کمبود نیتروژن در گیاه

کمبود نیتروژن در گیاه
کمبود نیتروژن در گیاهپسته

مرکبات

خرما

تاکستان

کمبود نیتروژن در گیاه

میوه های مغز دار و سایر درختان میوه

غلات

حبوبات

گياهان غده اي

صيفيجات

گياهان زينتي

قابل استفاده به صورت محلول پاشي در باغات ميوه، مزارع و گلخانه ها

انواع سيستم‌هاي آبياري (قطره اي، باراني، بابلر، غرقابي و…)

عنصر نیتروژن برای تولید اسیدهای آمینه و پروتئین لازم است و مهمترین عامل رشد محسوب میشود، همچنین نیتروژن جزء مهمی از مولکول کلروفیل را تشکیل میدهد.

علائم کمبود: علائم کمبود این عنصر، ابتدا در برگهای پیر اتفاق میافتد زیرا این عنصر میتواند از برگهای پیر پایینی به سوی برگهای جوان بالایی حرکت کنند، بنابراین اولین علایم ظهور کمبود ازت، رنگ پریدگی برگهای پیر میباشد، برگها معمولاً به رنگ سبز مایل به زرد و زرد روشن در می آیند که به علت عدم تشکیل کلروفیل میباشد. در اواخر رشد رنگ زرد، قرمز و بنفش مایل به قرمز مشاهده میشود که در نتیجه ی تشکیل رنگ آنتوسیانین است، همچنین در کمبود ازت برگها کوچک، ساقه و شاخه ها لاغر میشوند و معمولاً با زاویه کوچکی نسبت به ساقه اصلی می‌ایستند.

علائم زیادی: افزایش نیتروژن باعث تولید گیاه پر آب و ضخیم و در نتیجه تغییر رنگ شاخ و برگ به رنگ سبز تیره می شود. همچنین گیاه نسبت به بیماری‌ها و آفات حساسیت زیادی پیدا می کند. افزایش نیتروژن در محصولات میوه ای باعث آسیب به شکوفه و گل می شود و کیفیت محصول را کاهش می دهد. افزایش غلظت نیتروژن همچنین باعث کاهش تعداد تارهای کشنده ریشه نیز میشود. اگر منبع اصلی تامین نیتروژن آمونیوم باشد می تواند گیاه را مسموم کند، در نتیجه بافت های آوندی خراب میشوند و برگها به صورت پیاله‌ای ظاهر می شوند.

منبع: سایت روشهای نوین باغبانی و زراعت

کرمان – خیابان آبنوس – برج آبنوس – بلوکB – طبقه هشتم

شما میتوانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین ما به راحتی و در امنیت تمام خرید خود را انجام دهید

در اين قسمت ميتوانيد فيلم‌هاي مربوط به استفاده از ارگاني هيوم و ارگاني ليک را در باغات، مزارع و گلخانه‌ها مشاهده فرمائيد.

اخیراً عده ای با افزودن کلمه (( هیوم )) به ابتدا یا انتهای محصولات خود، کشاورزان را گمراه کرده و با تولید محصولی مشابه که شامل: ذغالسنگ، کائولین ( گل رختشو )، پودراوره و مقداری اسید هیومیک آزمایشگاهی است، محصول خود رابه عنوان اصلاح کننده خاک وکود ارگانیک عرضه می‌نمایند، در صورتی که محصول تولیده شده در کارخانه نمیتواند… ادامه مطلب…

© Copyright 2013 OrganiHUME | Design by Milad Momeni

نیتروژن عنصری مهم در گیاه است و جزء سازندهء مولکول های کلروفیل بوده و بنابراین نقش مهمی در فتوسنتز ایفا می کند(فاگریا ، 2009). نیتروژن در خاک کاملا متحرک است بنابراین علائم کمبود آن در برگ های پیر مشاهده می شود(حسندخت، 1386). در تولید پروتئین ها، نوکلئیک اسید ها و کوآنزیم ها نقش اساسی دارد(بارکر و پیلبام ، 2007). وجود مقادیر فراوان ازت قابل استفاده در خاک در مراحل اولیهء رشد گیاه باعث افزایش رشد و در نتیجه بالغ شدن سریع گیاه می گردد، لکن در صورتی که در تمامی دورهء رشد گیاه فراوان باشد اغلب منجر به طولانی شدن فصل رشد می گردد. این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا در مورد برخی از گیاهان زراعی که در مناطق با دورهء رشد محدود کشت می شوند و یا در نقاطی که یخبندان زودرس پائیزی ممکن است خسارات فراوانی به درختان میوه وارد آورد طولانی شدن دورهء رشد مضر خواهد بود(فوت، 1385). نیاز گیاهان به این عنصر در مراحل اولیهء رشد بسیار زیاد است و با افزایش سن گیاه، کاهش می یابد(بنتوجونز ، 1996).نیتروژن به صورت یون های آمونیوم و نیترات توسط ریشه ها جذب می شود(فاگریا، 2009). نیتروژن جذب شده توسط گیاه به صورت آمید در می آید و آمید با اسید ترکیب شده و تولید اسید آمینه می کند(حسندخت، 1386). نیتروژن مانند سایر عناصر، توسط آوند های چوب به بر گ ها منتقل و در آنجا از طریق یک واکنش متابولیکی به ترکیبات آلی(آمینو اسید ها) تبدیل شده و در نهایت این ترکیبات از طریق آوند های آبکش در سایر بخش های گیاه(همچنین در ریشه) توزیع می گردند(مرکریو، 2007).

نيتروژن مهم ترين عنصر غذايي پر مصرف مي باشد كه در ساختمان مولكول هاي پروتئيني گوناگون، آنزيم ها، كوآنزيم ها، اسيدهاي نوكلئيك وسيتوكروم ها نقش دارد نيتروژن علاوه بر .(هاسجاوا و همکاران، 2008) ايفاء نقش در تشكيل پروتئين ها، يك جزء لازم مولكول كلروفيل هم هست . عرضه كافي نيتروژن با رشد رويشي زياد و رنگ سبز تيره ارتباط دارد . در شرايط كمبود نيتروژن، رشد بوته در ذرت متوقف و رنگ برگ ها زرد مي شود (ملکوتی و همکاران، 1974).نيتروژن عملكرد دانه ذرت را نيز از طريق كاهش تعداد و وزن دانه ها تحت تاثير قرار مي دهد. اولين نشانه كمبود نيتروژن به صورت زرد شدن برگ ها يا رنگ پريدگي (كلروز)، به ويژه در برگ هاي پير پايين گياه مشاهده مي شود. در شرايط كمبود شديد نيتروژن، اين گونه برگ ها به طور كامل زرد و سپس از گياه جدا مي شوند. برگ هاي جوان تر در ابتدا علائم كمبود نشان نداده، زيرا نيتروژن از برگ هاي پيرتر به طرف آن ها منتقل مي شود . كمبود نيتروژن در گياه مي تواند منجر به باريك شدن و اغلب چوبي شدن ساقه شود . اين چوبي شدن ممكن است ناشي از ساخت بيش از حد كربوهيدرات ها باشد. زيرا اين مواد ديگر نمي توانند در ساخت اسيدهاي آمينه يا ساير تركيبات نيتروژن مورد استفاده قرار گيرند( Kafee et al., 2002).

علائم کمبود و مازاد نیتروژنکمبود نیتروژن رشد تمام اندام بوته، ریشه، ساقه، برگ، گل و میوه ها را محدود می کند.

کمبود نیتروژن در گیاه

 

دانه بندی ضعیف به دلیل کمبود نیترو ژن

 

نیتروژن عنصری مهم در گیاه است و جزء سازندهء مولکول های کلروفیل بوده و بنابراین نقش مهمی در فتوسنتز ایفا می کند(فاگریا ، 2009). نیتروژن در خاک کاملا متحرک است بنابراین علائم کمبود آن در برگ های پیر مشاهده می شود(حسندخت، 1386). در تولید پروتئین ها، نوکلئیک اسید ها و کوآنزیم ها نقش اساسی دارد(بارکر و پیلبام ، 2007). وجود مقادیر فراوان ازت قابل استفاده در خاک در مراحل اولیهء رشد گیاه باعث افزایش رشد و در نتیجه بالغ شدن سریع گیاه می گردد، لکن در صورتی که در تمامی دورهء رشد گیاه فراوان باشد اغلب منجر به طولانی شدن فصل رشد می گردد. این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا در مورد برخی از گیاهان زراعی که در مناطق با دورهء رشد محدود کشت می شوند و یا در نقاطی که یخبندان زودرس پائیزی ممکن است خسارات فراوانی به درختان میوه وارد آورد طولانی شدن دورهء رشد مضر خواهد بود(فوت، 1385). نیاز گیاهان به این عنصر در مراحل اولیهء رشد بسیار زیاد است و با افزایش سن گیاه، کاهش می یابد(بنتوجونز ، 1996).

نیتروژن به صورت یون های آمونیوم و نیترات توسط ریشه ها جذب می شود(فاگریا، 2009). نیتروژن جذب شده توسط گیاه به صورت آمید در می آید و آمید با اسید ترکیب شده و تولید اسید آمینه می کند(حسندخت، 1386). نیتروژن مانند سایر عناصر، توسط آوند های چوب به بر گ ها منتقل و در آنجا از طریق یک واکنش متابولیکی به ترکیبات آلی(آمینو اسید ها) تبدیل شده و در نهایت این ترکیبات از طریق آوند های آبکش در سایر بخش های گیاه(همچنین در ریشه) توزیع می گردند(مرکریو، 2007).

صفحه اصلی | محصولات | تماس با ما

Copyright © 2014. All Rights Reserved.

created by

به آموزشگاه زراعت یار خوش آمدید.

گیاهان برای رشد سالم و شاداب به ترکیبی شامل نیتروژن (N)، فسفر (P)، پتاسیم (K) و سایر مواد مغذی نیاز دارند. بسیاری از این مواد مغذی بطور طبیعی در خاک وجود دارند، اما در طی سال های متمادی بدلیل کاشت گیاهان مختلف، مواد مغذی خاک کاهش و یا از بین می روند و نیاز به مواد جایگزین دارند. با انتخاب یک کود مناسب و مصرف آن کود در زمان مناسب، می توانید براحتی به برداشت چشمگیری دست پیدا کنید. مشاورین ما در این راه در کنار شما هستند.

لیست تمام کودها

برای داشتن یک عملکرد مناسب در برداشت، مهمترین عامل بعد از خاک و آب، انتخاب یک بذر مناسب است.بنابراین سعی کنید هزینه های سنگین کاشت داشت و برداشت را روی یک بذر مطمئن انجام دهید. مشاورین ما در این راه در کنار شما هستند.

لیست تمام بذرها

کمبود نیتروژن در گیاه

در میان بیش از دو هزار مطلب آموزشی منتشر شده در زراعت یار جستجو کنید …

فرم قابل جذب ازت در گیاه

نیترات NO-3

آمونیوم  NH+4

توجه: عناصر غذایی به 2 فرم جذب گیاه می شوند:

عده ای از میکرو ارگانیسم های خاک، ازت هوا را گرفته و در خود ذخیره می کنند و مقداری از آن را استفاده کرده و مقداری را به صورت قابل جذب برای گیاه در می آورند.

دو دسته میکرو ارگانیسم برای تثبیت ازت وجود دارد:

ازت به 2 صورت وجود دارد:

جهت تبدیل ازت آلی به معدنی، میکرو ارگانیسم ها بایستی این مواد آلی را تجزیه نمایند و به فرم معدنی و قابل جذب گیاه تبدیل کنند. این عملیات در 2 مرحله انجام می گیرد:

مرحله اول: آمونیفیکاسیون

در این مرحله نیتروژن مواد آلی، تبدیل به آمونیاک می گردد.

مرحله دوم: نیتریفیکاسیون

در این مرحله، آمونیاک تبدیل به نیتریت و نیترات می گردد.

کمبود نیتروژن در گیاه
کمبود نیتروژن در گیاه
9

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *