدون مجوزهای لازم از بانک مرکزی

د- عرضه کالا به استناد حواله‌های فروش سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و یا سایر دستگاه‌ها مشروط بر عدم مطابقت با مشخصات حواله

ذ- عرضه کالاهای وارداتی فاقد شناسه کالا و شناسه رهگیری در سطح خرده‌فروشی با رعایت ماده (10) این قانون

ر- هرگونه اقدام به خارج کردن کالا از کشور برخلاف تشریفات قانونی به شرط احراز در مراجع ذیصلاح با استناد به قرائن و امارات موجود

ز- سایر مصادیق قاچاق به موجب قوانین دیگر

ماده 3- به منظور سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت در حوزه امور اجرائی، پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز متشکل از وزیران دادگستری، اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، کشور، امورخارجه، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، جهادکشاورزی، نفت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا معاونان ذیربط آنان و دو نفر از نمایندگان عضو کمیسیون‌های اقتصادی و قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس و رؤسای سازمان‌های تعزیرات حکومتی، جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بازرسی کل کشور، رئیس ستادکل نیروهای مسلح، فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، رؤسای کل بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران، رئیس مؤسسه ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و معاون اجتماعی و پیشگیری قوه‌ قضائیه و نماینده تام‌الاختیار رئیس قوه قضائیه با ریاست رئیس‌جمهور یا نماینده ویژه وی تشکیل می‏گردد.

تصمیمات این ستاد پس از امضای رئیس‌جمهور و یا نماینده ویژه وی با رعایت اصل یکصد و بیست و هفتم(127) قانون‌اساسی در موضوعات مرتبط با قاچاق کالا و ارز برای تمامی دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجراء است.

سایر دستگاه‌های مرتبط با امر پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز از جمله قوه‌ قضائیه، نیروهای نظامی و انتظامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دستگاه‌های عضو ستاد وظیفه دارند در حدود اختیارات این ستاد، همکاری لازم را با آن داشته باشند.

تبصره- کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان‌ها به ریاست استاندار و زیر نظر ستاد و حسب مورد با اعضای متناظر ستاد تشکیل می‏‌شود.

ماده 4- به منظور هماهنگی و نظارت بر اجرای وظایف مندرج در این فصل، ستاد می‌تواند حسب مورد کارگروه‌های کارشناسی از قبیل کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز متشکل از نمایندگان دستگاه‌های عضو ستاد تشکیل دهد.

تبصره 1- معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مسئولیت کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز را برعهده دارد.

تبصره 2- کلیه پیشنهادها و تصمیمات این کارگروه‌ها پس از تصویب ستاد، با رعایت مقررات این قانون لازم‌الاجراء است.

ماده 5- دولت مکلف است به منظور پیشگیری از ارتکاب قاچاق و شناسایی نظام‌مند آن با پیشنهاد ستاد و پس از ابلاغ رئیس‌جمهور سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز جهت نظارت بر فرآیند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله کالا و ارز را ایجاد و راه‌اندازی نماید.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به رعایت احکام این قانون مربوط به سامانه‌های راه‌اندازی‌شده می‌باشند و اشخاص حقیقی متخلف به محرومیت از اشتغال به حرفه خود تا یک سال و اشخاص حقوقی به ممنوعیت از فعالیت تجاری تا شش ماه محکوم می‌شوند.

تبصره 1- هرگونه دسترسی غیرمجاز به اطلاعات سامانه‌های راه اندازی‌شده به موجب این قانون و افشای اطلاعات آنها جرم است و مرتکب به مجازات از شش‌ماه تا دوسال حبس محکوم می‌شود.

تبصره 2- وارد نمودن اطلاعات خلاف واقع یا ناقص یا با تأخیر در سامانه‌های موضوع این قانون جرم است و مرتکب به شش ماه تا دو سال انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی محکوم می‌شود.

تبصره 3- ستاد موظف است از طریق وزارت اطلاعات و با همکاری وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی(گمرک جمهوری اسلامی ایران)، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذیربط به تهیه، اجراء و بهره‌برداری از سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق اقدام نماید.

کلیه مراکز مرتبط با تجارت داخلی و خارجی کشور، موظف به ارائه و تبادل اطلاعات از طریق این سامانه می‌باشند.

تبصره 4- هزینه‌های اجرای حکم موضوع این ماده و بند(ب) ماده(11) که در بودجه سالانه پیش‌بینی می‌شود از محل درآمدهای این قانون تأمین و مطابق آیین‌نامه‌ای که به پیشنهاد ستاد و وزارت دادگستری تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، به مصرف خواهد رسید.

فصل دوم- پیشگیری از قاچاق

ماده 6- به منظور تجمیع داده‌ها و یکپارچه‌سازی اطلاعات مربوط به سامانه‌ مذکور در تبصره(3) ماده(5) و به منظور کاهش زمینه‌های بروز قاچاق کالا و ارز:

الف- وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با همکاری ستاد و گمرک جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه‌های ذیربط اقدام به تهیه، اجراء و بهره‌برداری از سامانه نرم‌افزاری جامع یکپارچه‌سازی و نظارت بر فرآیند تجارت نماید.

تبصره- کلیه دستگاه‌های مرتبط با تجارت خارجی کشور، موظفند با اجراء و بهره‌برداری از این سامانه به ارائه و تبادل اطلاعات از طریق آن اقدام نمایند.

ب- وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و راه و شهرسازی با هدف کاهش توقف‌ها و افزایش دقت در کنترل و بازرسی کالا موظفند به تجهیز مبادی ورودی و خروجی و مسیرهای حمل و نقل به امکانات فنی مناسب و الکترونیکی نمودن کلیه اسناد ورود، صدور، عبور، حمل ونقل و نظایر آن اقدام نمایند.

پ- وزارت کشور با همکاری ستاد، لایحه توسعه و امنیت پایدار مناطق مرزی را با هدف تقویت معیشت مرزنشینان و توسعه فعالیت‌های اقتصادی مناطق مرزی، تهیه می‌کند و به هیئت وزیران ارائه می‌دهد.

ت- وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است، با ایجاد سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری برای تجارت داخلی و خارجی، با همکاری ستاد و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران و اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران صدور، تمدید و ابطال کارت بازرگانی را از طریق سامانه فوق با هدف پیشگیری از بروز تخلفات و قاچاق کالا و ارز ساماندهی نماید.

ث- وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با همکاری دستگاه‌های اجرائی ذیربط با استفاده از سامانه نرم‌افزاری به شناسه‌دار کردن کلیه انبارها و مراکز نگهداری کالا و ثبت مشخصات مالک کالا، نوع و میزان کالاهای ورودی و خروجی از این اماکن با هدف شناسایی کالاهای قاچاق اقدام نماید.

ج- وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری ستاد و دستگاه‌های اجرائی عضو آن، به ساماندهی و تجهیز و تکمیل اسکله‌ها و خورها و انضباط بخشی به تردد و توقف شناورها اقدام نماید.

چ- وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری ستاد، وزارت نفت و ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت به تجهیز شناورها و وسایل حمل‌ونقل جاده‌ای کالا به سامانه فنی ردیاب و کنترل مصرف سوخت بر مبنای مسافت طی‌شده اقدام نماید.

ح- وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است در راستای اجرای برنامه آمایش گمرکات، اولویت‌های پیشنهادی ستاد را با هدف پیشگیری از قاچاق کالا، مدنظر قرار دهد.

خ- گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای جلوگیری از استفاده مکرر از اسناد گمرکی اقدامات لازم را معمول دارد.

د- در صورت عدم تصویب پیشنهاد ستاد مبنی بر منطقی نمودن سود بازرگانی کالاهای پیشنهادی در کارگروه ماده(1) آیین‌نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات، دولت می‌تواند حسب درخواست ستاد، با هدف کاهش انگیزه‌های اقتصادی ارتکاب قاچاق، پیشنهاد ستاد را در دستور کار هیئت‌وزیران قرار دهد.

تبصره- آیین‌نامه اجرائی این ماده توسط ستاد با همکاری دستگاه‌های مربوط تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

ماده 7- بانک مرکزی موظف است در جهت پیشگیری و کنترل بازار مبادلات غیرمجاز ارز اقدامات زیر را به عمل آورد:

الف- تعیین و اعلام میزان ارز قابل نگهداری و مبادله در داخل کشور، همراه مسافر، همراه رانندگان عبوری و مواردی از این قبیل

ب- ایجاد سامانه اطلاعات مالی صرافی‌ها و رصد و ارزیابی فعالیت آنها

تبصره 1- دولت مکلف است ارز مورد نیاز اشخاص را تأمین و در صورت عدم کفایت آن، بازارهای مبادله آزاد ارز را به گونه‌ای ایجاد نماید که تقاضای اشخاص از قبیل ارز مسافری و عبوری از طرق قانونی تأمین گردد.

تبصره 2-  عرضه و فروش ارز، خارج از واحدهای مجاز تعیین شده توسط دولت به وسیله اشخاص و واحدهای صنفی، ممنوع است و با مرتکبین مطابق قانون رفتار می‌شود.

تبصره 3- دولت حدود و مقررات استفاده از ارز را تعیین می‌کند.

ماده 8- دولت موظف است به منظور حمایت از مأمورانی که به موجب قانون، متکفل امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌باشند و به تشخیص مراجع قضایی در هنگام انجام وظیفه ضمن رعایت ضوابط اداری و قانونی مربوط با زیان جانی و مالی نسبت به خود و یا دیگران مواجه می‌شوند، ردیفی در قوانین بودجه هر سال برای ستاد پیش‌بینی نماید.

اعتبار موضوع این ردیف از شمول قانون محاسبات عمومی مستثنی است. اعتبارات این ردیف توسط دستگاه‌های کاشف به استناد گزارش بدوی و پس از تأیید ستاد هزینه می‌شود.

ماده 9- به منظور صیانت از سرمایه‌های انسانی کلیه دستگاه‌هایی که به موجب این قانون متکفل مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌باشند، متناسب با حجم فعالیت‌ها براساس دستورالعملی که به تصویب ستاد می‌رسد، اقدامات زیر انجام مییابد:

الف- آموزش‌های ضمن خدمت به منظور ارتقای دانش کارکنان و صیانت از آنان

ب- به کارگیری افراد باتجربه و دارای تخصص لازم برای همکاری با دستگاههای مسؤول در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صورت موقت

پ- اجرای برنامه‌های رفاهی- فرهنگی به منظور ارتقای سلامت روحی و روانی کارکنان

ماده 10- دستگاه‌های عضو ستاد علاوه بر وظایف ذاتی محوله، موظفند:

حسب مورد با هماهنگی ستاد در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اقدامات زیر را به عمل آورند:

الف- ایجاد ساختار سازمانی مناسب و تخصصی با بودجه و امکانات موجود برای هماهنگی و پیگیری تمام امور مربوط به مبارزه با قاچاق کالا و ارز

ب- برگزاری رزمایش‌های سراسری و منطقه‌ای و کارگاه‌های آموزشی با محوریت دستگاه‌های کاشف

پ- شناسایی و کاهش نقاط آسیب‌پذیر و نظارت‌های لازم بر مسیرهای ورود و حمل و نقل و مراکز نگهداری کالای قاچاق به شرط عدم ممانعت از روند تجارت قانونی

ت- نظارت بر مدیریت یکپارچه واحدهای صنفی و نظام توزیع کالا به منظور حسن اجرای مقررات صنفی در مبارزه با قاچاق

ث- ایجاد واحد جمع‌آوری گزارش‌های مردمی در دستگاه‌های کاشف

ج- نظارت و بازرسی برای آسیب‌شناسی فعالیت دستگاه‌های عضو ستاد و اقدام در جهت بهبود فرآیندهای مبارزه

ماده 11- قوه قضائیه و سازمان تعزیرات حکومتی حسب مورد، موظفند به منظور تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها و پیشگیری از ارتکاب جرم قاچاق کالا و ارز اقدامات زیر را به عمل آورند:

الف- اختصاص شعب ویژه جهت رسیدگی به جرائم قاچاق کالا و ارز توسط رئیس قوه قضائیه

ب- اختصاص شعب بدوی و تجدیدنظر ویژه رسیدگی به تخلفات قاچاق کالا و ارز متشکل از افراد حائز شرایط استخدام قضات مطابق آئین‌نامه مصوب هیئت وزیران توسط سازمان تعزیرات حکومتی

تبصره 1- میزان فوق‌العاده ویژه رئیس و اعضای شعب سازمان تعزیرات حکومتی معادل هشتاد درصد(80%) فوق‌العاده ویژه مستمر قضات در گروه‌های(1) تا(8) قضائی تعیین می‌گردد. نحوه پرداخت و نیز جذب و انتصاب رؤسا واعضاء مطابق آئین‌نامه‌ای است که به پیشنهاد وزیر دادگستری ظرف سه‌ ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون به تصویب هیئت‌ وزیران می‌رسد.

تبصره 2- هزینه‌های اجرای حکم موضوع این بند از محل اعتبارات موضوع تبصره(4) ماده(5) تأمین می‌شود.

پ- ارائه گزارش‌های سه ماهه توسط مراجع قضائی از طریق رئیس کل دادگستری درباره اقدامات قضائی به عمل آمده، آراء صادره و احکام اجراء‌نشده و علل آن، درباره پرونده‌های قاچاق کالا و ارز به طریق مقتضی به نماینده قوه قضائیه در ستاد

ت- ارائه گزارش‌های سه ماهه توسط سازمان تعزیرات حکومتی در موارد مرتبط با آن سازمان درخصوص پرونده‌های قاچاق کالا و ارز به ستاد

ث- تدوین و اجرای برنامه آموزش همگانی با اولویت آموزش اشخاص در معرض خطر جرائم قاچاق کالا و ارز

ج- آسیب‌شناسی قضائی علل گسترش جرم قاچاق کالا و ارز و راهکارهای کاهش زمان دادرسی با انجام پژوهش‌های علمی

چ- تشکیل کارگروه نظارتی به منظور تسریع در اجرای احکام پرونده‌های قاچاق کالا و ارز توسط رئیس قوه قضائیه

ح- انعقاد موافقت‌نامه همکاری‌های حقوقی و قضایی در مورد جرم قاچاق کالا و ارز با اولویت کشورهای مورد پیشنهاد ستاد با رعایت اصل یکصد و بیست و پنجم(125) قانون‌اساسی

ماده 12- کلیه دستگاه‌های عضو ستاد موظفند در چهارچوب اولویت‌های تعیین‌ شده، برنامه‌های سالانه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز دستگاه متبوعه خود را جهت بررسی و تصویب به ستاد ارائه نمایند.

ماده 13- به منظور شناسایی و رهگیری کالاهای خارجی که با انجام تشریفات قانونی وارد کشور می‌شود و تشخیص آنها از کالاهای قاچاق یا فاقد مجوزهای لازم از قبیل کالای جعلی، تقلبی، غیربهداشتی و غیراستاندارد، ترخیص کالای تجاری منوط به ارائه گواهی‌های دریافت شناسه کالا، شناسه رهگیری، ثبت گواهی‌ها و شماره شناسه‌های فوق توسط گمرک است.

در هر حال توزیع و فروش کالاهای وارداتی در سطح بازار خرده فروشی منوط به نصب این دو شناسه است و در غیر این صورت کالاهای مذکور قاچاق محسوب می‌شوند.

تبصره 1- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با همکاری دستگاه‌های تخصصی مرتبط، برای شناسایی و رهگیری کالا از بدو ورود تا سطح عرضه سامان‌های با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین از جمله رمزینه دو یا چند بعدی، ایجاد و امکان بهره‌گیری دستگاه‌های مرتبط را از سامانه مزبور فراهم نماید.

تبصره 2- توزیع و فروش کالاهایی که با استفاده از هرگونه معافیت قانونی از قبیل ملوانی و تعاونی مرزنشینی به کشور وارد شدهاست در هر نقطه از کشور منوط به نصب شناسه کالا و شناسه رهگیری می‌باشد. تشریفات قانونی این کالاها با رعایت ماده(9) قانون ساماندهی مبادلات مرزی مصوب 6/7/1384 و ماده(120) قانون امور گمرکی مصوب 22/8/1390 انجام می‌شود.

تبصره 3- آیین‌نامه اجرائی این ماده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری ستاد و دستگاه‌های اجرائی عضو آن با لحاظ زمانبندی، اولویت کالایی و روش نصب شناسه کالا و شناسه رهگیری بر روی کالا و نحوه تخصیص نیازهای فنی هر دستگاه، ظرف سه ماه تهیه میشود و به تصویب هیأت وزیران میرسد.

ماده 14- دستگاه‌های تبلیغی، فرهنگی، پژوهشی و آموزشی از جمله سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان تبلیغات اسلامی و وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری موظفند برنامه‌های فرهنگی، آموزشی، تحقیقاتی و ترویجی را براساس سیاست‌های ابلاغی شورای عالی انقلاب فرهنگی و اولویت‌های ستاد با هدف افزایش کیفیت تولیدات داخلی، ارتقای فرهنگ عمومی برای گرایش به استفاده از کالای تولید داخلی و جلوگیری از مصرف کالای قاچاق، اجراء نمایند.

ماده 15- دستگاه‌های مرتبط در عرصه تجارت بین‌الملل موظفند به منظور مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فرآیند مذاکرات مقدماتی موافقت‌نامه‌های تجاری، حمل و نقل و گمرکی، سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب ستاد را رعایت نمایند.

ماده 16- ستاد، مرجع تخصصی تهیه و ارائه برآوردها و اطلاعات و آمار در امر قاچاق کالا و ارز است. این امر مانع از انجام تکالیف سایر دستگاه‌های مربوط نمی‌شود.

تبصره 1- ستاد در چهارچوب اختیارات خود دستورالعمل نحوه گردآوری و جمع‌بندی آمار و اطلاعات دستگاه‌های مختلف را تصویب می‌نماید.

تبصره 2- ستاد موظف است گزارش مربوط به کلیه آمار و اطلاعات قاچاق کالا و ارز از جمله میزان کشفیات و برآورد حجم و تحلیل آن را هر سه ماه یکبار به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

ماده 17- وزارت امورخارجه موظف است با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های دیپلماسی خود، مصوبات ستاد در زمینه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز را در حل مشکلات پیش روی مبارزه با قاچاق رعایت کند و در فرآیند مذاکرات مقدماتی موافقت‌نامه‌های همکاری دو یا چندجانبه به آنها توجه نماید.

فصل سوم- قاچاق کالاهای مجاز، مجاز مشروط، یارانه‌ای و ارز

ماده 18- هر شخص که مرتکب قاچاق کالا و ارز و حمل و یا نگهداری آن شود، علاوه بر ضبط کالا یا ارز، به جریمه‌های نقدی زیر محکوم می‌شود:

الف- کالای مجاز: جریمه نقدی یک تا دو برابر ارزش کالا

ب – کالای مجاز مشروط: جریمه نقدی معادل یک تا سه برابر ارزش کالا

پ – کالای یارانه‌ای: جریمه نقدی معادل دو تا چهار برابر ارزش کالا

ت – ارز: جریمه نقدی ارز ورودی، یک تا دو برابر بهای ریالی آن و جریمه نقدی ارز خروجی، دو تا چهار برابر بهای ریالی آن

تبصره 1- عرضه و فروش کالای قاچاق موضوع این ماده جرم محسوب و مرتکب به حداقل مجازات‌های مقرر در این ماده محکوم می‌شود.

تبصره 2- فهرست کالاهای یارانه‌ای با پیشنهاد وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

تبصره 3- وزارت  صنعت، معدن و تجارت مکلف است فهرست کالاهای مجاز مشروط را اعلام نماید.

ماده 19- در صورتی که کالای قاچاق موضوع ماده(18) این قانون با کالای دیگر مخلوط شود و امکان تفکیک وجود نداشته باشد تمام کالا ضبط و پس از کسر جریمه‌های ماده مذکور و سایر هزینه‌های قانونی به نسبت کالای غیر قاچاق از حاصل فروش به مالک مسترد می‌شود.

ماده 20- وسایل نقلیه مورد استفاده در حمل قاچاق کالای موضوع ماده (18)

این قانون، اعم از زمینی، دریایی و هوایی به شرح زیر ضبط می‏گردد:

الف- وسایل نقلیه سبک در صورتی که ارزش کالای قاچاق مکشوفه یکصد میلیون (100.000.000)ریال یا بیشتر باشد.

ب – وسایل نقلیه نیمه‌سنگین زمینی در صورتی که ارزش کالای قاچاق مکشوفه سیصد میلیون (300.000.000)ریال یا بیشتر باشد.

پ – وسایل نقلیه نیمه‌سنگین هوایی و دریایی در صورتی که ارزش کالای قاچاق مکشوفه نهصد میلیون(900.000.000)ریال یا بیشتر باشد.

ت – وسایل نقلیه سنگین زمینی در صورتی که ارزش کالای قاچاق مکشوفه یکمیلیارد(1.000.000.000)ریال یا بیشتر باشد.

ث – وسایل نقلیه سنگین هوایی و دریایی در صورتی که ارزش کالای قاچاق مکشوفه سه میلیارد(3.000.000.000)ریال یا بیشتر باشد.

تبصره 1- در غیر از موارد فوق وسیله نقلیه توقیف می‌شود و در صورتی که محکومٌ‌علیه ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی، جریمه نقدی مورد حکم را نپردازد از محل فروش وسیله نقلیه برداشت و مابقی به مالک مسترد می‏گردد.

تبصره 2- در صورتی که ارتکاب جرم قاچاق با هر یک از انواع وسایل نقلیه مذکور حداقل سه بار تکرار شود و ارزش کالا در مجموع معادل یا بیشتر از مبالغ این ماده ‏باشد وسیله نقلیه ضبط می شود.

تبصره 3- مصادیق وسایل نقلیه در این ماده به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی تهیه می شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

تبصره 4- در صورتی که وسیله نقلیه متعلق به شخصی غیر از مرتکب قاچاق باشد و از قرائنی از قبیل سابقه مرتکب ثابت شود با علم و اطلاع مالک برای ارتکاب قاچاق در اختیار وی قرار گرفته است، وسیله نقلیه ضبط می‌شود و در غیر این صورت وسیله نقلیه به مالک مسترد و معادل ارزش آن به جریمه نقدی مرتکب اضافه می‌گردد.

تبصره 5- درصورتی‌که وسیله نقلیه بلاصاحب یا صاحب متواری و یا مجهول‌المالک باشد، عین وسیله نقلیه به نهاد مأذون از سوی ولی فقیه تحویل می‏شود و یا با هماهنگی و أخذ مجوز فروش از نهاد مأذون کالای مزبور توسط سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به فروش می‌رسد و وجوه حاصل از آن به حساب نهاد مأذون از سوی ولی فقیه واریز می‏شود.

ماده 21- در صورتی که ارزش کالای قاچاق و یا ارز مکشوفه موضوع ماده (18) این قانون، برابر تشخیص اولیه دستگاه کاشف معادل ده میلیون (10.000.000)ریال یا کمتر باشد با قید در صورتجلسه کشف به امضای متهم می‌رسد و در صورت استنکاف، مراتب در صورتجلسه کشف قید و حسب مورد، کالا ضبط و به همراه صورتجلسه به سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی تحویل  می‌شود و ارز مکشوفه به حساب مشخص شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز و رونوشتی از اوراق به متهم ابلاغ می‌گردد.

تبصره 1- صاحب کالا و یا ارز می‌تواند ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ در اداره تعزیرات حکومتی شهرستان محل کشف  به این تصمیم اعتراض نماید. تا تعیین تکلیف قطعی قاچاق از سوی سازمان تعزیرات حکومتی، باید عین کالا نگهداری شود.

تبصره 2- مرتکب قاچاق موضوع این ماده در صورت تکرار برای مرتبه سوم  و بالاتر علاوه بر ضبط کالا و یا ارز به جریمه نقدی موضوع ماده (18) این قانون محکوم می‌گردد. تبصره 3- به کشفیات موضوع این ماده وجهی تحت عنوان حق الکشف یا پاداش تعلق نمی‏گیرد.

فصل چهارم– قاچاق کالاهای ممنوع

ماده 22- هرکس مرتکب قاچاق کالای ممنوع گردد یا کالای ممنوع قاچاق را نگهداری یا حمل نماید یا بفروشد، علاوه بر ضبط کالا به‌شرح زیر و مواد (23) و (24) مجازات می‌شود:

الف- در صورتی‌که ارزش‌کالا تا ده میلیون (10.000.000)ریال باشد، به جزای نقدی معادل دو تا سه برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق

ب- در صورتی که ارزش کالا از ده میلیون (10.000.000) تا یکصد میلیون (100.000.000) ریال باشد به جزای نقدی معادل سه تا پنج برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق

پ- در صورتی که ارزش کالا از یکصد میلیون (100.000.000) تا یک میلیارد (1.000.000.000)ریال باشد به بیش از شش ماه تا دو سال حبس و به جزای نقدی معادل پنج تا هفت برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق

ت- در صورتی که ارزش کالا بیش از یک میلیارد (1.000.000.000)ریال باشد به دوسال تا پنج سال حبس و به جزای نقدی معادل هفت تا ده برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق

تبصره 1- حکم ماده(702) قانون مجازات اسلامی اصلاحی مصوب 22/8/1387 فقط شامل مشروبات الکلی تولیدشده در داخل کشور است.

تبصره 2- وجوه حاصل از قاچاق کالای ممنوع، ضبط می‌شود.

تبصره 3- آلات و ادواتی که جهت ساخت کالای ممنوع به منظور قاچاق یا تسهیل ارتکاب قاچاق کالای ممنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضبط می‌شود. مواردی که استفاده کننده مالک نبوده و مالک عامداً آن را در اختیار مرتکب قرار نداده باشد، مشمول حکم این تبصره نمی‌باشد.

تبصره 4- مشروبات الکلی، اموال تاریخی- فرهنگی، تجهیزات دریافت از ماهواره به‌ طور غیرمجاز، آلات و وسایل قمار و آثار سمعی و بصری مبتذل و مستهجن از مصادیق کالای ممنوع است.

تبصره 5- محل نگهداری کالاهای قاچاق ممنوع که در مالکیت مرتکب باشد، در صورتی که مشمول حکم مندرج در ماده(24) این قانون نشود، توقیف و پلمب می‌شود و در صورتی که محکومٌ علیه ظرف دو ماه از تاریخ صدور حکم قطعی، جریمه نقدی را نپردازد، حسب مورد از محل فروش آن برداشت و مابقی به مالک مسترد می‏شود.

ماده 23- در مواردی که کالای قاچاق مکشوفه مشمول شرایط بندهای(پ) و (ت) ماده(22) گردد وسیله نقلیه مورد استفاده در قاچاق کالای مزبور، درصورت وجود هر یک از شرایط زیر، ضبط می‌شود:

الف- وسیله نقلیه مورد استفاده، متعلق به شخص مرتکب قاچاق باشد.

ب- با استناد به دلایل یا قرائن ازجمله سابقه مرتکب و یا مالک وسیله نقلیه در امر قاچاق، ثابت شود که مالک وسیله نقلیه عامداً، آن را جهت استفاده برای حمل کالای قاچاق دراختیار مرتکب قرار داده است.

تبصره- درغیرموارد فوق، وسیله نقلیه به مالک مسترد و معادل ارزش آن به جریمه نقدی مرتکب اضافه می‌شود.

ماده 24- محل نگهداری کالای قاچاق ممنوع در صورتی که متعلق به مرتکب بوده و یا توسط مالک عامداً جهت نگهداری کالای قاچاق در اختیار دیگری قرار گرفته باشد و ارزش کالا بیش از یک میلیارد (1.000.000.000) ریال باشد، مصادره می‌گردد، مشروط به اینکه ارزش ملک از پنج برابر ارزش کالای قاچاق نگهداری شده بیشتر نباشد، که در این صورت ملک به مقدار نسبت پنج برابر قیمت کالای قاچاق نگهداری شده به قیمت اصل ملک، مورد مصادره قرار می‌گیرد و چنانچه ارزش کالا کمتر از مبلغ مذکور باشد و حداقل دوبار به این منظور استفاده شود و محکومیت قطعی یابد در مرتبه سوم ارتکاب، به کیفیت مذکور مصادره می‌گردد.

در صورتی که مرتکب بدون اطلاع مالک از آن محل استفاده کند، از سه تا پنج برابر ارزش کالای قاچاق نگهداری‌شده به جزای نقدی وی افزوده می‌شود.

تبصره- آیین‌نامه اجرائی این ماده توسط قوه قضائیه تهیه می‌شود و حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ‌لازم‌الاجراء شدن این قانون به تأیید رئیس قوه قضائیه می‌رسد.

ماده 25- هرکس بدون أخذ مجوز قانونی از سازمان حفاظت محیط زیست و عدم رعایت سایر ترتیبات پیش‌بینی شده در قوانین و مقررات به صدور حیوانات وحشی عادی، در معرض نابودی و کمیاب، انواع موجودات آبزی، پرندگان شکاری و غیرشکاری اعم از بومی یا مهاجر وحشی به طور زنده یا غیرزنده و نیز اجزای این حیوانات مبادرت کند، یا در حین صدور و خارج نمودن دستگیر شود، هر چند عمل او منجر به خروج موارد مذکور از کشور نشود، به مجازات قاچاق کالای ممنوع محکوم می گردد.

تعیین مصادیق این حیوانات بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

ماده 26-  صید، عمل آوری، تهیه، عرضه، فروش، حمل، نگهداری و صدور خاویار و ماهیان خاویاری که میزان و مصادیق آن توسط سازمان شیلات تعیین می‌شود، بدون مجوز این سازمان مشمول مجازات قاچاق کالای ممنوع است.

ماده 27- هرشخص حقیقی یا حقوقی که اقدام به واردات و صادرات دارو، مکمل‌ها، ملزومات و تجهیزات پزشکی، مواد و فرآورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی بدون انجام تشریفات قانونی نماید به مجازات کالاهای قاچاق به شرح زیر محکوم می‌شود.

این مجازات مانع از پرداخت دیه و خسارت‌های وارده نیست:

الف- قاچاق مواد و فرآورده‌های دارویی، مکمل‌ها، ملزومات و تجهیزات پزشکی مشمول مجازات قاچاق کالاهای ممنوع موضوع ماده(22) این قانون می‌باشد.

ب- در صورتی‌که کالای قاچاق مکشوفه شامل مواد و فرآورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی باشد، مرجع رسیدگی‌کننده مکلف است نسبت به استعلام مجوز مصرف انسانی کالاهای مذکور اقدام و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است ظرف ده روز به این استعلام پاسخ دهد.

هرگاه کالای مکشوفه مذکور موفق به أخذ مجوزهای بهداشتی و درمانی در خصوص مصرف انسانی گردد جرم قاچاق مشمول مجازات مندرج در بند(ب) ماده(18) این قانون خواهد شد و در غیر این‌صورت کالای مکشوفه، کالای تقلبی، فاسد، تاریخ مصرف‌گذشته و یا مضر به سلامت مردم شناخته شده و مشمول مجازات قاچاق کالاهای ممنوع می‌باشد.

تبصره 1- حمل، نگهداری، عرضه و فروش محصولات فوق نیز مشمول مجازات‌های این ماده است.

تبصره 2- آیین‌نامه اجرائی این ماده درمورد چگونگی اجراء و میزان لازم از کالا برای استعلام مجوز مصرف انسانی با پیشنهاد وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و ستاد تهیه می‌شود و حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون به‌تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

فصل پنجم- قاچاق سازمان یافته و حرفه‏‌ای

ماده 28- در صورتی‌که قاچاق کالاهای ممنوع به‌ نحو سازمان یافته ارتکاب یابد، مرتکب علاوه بر جزای نقدی مندرج در ماده(22) این قانون به‌ترتیب زیر محکوم می‌شود:

الف- درخصوص بند(الف) ماده(22) به نود و یک روز تا شش ماه حبس

ب- درخصوص بند(ب) ماده(22) به بیش از شش ماه تا دو سال حبس

پ- درخصوص بندهای (پ) و (ت) ماده(22) به حداکثر مجازات حبس مندرج در بندهای مذکور

تبصره- کسانی که در ارتکاب جرائم این ماده نقش سازماندهی، هدایت و یا سردستگی گروه سازمان‌ یافته را بر عهده دارند، حسب مورد به حداکثر مجازات‌های مقرر در بندهای (الف) و (ب) محکوم می‌شوند.

ماده 29- درصورتی که کالاهای مجاز، مجاز مشروط، یارانه‌ای و یا ارز به نحو سازمان یافته قاچاق شود، علاوه بر مجازات‌های موضوع ماده (18) این قانون، حسب مورد مرتکب به مجازات‌های زیر محکوم می‌شود.

الف- چنانچه ارزش کالای مجاز یا مجاز مشروط تا یکصد میلیون (100.000.000)ریال باشد به نود و یک روز تا شش ماه حبس و در صورتی که ارزش کالا بیش از مبلغ مذکور باشد به بیش از شش ماه تا دو سال حبس

ب- چنانچه ارزش کالای یارانه‌ای یا ارز تا یکصد میلیون (100.000.000)ریال باشد به دو سال تا پنج سال حبس و در صورتی که ارزش کالا بیش از مبلغ مذکور باشد به حداکثر مجازات مذکور در این بند

تبصره- کسانی که در جرائم فوق نقش سازماندهی، هدایت و یا سردستگی گروه سازمان‌یافته را برعهده دارند، حسب مورد به حداکثر مجازات‌های مقرر در بندهای(الف) و (ب) محکوم می‌شوند.

ماده 30- در صورتی که ارتکاب قاچاق کالا و ارز به‌ صورت انفرادی و یا سازمان یافته به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران یا با علم به مؤثر بودن آن صورت گیرد و منجر به اخلال گسترده‌ در نظام اقتصادی کشور شود، موضوع مشمول قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب 19/9/1369 می‌گردد و مرتکب طبق مقررات قانون مزبور مجازات می‌شود.

ماده 31- در صورتی که احراز شود مرتکب جرائم قاچاق کالا و ارز با علم و عمد، عواید و سود حاصل از این جرائم را به نحو مستقیم یا غیرمستقیم برای تأمین مالی تروریسم و اقدام علیه امنیت ملی و تقویت گروه‌های معاند با نظام اختصاص داده یا هزینه نموده است، علاوه بر مجازات‌های مقرر در این قانون حسب مورد به مجازات محارب یا مفسد فیالارض محکوم می‏گردد.

ماده 32- کسانی که مطابق این قانون قاچاقچی حرفه‏ای محسوب می‏شوند، علاوه بر ضبط کالا و یا ارز قاچاق، به حداکثر جزای نقدی و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری و مجازات‌های حبس بهشرح زیر محکوم می‌شوند:

الف- نود و یک روز تا شش ماه حبس برای کالا و ارز با ارزش تا یک میلیارد (1.000.000.000)ریال

ب- بیش از شش ماه تا دو سال برای کالا و ارز با ارزش بیش از یک میلیارد (1.000.000.000)ریال

تبصره- مرتکبین قاچاق حرفه‌ای کالاهای ممنوع علاوه بر مجازات‌های مندرج در ماده (22) این قانون حسب مورد به نصف حداکثر حبس‌ مقرر در این ماده محکوم می‌شوند.

فصل ششم- جرائم مرتبط

ماده 33- هرکس در اسناد مثبته گمرکی اعم از کتبی یا رقومی(دیجیتالی)، مهر و موم یا پلمب گمرکی و سایر اسناد از قبیل اسناد سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، مؤسسه ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ثبت سفارش و سایر مجوزهای مورد نیاز صادرات و واردات، شناسه کالا و رهگیری، مرتکب جعل گردد و یا با علم به جعلی بودن، آنها را مورد استفاده قرار دهد، حسب مورد علاوه بر مجازات حبس مذکور در قانون مجازات اسلامی به جزای نقدی معادل دو تا پنج برابر ارزش کالای موضوع اسناد مجعول محکوم می‌شود.

تبصره- خرید و فروش اسناد اصیل گمرکی که قبلاً در ترخیص کالا استفاده شده است و همچنین استفاده مکرر از آن اسناد، جرم محسوب و مرتکب به مجازات فوق محکوم می‌شود.

ماده 34- در صورتی که شخص حامل یا مالک کالا و یا ارز قاچاق، در مواجهه با مأموران کاشف به هر نحوی مقابله یا مقاومت نماید، اگر عمل مذکور از مصادیق دست بردن به سلاح و سلب امنیت مردم نباشد علاوه بر مجازات‏های مقرر برای ارتکاب قاچاق، به شش ماه تا دو سال حبس و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم میشود.

ماده 35- در صورتی که مأموران دستگاه‌های کاشف یا وصول درآمدهای دولت، خود مرتکب قاچاق شوند و یا شرکت یا معاونت در ارتکاب نمایند، علاوه بر مجازات قاچاق مقرر در این قانون به مجازات مختلس نیز محکوم می‌شوند.

تبصره 1- مأمورانی که با علم به ارتکاب قاچاق از تعقیب مرتکبان خودداری یا برخلاف قوانین و مقررات عمل نمایند در حکم مختلس محسوب و به مجازات مقرر برای مختلسین اموال دولتی محکوم می‌گردند مگر آنکه عمل مرتکب به موجب قانون دیگری مستلزم مجازات شدیدتری باشد که در این صورت به مجازات شدیدتر محکوم می‌شوند.

تبصره 2- کارکنان تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های مؤثر در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز از جمله ستاد و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی نیز مشمول حکم این ماده و تبصره (1) آن می‌شوند.

فصل هفتم- مقررات مربوط به دستگاه کاشف و کشف کالا

ماده 36- دستگاه‌های زیر در حدود وظایف محوله قانونی، کاشف در امر قاچاق محسوب می‌شوند:

الف- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ب- وزارت جهاد کشاورزی

پ – گمرک جمهوری اسلامی ایران در محدوده اماکن گمرکی

ت- سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان

ث- سازمان حفاظت محیط زیست

ج- سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

چ- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

ح- شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران

خ- شرکت سهامی شیلات ایران

د- شرکت دخانیات ایران

تبصره- ضابطین نیز در حدود وظایف محوله قانونی خود کاشف محسوب می‌شوند.

ماده 37- به‌ موجب این قانون، حفاظت گمرک‌های کشور زیر نظر رئیس‌کل گمرک جمهوری اسلامی ایران برای حفاظت اماکن گمرکی و کالاهای موجود در آنها و امور اجرائی مبارزه با قاچاق در محدوده آن اماکن با أخذ مجوز از ستاد کل نیروهای مسلح، تشکیل و مأموران آن در حدود وظایف و با شرایط مذکور در قانون آیین‌ دادرسی کیفری ضابط خاص قضائی محسوب می‌شوند.

تبصره 1- رئیس حفاظت گمرک‌های کشور به پیشنهاد رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران پس از تأیید فرمانده نیروی انتظامی و با حکم ستاد کل نیروهای مسلح منصوب می‌شود.

تبصره 2- نحوه تسلیح نیروهای حفاظت گمرک‌های کشور، حمل و به کارگیری سلاح به موجب دستورالعملی است که توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تهیه می‌شود و به تصویب ستاد کل نیروهای مسلح می‌رسد.

ماده 38- هرگاه در زمان کشف جرم قاچاق دستگاه اجرائی کاشف یا دستگاه اجرائی مأمور وصول درآمدهای دولت بر مبنای قرائن و امارات موجود از جمله وسایل و تجهیزات مورد استفاده در ارتکاب جرم، حجم و ارزش کالای مکشوفه احراز نمایند یا احتمال قوی دهند که جرم در یکی از وضعیت‌های زیر واقع گردیده است مکلفند این موضوع را با ذکر قرائن و امارات مزبور برای انجام اقدامات قانونی به مقام قضائی اعلام نمایند:

الف- وقوع جرم به صورت سازمان یافته

ب– تعلق کالای قاچاق یا عواید و سود حاصل از آن به شخص یا اشخاصی غیر از متهم

پ-  سابقه ارتکاب جرم قاچاق توسط متهم

ماده 39- وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی موظفند با هماهنگی مرجع ذیصلاح قضائی، خود یا بنا بر اعلام دستگاه کاشف، شبکه‌های اصلی، گروه‌های سازمان‌ یافته قاچاق کالا و ارز و دارایی‌های آنها را شناسایی و اقدام به تشکیل پرونده و تکمیل تحقیقات نمایند. 

ماده 40- ضابطین مکلفند در مبارزه با جرائم قاچاق طبق قانون آیین دادرسی کیفری رفتار نمایند.

ماده 41- به استثنای موارد منطبق با ماده (21) این قانون، هنگام کشف قاچاق، ضابطین مکلفند اموال مکشوفه و وسایل حمل کالا و یا ارز قاچاق یا محل نگهداری و اختفای آن را مطابق این قانون حسب مورد توقیف و پلمب کنند و صورتجلسه کشف را با ذکر دقیق مشخصات کالا و یا ارز قاچاق، مالک و حاملان آنها تنظیم نمایند و به امضای متهم یا متهمان برسانند و درصورت استنکاف، مراتب را در صورتجلسه کشف قید کنند.

ضابطین مکلفند بلافاصله و در صورت عدم دسترسی ظرف بیست و چهار ساعت از زمان دستگیری، ضمن تحت نظر قراردادن متهم، پرونده تنظیمی را نزد مرجع صالح ارسال نمایند.

تبصره 1- در مواردی که دستگاه‌های کاشف فاقد اختیارات ضابطین دادگستری باشند، موظفند پس از کشف بلافاصله با تنظیم صورتجلسه کشف موضوع را جهت اقدام قانونی به ضابطین یا مراجع قضائی اطلاع دهند.

تبصره 2- در مورد سایر جرائم مقرر به استثنای ماده(21) این قانون، در صورتی که بیم اختفای ادله، فرار متهم یا تبانی باشد و همچنین در پرونده‌هایی با ارزش کالای قاچاق مکشوفه بالای یکصد میلیون(100.000.000) ریال ، صدور قرار وثیقه متناسب با مجازات مقرر الزامی است.

ماده 42- در صورت دلالت قرائن و امارات قوی بر وجود کالا و یا ارز قاچاق، ضابطین می‌توانند پس از کسب مجوز بازرسی از مرجع قضائی  به انبارها و اماکن و مستغلات محل اختفاء یا نگهداری کالا و یا ارز قاچاق وارد شوند و حتی‌المقدور با حضور صاحب محل نسبت به بازرسی محل و کشف قاچاق اقدام  نمایند و حسب مورد جهت رسیدگی به مرجع صالح ارجاع دهند.

تبصره 1- تنظیم صورتجلسه بازرسی محل با ذکر جزئیات امر مانند ساعت بازرسی، افراد حاضر و مشخصات کالا و یا ارز قاچاق مکشوفه الزامی است.

تبصره 2- بازرسی از اماکن عمومی، نیازی به مجوز موضوع این ماده ندارد.

ماده 43- در پرونده‌هایی که صاحب کالا و ارز قاچاق شناسایی نشده و یا متواری است، ضابطین موظفند با أخذ دستور از مرجع ذیصلاح و با همکاری تمامی نهادهای ذیربط، بلافاصله به شناسایی مالک اقدام کنند و در صورت عدم حصول نتیجه ظرف یک ماه از تاریخ وصول پرونده به مراجع ذیصلاح، مرجع رسیدگی صالح  باید به صورت غیابی رسیدگی و مطابق مقررات این قانون رأی مقتضی را صادر نماید.

تبصره 1- در رسیدگی غیابی به پرونده‌های قاچاق مکشوفه بلاصاحب، صاحب متواری و یا مجهول المالک، ضبط کالای قاچاق مکشوفه مانع رسیدگی به جرائم مالک کالا نیست.

تبصره 2- در صورتی‌که کالای قاچاق مکشوفه بلاصاحب، صاحب متواری و یا مجهول‌المالک باشد، کالای مزبور عیناً به ستاد مأذون از سوی ولی‌فقیه تحویل یا حسب درخواست رسمی نهاد مزبور به فروش رسیده و وجه آن به حساب آن نهاد واریز می‌شود.

فصل هشتم- مراجع صالح رسیدگی به جرم قاچاق

ماده 44- رسیدگی به جرائم قاچاق کالا و ارز سازمان یافته و حرفه‏ای، قاچاق کالاهای ممنوع و قاچاق کالا و ارز مستلزم حبس و یا انفصال از خدمات دولتی در صلاحیت دادسرا و دادگاه انقلاب است.

سایر پرونده‏‌های قاچاق کالا و ارز، تخلف محسوب و رسیدگی به آن در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است. چنانچه پرونده‌ای، متهمان متعدد داشته و رسیدگی به اتهام یکی از آنان در صلاحیت مرجع قضائی باشد، به اتهامات سایر اشخاص نیز در این مراجع رسیدگی می‌شود.

تبصره- در صورتی که پس از ارجاع پرونده به سازمان تعزیرات حکومتی و انجام تحقیقات محرز شود رسیدگی به جرم ارتکابی در صلاحیت مرجع قضائی است، شعبه مرجوعٌ‏‌الیه مکلف است بلافاصله قرار عدم صلاحیت خود را صادر نماید و پرونده را به مرجع قضائی ذیصلاح ارسال نماید.

این قرار پس از تأیید مقام مافوق شعبه در سازمان تعزیرات حکومتی و یا در صورت عدم اعلام نظر آن مقام ظرف یک هفته، قطعی است. مقررات این تبصره از شمول ماده(28) قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب(در امور مدنی) مصوب 21/1/1379مستثنی است.

ماده 45- هر کدام از شعب دادسرا و دادگاه انقلاب اسلامی، تعزیرات حکومتی و شعب تجدیدنظر آنها ظرف یک ماه از زمان تحویل پرونده باید رسیدگی و رأی نهائی را صادر کنند، مگر مواردی که حسب نوع جرم یا تخلف و علل دیگر، تکمیل شدن تحقیقات نیاز به زمان بیشتری داشته باشد که در این صورت حسب مورد مرجع رسیدگی‌کننده موظف است علت تأخیر را به صورت مکتوب به مقام مافوق گزارش دهد.

عدم ارسال این گزارش موجب محکومیت انتظامی تا درجه سه می‌گردد.

ماده 46- در کلیه مواردی که سازمان تعزیرات حکومتی صالح به رسیدگی است شعب تعزیرات حکومتی همان اختیار مراجع قضائی در رسیدگی به پرونده‏های مزبور را دارند جز در مواردی که در این قانون به ضرورتِ أخذ دستور مقام قضائی تصریح شده است.

تبصره 1- اعضای شعب ویژه رسیدگی به پرونده‏های قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی به جز در موارد اثبات سوءنیت یا ارتکاب اعمالی که در قانون جرم است، در رابطه با ایفای وظایف قانونی در آراء صادره تحت تعقیب قضائی قرار نمی‌گیرند.

تبصره 2- به کلیه اتهامات رؤسا و اعضای شعب سازمان تعزیرات حکومتی که در مقام رسیدگی به پرونده‏های قاچاق کالا و ارز مرتکب می‌شوند در دادسرا و دادگاه‌های مرکز رسیدگی می‌شود.

ماده 47- شعبه رسیدگی کننده ضمن ارسال رونوشتی از مدارک پرونده به گمرک یا سایر سازمان‌های مأمور وصول درآمدهای دولت حسب مورد، در مورد تعیین ارزش کالا و یا ارز مکشوفه و بررسی اسناد ابرازی برای احراز جرم قاچاق استعلام می‌نماید.

همچنین وقت رسیدگی به سازمان‌های مذکور و متهم ابلاغ می‏گردد. سازمان مأمور وصول درآمدهای دولت موظف است ظرف ده روز از تاریخ دریافت استعلام، پاسخ آن را ارسال و نماینده حقوقی خود را نیز برای حضور در جلسه رسیدگی معرفی نماید. در هر صورت، تشکیل جلسه رسیدگی منوط به حضور نماینده مذکور نیست.

ماده 48- در پرونده‏های قاچاق کالای ممنوع، سازمان یافته، حرفه‌ای و یا پرونده‌هایی که ارزش کالای قاچاق مکشوفه بیش از یکصد میلیون (100.000.000)ریال است، مرجع رسیدگی مکلف است نسبت به صدور دستور شناسایی و توقیف اموال متعلق به متهم در حدود جزای نقدی احتمالی از طرق مقتضی، از جمله استعلام از ادارات ثبت اسناد و املاک، مخابرات، بانک‌ها و سازمان بورس و اوراق بهادار، اقدام نماید.

مراجع طرف استعلام نیز موظفند ظرف پنج روز پاسخ لازم را به مرجع رسیدگی اعلام کنند.

ماده 49- به منظور اعمال نظارت قضائی بر پرونده‌های قاچاق در سازمان تعزیرات حکومتی، رئیس شعب تجدیدنظر ویژه رسیدگی به پروندهای قاچاق کالا وارز به پیشنهاد رئیس سازمان پس از تأیید وزیر دادگستری از بین قضات دارای پایه نُه قضائی پس از موافقت رئیس قوه قضائیه با ابلاغ ایشان منصوب می‌شوند.

تبصره- در مواردی که از شعب ویژه تجدیدنظر تعزیرات در موارد مشابه احکام مختلفی صادر شود با درخواست رئیس سازمان یا وزیر دادگستری، موارد جهت ایجاد وحدت رویه به هیئت عمومی دیوان عالی کشور ارسال می‌گردد.

ماده 50- آراء شعب بدوی تعزیرات در مورد قاچاق کالا و ارز که ارزش آنها کمتر از بیست میلیون (20.000.000) ریال باشد، قطعی است.

در سایر موارد آراء شعب ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ با درخواست محکومٌ‏‌علیه قابل تجدیدنظرخواهی است.

تبصره 1- جهات تجدیدنظرخواهی در شعب تعزیرات حکومتی مطابق قانون آیین دادرسی کیفری است.

تبصره 2- آراء صادره از شعب تعزیرات حکومتی در مورد پرونده های قاچاق کالا و ارز قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری و سایر مراجع قضائی نیست.

تبصره 3- آراء صادره از شعب بدوی تعزیرات حکومتی و دادگاه انقلاب در صورتی که مبنی بر برائت متهم باشد ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ و پس از درخواست دادستان یا دستگاه مأمور وصول درآمدهای دولت یا ستاد و یا عندالزوم دستگاه کاشف، قابل تجدیدنظرخواهی است.

پرونده حسب مورد از سوی رئیس سازمان تعزیرات حکومتی یا رئیس کل دادگستری استان برای رسیدگی مجدد به یکی از شعب تجدیدنظر مربوطه ارجاع می شود.

رأی شعبه تجدیدنظر قطعی و لازم‌الاجراء است.

ماده 51- در کلیه مواردی که شرایط و ضوابط دادرسی در این قانون پیش‌بینی نشده است، مطابق قانون آیین‌دادرسی کیفری رفتار می‌شود.

ماده 52- متهمانی که به منظور رد اتهام قاچاق به اسناد مثبته گمرکی استناد می‌کنند، مکلفند ظرف ده روز از زمان طرح پرونده در مرجع رسیدگی کننده، اصل آن سند را ارائه نمایند.

این مهلت با عذرموجه به تشخیص مرجع رسیدگی کننده حداکثر یک بار دیگر به مدت ده روز قابل تمدید است. به اسنادی که خارج از این مهلت‌ها ارائه شود ترتیب اثری داده نمی‌شود.

فصل نهم- اموال ناشی از قاچاق

ماده 53- دستگاه‌های کاشف و ضابطین موظفند کالاهای قاچاق مکشوفه و کلیه اموال منقول و غیرمنقول و وسایل نقلیه‏ اعم از زمینی، دریایی و هوایی را که در اجرای این قانون، توقیف می‏‌شوند، به‌ استثنای کالای ممنوع و وسایل نقلیه موضوع ماده(56) این قانون، همراه با رونوشت صورتجلسه کشف و توقیف و تشخیص اولیه ارزش کالا، بلافاصله پس از کشف، تحویل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی نمایند.

این سازمان اقدام به نگهداری کالا نموده و فروش کالای قاچاق منوط به صدور رأی قطعی است.

تبصره 1- در کلیه مواردی که کالای قاچاق مکشوفه بلاصاحب یا صاحب متواری و یا مجهول‌المالک باشد، عین کالای مزبور به نهاد مأذون از سوی ولی‌فقیه تحویل می‏شود و یا با هماهنگی و أخذ مجوز فروش از نهاد مأذون کالای مزبور توسط سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به فروش می‌رسد و وجوه حاصل از آن به حساب نهاد مأذون از سوی ولی‌فقیه واریز می‏شود.

تبصره 2- سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی موظف است درمورد کالاهای سریع‌الفساد، سریع‌الاشتعال، احشام و طیور و یا کالاهایی که مرور زمان سبب ایجاد تغییرات کمّی و کیفی در آنها می‌شود، پس از أخذ مجوز فروش از مرجع رسیدگی‌کننده، بلافاصله کالا را براساس مقررات مربوط به فروش برساند.

تبصره 3- شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی موظف است فرآورده‌های نفتی قاچاق مکشوفه را از دستگاه کاشف تحویل بگیرد و پس از فروش آن وجه حاصله را به خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.

تبصره 4- دستگاه کاشف مکلف است ارز مکشوفه به ظنّ قاچاق را به حساب تعیین شده از سوی بانک مرکزی واریز نماید و پس از قطعیت حکم آن‌را به حساب ویژه خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

در صورتی‌که وجوه موضوع این تبصره از مصادیق قید شده در تبصره(1) این ماده باشد، مطابق تبصره مذکور اقدام می‌شود.

ماده 54- در موارد صدور رأی قطعی برائت متهم و حکم به استرداد کالا، صاحب‌کالا درصورت وجود عین، مستحق دریافت آن و در غیر این‌صورت حسب‌مورد مستحق دریافت مثل یا بهای کالا به قیمت روز فروش بوده و در صورتی که فروش شرعاً یا قانوناً جایز نبوده، درخصوص پرداخت قیمت، مستحق قیمت یوم‌الاداء می‌باشد. حکم این ماده شامل کالاهایی که فروش آنها قانوناً جایز نیست، نمی‌گردد.

تبصره- در مواردی که موضوع ماده مرتبط با قاچاق ارز باشد، ارز واریزی به حساب بانک مرکزی با رعایت مقررات مربوط به صاحب آن مسترد می‌شود.

ماده 55- فروش کالای قاچاق منوط به رعایت کلیه ضوابط قانونی از جمله ضوابط فنی، ایمنی، بهداشتی و قرنطینه‌‏ای است.

در صورتی که فروش کالا مطابق ضوابط فوق بلامانع باشد و به تولید و تجارت قانونی و نیاز واقعی بازار لطمه وارد نکند، پس از أخذ مجوز از مراجع ذیربط و نصب رمزینه موضوع ماده (13) این قانون، توسط سازمان جمع‏‌آوری و فروش اموال تملیکی فروخته می‌شود.

آیین‌نامه اجرائی این ماده توسط ستاد تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

تبصره – درباره آن دسته از کالاهای قاچاق که وفق قوانین در اختیار سازمان‌ها و نهادهای دیگر از جمله نهاد مأذون از سوی ولی‌فقیه قرار دارد مانند کالاهای قاچاق بلاصاحب و صاحب متواری و مجهول‌المالک، سازمان یا نهاد مربوط موظف است در فروش اموال مذکور مقررات این قانون را رعایت نماید.

ماده 56- صدور یا معدوم‌کردن کالاهای قاچاق مکشوفه که فاقد ضوابط فنی، ایمنی، بهداشتی و قرنطینه‏‌ای است و کالاهای قاچاق ممنوع و همچنین آن بخش از کالاهای موضوع ماده(54) که فروش آن در کشور به تولید داخلی و تجارت قانونی لطمه می‌زند برابر آیین نامه‏ای است که توسط ستاد تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

فصل دهم- مقررات عمومی

ماده 57-  قاچاق کالا و ارز از مصادیق جرائم اقتصادی محسوب می‌شود.

ماده 58- در کلیه جرائم و تخلفات موضوع این قانون در خصوص کالا و ارز، در صورت موجود نبودن عین کالا و یا ارز قاچاق، مرتکب حسب مورد علاوه بر محکومیت به مجازات‌های مقرر، به پرداخت معادل ارزش کالا و ارز نیز محکوم می‌شود. موارد خارج از اراده مرتکب در تلف کالا و ارز مشمول این ماده نمی‌شود.

ماده 59- درصورتی‌که کشف کالا و یا ارز قاچاق، همراه با درگیری مسلحانه مرتکبان قاچاق با انواع سلاح گرم و آتش‌زا با مأموران کاشف باشد، درصورتی‌که وسیله نقلیه متعلق به مرتکبان باشد و یا با استناد به قرائنی از قبیل سابقه مرتکب معلوم شود که مالک عامداً آن را جهت ارتکاب قاچاق در اختیار مرتکب قرار داده است، با حکم مرجع قضائی به نفع دستگاه کاشف جهت استفاده در امر مبارزه با قاچاق ضبط می‌شود.

در غیر این‌ صورت خودرو به مالک مسترد و معادل ارزش آن به جزای نقدی مرتکب یا مرتکبان افزوده می‌شود.

ماده 60- در صورتی که محکومان به جریمه‏‌های نقدی مقرر در این قانون ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ حکم قطعی به پرداخت جریمه‌های مقرر اقدام ننمایند، جریمه نقدی از محل وثیقه‌های سپرده‌شده و یا فروش اموال شناسایی‌شده محکومٌ‌علیه أخذ و مابقی به مالک مسترد می‌شود و چنانچه اموالی شناسایی نشود و یا کمتر از میزان جریمه باشد و جریمه مورد حکم، وصول نشود، جرائم نقدی مذکور مطابق قانون آیین دادرسی کیفری حسب مورد با دستور قاضی اجرای احکام دادسرای مربوطه یا قاضی اجرای احکام تعزیرات حکومتی که از بین قضات دارای پایه پنج قضائی به روش مندرج در ماده(49) این قانون انتخاب می‌شوند به حبس تبدیل میشود. درهر صورت حبس بدل از جزای نقدی نباید از پانزده سال بیشتر باشد.

تبصره 1- در مورد احکام صادره از شعب تعزیرات حکومتی پرونده جهت صدور حکم مبنی بر تبدیل جزای نقدی به حبس به شعبه یا شعبی از دادگاه‌های حوزه قضائی مربوطه که توسط رئیس قوه قضائیه تعیین می‌شود ارجاع می‌گردد تا ظرف ده روز نسبت به مورد، اقدام مقتضی معمول نمایند.

تبصره 2- جزای نقدی مازاد بر حبس تبدیلی در صورت شناسایی اموالی از محکومٌ‌علیه، حتی پس از اتمام حبس وصول می‌گردد.

ماده 61- ستاد می‌تواند درخصوص پرونده‌های مربوط به جرائم موضوع این قانون و یا جرائم مرتبط حسب مورد از طریق دادستان، تعقیب و رسیدگی به پرونده را از بدو تشکیل تا مرحله اجرای احکام، از مراجع رسیدگی‌کننده تقاضا نماید.

ماده 62- سازمان مأمور وصول درآمدهای دولت مکلف است، فهرست ارزش کالاهای وارداتی را براساس نرخ برابری ارز اعلامی توسط بانک مرکزی به صورت سالانه در اختیار کلیه دستگاه‌های کاشف و ضابطین قضائی مرتبط برای تعیین ارزش اولیه قرار دهد.

در صورتی که در طول سال در فهرست ارزش کالاهای وارداتی تغییرات عمده‏ای رخ دهد، توسط سازمان ذیربط اعلام می‌شود.

ماده 63- حکم تعدّد و یا تکرار ارتکاب قاچاق و معاونت آن و مجازات تبعی و تکمیلی، مطابق قانون مجازات اسلامی است.

ماده 64- هر شخصی که با علم و اطلاع مرتکب جرم حمل کالا یا ارز قاچاق شود و نتواند ارسال کننده و یا صاحب اصلی آن را تعیین نماید، علاوه بر ضبط کالا یا ارز، به مجازات‌های مقرر درمورد مالک کالا و ارز نیز محکوم می‌شود.

ماده 65- چنانچه قرائنی از قبیل جاسازی و نظائر آن حاکی از اطلاع مالک وسیله نقلیه یا محل نگهداری، از استفاده آنها در قاچاق کالا و ارز باشد و مالک نیز اقدام بازدارنده به عمل نیاورده باشد علاوه بر حداقل مجازات مقرر برای مرتکب، وسیله نقلیه به شرح مندرج در ماده (20) این قانون، ضبط می‌شود و در مورد ضبط محل نگهداری کالای ممنوع، ماده (22) این قانون و تبصره‌های آن اعمال می‌گردد.

در صورتی که محکومٌ‌‏علیه ظرف دو ماه از تاریخ صدور حکم قطعی، جزای نقدی مورد حکم را نپردازد، از محل فروش آنها برداشت و مابقی به مالک مسترد می‏گردد.

ماده 66- چنانچه دو یا چند نفر در ارتکاب قاچاق شرکت نمایند، مرجع رسیدگی علاوه بر حکم به ضبط کالای قاچاق، سهم هر یک را از کل جزای نقدی تعیین و به پرداخت آن محکوم می‏نماید و در صورتی که کالا یا ارز  قاچاق، از بین رفته باشد بهای آن نیز به نسبت مالکیت دریافت می شود.

تبصره- چنانچه جرم ارتکابی مجازات حبس و یا شلاق نیز داشته باشد، هر یک از شرکاء به مجازات حبس و یا شلاق مقرر محکوم می‏گردد.

ماده 67- اگر قاچاق توسط شخص حقوقی ارتکاب یابد، مرجع صدور حکم نسبت به ضبط کالا و یا ارز قاچاق مکشوفه اقدام می‌کند و شخص حقوقی، علاوه بر محکومیت به جزای نقدی، حسب مورد به دو تا چهار برابر حداکثر جریمه مقرر برای شخص حقیقی به‌ ترتیب زیر محکوم می‌شود:

الف- در مورد قاچاق کالای غیرممنوع و ارز در مرتبه اول ممانعت از فعالیت شخص حقوقی از یک تا دو سال و در مرتبه دوم انحلال شخص حقوقی

ب- در مورد قاچاق کالای ممنوع و یا سازمان یافته، انحلال شخص حقوقی

تبصره 1- افراد موضوع این ماده محکومیت قطعی می‌یابند و تا پنج سال مجاز به تأسیس و مشارکت در اداره شخص حقوقی نیستند.

تبصره 2- چنانچه شخص حقوقی، وابسته به دولت یا مأمور به خدمات عمومی باشد، مرجع رسیدگی‌کننده، کارکنان و مدیران مرتکب قاچاق را علاوه بر مجازات‌های مربوط حسب مورد به محرومیت یا انفصال دائم یا موقت از خدمات دولتی و عمومی غیردولتی محکوم می‏نماید.

تبصره 3- اگر منافع حاصل از قاچاق به شخص حقوقی تعلق یابد و یا برای تأمین منافع شخص حقوقی به قاچاق اقدام گردد، جریمه‌ها از محل دارایی شخص حقوقی وصول می‌شود.

تبصره 4- در خصوص مدیر شخص حقوقی که از عمل مباشران، علم و اطلاع داشته باشد نیز مطابق قانون مجازات اسلامی عمل می‌شود. منظور از مدیر شخص حقوقی کسی است که اختیار نمایندگی یا تصمیم‌گیری یا نظارت بر شخص حقوقی را دارد.

ماده 68- مجازات شروع به قاچاق، حسب مورد حداقل مجازات قاچاق کالا و ارز موضوع این قانون است.

تبصره- چنانچه وسایل نقلیه حامل کالای ممنوع به آب‌های تحت نظارت جمهوری اسلامی ایران داخل یا قبل از ورود ازطریق قرائن و اماراتی حرکت به مقصد ایران احراز شود و یا اقدامات فوق با همکاری شناورهای ایرانی انجام شود، حامل به مجازات شروع به جرم موضوع این ماده محکوم می‌شود.

ماده 69- مرجع رسیدگی کننده ذیصلاح حسب مورد می‌تواند با توجه به شرایط، نحوه، دفعات ارتکاب جرم و شخصیت مرتکب، علاوه بر مجازات‌های مقرر در این قانون، وی را به عنوان تکمیل مجازات، به یک یا چندمورد مرتبط از محرومیت‌های زیر محکوم نماید:

الف- تعلیق موقت یا ابطال دائم:

1- کارت بازرگانی

2- کارت مبادلات مرزی

3- کارت ملوانی

4- پروانه کسب، تأسیس، بهره‌برداری یا حق‌العمل‌کاری

5- پروانه حمل و نقل

6- گواهینامه رانندگی وسایل نقلیه زمینی، دریایی و هوایی

ب- تعطیل موقت یا دائم محل کسب و پیشه و تجارت

پ- محرومیت از اشتغال به حرفه یا حرف خاص از یک تا پنج سال

ت- محرومیت از تأسیس شرکت و یا عضویت در هیئت مدیره و مدیرعاملی اشخاص حقوقی از یک تا پنج سال

ث- ممنوعیت خروج از کشور تا پنج سال

ماده 70- مرجع رسیدگی کننده ذیصلاح در مورد شرکت‌ها و مؤسسات حمل‌ونقل داخلی و بین‌المللی که مدیران یا متصدیان آنها مرتکب قاچاق کالا یا حمل کالای خارجی فاقد اسناد مثبته گمرکی شده‌اند با توجه به شرایط، نحوه، دفعات ارتکاب جرم و شخصیت مرتکب علاوه بر مجازات‌های مقرر در این قانون به شرح زیر حکم می‌نماید:

الف- مرتبه اول سه تا شش ماه محرومیت اشتغال مدیران یا متصدیان

ب- مرتبه دوم شش ماه تا یک سال محرومیت اشتغال مدیران یا متصدیان

تبصره- در صورتی که شرکت و مؤسسه به قصد قاچاق تأسیس شود و یا پس از تأسیس، فعالیت و هدف آن به این منظور منحرف گردد در مرتبه اول، فعالیت شرکت سه ماه تا یک سال تعلیق می‌شود و در صورت تکرار، شرکت منحل می‌گردد.

ماده 71- جزای نقدی مقرر در این قانون از سوی مرجع رسیدگی کننده قابل تعلیق و تخفیف نیست و مجازات‌های حبس و شلاق در جرائم قاچاق کالاهای ممنوعه، حرفه‌ای و سازمان یافته موضوع این قانون نیز قابل تعلیق نمی‌باشد.

ماده 72- هرگاه اشخاصی که مرتکب جرائم موضوع این قانون شده‏اند، در مراحل تحقیقات مقدماتی، با اقرار خود موجبات کشف کالا و ارز و یا دستگیری سرشبکه‌‏های قاچاق و سایر متهمان را فراهم کنند، بنا به تشخیص مرجع رسیدگی، ضمن ضبط کالا و ارز قاچاق از کیفرهای موضوع این قانون معاف یا درمجازات آنان تخفیف متناسب داده می‌شود.

ماده 73- به‌ منظور ثبت و دسترسی سریع به سوابق محکومان و ارائه آن به مراجع ذیربط، پایگاه اطلاعات محکومان قاچاق کالا و ارز در مرکز فن آوری و اطلاعات قوه قضائیه تشکیل می‏گردد.

تمامی واحدهای اجرای احکام مکلفند به محض دریافت رأی قطعی محکومیت‌های راجع به قاچاق کالا و ارز، مشخصات فردی محکومان را در این پایگاه ثبت نمایند.

مبادله اطلاعات بین سازمان تعزیرات حکومتی و قوه قضائیه  باید به‌نحوی باشد که امکان تعامل داده‌ها و استفاده کاربران طرفین وجود داشته باشد.

تبصره- نحوه و سطوح دسترسی مراجع ذیربط به داده‌ها به موجب آیین‌نامه‌ای است که توسط سازمان تعزیرات حکومتی و قوه قضائیه تهیه می‌شود و حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون، به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.

ماده 74- مسئولان مستقیم دستگاه‌های کاشف و مأمور وصول درآمدهای دولت و سایر مراجعی که برای رسیدگی به پرونده‏‌های قاچاق موضوع این قانون مورد خطاب کتبی مرجع رسیدگی‌کننده و یا دستگاه مأمور وصول درآمدهای دولت قرار می‌گیرند، چنانچه ظرف بیست روز از تاریخ وصول استعلام نسبت به پاسخگویی مستند اقدام ننمایند، به مجازات منع اشتغال در شغل خود در نوبت اول و انفصال موقت تا شش ماه از خدمات دولتی در نوبت‌های بعدی محکوم می‏گردند، مگر اینکه اثبات نمایند عدم ارسال پاسخ، مستند به عذر موجه قانونی بوده است. رسیدگی به این امر در صلاحیت محاکم کیفری دادگستری مراکز استانها می‌باشد.

ماده 75- نیروی انتظامی جمهوری‌اسلامی ایران موظف است برای ابلاغ و اجرای احکام موضوع این قانون مأموران انتظامی آموزش دیده را در واحدهای اجرای احکام قوه قضائیه و تعزیرات حکومتی مستقر نماید. وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی موظفند امکانات لازم را برای استقرار این نیروها  فراهم کنند.

ماده 76- آیین‌‏نامه‏‌های اجرائی این قانون ظرف سه ماه از تاریخ لازم‏الاجراء شدن آن توسط ستاد و با همکاری وزارتخانه‌‏های کشور، اموراقتصادی و دارایی و دادگستری و سایر دستگاه‌های عضو ستاد تهیه می‌شود و پس از تأیید رئیس قوه قضائیه به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

ماده 77- از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون، قانون مجازات مرتکبین قاچاق مصوب29/12/ 1312 با اصلاحات بعدی، قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی راجع به قاچاق کالا و ارز مصوب12/2/1374 مجمع تشخیص مصلحت نظام، قانون راجع به جلوگیری از عمل قاچاق توسط وسایط نقلیه موتوری دریایی مصوب 9/8/1336، مواد (35) و (36) قانون تأسیس سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی مصوب 24/10/1370 ، ماده(62) قانون نظام صنفی مصوب 24/12/1382، تبصره ماده (3)، ماده(8) و بند (ب) ماده (9) قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب 23/11/1373، بند (د) ماده(22) قانون حفاظت از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/6/1374، تبصره (1) ماده (3) قانون الحاق یک تبصره به ماده (1)  و اصلاح ماده (3) قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و خوردنی و آشامیدنی مصوب 10/12/1379، بندهای (1)، (2) و (4) ماده(12) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 5/8/1384، مواد (3)، (4)، (5)، (6) و (7) قانون اختیارات مالی و استخدامی سازمان بنادر و کشتیرانی و تشکیل گارد بنادر و گمرکات مصوب 19/4/1348و لایحه قانونی انحلال گارد بنادر و گمرکات مصوب 14/9/1358 شورای انقلاب نسخ می‏شود.

تبصره- کلیه مبالغ حاصل از اجرای این قانون از قبیل وجوه ناشی از فروش کالا و ارز قاچاق، وسایل ضبطی و جریمه‌های وصولی به‌حساب ویژه‌ای نزد خزانه‌داری‌کل کشور واریز می‌گردد.

از وجوه واریزی، سالانه تا مبلغ دویست میلیارد(200.000.000.000) ریال برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز متناسب با تأثیر دستگاه‌های متکفل امر مبارزه با قاچاق و برنامه‌های ارائه شده مطابق آیین‌نامه‌ای که به‌ پیشنهاد ستاد و وزارت دادگستری تهیه می‌شود و به‌ تصویب هیئت‌ وزیران می‌رسد، میان کاشفان، دستگاه‌های ذیربط و مراجع رسیدگی‌کننده هزینه می‌گردد.

این مبلغ در مهرماه هرسال متناسب با نرخ تورم کشور نسبت به سال قبل تعدیل می‌شود.

درمواردی که متهمان اصلی شناسایی و به مرجع رسیدگی‌کننده معرفی گردند، ضریب پرداخت وجوه مربوط به حق‌الکشف در هر پرونده دوبرابر سایر موارد است.

میزان کارمزد فروش و نحوه محاسبه هزینه محل نگهداری و تأمین سایر هزینه‌های مترتبه بر کالای موضوع این قانون در آیین‌نامه مذکور تعیین و پرداخت می‌شود.

مصرف و اختصاص وجوه موضوع این ماده در غیر از موارد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی محسوب و مرتکب به مجازات مقرر در قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

ستاد موظف است عملکرد این تبصره را هر شش ماه یک بار به کمیسیون‌های اقتصادی و قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گزارش نماید.

قانون فوق مشتمل بر هفتاد و هفت ماده و هفتاد و نه تبصره در جلسه علنی روز سه‌‌شنبه مورخ سوم دی‌ماه یکهزار و سیصد و نود و دو مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ 18/10/1392 به تأیید شورای نگهبان رسید.

علی لاریجانی

انتهای پیام/

مجازات نگهداری موتور سنگین
مجازات نگهداری موتور سنگین
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *