دسته‌ها
دارو

مزایای نوشیدن آب زیاد

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

شاید تا به‌حال شنیده باشید که آب در بدن معجزه می‌کند و مصرفِ زیاد آب، موجب دفع سموم از بدن می‌شود و مزایای بی‌شماری دارد. البته نمی‌توان این حقیقت را انکار کرد که نوشیدن آب برای سلامتی ما ضروری است، ولی میزان دقیق آبی که باید به طور روزانه مصرف کنیم چقدر است و چطور متوجه شویم که آیا بدن ما به اندازه‌ی کافی آب دریافت می‌کند یا خیر؟ در مقاله‌ی پیش رو، این مسئله بر اساس مطالعات انجام شده (و نه گزارش‌های فردی و موردی) مورد بررسی قرار می‌گیرد تا میزان مصرف آب مناسب برای سلامت جسمی و ذهنی، مشخص شود و اساسا ببینیم که فواید نوشیدن آب برای بدن چیست.

مزایای نوشیدن آب زیاد

بدن ما حدودا از ۶۰ درصد آب تشکیل شده است و به طور مداوم در حالِ از دست دادن آبی است که عمدتا از طریق ادرار یا عرق از بدن خارج می‌شود. گزینه‌های بسیار متفاوتی در مورد اینکه هر روز باید چقدر آب بنوشیم، وجود دارد. معمولا مقامات بهداشتی توصیه می‌کنند که ۸ لیوانِ ۸ اونسی (حدودا ۲۵۰ گرم یا ۲۵۰ سی‌سی) آب بنوشیم که برابر با حدود ۲ لیتر یا نیم گالن آب است. این همان قانون ۸×۸ است که به راحتی می‌توان آن را به خاطر سپرد. با این حال، معلم‌های بهداشت دیگری نیز وجود دارند که عقیده دارند بدن ما همواره در آستانه‌ی از دست دادنِ آب است و باید همیشه در طول روز آب بنوشیم، حتی وقتی که تشنه نیستیم. این مسئله نیز مانند اغلب موارد دیگر، به فرد بستگی دارد و عوامل (درونی و بیرونی) فراوانی وجود دارد که در نهایت بر میزان نیاز ما به آب تاثیر می‌گذارد. در این مقاله قصد دارم به بعضی از مطالعاتِ انجام شده در مورد مصرف آب و اینکه این مسئله تا چه حد بر عملکرد بدن و مغز ما تاثیر می‌گذارد نگاهی بیندازم و سپس توضیح دهم که چگونه می‌توانیم به راحتی، میزان مصرف آب را با نیازهای فردی خود تطبیق دهیم.

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که اگر ما در طول روز به بدن خود آب نرسانیم، میزان انرژی و عملکرد مغز ما کاهش می‌یابد. در واقع مطالعات فراوانی انجام شده که این ادعا را تایید می‌کند. در مطالعه‌ای انجام گرفته بر روی گروهی از زنان، از دست دادن مایعاتِ بدن به میزان ۱.۳۶ درصد از وزن بدن، پس از ورزش کردن، موجبِ اختلال در خلق‌و‌خو و تمرکز در آنان شد و در عین حال دفعات سردرد را نیز در آنان افزایش داد (۱). مطالعات دیگری نیز نشان داده است که از دست دادن خفیفِ آب بدن (به میزان ۱ تا ۳ درصد از وزن بدن) در نتیجه‌ی ورزش یا گرمای هوا می‌تواند بر جنبه‌های فراوان دیگری از عملکرد مغز، تاثیر منفی داشته باشد(۲، ۳، ۴). اما فراموش نکنید که ۱ درصد از وزن بدن، مقدار نسبتا قابل توجهی است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که در شرایطی مانند ورزش کردن یا هوای گرم، زیاد عرق می‌کنید. کم‌آبیِ خفیف می‌تواند بر عملکرد فیزیکی نیز تاثیر منفی بگذارد و موجبِ کاهش استقامت بدن شود (۵، ۶، ۷).

نتیجه‌گیری: کم‌آبیِ خفیفِ ناشی از ورزش یا گرمای هوا، می‌تواند بر عملکرد فیزیکی و ذهنی تاثیراتی منفی بگذارد.

ادعاهای زیادی مطرح شده است که بر اساس آن‌ها، نوشیدنِ آب بر وزن بدن تاثیر می‌گذارد و با نوشیدن آب بیشتر، سوخت‌و‌ساز بدن افزایش یافته و اشتها کاهش می‌یابد. بر اساس ۲ مطالعه، نوشیدن ۵۰۰ میلی‌لیتر آب می‌تواند به طور موقت، سوخت‌و‌ساز بدن را به میزان ۲۴ تا ۳۰ درصد افزایش دهد (۸). خطِ بالایی در شکل زیر نشان می‌دهد که چگونه نوشیدنِ ۵۰۰ میلی‌لیتر آب، موجب افزایش سوخت‌و‌ساز بدن (مصرف انرژی یا EE) می‌شود. در این شکل مشاهده می‌کنید که این اثر پیش از رسیدن به ۹۰ دقیقه، کاهش می‌یابد (۹):

محققان برآورد می‌کنند که نوشیدن ۲ لیتر آب در روز، می‌تواند مصرف انرژی در بدن را تا حدود ۹۶ کالری در روز افزایش دهد. برای این منظور بهتر است آب سرد بنوشید، زیرا بدن مجبور می‌شود انرژی (کالری) مصرف کند تا دمای آب نوشیده شده را برایِ رسیدن به دمای بدن، گرم کند. نوشیدن آب، حدود نیم ساعت پیش از غذا نیز میزان کالریِ مصرفی در افراد، به ویژه افراد مسن را کاهش می‌دهد (۱۰، ۱۱). در مطالعه‌ای نشان داده شده، افرادی که در حالِ رژیم لاغری بودند و پیش از غذا، ۵۰۰ میلی‌لیتر آب می‌نوشیدند، ۴۴ درصد بیش از افراد دیگر، در طول دوره‌ای ۱۲ هفته‌ای وزن کم کردند (۱۲). به طور کلی، به نظر می‌رسد که نوشیدن مقدار کافیِ آب (به ویژه پیش از غذا) نقش قابل توجهی در کاهش وزن دارد، به ویژه در صورتی که با رژیم غذایی سالمی نیز همراه شده باشد.

نتیجه‌گیری: نوشیدن آب می‌تواند موجب افزایش ملایم و موقتی سوخت‌و‌ساز بدن شود و نوشیدن آب حدود نیم ساعت پیش از غذا نیز می‌تواند موجب شود تا فرد غذای کمتری مصرف کرده و کالری کمتری دریافت نماید.

در میان مشکلات سلامتی، مواردی وجود دارد که ممکن است واکنش خوبی نسبت به مصرف آب داشته باشند:

نتیجه‌گیری: یکی از فواید نوشیدن آب این است که می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به برخی مشکلات سلامتی، مانند یبوست و سنگ کلیه کمک کند.

آبِ ساده تنها چیزی نیست که موجبِ حفظِ تعادلِ مایعات در بدن می‌شود. نوشیدنی‌های دیگر و مواد غذایی نیز می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر حفظ این تعادل داشته باشند. یکی از باورهای موجود این است که نوشیدنی‌های کافئین‌دار (مانند چای و قهوه) را نباید به حساب بیاوریم زیرا کافئین، ادرارآور است. ولی مطالعات نشان می‌دهند که این باور درست نیست، زیرا اثر ادرارآورِ این نوشیدنی‌ها بسیار ضعیف است (۲۲). علاوه بر آن، مواد غذایی نیز دارای آب هستند. گوشت، ماهی، تخم‌مرغ و به ویژه میوه‌ها و سبزیجاتِ سرشار از آب، همگی دارای مقادیر قابل توجهی آب هستند. اگر شما چای یا قهوه بنوشید و مواد غذایی سرشار از آب بخورید، این احتمال وجود دارد که همین نوشیدنی‌ها و مواد غذایی، برای حفظ تعادل مایعات در بدن شما کافی باشند، البته در صورتی که زیاد عرق نکنید.

نتیجه‌گیری: سایر نوشیدنی‌ها (از جمله نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند چای و قهوه) نیز به حفظ تعادل مایعات در بدن کمک می‌کنند و مواد غذایی نیز دارای آب هستند.

حفظ تعادل مایعات در بدن، برای بقای ما ضروری است. به همین دلیل در تکامل، سازوکارهای پیچیده‌ای ایجاد شده است که زمان و میزان آبی که نیاز داریم را تنظیم می‌کند. وقتی کلِ آب موجود در بدن از حد خاصی کمتر می‌شود، احساس تشنگی می‌کنیم. این ویژگی توسط سازوکارهایی کنترل می‌شود که کارهایی مانند نفس کشیدن را کنترل می‌کنند، یعنی لازم نیست به طور آگاهانه به آن فکر کنیم. احتمالا برای اغلب مردم، نیازی نیست که در مورد میزان مصرف آب خود نگران باشند، زیرا غریزه‌ی تشنگی، غریزه‌ای قابل اطمینان است که توانسته ما انسان‌ها را برای مدتی بسیار طولانی زنده نگاه دارد (۲۳). در واقع هیچ مبنای علمی‌ای برای قانون ۸×۸ وجود ندارد و این قانون کاملا قراردادی است (۲۴). در واقع شرایط خاصی وجود دارد که در آن ممکن است به مصرف آب بیشتری نیاز داشته باشیم، یعنی بیش از میزانی که به دلیل تشنگی‌مان آب می‌نوشیم. مهم‌ترین مورد، زمانی است که عرق می‌کنیم. این حالت در زمان ورزش کردن و همچنین در هوای گرم (به ویژه در آب و هوای خشک) ایجاد می‌شود. اگر زیاد عرق می‌کنید، حتما باید مایعات از دست رفته‌ی بدنتان را با نوشیدن آب جبران کنید. ورزشکارانی که به مدت طولانی و به شدت ورزش می‌کنند، باید علاوه بر آب، الکترولیت‌های (موادی مانند قند و نمک) از دست رفته‌ی بدنشان را نیز جبران کنند. در دوران شیردهی و بیماری‌هایی مانند اسهال و استفراغ، نیاز بدن به آب افزایش می‌یابد. افراد مسن باید آگاهانه مراقب میزان مصرف آب خود باشند، زیرا برخی مطالعات نشان داده‌اند که سازوکار تشنگی در سنین بالا، دچار اختلال می‌شود (۲۵).

نتیجه‌گیری: مردم نیازی ندارند که به طور آگاهانه به میزان مصرف آب خود توجه کنند، زیرا سازوکارِ تشنگی در مغز، بسیار موثر عمل می‌کند. ولی در شرایط خاص، نیاز بدن به مصرف آب افزایش می‌یابد.

البته در نهایت هیچ‌کس نمی‌تواند به شما بگوید که دقیقا به چه میزان آب نیاز دارید. مانند موارد، این مورد نیز به فرد بستگی دارد. شما باید خودتان آزمایش کنید تا متوجه شوید چقدر آب نیاز دارید. بعضی افراد با نوشیدنِ میزانِ آب از حد معمول، عملکرد بهتری دارند در حالیکه برای بعضی دیگر، نوشیدن آب بیشتر، تنها موجب زحمت و دردسرِ رفت و آمدهای مکرر به دستشویی می‌شود. در واقع اصلا مطمئن نیستم که آیا مزایای کوچک آب‌رسانیِ «بهینه» به بدن، حتی به اندازه‌ای ارزش داشته باشد که بخواهیم به آن فکر کنیم. زندگی همینطور هم به اندازه‌ی کافی پیچیده هست. اگر می‌خواهید مسائل را برای خودتان ساده کنید (که همیشه روش خوبی است)، می‌توانید از راهنمایی‌های زیر استفاده کنید که برای ۹۰ درصد از مردم، قابل استفاده است:

برگرفته از: authoritynutrition.com

((a){ c{try{ a(‘.single-container .post’).(‘class’)..(‘ ‘).reduce((f,g){ &ltg.indexOf(&#39category-&#39)

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’

.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(”)[]
.(”)
.type ‘text/’
‘/’
.src + ‘?v’ . + ” + ” + ”

.(“”)[]
.(“”)
.type “text/”
.
.src “”

مزایای نوشیدن آب زیاد

باسلام برای ورزش کردن اگه اب بخوریم چربی سوزی بیشتری داریم ایا مفید هست ممنون

با سلام ممنون بابت مطالب عالی شما

از لطفتون سپاسگزاریم.

بسیار عالی من تجربه نوشیدن آب در زمان گرسنگی ( نه تشنگی ) را بمدت طولانی ( چند سال) داشتم و نتیجه خیلی خوبی گرفتم در طول روز حد فاصل میان صبحانه تا ناهار هر وقت احساس گرسنگی کردم بجای خوردن تنقلات فقط آب میخورم .اثر بسیار خوبی روی ثبات وزن , حفظ پوست و کارکرد منظم دستگاه گوارش داره ضمن اینکه باعث میشه کلیه و مجاری اداری شما همیشه در حال فعالیت باشه.

خواص خوراکی ها

۵ چربی سوز طبیعی برای افزایش متابولیسم و ‌

خواص سیر برای مو و طرز تهیه ماسک موی سیر برای تقویت مو

خواص حنا؛ ۱۲ خاصیت درمانی گیاه هزار و یک خاصیت

سخنرانی موفق با ۶ نکته‌ای که باید بدانید

خواص پاپایا؛ ۱۴ خاصیت فوق‌العاده پاپایا برای سلامت بدن

معرفی کتاب قدرت یک زن؛ راهنمای زنان برای داشتن زندگی ایده‌آل

برای ساخت پاورپوینت حرفه ای چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

راهنمای ثبت تافل؛ راهنمای کامل شرکت در آزمون TOEFL اینترنتی

زیباترین حیوانات دنیا و خصوصیات منحصربه‌فرد آن‌ها


ایمن ترین خودروها در دنیا را بشناسید

بهترین رمان های عاشقانه که حس عشق را در شما زنده می‌کنند


ثروتمندترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

بانمک ترین حیوانات دنیا که می‌توانند واقعا خطرناک باشند

بهترین کشورها برای مهاجرت در سال ۲۰۱۹ کدام‌اند؟
خانه

موبایل

 

مزایای نوشیدن آب زیاد

 

شما با خواندن فواید نوشیدن آب در زیر شگفت زده خواهید شد.

• کاهش وزننوشیدن آب کمک می کند که وزن بدن کاهش یابد چرا که ترکیبات جانبی ناشی از چربی ها را می شوید. نوشیدن آب اشتها را کم می کند و میل شما برای خوردن را متوقف می نماید. پس کمتر می نوشید. علاوه بر این، آب کالری صفر دارد.

 

• درمان طبیعی سر دردبه از بین بردن سر درد و دردهای پشت بر اثر کم شدن آب بدن، کمک می کند. دلیل اصلی سر درد هم همان از دست دادن آب بدن می باشد.

 

• جوانتر خواهید بود پوستی شاداب خواهید داشت.زمانی که پوست شما آب دار باشد، شما جوانتر به نظر خواهید رسید. آب کمک می کند که بافت های پوست مجددا ساخته شوند، پوست مرطوب شود و الاستیسیته آن افزایش یابد.

 

• بازدهی در محیط کار افزایش می یابد.حجم زیادی از مغز شما از آب تشکیل شده است. علاوه بر اینکه خوردن آب باعث می شود که شما بهتر فکر کنید، باعث می شود که هوشیارتر باشید و بهتر تمرکز کنید.

 

• فعالیت بدنیتان را افزایش می دهد.نوشیدن آب دمای بدنتان را تنظیم می کند شما احساس انرژی بیشتری می کنید، زمانی که در حال نرمش هستید و همچنین تغذیه عضلاتتان بهتر می شود.

 

• کمک کردن در هضم غذا و جلوگیری از یبوست.خوردن آب به دلیل بالا بردن متابولیسم بدن در هضم غذا کمک می کند. فیبر و آب دست به دست هم داده و حرکت روده شما را راحتتر می کند.

 

• رگ به رگ شدن و گرفتگی عضلات کمتر می شود.آب رسانی مناسب به بدن باعث می شود که مفاصل و عضله های شما روغن کاری شود و شما گرفتگی و رگ به رگ شدن کمتری پیدا می کند.

 

• کمتر مریض می شوید و احساس سلامت می کنید.نوشیدن مقادیر زیادی آب باعث می شود در مقابل آنفولانزا مقاومت کنید و سایر امراضی مثل سنگ کلیه یا سکته قلبی به دور باشید. از لیمو و آب برای درمان بیماری های تنفسی و مشکلات روده ای، روماتیسم، دردهای آرتروز و استفاده می شود همچنین از فواید دیگر آب می توان به افزایش ایمنی بدن اشاره کرد.

 

• از بین بردن خستگی.آبی که وارد بدن می شود، باعث می شود که مواد سمی و مواد زائد از بدن شسته شود و از بدن خارج گردد. اگر بدن شما دچار کمبود آب شود، قلب شما، بطور مثال، باید خیلی سخت کار کند تا بتواند به همه سلولهای بدن اکسیژن رسانی کند، پس کلیه ارگان های حیاتی بدن شما خسته خواهند شد و در نهایت شما نیز خسته می شوید.

 

• حوصله خوب.زمانی که بدنتان احساس خوبی داشته باشد روح شما نیز احساس خوبی پیدا می کند.

 

• کاهش احتمال سرطان.در رابطه با سیستم هضم، برخی تحقیقات نشان داده که نوشیدن مقادیر زیادی آب، خطر ابتلا به سرطان مثانه و روده بزرگ را کاهش می دهد. آب تمرکز سلول های سرطان زا را در اوره کم می کند و آن هم به دلیل رقیق کردن اوره است. لذا زمان تماس اوره با پوشش مثانه کاهش می یابد.منبع :farya.com


تغذیه و تناسب اندام

اسباب بازی های فکری و جالب

شامپو،مایع دستشویی،مواد خوراکی (زیر قیمت بازار)

ویژه تبلیغات در بیتوته

تجهیزات مراکز بازی تا 35 درصد تخفیف

خرید انلاین محصولات زناشویی،6 درصد تخفیف

تخفیف های ویژه /سوپر مارکت اینترنتی

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر و آدرس سایت مجاز می باشد .

احتمالاً همه می دانیم که نوشیدن آب در صبح فواید بسیاری دارد. اما آیا از فواید نوشیدن آب با معده خالی (ناشتا) اطلاعی دارید؟ خوردن آب ناشتا توصیه بسیاری از پزشکان است زیرا با فواید شگفت انگیز آن آشنا هستند.

اگر می خواهید مزیت خوردن آب ناشتا را بدانید این مطلب از زوم لایف را از دست ندهید. در ادامه با 6 دلیل برای نوشیدن آب با معده خالی آشنا شوید.

آب یکی از مهمترین مولفه های لازم برای بدن انسان است. در اینجا بعضی از مزایای شگفت انگیز آب آشامیدنی برای معده خالی و به صورت ناشتا عنوان شده است. خوردن آب ناشتا می تواند مزایای بسیاری را برای سلامتی شما به ارمغان بیاورد.

تقریبا 5 تا 7 درصد جرم بدن ما، از جمله پوست، بافت، سلول و اندام ها از آب تشکیل شده است. کمبود آب در بدن می تواند باعث بیماری یبوست، آلرژی، فشار خون بالا و بسیاری از مشکلات دیگر برای سلامتی انسان شود.

نوشیدن آب به ما کمک می کند که تفکر، تمرکز و قوه ادراک بهتری داشته باشیم و سطح انرژی ما را افزایش خواهد داد. به منظور داشتن عملکردی صحیح ، ما باید هشت لیوان آب در روز بنوشیم. در ادامه 6 مزیت شگفت انگیز خوردن آب ناشتا عنوان خواهد شد.

مزایای نوشیدن آب زیاد

آیا می دانید نوشیدن آب می تواند سوخت و ساز شما را افزایش دهد؟ نوشیدن 2 لیتر آب در هر روز می تواند انرژی شما را 96 کالری در روز افزایش دهد که به ما کمک می کند تا سریعتر وزن کم کنیم.

نوشیدن آب بعد از بیدار شدن از خواب و به صورت ناشتا می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

احساس خستگی یا نیاز به استراحت به دلیل عدم وجود انرژی در بدن ما به وجود می آید. نوشیدن آب آشامیدنی یک راه حل ساده و کم هزینه است که می تواند انرژی شما را افزایش دهد.

سیستم ایمنی بدن ما، ما را از ابتلا به عفونت و بیماری ها محافظت می کند. نوشیدن روزانه آب آشامیدنی با معده خالی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و به مبارزه با بیماری های مختلف مانند آنفولانزا، بیماری سرطان و بیماری هایی مانند حملات قلبی کمک می کند.

اگر می خواهید سیستم ایمنی بدنتان تقویت شود، یکی از راه های آن خوردن آب ناشتا است.

هر کسی که می خواهد برای مدت زمان طولانی جوان بماند باید آب زیادی بنوشد. نوشیدن آب به جوانسازی پوست کمک می کند. آب پوست را به خوبی هیدراته و براق نگه می دارد و پوست را، نرم، درخشان و شفاف و صاف می کند. بنابراین نوشیدن آب مخصوصاً نوشیدن آب با معده خالی بهترین و کم هزینه ترین درمان برای پیری زودرس است.

امروزه سردرد به یک بیماری شایع تبدیل شده است. یکی از دلایلی که افراد به سردرد مبتلا می شوند این است که آنها آب آشامیدنی زیادی نمی شوند. آب یک درمان طبیعی برای سردرد است. آب آشامیدنی می تواند به جلوگیری از کم آبی کمک کند.

اگر به صورت مداوم به سردرد دچار می شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید اما اگر در بازه های زمانی مختلف دچار سردرد می شوید سعی کنید هر صبح که از خواب بیدار می شوید، آب بنوشید.

همه ما می دانیم که کلیه، سموم و مواد زائد خون و ادرار را دفع می کند. برای داشتن عملکرد صحیح، کلیه شما به آب نیاز دارد، زیرا آب یک سم زدای عالی است. این ماده سموم بدن شما را از طریق عرق و ادرار دفع می کند و به حفظ سلامتی شما کمک می کند.

صبح ها بهترین زمان دفع سموم بدن است و چه خوب است که هر صبح بتوانید با معده خالی آب بنوشید و به دفع سموم بدن کمک کنید.

23 روش خانگی برای کاهش وزن سریع

چطور افزایش وزن طبیعی داشته باشیم؟

11 خواص روغن نارگیل برای سلامتی

آیا مطلب ” 6 فایده نوشیدن آب با معده خالی (ناشتا) ” برای شما مفید بود؟

در گذشته از زردچوبه به عنوان یک ماده‌ی آرایشی استفاده می‌شده است. به همین دلیل، []

کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب زوم لایف تنها با رعایت شرایط استفاده از مطالب، امکان‌پذیر است.

سعی در رعایت کپی رایت داشته باشیم ! زوم لایف

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *