دسته‌ها
دارو

چند نوع ابر وجود دارد

چند نوع ابر وجود دارد
چند نوع ابر وجود دارد

نشانه‌های سجاوندی

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

14 مرداد ماه 1388 (مطلب شماره 217)اگر از جوهای هولناک و پر ابر سیارات گازی منظومه شمسی صرفنظر کنیم، 3 سیاره در منظومه شمسی ما میزبان ابر هستند؛ زهره، زمین و مریخ. ابرهای دی اکسید کربنی سیاره زهره را می توان به جرأت عامل تعیین کننده ای در سرنوشت آینده این سیاره دانست؛ ابرهایی ضخیم که در اجتماعی سراسری کل سیاره را پوشانیده اند، آنچنانکه میلیون ها سال است که کوچکترین منفذی در آنها ایجاد نشده است! از طرفی ابرهای سیاره مریخ فوق العاده ناپایدار و فرارند. معمولاً از آب تشکیل شده اند و در ارتفاعات بسیار بالا نیز تشکیل می شوند. حتی کاوشگر تازه بازنشسته شده فینیکس، از بارش برف در این سیاره خبر داده بود؛ هر چند این برف ها تا رسیدن به سطح سیاره ناپدید می شدند. اما در این مطلب قصد معرفی و بازشناسی این نوع از ابرها را نداریم. هدف این مطلب، آشنایی با انواع ابرهایی است که سیاره ما را پوشانده است، ابرهایی که حلقه ای از زنجیره بقای حیات در سیاره ماست. 

ابرها، جزء لاینفکی از جو سیاره ما به حساب می آیند و حلقه ای از زنجیره بقای حیات سیاره ما را تشکیل می دهند. عکس از : احسان سنایی

ابرها که مجموعه ای از قطرات آبند، زیبا و دلفریبند. اگر یاد بگیریم که چه نوع ابری در حال عبور از فراز سر ماست، خواهیم دانست که در مقاطع مختلف جو، چه اتفاقی در حال روی دادن است و چه آب و هوایی نیز در پیش داریم. در کتاب علوم راهنمایی، با سه دسته معروف از ابرها آشنا شدیم: کومولوس، استراتوس و سیروس. اما انواع دیگری از ابرها نیز وجود دارند که هر چند آنها را بارها در آسمان مشاهده کرده ایم، اما نامشان را نمی دانیم. در این مطلب به معرفی انواع مختلف ابرهای زمین می پردازیم. در پایین، طرحی از انواع این ابرها به نسبت ارتفاعشان از زمین وجود دارد. برای مشاهده ابعاد بزرگتر تصویر، اینجا را کلیک کنید.  

چند نوع ابر وجود دارد

راهنمای جامع تصویری شناخت ابرها (تصویر بزرگتر) از وبسایت ماهواره CloudSat – ناسا

ابرها، بر اساس شکل، ظاهر و ارتفاعشان از سطح زمین تقسیم بندی می شوند : ابرهای مرتفع، تقریباً از ارتفاع 6 کیلومتری زمین شروع می شوند. ظاهری باریک، قطعه قطعه و همچون پر دارند. نام انواع ابرهای مرتفع، با “سیرو” آغاز می شود که در زبان لاتین به معنای طره گیسو است :ابرهای سیروس را اکثراً می توان بصورت رشته هایی ظریف و قلاب مانند مشاهده کرد. این نوع از ابرها، اکثراً از کریستال های یخی ساخته شده اند.ابرهای سیروکومولوس، نازک و قطعه قطعه اند که در الگوهایی مواج و یا ناهموار دارند. ابرهای سیروستراتوس نیز نازک بوده و ظاهری ورقه ورقه دارند که اکثر آسمان را نیز می پوشانند.ابرهای با ارتفاع متوسط نیز از ارتفاع تقریبی 2 کیلومتر شروع می شوند و قلمرو اشان تا 6 کیلومتری سطح زمین امتداد دارد. معمولاً تخت و لایه لایه دیده شوند؛ چراکه هوا در چنین ارتفاعاتی جنبش و حرکت عمودی چندانی ندارد. نام این دسته از ابرها نیز تماماً با “آلتو” آغاز می شود : آلتوکومولوس ها ابرهایی تکه تکه و باد کرده با رنگ سفید و یا خاکستری اند که بین هر تکه اشان فضاهای کاملاً خالی وجود دارد. نوع قرارگیری تکه های آنها نیز معمولاً بصورت ردیفی است.آلتوستراتوس ها نیز ابرهایی خاکستری و یا خاکستری مایل به آبی اند که لایه لایه بوده و اکثر آسمان را نیز می پوشانند. ابرهای کم ارتفاع، زیر ارتفاع 2 کیلومتر یافت می شوند و مسطح و لایه لایه اند که بالایشان گِرد شده است و زیرشان مسطح :استراتوکومولس ها تاج های مدور و مشخص خاکستری و یا سفید رنگ دارند. همیشه ظاهری پف آلود و غلتان به خود گرفته اند، اما اکثراً بصورت لایه هایی به هم متصل اند و فضای مابینشان تهی نیست. ابرهای کومولوس، پف و دارند و ظاهری همچون گل کلم دارند که تاج هایی گرد شده دارند و اما زیرشان کاملاً صاف و به رنگ خاکستری است. ابرهای استراتوس، بصورت لایه های مسطح، نازک و یکدست دیده می شوند. معمولاً نیز آنچنان آب در خود ندارند تا باران و برف چشمگیری را از خود تولید کنند. ابرهای استراتوسی که به سطح زمین نیز می رسند، تشکیل مه می دهند. ابرهای نیمبوستراتوس، تاریک و خاکستری اند که باران زا و برف زا هستند. معمولاً تمامی آسمان را می پوشانند و گاه نیز در ارتفاعی بالاتر از معمول و در حایگاه ابرهای ارتفاع متوسط دیده می شوند. ابرهای کومولونیمبوس، پادشاه تمامی ابرها محسوب می شوند که از ارتفاعات پایین شروع شده و تا ارتفاعاتی چون 12 کیلومتر نیز امتداد می یابند. علت رشد اینچنینی این ابرها، جریان های هوای بالارونده ای است که اصطلاحاً Updraft نامیده می شوند. قسمت فوقانی این ابرها نیز شکلی سندان مانند دارد. ابرهای کومولونیمبوس بدون شک نشانه ای از آب و هوایی طوفانی، باران سنگین و احتمالاً تگرگند.

منبع : وبسایت ماهواره CloudSat

***

چند نوع ابر وجود دارد
چند نوع ابر وجود دارد
9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *